leydsghe courant. 1860. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. N". 104. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Augustus. De staatsraad-commissaris des konings in deze provincie zal Vrijdag aanst. deze gemeente bezoeken. Bij het reg. rijdende artillerie, is in zijnen rang overgeplaatst de kapi tein jh'. ridder van Rappard, van liet 3de reg. vesling-artillerie. Het admissic-examenvoorgeschreven bij kon. besluit van 4 Aug. 1853, zal door de literarische faculteit onzer hoogeschool gehouden worden op Maandag den 17de™ September e. k. Zijdie dat examen verlangen af te leggen, moeten vóór den 9den van die maand opgave doen van naam en woonplaats aan den secretaris der genoemde faculteitden hoogleeraar J, G. Ilulleman. Reeds is gemeld, dat er tot uilvoering van de wet nopens den aanleg van staats-spoorwegen eene commissie zou worden benoemd, die den mi nister van binnenl. zaken daarbij ter zijde zou staan. Wij vernemen dat die commisie is zamengesteld uit de heeren L. J. A. van der Kun, hoofd inspecteur van den Waterstaat, belast met de algemeene dienst, generaal- majoor C. T. van Meursoud-minister van oorlogen m'. L. A. J. W. baron Sloet, voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Op aanvrage van bh. parnassijns derNederl. Israëlitische hoofd-synagoge te 'sGravenhage, zijn door den minister van oorlog de chefs van de corpsen des legers gemagligd, aan de Israëlitische militairen een verlof te verlcenen van den 13den der volgende maand lot en met den 12dcn October a. s.voor de in gemeld tijdvak invallende godsdienstige feestdagen. Op Donderdag en Vrijdag 30 en 31 dezer zal men op de gronden van mr. van Wickevoort Crommclinin de gemeente Haarlemmermeer, Sectie II. N". 30 aan den Kruisweg, het werken met Hussey's graan-maai- werktuig kunnen bezigtigen. De visscherij op de Lutine is dit jaar, ook met eenen nieuwen duiker toestel, mislukt; men vindt slechts oud ijzer, zoodat de aandeelhouders dit jaar verlies zullen lijden. Behalve de vroeger opgegeven hh. zjjn nog als candidaten tot de II. dienst bij de Ned. lierv. kerk toegelaten, door het prov. kerkbestuur van Gelderland, de hh.J. II. du Plessis, J. II. Gravenstein en C. J. L. Ruiscli van Dugteren, en door dat van Groningen, de heer S. G. G. Beckering. Door den grooten kerkeraad in het synagogaal ressort van Amersfoort is tot oppcr-rabbijn in dat ressort gekozen de wel-etrw. heer Hirsclirabbi naal assessor te Amsterdam. Dit het kamp van Millingen meldt men dat de voorgenomene wapen schouwing, bij gelegenheid van den verjaardag van prins Alexander, door liet hoogst ongunstige weder geen plaats heeft kunnen hebben. Z. M. de koning, 11H. KK. HH. de prins van Oranje en prins Frederik en Z. D. II. de hertog van Nassau hebben evenwel des namiddags ten 2 ure het kamp bezocht. De gezamenlijke officieren van de kamperende troepen aan de ko ninklijke tent hunne opwachting makende, werden alstoen aan den hertog van Nassau voorgesteld. De troepen, kompagnie's en escadronsgewijze ongewa pend voor de tenten opgesteldontvingen de vorstelijke personen met de meeste geestdrift. Omstreeks 3 ure verlieten de hooge bezoekers het kamp, gevolgd door de generaals en korps-kommandantenwelke uitgenoodigd waren aan het middagmaal bij Z. M. deel te nemen. Des avonds werd er een prachtig vuurwerk afgestoken. De muziek van het regiment grenadiers en jagers deed zich daarbij hooren. Bij het eindigen daarvan heeft de her- log van Nassau den verdienstelijken kapelmeester, den heer F. Dunkier, met de vleijendste bewoordingen, zijne ridderorde geschonken. Het ongun stige weder heeft ook des Zondags het houden eener groote parade belet, hij goed weder, zouden er Maandag, in tegenwoordigheid des konings, groote manoeuvres in het vuur worden uitgevoerd. De hertog van Nassau beeft zich voor een paar dagen naar Amsterdam begeven. Ile troepen hebben gedurende den marsch naar het kamp veel last gehad van het natte weder; sedert de aankomst in de legerplaats is dit niet ver beterd en valt er bijna aanhoudend regen. Daarbij zijn de avonden reeds latig en koud, hetwelk zich vooral doet gevoelen onder linnen tenten zon der verlichting. Te Zuiphen is tot stedelijk archivaris, in de plaats van wijlen mr. K. W. Tadama, benoemd dr. W. J. A. Huberts. Dezer dagen had er ten huize van den rustenden scheepsgezagvocrdcr K. J. Bolhuis, aan het Oosterdiep te Veendameen stoute diefstal plaats. Omstreeks e'én uur in den nacht verscheen voor liet bed van dezen een manspersoon met een doek om het hoofd gewonden, die hem de woorden toevoegde: »geef af, of ik sleek u dood!" Tc gelijker lijd deed hij moeite om onder het hoofdkussen van het ledckanl te lastenhetgeen evenwel door Bolhuis zooveel mogelijk werd belet. Op het geschreeuw van de meidaan wie hijalvorens naar het bed van Bolhuis te gaande