BIJVOEGSEL, bchoorcndc tot de Lêffdsoho Courant van JUaandast *23 Julij 3860, I\°. 88. IJ-IJ - r Tf Ttveedc Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 20 Julij. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen gehouden over art. 2 van het wets ontwerp tot den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staal. Op dit artikel, waarbij de rigtïng der aan te leggen lijnen wordt BELCie. BRUSSEL20 Julij. Al de zanggezelschappen der hoofdstad hebben aan den minister van finan- tiëa, den heer Frère, eene serenade gebragt; eene hulde wegens de door hem tot stand gebragte afschaffing der stedelijke accijnscn. Op vele plaat sen wordt die afschaffing door optogten en illuminatiön feestelijk gevierd. Eenige gebouwen van de kruidfabriek te Noirchainin Henegouwen zijn in de lucht gesprongen. De verwoesting is groot. Drie werklieden zijn bij deze ramp omgekomen; van een hunner zijn slechts eenige stukken te ruggevonden. ENGELAND. LONDEN19 Julij. 11. M. zal op 7 Augustus in de omstreken van Edinburg eene wapen schouwing over de corpsen vrijwilligers uit die streken houden. In het lagerhuis heeft lord Russell, naar aanleidingeenerinterpellatie verklaard, dat de Engelsche regering nog geen kennis droeg van het zen den van Fransche troepen naar Syrië. Frankrijk onderhandelde thans met de mogendheden over de vraag, of de moordtooneclendie plaats hadden, eene tusschenkomst wettigen en noodzakelijk maakten. Lord Clyde, de gewezen opperbevelhebber van ons leger in Indiëis hier te lande teruggekeerd. Den 16den dezer is alhier het algemeene congres van beoefenaren der statistiek door Z. K. H. prins Albert met eene redevoering geopend. De heer Milner Gibson, het hoofd van het Engelsche ministerie voor handels zaken is met de leiding van de beraadslagingen der vergadering belast. Dit is de vierde bijeenkomst van dien aard; de vorige zijn in 1853,1855en 1857 te BrusselParijs en Weenen gehouden. liet congres heeft niet enkel het verzamelen van statistieke opgaven ten doel; zijn streven is vooral, meer eenparigheid en stelselmatigheid te brengen in de nasporingenwaardoor die opgaven verkregen worden. De regeringen van Oostenrijk, Beijeren, België, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, Hamburg, Lubeck en Bremen, Hanover, Nederland, Mecklenburg, Pruissen, Rusland, Saksen-Cobnrg en Saksen- Meiningen, Spanje, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Turkye, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerikaalsmede de regeringen van eenige Brit- sche koloniënhebben gelastigden naar het congres gezonden. De republiek Haïti wordt door den heer Delany, een neger, vertegenwoordigd. Volgens een bij Reuters agentschap ontvangen berigt zijn de Britsche stoomboot Ellen Vannin en nog vier andere vreemde schepen door de Na- pelsche regering in beslag genomen. Het ingeschreven waarboi'g-fonds voor de wereldtentoonstelling be draagt reeds 335,000 Dezer dagen werden hier 21 schilderijen verkocht, het voornaamste gedeelte uitmakende van de verzameling van sir Culling Eardley, waarvan de navolgende bijzonder hooge prijzen opbragtenDavid Tcnicrs (de jotórej'^.. de schilderij-galerij van den aartshertog Leopold te Brussel, 40g{yt*jl»J«SJv'rrv dezelfde, zijne werkplaats, 440 guinjes; E. W. Cooke, gezigt b| de feöod- winsands, 730 guinjes; Murilio, de onbevlekte ontvangenis, 9QpOAujpjes Claude Lorrain, landschap, 460 guinjes; J. B. Weenix, landschapk740. li guinjes; A. van Dyck, portret van den schilder Snijders en zijne fapUw.' 