LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 Augustus. De miliciens der ligting van 1857, behoorende tot de l8te, 2de en 3de bat. van het reg. grenadiers en jagers, en het l8te, 5d« en 7de reg. inf., welke zijn aangewezen om met bovengemelde balaillons in de legerplaats te Milli- gen te kamperenzijn gisteren uit de verschillende hoofdplaatsen der provin ciën naar die corpsen vertrokken, alsmede de miliciens van gezegde ligting, uit het hertogdom Limburg, en behoorende tot het 5de reg. dragonders. Tot het verrigten van de garnizoensdienst terwijl het 2de bat. van het reg. grenadiers en jagers, alhier in garnizoen, in het kamp te Milligen is, zal, naar men verneemtalhier gedurende dien tijd gevestigd worden eene com pagnie van het 3de bat. van het 6de reg. inf. uit Gorinchem en eene com pagnie van het 4de bat. van het reg. grenadiers en jagers uit 's Gravenhage. Te Rotterdam is van S'. George d'Elmina in volkomen goeden staat aangebragt een fraaije panther, zijnde een geschenk van den koning var. Ashanty, aan Z. M. onzen koning en door dezen aan het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Magistral te Amsterdam vereerd. De hoogleeraren in de natuur- en geneeskundige wetenschappen aan het Athenaeum Iilustre te Amsterdam hebhen een brief gerigt aan den ge meenteraad aldaar, over de hervorming en uitbreiding van het natuur- en geneeskundig onderwijs aan die instelling. Hij strekt tot ondersteuning van een plan tot volledige hervorming der instelling, door curatoren van het athenaeum bij den gemeenteraad ingezonden. De genoemde hoogleeraren verlangen vermeerdering van het getal docentenverbetering der hulpmidde len ten behoeve van het onderwijs, afschaffing der collegie-gelden en ver hooging van de bezoldiging der hoogleeraren. Eindelijk spreken adressanten van het bezwaar, gelegen in het gemis van het regt van examen aan het athenaeumwaaraan door sommigen een groot gewigt wordt gehecht. De Amst. C. meldt dat onlangs de Russische regering en thans de Spaansche regering afgevaardigden heeft gezondenom van de tentoonstel ling voor onderwijs, door de vereeniging voor volksvlijt geopend, verslag te geven. Te Arnhem is Vrijdag en Zaturdag II. het groote muziekfeest voort gezet. Op den eerstgenoemden dag zijn uitgevoerd: Ouverture en inleiding koor voor de bedrijven van de reijen tot Vondel's treurspel: Lucifer, op. 40. van J. A. van Eykcn; Elia op Horeb (gedicht van N. Beets), muziek van F. Coenen; Loreley, op. 70, van F. Hiller; Lobgesang, simfonie-cantale, op. 52 van F. Mendelssohn Barlholdy. De hh. van EykenCoenen en lliller dirigeerden zeiven de door hen gecomponeerde stukken, terwijl de heer Ver huist bij het Lobgesang als dirigent optrad. Des Zaturdags werden uitge voerd de 84s,e Psalm van Verhulst, de ouverture Obéron van Weber, de simfonie A dur van v. Beethoven, en stukken uil de Schepping van Haydn, de Orpheus van Gliickde Enlfiihrung en de Davide penitente van Mozart en de Jaargetijden van Haydn; benevens een concert van Mendelssohn en de Giacona van Bach, beiden voor viool, en tot slot van 'tgeheel het slotkoor van het Lobgesang. Na den afloop heeft de voorzitter van het comité voor de feestviering allen, die aan de uitvoeringen deel namen, eene regtmalige hulde gebragt, en lauwerkransen aangeboden aan de dames v. Hoven en Schrcck en aan den directeur Verhulst, die, behalve als componist van twee uitgevoerde stukkende muziekale leiding van 't feest had op zich genomenen op meesterlijke wijze volbragt. Door de erfgenamen van mevrouw de wed. van Eek, geb. van Hoof, te Deventer, is aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar, ingevolge den wensch van de overledene, eene som van ƒ1000 geschonken. Omtrent den onder de gemeente Ambt-Delden gepleegden moedermoord verneemt men nog de volgende bijzonderheden: De dader Arend Volker, oud 45 jarenwas vroeger eenhoewel ruwtoch oppassend menschmaar maakte in den laalslen tijd veelvuldig misbruik van sterken drank. Met zijne moeder en zuster bebouwde hij eene nog al aanzienlijke boerderij. Des morgens van den dag des ongeluks, nadat hij de twee vorige dagen half beschonken had rondgeloopenwas hij ten 5 ure van huis gegaankwam ua eenige kroegen bezocht te hebben, om 11 ure terug en ging met zijne graszeis in den tuin bij het huis, waar de moeder en zuster aan het kool wieden waren. Op een naast aan gelegen grasland met maaijen begonnen, vorderde hij al spoedig van zjjne zuster geld, om de gekochte borrels te betalen, en dreigde, daar deze zeide het niet te hebben, bij verdere weige- rins, de kool voor hare voeten te zullen afmaaijen. Daar hij ook werkelijk dit baldadig opzet uitvoerde, namen de beide vrouwen, die den vergramden aard van hunnen huisgenoot in zoodauigen tijd kendende vlugt naar de woning, de