LEYDSCHE VRIJDAG 27 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHJÜ BEPJGTEN. LEYDEN26 Julij. Bij kon. besluit van 20 dezer is aan dr. J. Bosscha jr.op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van adsistcnt hij het natuurkun dig kabinet van dc hoogeschool alhier. Z. M. heeft aan den wel-eerw. heer F. H. G. van Ilcrson, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, ingevolge zijn verzoek, het emeritaat, salvo honore, verleend legen 1®. October aanst.onder toekenning van pen sioen. In deze week zal een begin gemaakt worden met te voorzien in de vacature bij die gemeente, ontslaan door de benoeming van dr. Rauwenhoff tot buitengewoon hoogleeraar aan onze hoogeschool. Bij het stedelijk gymnasium te Dordrecht zal de betrekking vacant kooien van leeraar in de Nederl. laai- en letterkunde, vaderlandsche ge schiedenis enz. Belanghebbenden (doctoren in de letteren of onderwijzers van den 2dcn rang) moeten zich voor 7 Aug. aanst. bij hh. curatoren aan melden. De bezoldiging aan deze betrekking verbonden is ƒ1400. Den 18den der volgende maand zal het 3de bat. van het reg. grenadiers en jagers, te 's llage in garnizoen, naar de legerplaats te Millingen vertrek ken, en het lste bat. van gemeld regiment, mede aldaar in garnizoen, den daarop volgenden dag, den 19denterwijl het 2de bat. van dat corps, alhier gevestigd, den 19den naar die legerplaats zal marcheren. Deze bataillons zullen gezamenllijk den 218tCD in het kamp aankomen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft alle apothekers, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als apothe ker 3dc kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de West- Indiën voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren te verbinden, verwittigd dat zij zich vóór 1 Sept.bij op zegel geschreven verzoekschrifttot hem moeten wenden. Aan deze betrekking is verbonden een jaarlijksch traclc- ment van ƒ1,700 en de rang van 2de" luitenant. Voor uitrusting wordt eene gratificatie van ƒ1,500 verleend. Naar men verneemt, zullen 's lands oorlogschepen Vice-Admiraal Wassenaar, Evertsen en Zeeland, bij hunne komst te Malta, bevel ont vangen naar Syrië te stevenen ten einde in zamenwerking met de andere Europesche mogendheden aan dc woede der Drusen tegen de Christenen paal cn perk te stellen. Het transportschip Heldin, liggende te Nieuwe Diep, zou met spoed naar Malta vertrekken om ammunitie en Ieeflogt voor liet eskader over te voeren, en onmiddelijk terugkeeren om een tweeden voorraad te Willemsoord in te schepen met gelijke bestemming derwaarts. Gisteren is te Vlaardingen aangekomen dc 5de jager, aanbrengende 325 ton haring, en was er ook berigt ingekomen van den Gdcn of laatsten, die elk oogenblik verwacht wordt en die 300 lor. aan boord heeft. Bij de op neming die heden plaats had, werd de haring van beide jagers verkocht. Men beraamde de hoeveelheid goede haring op 100 ton maatjes en 250 ton volle haring, en deze bragt gemiddeld per ton op 65. De bijsoorten waren naar evenredigheid hoog in prijs. Wij waren gisteren, zegt het II. en Effbl., getuigen van eene daad van barbaarsche baldadigheidwaarbij de sterke drank alweder eene zeer groolc rol speelde. Twee kerels hadden een jongeling van omstreeks 14 ja ren dronken gemaakt, cn wierpen hem daarna in het water, waar hij meer tlood dan levend werd uitgehaald. De daders, vader en zoon, die deze af schuwelijkheid pleegden, werden op heelcrdaad gevangen genomen cn naar liet bureau van politie gebragt. Zaturdag 11. is nabij Sneck een boerenzoon, slechts 21 jaren oud, door een stier, die los was geraakt, op den grond geworpen cn zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij nog denzelfden avond aan de gevolgen is overleden. Het dier, gewoonlijk niet kwaadaardig, schijnt woedend te zijn geworden. Uit Veghel (Noordbrabanl) schrijft men van den 22stcn dezer het vol gende: Door het onweder, dat eergisteren woedde, heeft even over de gren zen onder Uden een zonderling ongeluk plaats gehadDe bliksem sloeg aldaar in eene boerenwoning door het keldergat, maakte twee gaten in den buitenkeldermuur, drong door den kelder op de goot, sloeg den bodem uit eene tobbe met melk gevuld, drong verder door in het voorhuis, sloeg eene i'uit uit de halve lantaarnwaardoor des avonds de stal wordt verlicht, doodde daarin e'e'nen os, eene koe, een hokkeling en een varken, terwijl eene tweede koe in de poot werd geraakt. De landbouwer, die zich in den stal bevond, werd bewusteloos op den grond geworpen, terwijl de zijdeur van den slal werd verbrijzeld, een buiten staande pruimenboom verpletterd, waar langs de bliksem aan diens voet in den grond verdween. De klompen van den getroffen man werden verbrijzeld, zijne haren werden verschroeid c« ziiu hemdbroek en verdere kleeren in lichte laaijc vlam gezet. Door bulp van zijnen broeder werd de brand gcblnscht, eene verschrikkelijke schroeijing op al zijne ledematen achterlatende. Drie nren later was de man wederom bij zijne kennis. Gisteren waren zijne ledematen meer ontstoken; echter koesterde men alle hoop hem in het leven te behouden. 