1000 guinjes; P. P. Rubens, eene dame met een kind op den scho^^Sptf guinjes; Boucherj de molen van Charenton, 1250 guinjes enz. De gefieëfê" verkooping, die in anderhalf unr was afgeloopen, bragt, met inbegrip van twee middelmatige schilderijen, de aanzienlijke som op van 25,887 (ruim ƒ310,600). Een dagblad van Calcutta meldt, dat de zendelingen tc Benares veel schrik onder de Hindoes verspreid hebbendie zendelingen hadden namelijk circulaires in omloop gebragt, waarin de Hindoes werden uitgenoodigd het Christendom te omhelzen. De stemming, welke door dit schrijven onder de bevolking te weeg was gebragt, heeft de opmerkzaamheid getrokken van den gouverneur der noordwestelijke provinciën en van den gouverneur-ge neraal zelf. Laatstgenoemde heeft aan de zendelingen dan ook eene vriend schappelijke teregtwjjzing gezonden. wood of <11 De berigten uit Sidney, aangaande de nieuw ontdekte goudmijnen, blijven zeer gunstig; niettegenstaande het jaargetijde, dal de bewerking be lemmert, zijn reeds 32,000 oneen, gelijkstaande in waarde met omtrent li millioen gulden NcderLvan bet edel metaal naar de stad vervoerd, en algemeen verwacht men, dat met de maand September aanst., zoowel uit Nieuw-Zuid-Wallis als uit de naburige koloniën Victoria, Adelaide en Queens land eene aanzienlijke landverhuizing naar deze nieuwe mijnen zal plaats hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Julij. Men gelooft dat er op groote schaal aanstalten worden gemaakt om in Syrië tusschen beide te tredenwaartoe een corps van 25,000 man zou be stemd worden. In de tuighuizen te Toulon heerscht eene groote drukte en eenige stoomtransportschepen worden gereed gemaakt om te vertrekken. Inmiddels heeft de Moniteur medegedeeld dat de keizer zijne zienswijze omtrent de Syrische zaken aan de overige mogendheden, heeft bekend ge maakt en voorstellen heeft gedaan om gemeenschappelijk die maatregelen te nemendie de omstandigheden vereischen. Engeland zou van geene tusschenkomst willeri wetenomdat het voor eenen algemeenen opstand tegen de Christenen in Turkye beducht is. Het schrijven des Sultans aan den keizer is, naar men meent, eene raadgeving van den Engelschen gezant.!' >d ijd jrb ;Mmm) no jfcww ,MmwS m Volgens de jongste uit Syrië ontvangen berigten was er sedert 11 Julij niets bijzonders voorgevallen, hoewel de toestand zorgvol bleef. De Chris tenen uit het binnenland namen de wijk naar de kusten, ten einde onder de bescherming der Fransche schepen te staan. Te Beyrulh en Seyda wa ren reeds 32,000 Christenen aangekomen. Gelijk bekend is kan een loteling zich thans bier te lande van de dienst vrijkoopen voor eene som van 2000 fr. Bij de behandeling van het wets-oniwerp, houdende bepaling van het contingent voor de ligting van 1861door het wetgevend ligchaam is gebleken dat reeds 14,741 jonge lie den daarvan gebruik hebben gemaaktmaar ook dat door de regering voor deze personen nog geene plaatsvervangers zijn gesteld. Naar men verneemt blijft de Paus steeds volharden in zijne weigering om de benoeming van den abt Marct tot bisschop van Vannes te bekrachti gen, en zal de keizer, liever dan toe te geven, dezen zetel onbezet laten. De terugroeping van den generaal de Goyon uit Rome, onder den naam van een verlof, verkrijgt meer en meer waarschijnlijkheid. De keizer zon aan het Pauselijk hof verklaard hebben dat, indien het van hervormingen afkeerig bleef, de Fransche troepen Rome zouden moeten verlaten, maar dat, indien de Paus die troepen gaarne behield, zij zich uitsluitend zouden moeten bepalen bij de bewaring van zijn persoon. ITALIË. De koning van Napels heeft de kon. garde uit de hoofdstad verwijderd en de dienst aan de burgerwacht opgedragen. Bij gelegenheid van de instal latie van die burgerwacht, op 18 Julij, heeft de bevolking luide van baren bijval doen blijken en de kreten aangeheven: leve de koning! leve de constitutie. Door de onlangs te Napels afgekondigde