held hadden plaats gehad. De procureur-generaal eischte de schuldigverkla ring en eene gevangenisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jarenbene vens 3 geldboeten ieder van ƒ50. De verdediger van den beschuldigde, de heer mr. R. Sandberg, verlangde zijne vrijspraak. Uit Staphorst meldt men als een tegenhanger van het bcrigt omtrent de inschrijving lot het huwelijk van twee personen, die te zamen 150 jaren tellen, dat zich thans hebben aangegeven tot het aangaan van een huwelijk: E. Spijker, geboren in 1841, en G. Timmerman, geboren in 1844, beiden van Rouvecn. De bruidegom telt dus 19 en de bruid 16 jaren. De raad van administratie der NedcrI. centraal-spoorweg-maatschappij heeft den O"16" dezer aan den koning een adres ingezondentér verkrijging van concessie voor den aanleg en de exploitatie eener spoorweglijn van Kam pen over Zwolle, Raaltc, Almelo, Oldenzaal lot aan de Duitsche grenzen. Men weet, volgens vroeger medegedeelde bcrigten van de Kaap de Goede Hoop, dat de heer Praetorius, de president der Transvaalsche of Zuid- Afrikaansche republiek, in Januarij 11., ook tot president van den Oranje Vrijstaat gekozen is geworden. Deze staat had 2 jaren geleden oorlog moe ten voeren met Mosheshden magtigen koning der Basoeto'sna elkander van weerszijden veel schade te hebben toegebragt, was de vrede door be- middeling van den Kaapschen gouverneur gesloten maar zoodanig dat de stand van zaken door wederzijdsch gebrek aan vertrouwen zeer onzeker was. Praetorius begreep hieraan een einde te moeten maken, en verlangde eene persoonlijke zamenkomst met Mosheshwaarin deze ook bewilligde. Den 6dcn en 7dco Mei II. had die plaats. Praetorius reed naar de plaats der zamenkomst, vergezeld van slechts 30 ongewapende burgers. Weldra zag hij Moshesh aan 't hoofd van een leger van ongeveer 4000 gewapenden aan komen. Praetorius wordt door zijne 30 vrienden gebeden om terug te keeren cn zijn leven niet roekeloos in de waagschaal ie stellen; maar hij wankelt niet, wetende dat van dit oogenblik alles afhangt. Het volgende heeft hij zelf aan zijne vrouw daaromtrent geschreven: »lk had een vast besluit ge nomen den Vrijstaat te redden, of er mijn leven voor op te offeren. Ik beval mjj in Gods hand en reed in vol vertrouwen op Zijn hulp en bijstand Moshesh te gemoet. Ik ontmoette hem op 200 schreden van zijn volk, stapte van het paard en hij viel mij om 'tlijf, en deed mij door zijn tolk zeggen, dat hij God dankte hem zoo lang in het leven te hebben gespaard, dat hij mij gezien had en bad mij om vrede, hetgeen ik hem toestond; waarop wij naar de plaats der bijeenkomst gingenterwijl zijn volk afza delde. Gedurende twee dagen zijn wij bij elkander gebleven. De vrede is nu voor goed gesloten en alles is naar wensch afgeloopenen het ver trouwen dat hij nu in mjj steltzal wel niemand hem kunnen ontnemen." Dit bovenstaande, zegt de iV. R. C., wordt door een Hollander berigt, die het aangehaalde uittreksel uit Praetorius' brief zelf heeft overgeschreven en er bijvoegt, dat de Kaffers den grootsten eerbied voor Praetorius koeste ren, en dat hij niet twjjfelt of de Vrijstaat zal onder zijn bestuur eene be tere toekomst te gemoet gaan en de beide republieken zullen weldra ver- eenigd zijn. 