zuster, als de vlugste, vooruil en de 85-jarige moeder achteraan. Haar met de zeis vervolgendeschijnt hij den moordenden slag te hebben loegebragt, die, tot door het darmbeen dringende, een circa 4 Ned. duim lange en 9 duim diepe wonde achterliet. De zuster, omziende, zag hare moeder ineenzinken, ijlde haar te hulp en bragt haar in de woning, waar zij op den drempel, eenige weinige passen van de plaats van haren val, overleed. Op het hulpgeschrei waren nabjjzijnde buren toegeschoten, die den dader eenige oogenblikken radeloos, maar intusschen zich hervattende, de zeis wederom zagen opnemen en op het paard in den stal aanloopen, om, indien hij thans geen geld kreeg, dit dier daarmede ook af te maken. Door tusschenkomst der buren is dit laatste echter voorgekomenmaar de toeleg loont toch genoegzaam aantot welk eene opgewondenheid de drank kan vervoeren. Dit Leeuwarden meldt men dat aldaar gevankelijk is binnengebragt een boerenknecht, die op Zondag 11. onder Swichum de schuur van zijnen meester heeft in brand gestokenwaarvan het gevolg is geweest dat de geheele boerderij is afgebrand. Het is een jongeling van 19 jaren. Hij moet met de brandstichting het doel gehad hebben om zich in de verwar ring het een en ander toe te eigenen. Bij den dezer dagen in den Wilhelmina-polder gehouden wedstrijd van graanmaaiwerktuigen is de eerste prjjs van ƒ500 toegewezen aan het be kende werktuig van de hh. Burgess en Key. Omtrent den brief, die onlangs uit Luxemburg naar 'sHerlogenbosch werd verzonden en waaruit door eene gemaakte opening een bankbillet van ƒ100 was geligt, verneemt men thans dat de dader van hel gepleegde feit is ontdekt, nameljjk de bediende van den afzender, die met het bezorgen van den brief ter post belast was en het bankbillet arglistig uit den brief geligt heeft; hij heeft zjjne schuld beleden, maar zich daarna uit de voeten gemaakt. Volgens de Indiër, heeft de minister van koloniën den heer Pahud verzochtzich nog gedurende één jaar met de betrekking van gouverneur- generaal te belastenterwijl van eene andere zijde wordt gemelddat de heer G. L. Baud eerlang als zoodanig zal benoemd worden. Naar men verneemt zullen de aansluitingen van het ontworpen spoor wegnet, zoo als zulks door de tweede kamer is aangenomen, van de zijde van Pruissen op groote bezwaren stuiten. Bij gelegenheid dat een Japansch gezantschap zich onlangs in de Ver- eenigde Stalen heeft opgehoudenzijn door onze landgenoot mevr. Storm pogingen aangewend om aan hetzelve voorgesteld te worden. Vooraf had zij echter eene aanspraak gereed gemaakt, waarmede zij het gezantschap meende te verwelkomenen waarin zij de betrekkingen die er van oudsher tusschen Nederland en Japan hebben beslaan, wilde doen uitkomen. Die aanspraak was van den volgenden inhoud: Het is voorzeker een belangrijk oogenblik in hel leven eener Neder- landsche vrouwin dezelfde stadwelke door hare ondernemende voorvaders gesticht en gedurende eene halve eeuw bestuurd is, de eer te hebben van aan het gezantschap eener natie te worden voorgesteld, die Holland, bij gunstige uitzondering sedert verscheidene eeuwen met hare bijzondere vriendschap en haar bijzonder vertrouwen heeft vereerd. Indien deze magtigc republiekwelker vrijheid en tegenwoordige bloei door de Hollanders zijn gegrondvest, zich thans met regt beroemen mag op de buitengewone onderscheiding, welke haar te beurt valt, door het ont vangen van het eerste Japansche gezantschap, Holland mag zich niet min der beroemen, daartoe krachtig te hebben bijgedragen. Ilollandsche ondernemingszucht, Hollandsche eerlijkheidHollandsche rcgl- schapenheid werden gedurende eene reeks van jaren beloonddoor eene ongestoorde vriendschappelijke verbindtenis met Japan. Holland werd door Japan boven alle volken des aardhols onderscheiden. De zedelijke invloed van Holland heeft de physieke krachten van Amerika ondersteund, om de tegenwoordige belangrijke gebeurtenis in de geschied- rollen dezes jaarkrings te vereeuwigen. Het was Z. M. Willem III, koning der Nederlanden, die, vóór dat er eenige concessie aan Amerika was verleend, door Z. M. den keizer van Japan geraadpleegd werd, omtrent de vorderingen van Amerika. De koning der Nederlanden gaf in een eigenhandig schrijven aan Z. M. den Tycoon van Japan den welmeenenden raad, om den geest dezer eeuw, die naar de verbindtenis van alle volkeren des aardbols streeft, niet tegen te werkenmaar gehoor te geven aan het door Holland vroeger gedaan en later door Amerika herhaald aanzoek, om de Japansche havens voor den wereldhandel open te stellen. De Hollanders, en de Hollanders alleen, hebben Japan bekend gemaakt met Amcrika's invloed en magt. Uwe Excellentiïn veroorloven mjj, hun te herinneren, dat Nederland de

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1