LEYDSCHE COURANt 1800. N°. 87. VRIJDAG 20 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maa?idag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN19 Julij. Heden viel aan den wel-eerw. heer H. Tomas, R. C. priester, oud pastoor en rector aan de kerk van den H. Ludovicus alhier, het zeldzaam voorregt te beurt gedachtenis te vieren van de vijftigjarige bediening van zijne gees telijke waardigheid. Groot was de deelneming die de waardige man bij deze gelegenheid van verschillende zijden mogt ondervinden, waarvan hem tevens verrassende en hoogst vereerende blijken werden geschonken. Ten 10 ure werd dit herinneringsfeest in de bovengenoemde kerkdaartoe door de zorgen van het kerkbestuur en deelnemende vrienden op cene fraaije en in drukwekkende wijze ingerigt, godsdienstig gevierd. De dienst werd verrigt door den jubilaris, bijgestaan door een aantal geestelijken, waarvan de meesten in vroegeren tijd hunne godsdienstige opleiding aan hem te danken hadden. Door den wel-eerw. heer W. Mosmans, van Oud-Ade, gemeente Alkcmadcwerd ecne op deze gelegenheid toepasselijke feestrede uilge sproken naar aanleiding van Luk. I vs. 461» en 49a. Mijne ziel maakt groot den Heer, want groote dingen heeft Hij aan mij gedaan. Door een talrjjk zangpersoneelonder de leiding van den verdienstelijken muziek-directeur A. J. Wetrens, werd de 3de mis van Haydn, het Halle lujah van Handel en het Te Deum van Romberg met veel juistheid uitge voerd. Door een koor van R. C. weezen werd ten slotte een toepasselijk feestgezang aangeheven. De geheele plegtigheid maakte op de talrijk op gekomen schaar van belangstellenden eenen diepen en hartverheflenden indruk. De jubilaris heeft op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag de bestu ren der alhier bestaande wees-iurigtingen van onderscheidene gezindheden door ruime giften in staat gesteld om de kinderen feesleljjk te onthalen. Door eene zoo edele daad beeft de dienaar des Evangelies geloond dat op- regle dankbaarheid jegens het Opperwezen zijn hart en zijne handelingen bestuurde. 1111. regenten van de onderscheidene weeshuizen hebben zich na den afloop der godsdienstige plegtigheid bij den jubilaris vervoegdom hem den dank der weezen over te brengen en met het gevierde feest geluk te wenschen. Die dank der weezen zal hem zeker de schoonste, de streelend- ste voldoening schenken. De edel-achtb. heer burgemeester dezer gemeente heeft, bij gelegenheid dat de voorzitter en de secretaris van het alhier bestaande muziekgezel schap Vermaak door Toonkunst rekening en verantwoording aflegden omtrent de opbrengst van het onlangs ten voordeele van de nagelaten be trekkingen der verongelukte Katwijksche visschers gegeven concert, een bewijs gegeven dat hjj de door dit gezelschap reeds meer dan eens aan den dag gelegde hulpvaardigheid op prijs stelt, door het beschermheerschap over dat muziekgezelschap welwillend te aanvaarden. Een gezin hier ter slede werd eergisteren op het onverwachts in die pen rouw gedompeld. De timmerman Mnlié, op de Breedestraat woonach tig, die bezig was eenige werkzaamheden aan den achtergevel zijner woning te verrigten, had het ongeluk naar beneden te storten. Hij kwam op het hoofd neder en gaf spoedig den geest.. Naar wij vernemen was de ijverige man nu en dan aan toevallen onderhevig. Het gedicht Zijn van dr. E. Laurillarduitgegeven door den boek handelaar M. M. Couvée te 'sHage, ten voordeele van de weduwen cn weezen van de verongelukte bemanning der Scheveningsche pink de Jonge Arend, heeft opgebragt ƒ701.46. De uitgever verzoekt ons te melden dat de late storting van dit bedrag veroorzaakt isdoordien er van de kleinste plaatsen bestellingen waren ontvangenen het incasseren op eene min kost bare wijze daardoor moeijelijk was en vertraging te weeg bragt. Bij het regiment rijdende artillerie alhier in garnizoen is de 2dc luite nant baron Taels van Amerongen, van hel 2de reg. vesting-artillerie, in zijnen rang overgeplaatst. De miliciens der ligting van 1857, welke nit deze provincie onder de wapenen moeten komenzijn opgeroepenvoor zoo verre zij in dit gewest hunne garnizoensplaats vinden, tegen den IS11™ Augustus eersik., cn die welke lot het Ist0 en 5de reg. infanterie behooren, op den 12den Aug., ten «inde te 's Gravenhage aan het provinciaal gouvernement te worden overge geven omin detachementen verdeeldnaar hunne bestemming te wor den geleid. Door den minister van binnenl. zaken is ter kennis van den commis saris des konings in deze provincie gebragt, dat door directeuren der Nc- derl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, ir. Julij 1801, te Haarlem zal geopend worden eene algemcene nationale tentoonstelling van nijverheid, waartoe de voorwerpen in de maand Junij van dat jaar zullen moeten in gezonden worden. De gemeenlebesluren zijn uilgenoodigd de industriëlen tot inzending aan te moedigen. Gisteren had op de Maas te Rotterdam de vroeger aangekondigde wed strijd van de kon. Nederl. Yachtclub met het beste