's GRAVENIIAGE 23 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond. regtbank te Nijmegen den heer mr. W. J. Triebeis, thans regter-plaatsvervanger bij die regtbank. Bij kon. besluit van 18 dezer is bepaald, dat voor de generaals bjj het leger de schakot zal worden vervangen door een hoed van zwart vilt, lang 45,5 duim. aan de uiteinden breed 7,5 duim, de voorzijde in het mid den hoog 13 en de achterzijde 16,5 duimomzet met een zwart zijden boordselter breedte van 4,5 duim zigzagsgewijze bewerkt in dier voege als het goud om de schakotvoor de generaals vroeger bepaald. De gepension- neerde generaals zullen hun tegenwoordig hoofdtooisel kunnen blijven dragen. Z. M. heeft aan Joseph Balie, bediende bij den heer A. Martini te Leeuwarden, toegekend de bronzen medaille, wegens betoonden ijver en moed bij den kazernebrand aldaar. Dingsdag avond 11. zijn II. II. de hertog en de hertogin van Nassau aan het paleis het Loo afgestapt. De heer mr. II. C. du Bois, nieuw benoemd gezant van Z. M. den koning der Nederlanden bij de hoven van Turkye en Griekenlandis alhier aangekomen. Door den minister van oorlog is in rang cn ancienneteit overgeplaatst bij het reg. veld-artilleriein garnizoen te Amersfoort, de luit.-koloncl A.G. W. L. J. F. Kcllner, van hel 3dc reg. vesting-artillerie uit Maastricht. De minister van binncnl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn. De kantonrcgler alhier heeft heden N. Grootveld schuldig verklaard aan hel buiten het geval van bewezen overmagt, met zijne pink te zijn geland ter plaatse waar van wege het gemeentebestuur het strand is afge paald voor de zeebadinrigting van den heer Maas. Hij is veroordeeld tot gevangenisstraf van één dag. Donderdag aanst. zullen nog drie dergelijke zaken behandeld worden. BU1TENLANDSCI1Ë~JERIGTEA1. BELGIK. BRUSSEL, 22 Augustus. Een treurig ongeluk is dezer dagen eene achtenswaardige familie dezer hoofdstad overkomen. De eciitgenooten V., in de Bleekstraat, hadden hunne dienstmeid bij een apotheker of droogist gestuurdom Engelsch zout te koopen voor hun dochtertje, dat ongesteld was; te gelijk moest zij ook zuringzout koopen. Bij hare terugkomst had er eene betreurenswaardige vergissing plaats, waarvan men het gevolg ligt kan raden; 18 uren daarna stierf het kind te midden der vreeselijkste folieringen. ENGEL, ATSO. LONDEN 21 Augustus. Lord Palmerston heeft in zijne jongste verklaring in hel lagerhuis om trent de Syrische zaken, o. a. ook te kennen gegeven dat hij dc instand houding van hel Turksche rijk noodzakelijk acht, niet uit achting voonjt Turkschc regering, maar omdat de verdecling van dat rijk niet kan p|aal5 hebben zonder eenen algemecnen Europeschen oorlog uit te lokken. Volgens alhier ontvangen berigten is de prins van Wallis op 4 Au» met groote geestdrift te Frederichstown ontvangen. Den 6dcn werd hem eej adres namens de regering van Nieuw Brunswijk overhandigd, wijdde hij vervolgens het nieuwe park in en woonde een bal in het regeringsgebouw bjj. Ook verneemt men nog eenige bijzonderheden wegens het verblijf vau den prins te S'. John. Na door den gouverneur van Nieuw Brunsvvjjk den maire en den gemeenteraad, ontvangen te zijn, begaf hij zich, tusschen rijen vrijwilligers en leden van handels-socieleilennaar het huis der weduwe van een voormalig opperregter, waar zijn grootvader eenmaal verblijf hield Duizenden schoolkinderen hieven hel volkslied aan cn bestrooiden den weg met bloemen. Des avonds was de geheele stad geïllumineerd en werden er vuurwerken afgestoken. Hier te lande hebben de onophoudelijke regens de hoop op eenen goeden oogst doen verdwijnen. In sommige gedeelten van het rijk staat het graan redelijk, doch geheele streken, mijlen lang, ligt de tarwe ter neder gesla gen in een half voet water en ontwaart men overal een reuk van zieke aardappelen. Te Liverpool viel de regen, naar men verneemt, drie dagen achtereen. Voor den moedigen en ongelukkigen zeereiziger sir J. Franklin zal in zijne geboorteplaats Spilsby, in Lincolnshire, een bronzen standbeeld wor den opgerigt. Zaturdag avond 11. is in de groote beschuitbakkerjj der IIII. Parkinson en Salmon een brand ontstaan, die meer dan 19 uren heeft geduurd doordien de vlammen zich aan verscheiden andere gebouwen mededeelden die of in de aseh