aanzienlijkste dorpen, is er geplunderd, maar niet gemoord. Daar zijn geene van die verschrikkelijke treurspelen vertoondwelke te Deïr-el-Kamar, te Bacheïa, te Hasbeïa en eindelijk ook te Damascus zijn gezien. Trou wens het onderzoek, dat zal ingesteld worden, zal, gelijk ik hoop, het bewijs leveren, dat de hand der Turken alleen zich noodcloos en lafhartig lijk met bloed heeft bezoedeld. Indien de Christenen, bij den aanvang der vijandelijkheden, de geringste geestkracht getoond hadden, dan zouden zij niet, gelijk nu, geheel ver pletterd en te gronde gerigt zijn. Het is hunne lafhartigheiddie de Muzel mannen der steden heeft aangemoedigd en aangespoord. Verzekerd van geen tegenstand te vinden, zijn zij van beschimpen tol bloedvergieten over geslagen. De Turksche regering is door hare vertegenwoordigers een koel getuige gebleven van deze wanordelijkheden, wanneer zij die niet heeft aan gemoedigd. De ongelukkige Christenen aan lafheid schuldig, men kan bet niet genoeg herhalen, zijn door de pacha's overgeleverd aan het Muzel manschc gepeupel, waarmede de Turksche soldaten zich vereenigd hebben. Ziedaar het verhaal en de opregte waardering der gebeurtenissenwelke in Syriii hebben plaats gevonden, onder het oog onzer gewapende magt. Tiet onderzoek zal beginnen en God geve, dat de waarheid aan het licht kome cn al de haat, welke Europa thans tegen de Drusen bezielt, zal dan zich kceren tegen hen, die het verdienen, tegen de Turken, de Turken alleen en die schandelijke regeringdie slechts verdelgenmaar niets scheppen kan. Bovenstaand schrijven komt niet overeen met eenen brief van den heer Lenormant, in het Joum. des Déb. opgenomen, want daarin wordt ge zegd dat de Drusen, aangezet door agenten van de Turksche regering, den moord hebben begonnen en dat de Maronilen zich dapper hebben geweerd tot op het oogenblik dat zij zagen dal de Turksche krijgsmagt gemeene zaak met hunne vijanden maakten. Toen waren zij moedeloos geworden cn hadden de wapenen uit de handen laten vallen, llunne nederlaag was ook vooral toe te schrijven aan het gemis van een bekwaam opperhoofd; de geestelijkheid der Maronilen hadom haren invloed te vergrootcnreeds sedert lang welen te bewerken dat de emirs van alle gezag beroofd en uit vele plaatsen verdreven waren. 's GRAVENI1AGE, 11 Augustus. Z. M. heeft den Pruissischcn gencraal-majoor von Oelrichs, komman- dant der bondsvesting Mainz, tot grootkruis der orde van de Eikenkroon benoemd. Door Z. M. is aan jhr. von Scherff, Ned. gezant te Frankfort, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van riddergrootkruis der Wilhelms-orde, hem door den keurvorst van Hes sen geschonken. De prins-regent van Pruissen heeft den heer Jacobson te Rotterdam de orde van den Rooden Adelaar3de kl.verleend. Men verneemt, dat HH. MM. de koning en koningin zich den 20s,en dezer naar het Loo zullen begeven. Ook Z. K. H. de prins van Oranje zal zich tegen dien tijd aldaar bevinden. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn van Soestdijk alhier terug gekeerd. Volgens eene correspondentie van hier, in de Indép. Beigezal prins Hendrik eerlang een bezoek bij het hof van Brussel afleggen. Gisteren zijn de manoeuvres der troepen uit de residentie, in vereeni- ging met die uit Leyden en Delft, op de vlakte van Waalsdorp, op nieuw door Z. K. H. den prins van Oranje bijgewoond. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Het werkje: Twee Levens, van den heer D. Buys, te Leyden, en uitgegeven bij den boekhandelaar M. M. Couve'e alhier, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van de bemanning der verongelukte pink de Onderneming, heeft opgebragt de som van ƒ79.44. Naar men verneemt zal de commissie van de tweede kamer, tot het houden cener enquête naar den toestand van de Maas, eerst in het begin van September hare werkzaamheden aanvangen. Heden heeft op het strand te Scheveningen eene proeve met het ge trokken kanon plaats gehad, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den prins van Oranje. Te Scheveningen is het getal vreemdelingen niet minder dan in vorige zomers, maar het getal baden is verre beneden dat van de jaren 1858 cn 1859. