LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 6 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BU deze Courant behoort Bijblad IV0. 12. BIANKNLANDSCIIK BKRIGTËN. LEYDEN, 4 Augustus. Bij kon. besluit van 30 Julij 11. is aan den heer E. II. Geraerds The- siagli, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris alhier. Bij besluit van den 20slcn Julij heeft Z. M. goedgevonden, den kapitein ihr. D. C. M. llooft, adjudant bij hel reg. rijdende artillerie alhier, te be noemen tot gouverneur van Z. K. H. prins Alexander, met bepaling, dat genoemde kapitein, als zoodanig, zijne dienst op den 25!ten dezer zal aanvaarden. lu de maand Julij zijn binnen deze gemeente geboren 82 kinderen, als: 34 zoons en 48 dochters, waaronder 1 paar tweelingen. Overleden 09 personen, als: 18 mannen, 8 vrouwen, 23 zoons en 20 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 2. Voltrokken 32 huwelijken. De rekening der ontvangsten en uilgaven van de gemeente Leyden voor de dienst van 1859 toont aan dat het bedrag der werkelijke ontvangsten is geweest ƒ369,742.09;, en dat der uitgaven 334,298.81zoodat genoemd dienstjaar een batig slot oplevert van ƒ35,443.28;. Onder de ontvangsten is als batig slot van het vorige dienstjaar ƒ17,835.32; in rekening gebragt. Wat verder de ontvangsten betreft, hebben de belastingen op voorwer pen van verbruik 187,100.26 opgebragl; de belasting op de honden, op ƒ1500 geraamdleverde slechts ƒ679.50 op. De stedelijke gasfabriek gaf cene overwinst van 19,475.13;die slechts op 10,000 was ge raamd, en de verkoop van eigendommen, boomen enz., op 400 begroot, leverde 2425.98 op. Blijkens den staat der uitgaven heeft de invorde ring der plaatselijke belastingen of middelen 30,397.43 gekosthetgeen op 34,775 was geraamd. De kosten voor het armwezenen subsidiën aan daarmede in verband staande instellingen bedroegen 109'818.93; (ƒ455.06; beneden de raming)waaronder ook voorkomen de kostendie liet lieerschen der cholera heeft veroorzaakt, ten bedrage van 2,403.47 waarvoor bij de begrooliug geene gelden waren uitgetrokken. De plaatsing en verzorgingskoslen in de maatschappij van weldadigheid en in de bedc- laarsgeslichtenen de subsidien van werkbuizen bleven ver beneden de raming. De kosten van het voeren van gedingen, bij de begrooting op 11,698.49j geraamd, bedroegen daarentegen 15,216.32 Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 75 tot 83 personen. De minister van marine zal op den 14ien dezer o. a. doen aanbesteden de levering van 450 stuks wollen dekens. Men verneemt dat Z. M. de koning bepaald heeft, dat de miliciens der ligting van 18G0, die in Mei 11. zijn ingedeeld bij de lste, 2de, 3dc en 4Je reg. dragonders en zich thans in reserve bevindenden lstcn October aanst. bij die corpsen in activiteit zullen worden opgeroepen, om aldaar gekleed en in den wapenhandel geoefend, en voor den lijd van een jaar bij gemelde corpsen in werkelijke dienst gehouden te worden. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten kommandcrende de reg. inf. raededeeling gedaan, dat op last van Z. M.tengevolge der aan vankelijk gunstige uitkomstenwelke de instructiën naar de onlangs inge voerde nieuwe reglementen heeft opgeleverd, de miliciens der ligting van 1859, behoorende tot hel wapen der inf., welke den 17den April 11. in wer kelijke dienst zrjn getreden, eene maand vroeger dan bepaald was, in 'tge not van groot verlof zullen worden gesteld, en wel op den llde" der vol gende maand voor zoover namelijk de miliciens bij gemelde corpsen niet door het lot verpligt zijn geworden om tot aanvulling van ontbrekende vrij willigers onder de wapenen te blijven, terwijl diegenen hunner, welke lot de bataillons behooren, die aangewezen zijn om aan de veld-manoeuvres in liet kamp te Millingen deel te nemenden dag nadat zij uit dat kamp we der in hunne garnizoenen zullen zijn teruggekeerd met groot verlof naar kunne haardsteden zullen vertrekken. De minisler van marine heeft bekend gemaakt dat er nog gelegenheid bestaat om als machinist in 's rijks zeedienst te worden aangenomen zonder het daarvoor bepaalde theoretisch examen af tc leggen. Men moet echter blijken geven het beheer eener stoommachine aan boord van een zeeschip te kunnen voeren. Te Noordwijk is het opriglen van een gebouwbestemd tol kanton- faal huis van bewaring en ten dienste van het kanlongeregtmet het leve ren van de daartoe noodigc materialenaanbesteed. De minste inschrijver was de heer Zwijsen, van 's Gravenhage. Eergisteren werd te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeniging. De algemeene voorzitter, Jj de L. J. F. Janssen, opende die bijeenkomst met ccne toespraak, waarin J hij wees op den toenemenden bloei der vereeniging, op hare waarde ook met het oog op de staatkundige omstandigheden des tijds en op hare meer