eer hadJapan het eerste stoomschip aan te biedenen deszelfs natie met verschillende Europesche uitvindingen en verbeteringen bekend te maken. Indien al het aangevoerde de bewijzen oplevert van de vroegere en tegen woordige naauwe betrekking tusschen de Nederlanden en Japan, mag ik mij dan de vrijheid veroorloven, uwe Exccllentiën in overweging te geven, of mijn vaderland niet met eenig regt op hel eerste Japansche gezantschap mag hopendat Europa zal bezoeken. Moge Holland, het eerste en eehige land, dat de wereld heeft bekend gemaakt met de Japansche beschaving, kunsten en nijverheid, zeden, ge woonten, enz., bijna twee eeuwen voor het bestaan dezer unie, eerlang vereerd worden met uwer Excelientiën tegenwoordigheidopdat deszelfs natie de banden van trouw en vriendschap hernieuwe, welke zij zich ge durende eene onheugelijke reeks van jaren zoo eervol als roemrijk heeft waardig gemaakt." In een ingezonden stuk van de Nieuwsbode van Sheboygan wordt deze aanspraak alsmede het volgende medegedeeldMevr. Storm had te veel op de vaderlandsliefde van den Ilollandschen tolk Portman gerekend, door hem liare aanspraak vooraf toe te zendenmet verzoek er eene Japansche verta ling van te maken, terwijl er vier Japannezen bij het gezantschap waren, die Ilollandscli verstaan. De heer Portman deelde haar evenwel mede, dat hij thans geen Hollander maar een Amerikaan was, die niets wist van eenige verdiensten der Hollanders ten opzigte van Japan of Amerika. In plaats van eenige hulp te verleenen werd nu al het mogelijke gedaan om niettegenstaande de dringende aanbeveling en het verzoek van den consul- generaal Burlage, mevr. Storm de voorstelling aan het Japansche gezant schap te ontzeggen. Dit gelukte evenwel niet, en met groote moeite werd zij eindelijk toegelatenonder het bepaalde bedingdat zij niet spreken noch het gestelde adres overhandigen zou. Zij onderwierp zich hieraan, en werd alleen voorgesteld als mevr. Storm, van Holland, die in Amerika reist. Elk gezant boog daarop achtereenvolgend en gaf haar de hand. Zij had evenwel het vaste voornemenalles te beproevenom het bovengenoemde belangrijke adres, dat tegenover de snoevende Amerikanen op eene waardige wijze aan Hollands verdiensten herinnert, in handen van het gezantschap te brengen. Den volgenden dag gelukte dit, na 3 uren wachtens, door middel van den eersten keizerlijkeu tolk, die haar levens de handteeke- ningen der gezanten bezorgde. Op dit oogenblik is het adres op reis naar Japan, met een talrijken stoel Japannezen. 's GRAVENIIAGE 14 Augustus. Tot commissaris van politie en waterschout te Brielle is benoemd de heer C. M. H. Claessen, thans inspecteur van politie der 2,e klasse te Rotterdam. Z. M. de koning is Zaturdag avond ten half twaalf ure van Wiesbaden alhier teruggekeerd. Vrijdag avond had Z. M. de koning op zijne villa te Wiesbaden een bezoek ontvangen van koning Leopold. IIH. KK. HH. prins en prinses Hendrik hebben zich naar Liebenstein begeven, alwaar de hertog Bernhard van Saksen-Weimar zich bevindt. De prins en de prinses zullen aldaar drie weken vertoeven en zich vervolgens naar Luxemburg begeven. Heden middag zal er bij Z. K. H. den prins van Oranje groot diner plaats hebbendat door HH. MM. den koning en de koninginHH. XK. HH. prins en prinses Frederik, en prinses Maria, zal worden bijgewoond. Naar men thans verneemt is de wettelijke regeling van de pensioenen der predikanten en andere godsdienstleeraren nog lang zoover niet bij de betrokkene departementen van algemeen bestuur gevorderddat met zeker heid iets omtrent de grondslagen kan worden medegedeeld. Zoo als reeds is gemeld zullen den 18den en 19dcn dezer het ls,c en 3de bat. van het reg. grenadiers en jagers van hier naar de legerplaats te Milli- gen vertrekken. Zaturdag den 18dcn vertrekt het 3de bat. (jagers) naar Schiedam; den 