gevolg plaats. Z. K. H. de prins van Oranje woonde dit feest bij. Aan den wedstrijd namen o. a. deel de Sociélé des Regattes Parisiennesen de heer E. Wijld, uit Lon den, die verschillende prijzen bepaalden. Tijdens den wedstrijd hadden er eenige volksvermakelijkheden plaats en des avonds was het Park en vooral de officieren sociëteit aldaar, luisterrijk verlicht. Met een vauxhall in den Doele en het afsteken van een vuurwerk werd de feestdag besloten. Tc Rotterdam is eergisteren de 63ste jaarvergadering gehouden van het Nederl. Zendelinggenootschap, onder voorzitting van d8. van Koetsveld, van 's Gravenhage, die deze bijeenkomst opende met eene rede, waarin hij in korte trekken den toestand des genootschaps bloot legde. Na verschillende inleidende werkzaamheden, waartoe behoorde het mededeelen van ingeko men voorstellen, het benoemen van commission tot onderzoek van deze, werden de volgende verslagen gelezen1". verslag van den toestand der zending op Zuid-Celebcs2°. jaarverslag van de commissie van onderzoek en toezigt op het zendelinghuis over die inrigting; 3°. verslag van den af gevaardigde naar de algemeene vergadering van het üost-Fricsch genoot schap; 4». verslag over het tijdschrift van het genootschap (mededeelingen); 5°. verslag over de kostschool van het genootschap. Het algemeen verslag van den staat en de werkzaamheden des genootschaps, benevens dat van den binnenlandschen staat, werden niet gelezen, maar voor den druk bestemd. Den volgenden dag werden de werkzaamheden voortgezet en de jaarlijksche benoemingen van bestuurders gedaan. Des avonds van dien dag werd in de Groote Kerk de openbare vergade ring gehouden, waarin d8. C. YV. van der Pot eenige bijzonderheden mede deelde uit het verslag over het afgcloopcn dienstjaar. De lessen in het zendelinghuis, uit hetwelk reeds 32 leeraars zjjn afgevaardigd, waren bij den aanvang van het dienstjaar met 20 kweekelingen geopend, waarvan een wegens aangevraagd ontslag en drie uit hoofde van mindere geschiktheid, den cursus hadden geslaakt. Tevens werd vermeld, dat de heer T. II. Na- hnys, kand. te Utrecht, voorloopig de function van adjunct-director op zich had genomen. De ontvangsten hadden bedragen ƒ96,000, zijnde ƒ13,000 meer dan ten vorigen jare, terwijl daaronder begrepen was eene bijdrage van ƒ1324 van de bevolking uit den geringen stand in de Minahassa en van 822 uil de overige buitenlandsche zendingsposten. De uitgaven beliepen ƒ111,491, zijnde ƒ2500 minder dan in het vorige jaar, zoodat de balans sloot met een te kort van ƒ15,000, waarin men evenwel hoopte door de welwillende algemeene medewerking te kunnen voorzien. Daarna trad prof. P. Hofstede de Groot, uit Groningen, op, tot het houden der opwekkende rede, waarbij hij tot grondslag legde Hand. XV: 12, 13a. Vervolgens riglle de heer llicbink een gemoedelijk woord tot de kweekelingen A. Vis ser C. Poensen, C. J. v. d. Liefde en J. A. Schwarz, die als zendelingen ingezegend en naar hunne standplaatsende beide eersten op Java en de twee laatstgenoemden in de Minahassawerden afgevaardigden nam ten slotte, als aftredend directeur, een roerend afscheid van het bestuur, van zijne mede-arbeiders en van zijne kweekelingen. Hij gaf daarbij te kennen dat het hem zwaar viel den kring zijner werkzaamheden te verlatenmaar dat hjj dien stap na rijpe overweging gedaan bad, omdat hij dien voor de belangen der zaak noodig oordeelde. Uit 's Gravenhage, Arnhem cn Nijmegen bcrigt men het omkomen van jongeliedendie zich bij het baden te ver hadden gewaagd. Het aantal kweekelingen op 's rjjks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht voor de dienst hier te lande, zal den lstcn Sept. a. s. met een 6-laI worden vermeerderd. Naar men uit Kampen meldt, heeft d8. de Haan, leeraar bij de theolo gische school van de afgescheiden geref. gemeenten, op zijn verzoek zijn emeritaat verkregenen zal de vacature niet vervuld wordenomdat het getal der studenten voor het oogenblik, tegenover hel vroegere, aanzienlijk is verminderd. Naar men nil Goes, Zierikzee en andere plaatsen in Zeeland schrijft, heeft er Maandag avond II. over die provincie een buitengewoon zwaar onweder gewoed, vergezeld van hagelbuijen cn van eenen hevigen storm. Dc oogst heeft daardoor op vele plaatsen veel geleden. Dingsdag II. werd in de St. Janskerk te 's Hertogenboschdie, gelijk men weet, in haren oorspronkelijken luister zal hersteld worden, door den aartsbisschop van Utrecht, administrator van het bisdom van 's Hertogen bosch, eene pontificale mis gecelebreerd, ten einde 's hemels zegen over het aangevangen werk der herstelling van die kerk af te smeeken. Die plegtigheid werd bijgewoond door hh. gedep. staten cn verdere autoriteiten. Van een aantal huizen wapperden te dezer gelegenheid de nationale vlaggen. Na den afloop der godsdienstige plegtigheid heeft dc aartsbisschop, verge zeld van de commissie, met de uitvoering van hel werk belast, en van den

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1