sterkeren bleven standvastig rijzen, zoodat eenmaal de val van het fonds moest plaats hebben en hoe langer die werd tegengehoudendes te grooter moest dd* val zijn. Uit de laatste rekeningen immers blijkt nog, dat er in 1858 éen overschot was van ƒ32,000, in 1859 een van ƒ15,600 en in 1860 slechts een van ƒ2,000. Het jaar 1861 moet dus reeds met een belangrijk tekort sluitenen het groote reservefonds zty in 2 a 3 jaren geheel verslon den zrj.iivooral wanneer het aantal deelhebbers, dat nog telken jare klom, thans, op zijn minst genomen, blijft staan. U. C Op de Maas, ter hoogte van Wijk bij Heusdenis Vrijdag II. een bootje, waarmede de veerman 5 personen aan boord eener stoomboot bragt, vol water geloopen en gezonken. Zoowel de veerman als de reizigers wer den door de schepelingen gered. Eenige weken geleden heeft te Amsterdam een Duitsch Israëliet dr. Chronik, in een locaal in de Zwanenburgerstraat, eene voorlezing gehouden om zijnen geloofsgenooten liberale hervormingen in htfnne gods dienst-oefening aan te prijzen. Het schijnt, dat deze denkbeelden bij som mige aanzienlijke Joodsehe familiën sympathie vinden, maar dat de massa der Israëlieten er ten hoogste tegen is ingenomen. Althans bij gelegenheid dier voorlezing had een oploop plaats, en het scheelde weinig of daaruit waren voor den Israëiitischen hervormer slechte gevolgen ontstaan. Des niettemin kondigde hij'voor gisteren eene tweede voordragt in hetzelfde locaal aan, welk plan door mcdedeelingen in sommige bladen ruchtbaar werd gemaakt. Huizende Israëlieten, de meesten uit de lagere volksklas sen, vulden de Zwanenburgerstraat en de aangrenzende buurten. Ondanks de tegenwoordigheid van een aanzienlijk'getal politieagenten was het te vreezehdat bij' liet vertrek 'vaii Lr. Chronik wèlligt ongeregeldheden zou den ontstaan, en hieraan is het zekerlyk toe te schrijven, dat, alvorens deze hei huis verliet, een detachement dragonders den toegang tot de Zwa- nenburgcrslraat schoon veegde. Desniettegenstaande achtte men hem niet veilig en is hij dan ook naar zijne woning teruggekeerd, vergezeld van een der commissarissen van policie en ongeveer een twintigtal agenten'terwijl deze optogt in den rug door dragonders werd beschermd, die de opdrin gende menigte terug hielden. Het kerkbestuur der Néderd. Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam heeft bjj openbare afkondiging zijn leedwe zen te kennen gegeven over de handelingen van sommige personen, die in hun verkeerden ijver voor de godsdienst zich hebben laten vervoeren, om op den openbaren weg baldadigheden te plegen jegens Dr. Chronik. H. K. H. de groot-hertogin van Saxen-Wei mar heeft aan commissaris sen der Groote Kerk te Hoorn, in welke de vicc-admiraal Pieter Fiorisz begraven is, eenige gedenkstukkenbetrekkelijk dien zeeheld, ten geschenke gezonden, bestaande onder anderen ïn een degen en stok, met keurig be werkten gouden gevest en knop, benevens het praaldeksel der doodkist, op last van Christiaan IV, koning van Denemarken, te zijner eere ver vaardigd, nadat hij in een zeeslag tegen de Zweden in het jaar 1658, was gesneuveld. Dit deksel is bekleed met zwart fluweel, versierd met zilveren schilden op de vier hoeken, en het familie-wapen van den vice-admiraal in het midden, en omgeven met een galon; in zilverdraad en zjjde gevlochten. In genoemd kerkgebouw wordt nog gevonden eene prachtige graftombe van Pieter Fiorisz, door den brand der kerk in 1838 zwaar beschadigd, welker herstelling door Z. M. koning Willem II was toegezegd, doch door verschillende omstandigheden tot heden is vertraagd. Na de ontvangst van dit geschenk is het dubbel wenschelijk, dat de hooge regering, tot welke de gemeente-raad zich onlangs te dien einde op nieuw had gewendtot die herstelling moge besluiten. BC.) Uit Utrecht meldt men dat de leening voor den spoorweg van daar op Zwolle is volgelcekend. Uit Woudrichem schrijft men het volgende: In den laatsten tijd wor den hier vele sleuren gevangen, van welke sommige 200 a 300 ffi zwaar zijn. Door elkander worden zij a ƒ5 per stuk verkocht. De