'sGKAVENÏlAGE, 26 Julij. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Middelburg is benoemd de heer A. M. Danckaerts, thans te Vlissingen. Z. M. heeft goedgevonden den 2den luit. G. P. Eykenvan het 2de reg. infanterie, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van hel leger ia Oost-Indië, en te benoemen: lot 2dc" luit. bij het 3dc reg. vestingartillerie, den kadet K. J. A. Pape, van de kon. militaire akademic. Bij kon. besluit van 22 dezer zijn de kweekelingen bij 's rijks kweek school voor militaire geneeskundigen J. D. Steendijk, J. J. Borst, C. II. Schroder, J. O. Harthoorn cn W. II. Visscher van Aalst benoemd tot offi cieren van gezondheid 3de kl. bij de zecmagt. H. K. II. prinses Marianne is thans weder op Huslhof, onder Voor burg, teruggekeerd. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleencn. liet is bekend dat de heer Bosscha reeds tijdens de behandeling der bcgrooting over hel loopend jaar arbeidde aan het ontwerpen eeuer wet ter regeling der kerkelijke pensioenen. Thans wordt aan zijn dep. de laatste hand gelegd aan een daartoe strekkend voorstel van wet. Bij dit voorstel worden alle kerkelijke pensioenen, ook die der katholieke geestelijken en der Israëlitische leerarengeregeld. Ieder predikantpastoor of Israëli tisch leeraar zal, na 40-jarige dienst, verkrijgen ƒ750 pensioen uit 's lands kas, terwijl tevens een kerkelijk pensioenfonds wordt in het leven geroepen, waartoe zullen hebben bij te dragen alle predikanten pastoors en Israëli tische godsdienslleerarendie hoogere inkomsten genieten dan 750, ten laste van welk pensioenfonds deze predikantenpastoors en Israëlitische gods dienstleeraren zullen ontvangen, nevens de vermelde ƒ750nog 2/3 van het door hen genoten meerder inkomen dan ƒ750. Tot meerdere stijving van dit fonds zou worden voorgesteld de rijksop- centen op de belastingen met een halven opcent te verhoogen. Zulk eene geringe verhooging, zou voor ieder belastingschuldige slechts een weinig beleekenende kleinigheid zijn (voor iemand die b. v. ƒ100 belasting heeft te betalen, slechts 50 cent bedragen) en noglans twee tonnen gouds ople veren. Naar men ons verzekert vertrouwt de regering dal de ingezetenen van Nederland, van alle gezindheden, wel zooveel genegenheid voor hunne leeraren bezitten, dat zij zich zulk eene geringe bijdrage gaarne zullen laten welgevallen om hun op hunnen ouden dag een onbezorgd beslaan te verzekeren. De twee kinderen die hier de ouderlijke woning hebben verlaten, zijn te Soctcrmeer bij hunne grootouders teruggevonden. Zij hebben dus te zamcti eene wandeling van 2 uren gedaan. Tweede Kamer der Statèn-Generaal. Zitting van Woensdag 25 Julij. In deze zitting werd beraadslaagd over de voorgestelde amendementen op de zevende en achtste lijn van art. 2 van het wets-onlwerp tot aanleg van spoorwegen. De uilslag was dat het amendement van de hh. Wint- gens en Gevers Dcynoot, strekkende om te stellen de lijn: »van Gouda over Schoonhoven cn Gorinchem naar Breda, en naar 's llerl ogen bossh cn Boxtel" werd verworpen met 55 tegen 17 stemmen. Voorts werd het amendement van de hh. Belprat en Elout, strekkende om te stellen de lijn: »van Utrecht langs Gorinchem naar 's llerlogenbosch en Boxtel;" met 60 tegen 12 stemmen verworpen, cn het voorstel van den heer van Goltstein, strekkende om te stellen de lijn: van Utrecht, langs KuilenburgZalt- Bommel, 's Ilertogenbosch tot Boxtel," met 39 tegen 33 stemmen aangeno men. Daardoor vervielen de amendementen van de hh. Dommer van Polders- GNGELAND. LONDEN, 24 Julij. 11c koningin zal den 4dc0 Augustus naar Schotland vertrekken en ge- veldt, de Kempenaer en van Nispen van Sevenaer, die voorgesteld hadden de lijnen: van Utrecht, langs Wijk hij Duurstede, Tiel's Herlogenbosch tot Boxtel;" «van 's Bosch over Grave, Nijmegen naar Arnhem;" «van Wamel op Nijmegen en van daar naar de Pruissische grenzen." Zitting van Donderdag 26 Julij. Over de lijn Rotterdam-Dordrecht-Moerdijk-Breda heeft niemand het woord gevoerd. Door den heer Dommer van Poldersveldt is voorgesteld eene lijn aan te leggen van Arnhem naar Bosch, en door den heer de Kempenaer eene lijn van Kuilenburg over Tiel cn Nijmegen naar de Pruissische grenzen. Beide voorstellen zijn verworpen. Art. 2, bevallende al de lijnen, is daarop aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Vervolgens is art. 3, nopens den gelijklijdigen aanvang op acht verschillende punten, in behandeling gekomen, en insgelijks aangenomen, met 42 tegen 30 stemmen. Morgen zal art. 4. De wet bepaalt dc wijze van exploitatie" behandeld worden. ISUITENLANDSUIIB BERIGTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1