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is kennis gegeven dat lot rapporteurs over het wets-onlwerp lot aanleg van spoorwegen voor reke- king van den staat zijn benoemd de heeren RijsterborghCost Jordens, Cremers en Sassen. Ten opzigte der adressen over den spoorweg 's Graver.- hage-Gouda, heeft de kamer zich vereenigd met de conclusie van het verslag der commissie voor de verzoekschrifienstrekkende om de bedoelde adressen der hh. D. A. Schretlen en J. B. Maxwils, van burgemeester en wethouders te 's Gravenhage, van den gemeenteraad van Gouda, en van de hh. A. de Pinto, W. J. van Ileynsbergen en II. G. C. L. Janssens, ter griffie te doen nederleggen, en om afschriften der eerstvermelde te verzenden aan de minis ters van binnenl. zaken en van finantiën. In de zitting van heden werd beraadslaagd over de volgende wets ontwerpen: 1°. lot naturalisatie van A. F. J. M. G. ridder van der Renne en vijf anderen; 2». tot wijziging van hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1859; 3°. tot wijziging en vaststelling van het eindcijfer van hoofd stuk X der staatsbegrooting voor 1859. Deze ontwerpen zijn aangenomen. De heer Scbimmelpenninck van der Oye heeft deze gelegenheid waargenomen om den minister van oorlog zyn genoegen te betuigen dat hij zijne aan dacht bijzonder op de strijdkrachten des lands vestigt, en hem aan te beve len het beginsel van overname van gebouwen niet te overdrijven. Naar men verzekert, zouden de gevoelens over het spoorweg-ontwerp in de afdeelingcn van de eerste kamer nog al uiteenloopende zijn, en zou den verschillende leden, uit het finantiële oogpunt, vele bezwaren daar tegen hebben aangevoerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. Uit Putte meldt men van 8 Aug. Eergisteren begaf de brigadier der doua nen zich met eenen zijner onderhoorigenPaternoster genaamd, op weg en daar hij zag dat deze beschonken was, zoo bestrafte hij hem. P. gjnJ eerst stilzwijgend achter den brigadier, maar aan eene beek gekomen" wierp hij hem ter aarde, bragt hem cenige slagen op het hoofd toe eii wierp hem in het water. Gelukkig dat twee voorbijgangers hem spoedig konden redden. Zijne wonden schijnen niet doodelijk. De aanvaller be°a°t zich, na zich aan zijne woning van pistolen te hebber, voorzien, op "de vlugt naar Nederland. ENGELAND. LONDEN9 Augustus. De wapenschouwing door de koningin over de Schotsche vrijwilligers te Edinburgh gehouden was zeer schitterend. 21 a 22,000 man stonden aldaar onder de wapenen. Het defileren duurde meer dan een uur. De geestdrift was zoowel onder de troepen als onder de toeschouwers buiten gemeen groot. Men berekende het aantal der toeschouwers op weinig min der dan 200,000. Er is eene leening van drie millioen ten behoeve van Indië aan gekondigd. Te Portsmouth zijn proeven genomen met 68 ponders tegen een hoeki» ijzeren doel, die met eenen hoogst gunsligcn uitslag zijn bekroond. Geen der kogels was in staat dit harnas te doorboren, maar verbrijzelden inte gendeel zelve, zoodra zij daarmede in aanraking kwamen. De regerings commissie, die deze proeven bijwoonde, was derwijze verbaasd over deze uitvinding van den heer Jone, dat waarschijnlijk eenige oorlogschepen met zoodanige ijzeren huid zullen worden voorzien. Zaturdag 11. heeft de bisschop van Londenten gevolge van eene uit- noodiging der eigenaars van pottebakkerijen aan het einde