In den loop van de maand .Tunij werd de politic ondcrrigtdat een jong meisje van 17 jaren zicli had vergiftigd. Eenige dagen te voren had zij een bezoek afgelegd bij een student in de medicijnen en had van hem spottende eene (lcsch met arsenicum medegenomenniettegenstaande deze zich daartegen verzette, die eindelijk, niet aan eenig gevaar geloovende, baar met de flesch had laten vertrekken. Bij geregtelijk onderzoek is ge bleken, dat dc student meer vergift op zijne kamer had, dan in zijne qua- liteit van student noodzakelijk was en bovendien de flesch voortdurend op zijne tafel liet staanzoodat iedereen die kon medenemen. Ilij verklaarde het vergift vroeger te hebben gekocht van een apotheker, die thans de praktijk had laten varen. De student en de apotheker werden beiden ge dagvaard als beschuldigd van door onvoorzigligheid den dood van het meisje te hebben veroorzaakt en de laatste bovendien van vergift te hebben verkocht zonder magtiging van een geneesheer. Zij zijn ieder veroordeeld lot drie maanden gevangenisstraf en de apotheker nog tot eene boete van 100 francs. ITALIË. Uit Napels wordt thans, waarschijnlijk van de zijde der regering, ge meld dat de troepen die op het vaste land waren gekomen door de kon. garde genoodzaakt zijn geworden om zich weder in te schepen. De ver kiezingen zullen op 20 Aug. plaats hebben. De berigten omtrent de bewegingen van Garibaldi blijven overigens ver ward. Er worden drie of vier plaatsen genoemd waar eene landing van troepen zou hebben plaats gehad. Misschien zijn het afleidingen door Gari baldi beproefd om zijne ware oogmerken te bedekken. Uit Palermo schrijft men van 14 Aug. het volgendeGaribaldi heeft Sicilië verlatenen hoewel hij van de inwoners afscheid heeft genomen en bet bevel over de troepen aan den generaal Sirtori heeft opgedragenwordt bij binnen weinige dagen te Messina terugverwacht. Zijne reis heeft geen ander doel dan het zoeken van eene geschikte landingsplaats voor zijne troe pen, want de kusten van Calabrië, alwaar de generaal eenige honderden zijner manschappen met moeite heeft doen ontschepen, schijnen geen gunstig punt op te leveren voor eene krachtige onderneming. liet is niet onmogelijk dat, terwijl de Ooslenrijksche bataillons te Reggio worden bijeengetrokken, Garibaldi onverwachts met eenige duizende manschappen op de reede van Pausilippo verschijnt. Er zijn zelfs personen, die meenen dat hij voornemens is de zaken in den tegenwoordigen toestand te laten en in eene haven van de Adriatische zee voet aan wal te zettenom den Kerkelijken Staat aan te tasten, maar dit is slechts eene gissing. Dit is zeker dat de kern van de Siciliaansche krijgsmagt, uit 12 a 14,000 man beslaande, te Messina en omstreken is gevestigd, ruimschoots van krijgsbehoeften is voorzien en ge reed is om terstond scheep te gaan. Er zijn weder pogingen aangewend om den minister Crispi te verwijde ren, die beschuldigd wordt van te heulen met de partij van Mazzini. Eene deputatielot dat einde naar den plaatsvervangenden dictator Depretis gezon den, heeft echter een afwjjzend antwoord bekomen. In de provincie Catana hebben betreurenswaardige voorvallen plaats gehad. Men is handgemeen geworden en de generaal Bixio is met eenige compag- niën lusschen beide moeten treden, liet dorp Bronte is in staat van beleg gesteld. Over 't algemeen vindt het besluit van den heer Depretis lot invoe ring van de Sardinische grondwet weinig bijval. liet volk is wel voor de rereeniging met Sardinië, maar het verlangt evenwel eene nationale stem ming, en, naar men verneemt, zal men verzoeken dat die stemming nog plaats hebbe, voor dat de Sardinische grondwet van kracht wordt verklaard. De heer Bertani, die hier eenige oogenblikken heeft doorgebragt, heeft de komst aangekondigd van nieuwe troepenwaaronder een regiment karibi- niers uit Genua, die volledig uitgerust