19d0" naar Rotterdam; verder met de spoortrein naar Utrecht en omstreken; den 20stc" in de omstreken van Amersfoort en den 21s,en naar de legerplaats. Den 19den (Zondag) marcheren de staf en het lstc bat. (gre nadiers) vroegtijdig naar Rotterdam; verder per spoortrein naar Utrecht; den 20s,cn naar Amersfoort, ten einde den 21slen in het kamp aan te komen. Vroeger is gemeld dat hel Nederl. eskader in de Middellandschc zee Alexandrië zou aandoen, omdat onze consul-generaal onaangenaamheden zou hebben gehad, daar een Christen meisje, dat bij hem hare toevlugl had genomen, met geweld uit zijne woning was gehaald. Volgens berigten uil Alexandrië was dat meisje uit de woning van den lieer liojamizoon van den drogman van het Nederl. consulaat gehaald, door eenige bedienden die in hunnen ijver voor hunnen meester te ver waren gegaan en was ten op zigte dezer zaak volkomen voldoening geschonken. Heden heeft aan het ministerie van marine de aanbesteding plaats ge had van de levering van 450 wollen dekens, waarvan de minste inschrijver was de heer H. J.van Wensen te Leyden, voor /4.28J per stuk; van 3400 zijden doeken, aangenomen door den heer L. D. Simons te 's Gravcnhage, voor 1.59,1 per stuk; en van 1000 orleanschc doeken, aangenomen door dcnzelfden voor ƒ0.44) per stuk. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de aan de orde zijnde wets-onlwerpen aangenomen, waaronder het wets-ontwerp betrekke lijk uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst 1860; en dat lol verhooging van hoofdstuk X (oorlog) der staatsbegrooting voor 1860. Voorts werd door de commissie van rapporteurs voor het voor stel van den heer Sloet lot Oldhuis tol afkoopbaarstelling der tienden ver slag uitgebragt; de beraadslaging over dat voorstel is bepaald op aanstaan den Woensdag. De commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen be trekkelijk den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat en tot verhooging van hoofdstuk V (binnenl. z.) der staatsbegrooting voor 1860 heeft mede haar verslag uitgebragt. Dit wets-ontwerp zal op aanst. Don derdag in openbare beraadslaging komen. Betreffende het onderzoek in dc afdcclingen over de ontwerpen no pens de spoorwegen, verneemt men dat vele leden niet onvoorwaardelijk den aanleg dier wegen door den slaat konden goedkeurenmaar dat de meerderheid aan het stelsel van concessiën de voorkeur zou geven. Jica zag ook exploitatie van staatswege in 't verschiet. Men meende dat er eigenlijk nooit ernstige pogingen tot het bekomen van goede concessie waren aangewend en het was ongegrond, dat deze uitgeput zouden mo«eu heeten. Eeue voorafgaande wet, regelende de concessiën, ware zeer doelmati» geweest. Het bewijs was niet geleverd dat het ten deze aan particuliere krachten ontbroken heeft. Nogtans golden die bezwaren niet onvoorwaar delijk, want in den boezem dierzelfde meerderheid waren er verscheiden leden die deze bezwaren niet onder alle omstandigheden deeldenwaaron der niet weinigen, die, zich refererende aan de beslissing van het beginsel door de tweede kamer, er nu bij zouden kunnen berusten, vooral ook met liet oog op den gunsligen toestand der finanliën. Daarbij voegden zich de an dere ledendie de bezwaren tegen staats-spoorwegen niet deelden enmet het oog op de dringende behoefte daaraanvan geen langer uitstellen of wachten wilden weten, als beschouwende den aanleg door particulieren thans te moeten rangschikken onder de pia vota. In het verslag komen verschillende bedenkingen voor over den omvang van het plan en over som mige lijnensoms in den geest van inkrimping en soms in dien van uit breiding. Ook aan de finantiële beschouwingen werd veel aandacht gewijd en ook hieromtrent waren de gevoelens zeer verdeeld. In het antwoord der regering worden de gemaakte aanmerkingen breed voerig wederlegd. Volgens de regering zijn de bezwaren tegen staatsspoor wegen van oneindig minder gewigt dan tegen het concessiestelsel. Volgens het verslag der commissie van rapporteurs omtrent het voorstel van wet tot afkoopbaarheid der tienden vond dc wcnschelijkheid van de afschaffing der tienden, op billijke grondslagen gevestigd, bij geen der leden tegenspraak, maar het beginsel van het voorstel beschouwde mcu als onbillijk, omdat het met onpartijdigheid den tiendpligtige op het oog had. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN12 Augustus. Volgens de Mom. Post hebben de bij herhaling genomen proeven met het door den lieer Whitworth uilgevonden geschut lot uitkomst gehad dat het niet geschikt voor de dienst is geacht. De regering zal alzoo de vervaardiging van gegroefd geschut naar de vinding van den heer Armstrong met alle kracht voortzetten. Bij de schietoefeningen der vrijwillige artilleristen te Dover is ecu kanon gesprongen, met het gevolg, dat een luitenant en een sergeant opdt plaats gedood en verscheiden anderen zwaar gekwetst werden. Daar het gebleken is, dat de telegraafkabel tusschen Engeland en Nederland onlangs op omstreeks 5 mijlen van Dunwich opzettelijk is door gesneden zoo heeft het bestuur dier maatschappij eene som van 50 i uit geloofd aan dengene, die den dader weet aan te wijzen. De Daily News berigt dat de kolonel Stylesdie bij het leger van Garibaldi dient, met verlof hier te lande is aangekomen, zoodat men nu een oordeel zal kunnen vellen over de uniform dezer troepenen voegt hier bij datindien er onder de onlangs opgerigtc schulterscorpsen personen mog- ten zijn die te hunner oefening de oorlogsvelden van llampstead en Bromley voor die van Calabrië willen verwisselen, zij met genoegen door Garibaldi zullen ontvangen worden. Uit de berigten uit Hongkong blijkt het dat de opstandelingen de stad Foo-chow bemagtigd en uitgeplunderd hebben. Te Shanghai is de vrees voor hunne nadering zoo groot, dat, hoewel de Fransche cn Brilschc gezagvoer ders hebben op zich genomen de stad tegen een aanval te verdedigen, de gegoede burgers met hunne bezittingen de plaats hebben verlaten. Meit schrijft de laatste nederlagen der keizerlijken vooral daaraan toe, dat hun leger in een staat van ontbinding verkeert, doordien de regering in het be talen der soldij achterstallig is gebleven; een groot deel dier troepen heeft dan ook zijne vanen verlaten. In Brazilië is, volgens een aldaar uilkomend dagblad, een zekert Gaëtano Aranze Ferreira in den buitengewoon hoogen ouderdom van 128 jaren overleden. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Augustus. De Moniteur werpt een blik op de werkzaamheden van het wetgevend ligchaam in het afgeloopen zittingjaar en komt daardoor lot de slotsom dat de Fransche constitutie de proef heeft doorgestaan en dal die gunstig is uit gevallen. Deze constitutie kan de vergelijking volhouden met de meest ge prezene staatsregelingen. De tijd, gedurende welke de proefneming heeft plaats gehadis echter nog niet zoo lang geweest om eene zoo beslissende uitspraak te regtvaardigen. De Moniteur maakt reeds eene vierde lijst van inschrijvingen bekend, ten behoeve der Christenen in Syrië, ten bedrage van 158,526 fr. Onder dit bedrag komt eene inschrijving van de Fransche bank voor ter som van 20,000 fr. Dc keizer heeft Joseph Karvan, een Maroniet, die zich bij de verde diging der Christenen onderscheidde, en den heer de Bcntivoglio, consul van Frankrijk te Beyruthtot ridders der orde van het Legioen van Eer benoemd. Het vertrek van den keizer cn de keizerin naar Savoye enz. is bepaald op den 23sten dezer. Men verzekert dat aan den scheepsbevelhebber la Roncicrc le Nottry, die eerst naar Candia was gezondenlater eene zending naar Jeruzalem is opgedragen. Hij moet zich reeds te Jaffa bevinden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2