woorden had toe- geduwd: »stil duivel, of ik steek u dood!" en het hooren van de slem van een inwonenden 16-jarigen zoon, verwijderde hij zich zonder iets te zijn magtig geworden, met achterlating van een eindje kaars, in een aardappel gevat. Bij onderzoek bleek het, dat er in het achterkamertje eene glasruit was verbrijzeld, om eene lat op het raam weg te nemen. Het venster, dat niet met luiken gesloten was, is daarna opgeschoven en verschafte hem den toegang. De vrouw uit Luljebroek, van welke vroeger gemeld is dat zij door haren man zoo wreedaardiglijk was mishandeld en aan wie hij in zijne woede vijf messteken toebragt, van welke de geneeskundigen eene doodelijk verklaarden, is in zoo ver hersteld, dat zij weer haar huis verlaten kan. Zoo als men zegt, bezwaart zij haren man, die zich nog als krankzinnig houdt, niet, en men zegt zelfs, dat zij reeds binnen de twjnlig dagen, om als het ware haren man te sparen, op de straat gezien is. Naar men verneemt zijn de in Zeeland bestaande letterkundige genoot schappen en muziek- en zanggezelschappen op eene officiële wijze, namens den gouverneur van West-Vlagnderenuitgenoodigd om deel te nemen aan het feest, dat op 9 Sept. aanst. te Brugge zal plaats hebbenbij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Jacob van Maerlant. In weerwil van den hevigen en aanhoudenden regen, heeft men te Willemsoord het oude drooge dok weder van water bevrijd, alsmede het natte dok. In het eerste is men reeds weder met metselen aangevangen, in het laatste is men weder bezig hetzelve op de bepaalde diepte te bren gen. In het nieuwe drooge dok is nog eenig water, maar ook dit zal spoedig droog zijn gemalen, zoodat men zich weldra van de overstrooming der dokken, ten gevolge van de doorbraak des dams, zal hersteld hebben. 'sGRAVENHAGE, 28 Augustus. Z. M. heeft aan den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casembroot, adjudant des konings, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van Adolph van Nassau, hem door den regeren- den hertog van Nassau geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot ambtenaren der lstc kl. voor de bur gerlijke dienst in Nederlandsch-lndië, mr. J. de Kclh, mr. II. A. de Groot, thans candidaat-ambtenaar voor gemelde dienst, en mr. C. Visser; lot die der 2de kl., J. de Blaauw, J. W. Mensing, A. C. Andreas, J. H. L. baron d'Aulnis de Bourouill. F. G. A. van Delden, J. H. F. Sollewijn Gelpke, J. W. G. llarloff, J. C. T. Kroesen, E. D. Levyssohn Norman, J. Mulle- meister, B. Smissaert, A. J. Spaan, P. J. A. Spaan, A. J. Voet, F. L. Wattendorff, J. F. W. Wessels en L. Wessels, candidaat-ambtenaren voor gemelde dienst, en tot adspirant-ingenieurs voor de dienst der mijnen in Ned.-Indië, de hh. W. O. P. Arntzenius en J. II. Menten. Z. K. H. prins Frederik is gisteren avond van het Loo teruggekeerd. Z. K. II. de prins van Oranje en Z. D. H. de hertog van Nassau worden heden in de residentie vervvacht. Naar men verzekert zal H. K. H. prinses Marianne aanst. Donderdag haar buitenverblijf onder Voorburg weder verlaten en eene buitenlandsche reis ondernemen. Al de ministers zijn door Z. M. op het Loo genoodigd, om*er eenige dagen door te brengen; zij begeven zich achtervolgcns derwaarts. Uit dien hoofde geven verschillende ministers, bepaaldelijk die van koloniën en van finantiën, deze week geen audiëntie. De heer Rochussen, minister van koloniën en de heer mr. U. C. du Boisnieuw benoemd gezant bij de hoven van Tnrkye en Griekenland, zijn reeds naar het Loo vertrokken. De minister van finantiën zal op Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. De tegenwoordige vergadering van de staten-gcneraal zal op Donderdag 6 September, in eene vcreenigde zitting der beide kamers, door den minis ter van binnenl. zakennamens den koninggesloten worden. De gemeenteraad heeft beslotenten gevolge van eene missive van den minister van oorlog, terug te komen op een vroeger besluit, waarbij de kazernen tegen eenen jaarlijkschen huurprijs van ƒ1500 aan het rijk werden afgestaanen mitsdien die gebouwen voor niet in gebruik te geven. De hooge raad heeftbij arrest van liedenverworpen het beroep in cassatie, ingesteld door Johan Nathan, tegen een arrest van hel hof in Limburg van 27 Junij jl.waarbij hij, ter zake van moord op zijne schoon moeder, tol de straffe des doods is veroordeeld. Eergisteren is uit het huis van verzekering alhier gevankelijk naar Arnhem vervoerd de persoon van S.bediende in het logement Bellevue, aldaar. Tegen dezen persoon is door de reglbank te dier plaatse een bevel van gevangenneming verleend, als verdacht van diefstal van eene vrij aan zienlijke som ge'ds, terwijl hij zich als loonbediende in gemeld logement be»ond. llij was 6 dagen geleden heimelijk uit Arnhem vertrokken.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1