gelegd of zwaar beschadigd zijn. Naar men zegt is de Spaansche regering voornemens in Engeland 8 oorlogssloombooten van de eerste klasse te doen bouwen, ieder van welke 200,000 kosten zal. Verder Iaat zij in Engeland verscheiden ladingen eikenhout aankoopen, want Spanje heeft in zijne eigen bosschen wel vele eikenboomen, maar kan die bij gemis aan wegen van gemeenschap niet doen vervoeren. Vreemd luidt het hierbij dat de Engelsche admiraliteit thans agenten naar Spanje gezonden heeftom te zien of zij zich van daar geen eikenhout kan verschaffen. De Daily News noemt het onlangs vermelde verslag van den Oosten- rijkschen minister van finantién over den toestand der finantiën eene onge lukkige poging om door onvolledige cijfers cn hersenschimmige berekeningen het onvermijdelijk bankroet van den staat te verbergen. In een uitvoerig beloog tracht genoemd blad te bewijzen dat in de jaren 1850—60 de Oos- tenrijksche schuld is verdubbeld en dat de renten a 5 pCt. de helft der inkomsten van het geheele land zullen verslinden. De bevolking der stad New-York, die ten jare 1855reeds629,310zielen lelde, is sedert dien tijd derwijze toegenomen, dat zjj in den aanvang van 1860 lot 862,257 zielen is geklommen. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Augustus. De Moniteur geeft thans kennis van het aanstaande vertrek van den keizer en de keizerin naar Savoye cn Nizza, onder bijvoeging dat gedu rende de afwezigheid van HU. MM. dc maarschalk Vaillant met het toezigt op den keizerlijken prins zal belast zjjn en in den ministerraad zitting zal hebben. Uit Toulon meldt men dat dc Foudre naar Tunis gaat, ten einde den bey naar Algiers over te brengen. Bij den overtogt van den keizer cu dc keizerin derwaarts, zullen 1111. MM. door een eskader vai> zeven schepen worden begeleid. De paketboot Amérique, met den divisie-generaal de Beaufort d'IIaut- poul en de officieren van zijn staf aan boord, heeft den 15d<,° voor Beyruth het anker laten vallen. Naar men verneemt, zullen buitengewone crcdielen van 300,000 frs. worden verleend ten behoeve onzer buitcnlandschc gezanten. Velen hunner kunnen ook in de groote steden ter naauwemood, en niet dan tegen booge huren, woningen erlangen. De regering is voornemens te Londen eu Berlijn een hotel te koopen en te Weenen er een te laten bouwen. Daartoe zijn 1.200.000 frs. aangewezen. Later zal dergelijke maatregel voor andere groote steden worden genomen. -» De dagbladen gewagen sedert eenigen lijd van een plan der regering om eene postpakketbootdienst tusschen Suez cn China op te rigten. Hen verzekert, zegt het Journal des Débatsdat die dienst vertakkingen naar Manilla en Batavia zal hebben. Het Algerijnsche museum van het Louvre, onder Lodewijk Philips aangelegd, 't welk sedert onderscheidene jaren voor het publiek gesloten wasis thans wederom geopend. Een aantal dames van de voorstad Sl. Germain hebben besloten aan Abd-cl-Kader eene eere-sabel aan te biedenwegens de diensten door hem aan de Christenen in Syrië bewezen. Eene voorstelling in de opera, ten voordeele der Chrislcren in Syrië gegevenheeft ongeveer 10,000 frs. opgebragt. Naar men verneemt is de balzaaldie te Toulon voor de aanstaande komst des keizers werd ingerigt, op eens ingestort, waarbij 25 werklieden onder de puitihoopen bedolven zijn. Op verschillende markten loont men ongerustheid over den graanoogst. Wat de wijngaarden betreft, niettegenstaande de oogst zich gunstig liet aanzienkan men aannemen dat deze zoo goed als niets te bcleekenen zal hebben; op enkele plaatsen zal zelfs de druif niet geplukt worden. In al de diocesen hebben de aartsbisschoppen en bisschoppen openbare gebeden uitgeschreven voor het behoud der aardvruchten.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2