verzending ïs meestal naar Brussel waar zij veel vers'ch gegeten worden en ook inge maakt, als wanneer men h'ct als eene lekkernij beschouwt. Op den 2den dezer had in de buurt Zeldam tusschen Goor en Delden (Overijssel), èén treurig voorval plaats. Er woont daar een gezindat uil eene oude moeder van omstreeks 80 jarencenen reeds bejaarden zoon en eene dochter bestaat. Deze laatste bevond zich op het land en hield zich onledig met het wieden van kool, toen de zoon, die van eene zeis, waarmede hij gras wilde maaijen, voorzien was, bij haar kwam, en haar toevoegdedat het beter was de kool af te maaijen dan daarmede den tijd te verbeuzelen, waarop hij, zonder iets verder te zeggen, de planten begon af te maaijen. De dochter spoedde zich daarop naar huis, haalde de moeder en toen deze op de plaats kwam, ontstond er dadelijk een twist tusschen moeder en zoondie zoo hoog liepdat de zeisdoor de plaats hebbende worsteling, eene wending bekwam, waardoor zij door het ligchaam dei- moeder drong, die ten gevolge daarvan onmiddelijk overleed. De zoon, die zich meermalen aan het misbruik van sterker, drank schuldig maakt, is in hechtenis genomen. Tc Groningen was Donderdag II. een schoorsteenvegers-leerling in een zoo engen schoorsteen gekropen, dat hij er niet uit kon. Men moest een stuk muur uitbreken, om hem te verlossen uit zijn kerker. Intusschen was hij in zoodanigën staat van bedwelming geraaktdat zijn leven niet buiten gevaar verkeerde, De schade door den hagelslag op 16 Julij II. in enkele plaatsen van Zeeland aan de veldvruchten veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. Men berekent die te IJzeridijke op ƒ94,676; te Hoofdplaat op ƒ110,019 en te Biervliet op ƒ201,981. In den voornacht van Zaturdag op Zondag 11. heeft eéne zware ramp de dokwerken te Willemsoord getroffen. De aarden dam, welke het dok kanaal en de'Keersluis van het natte dok (toen droog) afscheidt, is door gebroken en daardoor is alles, zoowel het natte dok. als de beide in aan bouw zijnde drooge dokken, vol water geloopen. De oorzaak der door braak schijnt te liggen in verplaatsing van wellen. Hoewel men nog niet geheel over den omvang der ramp kan oordeelenmeent men met zekerheid te mogen onderstellendat het metselwerk der beide drooge dokkeu niets heeft geleden, terwijl overigens op geen enkel punt eenig gevaar merkbaar is Men schrijft ons, zegt de U, C.. uit La Valejta (Malta), aan boord van de Admiraal JFassenaar, van den 26sten Julij: «Den 21ste» ju]y wij,,na eene reis van 2k.dagen, van ïinis alhier aangekomen. Te Tunis hebben wij ons een dag of vier opgehouden en zijn aldaar op audiëntie ge. weest bij den Bey, die ons zeer beleefd heeft ontvangen. Bij onze aan komst alhier vernamen wij den moord der Christenen in Syrië gepleegd waarbij ook de Ned. consul is omgekomenwij verwachteden dau ook wei de order om naar Beyruth te gaan, welke order in den loop dezer week gekomen is; ongelukkig is de telegraaf gebroken, zoadat van Marseille de telegrammen met stoomschepen medegebragt worden. Morgen vertrekt de JFassenaar naar Beyruth. De Zeeland zal waarschijnlijk Dingsdag gereed zijn, en de Evertsen eenige dagen later. Als wij eenige dagen te Beyruth vertoefd en onze zending vervuld hebbenzullen wij waarschijnlijk daarna naar Alexandrië en Smyrna vertrekken." I Men kan als zeker aannemen dat het berigt, in buitenlaudsche bladen voorkomende, »dat de Nederl. regering, in zijpe circulaire aan de Nederl. diplomatieke agenten buiten 'slands, zou te kenqen gegeveij hebben, dat i het zich nopens de gebeurtenissen in Syrië met het Fransciie zal verstaan bm aan die mogendheid evenlueef zijne medewerking toe te zeggen," van allen grond is ontbloot. De Indép. Beige heeft vah haren correspondent te Konstanlinopel het berigt ontvangen dat de heer Iloudsf, Nederl. en Belgisch consul te Damas cus, niet is vefmoord, maar in hef huis van cén Müzelmari is opgenomen. Dit berigtzegt (fit bladvereischt echter beèésliglng. 