zijn. Dit regiment zal waarschijnlijk aan de te ondernemen expeditie deel nemen. Garibaldi heeft onlangs door middel eener proclamatie getracht de vaderlandsliefde der vrouwen op Sicilië op te wekken. In dat stuk zegt hij o. a. het volgende «Beminde vrouwen van Siciliëhoort de stem van den man aandie uw schoon land, waaraan hij door de genegenheid verbonden is, opregtelijk lief heeft. Hij vraagt u niets voor zich zeiven, niets voor anderen, maar voor bet gemeenschappelijke vaderland vraagt hij uwe magtige medehulp. Roept de bewoners van dit eiland te wapen, maakt degenen, die zich in den schoot der moeder of der beminde verbergen beschaamd. Cairoli van Pavia, eene zeer rijke, zeer beminde en zeer edele vrouw, had vier zonen: een stierf te Nareza op het lijk eens Oostenrijkers, dien hij gedood had. De oudste Benedetto is bij u te Palermo, nog lijdend aan de wonden, welke hij te Calatafimi en te Palermo ontvangen had; de derde, Enrico, leeft nog met opengespleten schedel, eene wonde, die hij in de zelfde gevechten bekwam, en de vierde is door die niet te vergelijken moe der hierheen gezonden, om bij hetzelfde leger te dienen. Vrouwen, geeft uwe zonen, uwe beminden! Met een klein getal... zal de strijd voor allen langdurig, twijfelachtig en vol gevaren zijn! Talrjjk... zullen wij, zonder veldslagen, door de magt overwinnen! Weldra zult S(j de verwachtingen van 20 Italiaansche geslachten verwezenlijkt zien en ik zal u uwe geliefden teruggevenmaar met door de slagvelden ge bronsde aangezigtenhet voorhoofd omgeven met den straalkrans der overwinning en gezegend door diezelfde lijdende en onderdrukte bevolkin- »on, welke hare zonen tot de vrijmaking van uw eigen land hebben ge zonden." Omtrent de verwijdering van den graaf van Aquila wordt thans ge meld dat hij pogingen in het werk had gesteld om een regentschap in te stellen. Hij had zich reeds als regent doen afbeeldenen onder die beeld- tenis las men de woorden «leve de regent!" De minister Romano had van een en ander aan den koning kennis gegeven en van dezen vrijheid van handelen verkregen. Een priester moet nog het tccken lot de uitbarsting dezer zamenzwering gegeven hebben, maar het was reeds te laat. Uit liet protest, door den graaf ingediend en dat in den vorm van een brief aan zijnen neef vervat is, blijkt dat de ministers hem gecne bepaalde aanwijzing hebben gedaan van de beschuldiging van verraadmaar dat zij hem hebben verwijderd onder voorwendsel van zijne impopulariteit en van de noodzakelijkheid om zijn leven te beveiligen legen den haat zijner staat kundige tegenstanders. Volgens een schrijven uit Turyn heeft de Sardinische regering aan de overheden bevel gegeven, geene expeditiën van vrijwilligers in massa meer te gedoogen, maar alleen toe te laten dat er vrijwilligers een voor een naar Sicilië vertrekken. Deze maatregel mishaagt uitermate aan de revolu- tionnaire partij. Berigten uit Rome melden dat de feestdag van den 15dcn rustig is voorbijgegaan. Door den generaal de Noue, die den generaal Goyon in het opperbevel over de Fransche troepen heeft vervangenwaren afdoende maat regelen genomen om eene volksbeweging ten gunste van Garibaldi, waar voor men beducht was, voor te komen. Het corps van den voormaligen hertog van Modena, 3000 man sterk, zal in dienst van den Paus overgegaan. PlttTISSEN. BERLIJN, 21 Augustus. Door de dagbladen le Nord en l'Indép. Beige zijn dezer dagen uit voerige bijzonderheden medegedeeld omtrent hetgeen op de bijeenkomst te Töplitz tusschen den keizer van Oostenrijk en den prins-regent was vastge steld. Die mededeelingen waren van dien aard dat de vrijzinnige partij hier le lande daarover niet zeer te vrede was, omdat Pruissen zich, naar hare meening, te veel jegens Oostenrijk verbonden had. De Preuss. Zeit., het officiële orgaan der regering, haast zich het door eerstgenoemde bladen