vrije rigting in vergelijking van die der Duitsche afdeelingen. De secretaris, ds. J. II. Maronier, bragt het verslag uit omtrent den toestand der veree niging. Daaruit bleek dat het aantal afdeelingen met drie was vermeerderd namelijk die tc Doetichcm, Groningen en Middelburg, dat te Zeyst en te Barneveld pogingen werden aangewend om afdeelingen op te rigtenen welke plaatsen, zoowel in Nederland als in het buitenland, ondersteuning hadden genoten. Uit de rekening van den algemeenen penningmeester, mr. II. Obreen, bleek dat het totale bedrag der inkomsten 3995.98; beliephet welk na aftrek der uitgaven ten bedrage van 3913,50;een batig saldo van 64,48 opleverde. Voor het thans loopende jaar was beschikbaar ƒ3705, waarvan werd voorgesteld slechts 3500 te gebruiken. Tevens werd aangetoond, dat de giften, die gezamenlijk ten bedrage van ƒ864,51, met aanwijzing eener bepaalde bestemming waren ingekomenvolgens de bedoelingen der inzenders besteed waren, en dat het aantal leden thans tot 3900 was geklommen. Een voorstel van de Rotterdamsehe afdeeling lot het vaststellen eener bepaling, volgens welke de afdeelingen zich voorlaan alleen met de ondersteuning der vaderlandsche gemeenten zouden belasten, terwijl alsdan het vcrleenen van onderstand in het buitenland aan het hoofdbestuur zou worden overgelaten, werd met eene meerderheid van zes stemmen ver worpen, en hel voorstel om de algemeene vergadering, bij wijze van proef neming, het volgende jaar in de maand September te houden werd met algemeene stemmen aangenomenterwijl de door het hoofdbestuur voorge stelde verdeeling der beschikbare som van ƒ3500, met geringe wijziging, werd goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Duitsche Gustaaf-Adolf-vereeniging werd benoemd ds. Chr. Krabbe, vice- president van het hoofdbestuur. Des avonds had in de groole kerk de openbare bijeenkomst plaats. Nadat deze door ds. Adriani met gebed was geopend, trad dr. A. Pierson als spre ker op, met het doel om eenige reeds meermalen tegen de vereeniging aan gevoerde bezwaren uiteen te zetten en uit den weg te ruimen. Het eerste bezwaar betrof de rigting der Vereeniging, het tweede hare schijnbaar min dere noodzakelijkheid, het derde haren ruimen werkkring en heL vierde haar beginsel van algemeenheid, welke vier punten, voor zooveel zij als beschuldigingen zouden kunnen geldendoor den redenaar in een zeer wel sprekend betoog achtervolgens werden opgelost. Hierna betrad dr. E. B. Svvalue den kansel en schetste in eene korte redede waarde der vereeni ging, blijkbaar in a. haar cosmopolitisch karakter; b. haar alomvattend beginsel en c. de zuiverheid barer middelen waarna d». D. Chanlepic de la Saussaye, uil eenige mededcclingen omtrent zijn bezoek te Heidel- berg, aanleiding nam om de aandacht te vestigen op de geschiedenis en eenige gevolgen van het onlangs in Baden gesloten concordaat. Als derde redenaar voegde ds. van Harencarspel bij al het gesprokene nog een woord van opwekking tot ijverige deelneming aan de zaak der vereeniging uil liet beginsel van liefde, waarop de vergadering, na eene hartelijke dankbetui ging van dr. Pierson aan de sprekers en eene dankzegging, uitgesproken door ds. Chantcpic de la Saussaye, werd gesloten. De dagbladen der hoofdstad bevatten onder bet opschrift Hulp voor de Christenen in Syrië" eene uitnoodiging van de hh. Asser, Blaauw, llase- broek, Heemskerk Az.Ilerckenralh en Stuart, om door giften het treurig lot dier ongelukkigen te lenigen. Uit Amsterdam meldt men dat eergisteren eenige ingezetenen aldaar eene hulde hebben gebragt aan de verdiensten van den heer W. II. Surin- gar, door hem op zijnen zcvenligsten verjaardag eene gouden medaille aan te bieden. Zij hadden om dit doel te bereiken de medewerking ingeroepen van de leden der besturen van de afdeelingen van het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen en van de vereeniging Ncderlandsch Mettray. Te Capelle aan den IJssel is eergisteren een der eesten van de ga- rancine-fabriek van de hh. Salomonson en Comp. eene prooi der vlammen geworden. Dingsdag avond II. is te Leeuwarden een soldaat van het 8S,C reg. infanterie, die uil de hulpkazerne had weten te ontsnappen, om een nach telijk uitstapje te doen, in het achter dat gebouw gelegen kanaal de Dok kumer Ee geraakt, met het gevolg, dat hij, ofschoon op zijn hulpgeroep uit het water gehaald en nog eenige levensleekeiien gevende, kort daarna overleed. Door den gemeenteraad van Kampen is eene commissie benoemd om met den raad van administratie der Nederl. centraal spoorwegmaatschappij te onderhandelen over de aansluiting van Kampen aan die spoorweglijn waartoe de gemeente geneigd is in ruime mate bij te dragen. De Pr. Dr. C. meldt dat op cene vergadering door de verveeners te

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1