amnestie zijn eenige onge hoorde gruwelen aan het licht gekomen. De meeste gevangenenwelke in vrijheid zijn gesteld, waren naakt, met lange haren en nagels en zagen er meer uit als dierendan als menschen. Onder hen waren 14 jongelieden die gedurende 4 jaren gevangen zijn gehouden, omdat zij met Milano, die een aanslag op het leven des vorigen konings had gepleegd, hadden gestu deerd. De meesten hunner zijn grijs gewordenofschoon zij nog geene 30 jaar oud zijn. De gendarme Drammis, vriend van Milano, die van den misdadigen aanslag niets wist, had in een vochtigcn kelder gevangen geze ten, zonder al dien lijd met iemand te spreken; hij kreeg niets te eten, dan water en brood. Toen hij in de buitenlucht werd gebragt, vreesde men, dat hij blind zou worden. Een gevangene, die uit de onderaardsche kel ders van la Vicaria is gekomenheeft gedurende zijne langdurige gevange nisstraf het verstand verloren. Garibaldi is, naar men zegt, voornemens Melazzo, het uiterste punt van de defensie-lijn der Napelsche troepen, aan te tasten, om zich daarna op Messina tc werpen. Anderen mccncn dat die aanval slechts eene krijgs list is en dat hij zich naar het vaste land van Napcis zal wenden. De Napelsche generaal Bosco, die met 3000 man Messina beeft verlatenverlangt eene versterking van 2000 man, alvorens bij den vijand kan aanvallen. Zijne I soldaten plunderen de plaatsenwaar zij doortrekken. bepaaldzijn onderscheidene amendementen voorgesteld. De minister v binnenl. zaken heeft op de menigvuldig ter sprake, gebragte bedenkingen doen opmerken, dat het verband van Harlingen, langs den koristen weg met Noord-Duitschlanden van het meer zuidelijke gedeelte met Rheine moet gerekend moet worden in het algemeen belang te zullen worden aan gelegd. Den uitgang van het punt van Maarshergen naar het zuiden zou hij nader verdedigenmaar hij heeft de bijzonderheid doen geldendat daartegen van de zijde van den handelstand van Amsterdam geene beden kingen zijn ingebragt. -7 De heer Schimmelpeiininck heeft ook in deze zitting de vroeger vermelde vragen aan den minister van buitenl. zaken gedaanomtrent hel gebeurde in Syrië. De minister zcide daarop dat hij per telegraaf het berigt bad ont vangen dat de vice-consul van Nederland tc Damascus Werkelijk onder de slagloflers behoorde; andere Nederlanders waren aldaar niet gevestigd. Wat betrof de handhaving der Nederlandsche belangen in dit opzigt, verklaarde hij zijne beste pogingen te zullen aanwendenom eene doeltreffende genoeg doening te bekomen, in den zin als ook aan gndere rijken was verleend. Om bescherming le verleenen zou men oorlogsbodems moeten zenden; hij geloofde dat het vertoonen der Nederlandsche vlag in Turksche havens in het algemeen van veel invloed kon wezenin dien zin zou dan ookten gevolge van overleg met zijnen ambtgenoot voor de marine, het Nederlandsch eskader in de Middcllandsche zee zich derwaarts begevenen na de gebeur tenissen in Syrië was met den telegraaf het bevel overgezonden om het vertrek naar Beyruth te bespoedigen. Zitting van Zaturdag 19 .Julij. In deze zitting is de behandeling van bovengenoemd wets ontwerp voort gezet. De drie eerste lijnen, in het ontwerp voorgesteld, zgn behandeld. Maandag voortzetting der beraadslagingen. Met 51 tegen 19 stemmenis verworpen bet amendement van de hh. Lycklama en Wybenga om Sneek in de eerste lijn te begrijpen. Evenzeer is met 40 tegen 30 stemmen verworpen het amendement van den lieer Zuy- Ien van Nyevelt om Kampen in de eerste lijn op te nemen. Ook is ver worpen met 49 legen 20 stemmen het amendement van den heer v. Hoevell tot liet doen vervallen der lijn GroningenAssen en Meppel. BUITENLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 5