's GBAVEN!! AGE 7 Aug USlllS. Z. M. heeft vergunning verleend aan jh'. L. L. G. M. de Villers de Pite', lid van de 'eerste kamer, lot het aannemen der onderscheidingsteeke nen van officier der Leópolds-ordehem door den koning der Belgen ge schonken, aan den heer A. Berlijn, muziek-direcleur te Amsterdam, tot het dragen der hem door den hertog van Saksén-Cobiirg en Gotha toegekende medaille voor knust en wetenschap, en aan P. Wellevrede, schipper te Brielle, A. Wcilcvrede, M. van der Vlies, L. Betist,, M. Broeckx, J. Wille en M. Kun, varensgezellen, lot bet dragen van de hun door H. M. de ko ningin van Groot-Britannie vereerde medaille voor het redden der beman ning van het lingelsche brikschip Lilly-Dale.^ Tot ontvangers der in- en uitgaande regtenenz. zijn benoemd: te Denekamp, de heer G. J. Soetekou, thans te, Oldenkotte, en te Óldenkotte, de heer S. Haliungius, thans commies der rijks-belastingen te Monnikendam, Men verneemt dat Z. M. de doodstraf, waartoe C. M. Loopwijk, wegens vergiftiging, door het prov. geregtshof van Noord-Holland was veroordeeld, heeft veranderd in tien jaren tuchthuisstraf. Zondag 11. had alhier, ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, eene luisterrijke parade in de Malie baan plaats. Bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, op het huis de Paauw, was er groot diner, waaraan H. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje deel namen. Naar men verneemt zal de regerènde hertog van Nassau in den loop dezer maand bij het Nederl. hof een bezoek brengen. Z. D. H. zal op het Loo zijn intrek nemen. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Ingevolge art. ll van het reglement voor liet kon. instituut voor dc marine te Willemsoord, en overeenkomstig het door de commissie voorliet afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den minister van mariné, met 1 Oct. aanst., benoemd tot adelborsten der 3de kl. voor de eigenlijke zeedienst bij voormeld instituut, de navol gende jongelingen in alphabetische orde gesteld, als: C. Adriani, S. H. Binkes, P. Bool, J. J. de Bruyne, N. J. Brunger, C. II. Cornelissen, J.H. Cremer C. J. Damme, G. M. Dolleman, A. O. Ellis, E. Fabins, P. D. A. Frankamp, J. L. M. van Gorktim, W. E. Hazenberg, A. 't Hooft, D. Hor dijk, R. C. A. L. Jansen, J. T. KlaverwydenW. A. Kok, P. M. W.T. Krayenhoff var, de Leur, O. Kreet dc Virich, W. Lanian Trip, J. P.Lubbe Bakker, C. Maas, H. J. F. Mirandolle, H. yan den' Pauvert, J. Schouw Sanlvoort, J. E. Sickens, W. J. Struickjh*. P. J. Vegilin van Claerber- gen, R. de Vidal de St. Germain, A. W. Vinkhoyzen, C. Vreede, A. M.R. Wagner, A. Werumeus Bulling, J. V. Wierdsma, J. Willemstyn en F. G. M. van fler'Wyck. namotiasqo «iunnobile'ni Jan ui vab Isiej tsH Dc zetel van het kon. instituut van ingenieurs is van Delft herwaarts overgebragt en deze instelling heeft hier geschikte loëalen verkregen lot plaatsing der boekerij enz., het houden der vergaderingen en eene woning van den secretaris. Dé heer J. Tideman commies bij het ministerie van binnenl. zakenis door den raad van bestuur tot secretaris benoemd. Vroe ger werd die betrekking door een der raadsledenzonder eenige tegemoet koming waargenomen. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat, en hare afdeelingen vernieuwd. Op voorstel van den voorzitter is besloten de con clusie op de adressen nopens den aanlëg van een spoorweg Scheveningen- Gouda in de eerstvolgende zitting te behandelen. Die conclusie strekt om die adressen ter griffie neder të leggen en bij afschrift aan de ministers van binnenl. zaken en van finantiën te verzenden. Heden is in de afdeelingen onderzocht het wets-ontwerp nopens de staatsspoorwegen en dat betreffende de verhooging van hoofdst.V der begrooting omtrent de kosten voor de spoorwegen. Aan de leden van de tweede kamer der slaten-generaal is aangeboden een ontwerp van wet, tot aanvulling van art. 10 der wet van 29 Junij 1854. Het eenig artikel van dat ontwerp luidt aldus: Poging tot misdaad wordt gestraft, indien tegen de misdaad zelve tuchthuisstraf van 5 tot 20 jaren bedreigd is, met eene tuchthuisstraf van 5 lot 15 jaren.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2