der hoofdstad, zich naar Stepherd's bush begeven cn aldaar ten behoeve der onbeschaafde werklieden, die geene gelegenheid hebben om godsdienstoefeningen bij te woneneene predieatie in de open lucht gehoudendie van ure tot laat in den avond duurde en door ongeveer 1600 mannen, vrouwen en kinderen in de diepste stilte en aandacht werd bijgewoond. De uitgestrekte panden der hh. G. Rowe and Son, linnenhandelaars in Whitcchapelroad alhier, beslaande uit woonhuis, winkel en pakhuizen, zijn door brand geheel vernield. Eenigen der bewoners redden zich over de daken der naburige huizende overigen werden met behulp van den reddingtoestel behouden. In het zuidelijk deel van de Vereenigde Staten is de zomer, naar ge meld wordt, de warmste, dien men in de laatste 30 jaren gehad heeft. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Augustus. Prins Wilhelm van Baden is in het kamp van Chalons aangekomen, om de groote manoeuvres bij te wonendie aldaar zullen plaats hebben. Ter eere van den prins heeft de keizer eene groote wapenschouwing ge houden. Des avonds werd door 16 regimenten, tot dat einde vereenigd, muziek in het kamp gemaaktwaarbij eenige duizende soldaten ieder eene brandende toorts in de hand hielden, om het noodige licht te verspreiden. De Moniteur gaat voort de giften te vermeldendie ten behoeve der Christenen in Syrië zijn ingekomen. Prins Napoleon heeft 2000 fr., prinses Clotilde 1000 fr. en ieder minister 1000 fr. geschonken. De keizer heeft onlangs aan dr. E. Desjardins, hoogleeraar aan liet lycee Bonaparte, opgedragen de uitgave voor te bereiden van de volledige werken van Bartolomeo Borghesi, Italiaanse!: penningkundige. Ingevolge zijn rap port is die taak thans aan eene commissie toevertrouwd. De laatste afstam meling van den genoemden schrijver is gehuwd geweest met eene zuster van Napoleon I. Naar men verneemt heeft eene maatschappij, te New-York gevestigd, aangeboden, voor eigen rekening en zonder eenige subsidie van de regering der Vereenigde Staleneen onderzceschen telegraaf tussclien Frankrijk en de Vereenigde Staten te leggen; daarentegen verlangt deze maatschappij, voor het geval dat de telegraaf geregeld mogt werken, dat de Fransche regering eene jaarlijksche bruto-ontvangst van 1,050,000 fr. zal waarborgen. De concessie zoude 50 jaren duren. ITALIË. Te Napels blijft de toestand altijd dezelfde. In een schrijven van daar leest men daaromtrent het volgende: Aan de eene zijde de reactie, aan de andere de revolutie; de koning is magteloos cn verlaten, het ministerie werkzaam met weinig vrucht, en de bevolking onrustig maar niet oproerig; een honderdtal personen vormen eene geduchte oppositie en Garibaldi gaat zijnen weg in spijt van allen. De sporen der revolutie kan men in alles ont dekken in de kiezers-collegiëndie personengunstig voor de vereeniging met Sardinië gestemd, tot candidaat stellen; bij het leger, waarin men eenen Italiaanschen geest zoekt op te wekken; in de administratie, waarbij zelfs bejaarde ambtenaren tegen de dynastie zijn ingenomen; in de drukpers, die Garibaldi als een redder en bevrijder beschouwt, onder het volk, dat afbeeldsels van Garibaldi koopt cn zelfs onder bezadigde burgers, die in de vereeniging het middel zien om uit dien benarden toestand te geraken. Het ministerie wordt steeds zwakker. Het put zich uit in het nemen van maat regelen cn doen van benoemingen, die niemand bevredigen en geene veran dering te weeg brengen. In plaats van krachtig op te tredenneemt het eene twijfelachtige houding aan en werkt daardoor de revolutie in de hand. De officieren van het leger worden door den stroom der revolutie medege- sleept, terwijl Garibaldi te Messina batterijen opwerpt en gereed staat om

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2