op gegeven protocol voor een verzinsel le verklaren. Lc Nord blijft echter, in weêrwil van deze officiële tegenspraakde waarheid van het vroeger mede gedeelde volhouden. Een jonge graaf, student aan de hoogeschool alhier, is door den aca- demischen senaat veroordeeld tot24uren arrest, omdat hij, zonder het ver- eischte verlof daartoe te hebben gevraagd, de stad had verlaten. De graaf, die zich aan dit vonnis niet wilde onderwerpenhad zich van de rol der studenten doen schrappen. De senaat was echter van oordeel dat het vonnis behoorde ten uitvoer gelegd le wordenal was de veroordeelde geen student meer, en wendde zich tot het hoofd der stedelijke policie, met verzoek om den veroordeelde voor 24 uren in de stedelijke gevangenis te plaatsen. Hier tegen protesteerde de graaf; hij leverde terstond eene klagt in bij den minister van binnenl. zaken tegen den senaat, die, volgens hem, zijne magt was te buiten gegaan. De minister stelde den senaat in het gelijk en de graaf moest de hem opgelegde straf ondergaan. In den namiddag van den 16den dezer heeft de bliksem de Concordia- ijzersmelterij te Eschweiler getroffen. Het vuur kwam op eene ijzeren plaat neder, waarbij het zich in tweeën verdeelde; de eene straal, de kleinste, drong langs eene buis naar den stoomketel; de andere, en wel de grootste, volgde de rails van eene baanwelke in eene niet ver verwijderde berg plaats uitliep, alwaar drie werklieden, die aan den ingang zaten te drin ken, zeer ontsteld werden op het gezigt van verscheidene vuurbolleljesdie de electrieke vloeistof op het ijzer vormde en daartusschen doorliep en ver volgens langs een touw verdween. De werklieden, ofschoon bijna geraakt, bleven ongedeerd. Door vereerders van Schiller, te Moskou, is aan diens geboorteplaats Marburg eene klok ten geschenke gegeven, die dezer dagen feestelijk ver sierd naar de Alexandcrskerk aldaar is overgebragt. Deze klok moet telken jare op Schillers geboorte- en sterfdag een uur lang geluid wordenterwijl er een is fonds bijeengebragt waaruit de luiders der klok ten allen dage rijkelijk beloond zullen werden. Te Leipzig zal een nieuw observatorium gebouwd worden. De direc teur van die inrigling heeft onlangs de voornaamste inrigtingen van dien aard builen 's lands in oogenschouw genomenen houdt zich jjverig onledig met het bewerken van het bouwplan. OOSTENK IJ K. WEENEN, 20 Augustus. 's Keizers verjaardag is op den 18den dezer feestelijk gevierd. Bij die ge legenheid gaf de kardinaal vorst-aartsbisschop von Rauscher een groot diner, waartoe ook onderscheidene leden van den rjjksraad waren uitgenoodigd. Het staatkundig programma der Hongaarsche leden is door het comité van den rijksraad aangenomenook de ministers hebben zichnaar gemeld wordt, daarmede vereenigd. In eene alhier gehouden vergadering van schuldeischers in de gefail leerde firma Arnslein Eskeles, is het voorstel tot het aangaan van een accoord met algemeene stemmen aangenomen en eene commissie van liqui datie benoemd. De generaal von Benedek heeft in Hongarije het houden van optogten bij fakkellicht verboden, alsmede het gebruik van stokken met looden knop pen een oud Ilongaarsch wapenbusogany genaamd. Volgens berigten uit Munchen heeft Kossuth zich in het Zwitserschc dal van Engadine, nabij Oostenrijksch Tyrol, opgehouden en is hij aldaar door vele Magyaren bezocht. Dit bezoek is, in verband met het te Pesth gevierde feest, niet van belang ontbloot. Te Salzburg werden dezer dageu twee zendelingen der omwentelings partij in hechtenis genomendie een groot aantal oproerige proclamatiën bij zich hadden. De een was een Franschman, de ander een Hongaar in natio nale klcederdragt. Beiden schenen aan dc politie aangewezen le zijn, dewijl deze terstond na de aankomst van den spoortrein hare aandacht op hei: vestigde.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3