LEYDSCHE COURANT. I860. N 80. WOENSDAG 18 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N5 yv "v,»° '-yfê? De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar) de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN17 Julij. Ten opzigte van de algemeene vergadering der Maatschappij ter be vordering van Nijverheid, te Arnhem gehouden, verdient nog vermeld te wordendat over het voorstel van het departement Leydenten vorige jare op de punten van beschrijving gebragtstrekkende: om middelen te bera men dat kinderen beneden de 14 jaren niet zoo vroeg naar de fabrieken trafieken en ambachten worden gezonden, en indien zij arbeiden, dat zulks geen 12 tot 15 uren daags geschieddetcaardoor de physiekemo- reele en intellectueele ontwikkeling wordt tegengegaaneen zeer uitvoerig rapport is uitgebragt door den afgevaardigde van Leyden, namens de com missie in 1859 daartoe benoemd, mededeelende de feiten over en de gevolgen van dien te vroegen en langdurigen arbeid der fabrieks- en ambachtskinde- ren. Dat rapport is met zooveel belangstelling aangehoorddat de verga dering met 243 of eenparige stemmen besloten heeft om zich te wenden tot de hooge regering, met eerbiedig verzoek, dat er eencwet worde in hel leven geroepen, naar het voorbeeld van bijkans alle rpken in Europa, rege lende den leeftijd en den duur van arbeid der bedoelde kinderen. De alge meene vergadering had bezwaar om bij de hooge regering aan te dringen op schoolpligt der kinderente meer omdat het schoolgaan als van zelf voortvloeit uit den belemmerden of gewijzigden arbeid. Eindelijk is we derom eenparig besloten omhangende het verzoek bij en de maatregelen te nemen door de hooge regering, een beroep te doen op de industriëlen in ons vaderlandten einde hunnerzijds te wakendat de jeugd door hunne ouders niet zoo vroeg tot handenarbeid worde gedreven. Gedep. staten der prov. Zuidholland hebben het doelmatig geacht, burg. en weth. der gemeenten in dit gewest, waar de regeling van het onderwijs nog niet tot stand is gekomen, naar aanleiding van een ministe rieel schrijvente kennen te gevendat sommige gemeentebesturen verkeer delijk in het denkbeeld schijnen te verkeerendat de driejarige termijnbij art. 70 der wet op het lager onderwijs toegestaan, zal verlengd worden, daar bij de regering niet het minste voornemen bestaat dien termjjn te verlengen, en de gemeentebesturen alzoo op verlangen des ministers ernstig worden aangespoordzonder verder verwijltot het ontwerpen of voltooijen der vereischte regeling over te gaan. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zes eerste maanden van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 28,077,343.70(zijnde 1,423,018.99j meer dan in genoemd tpvak van 1859. Wij vernemen uit eene geloofwaardige bron, dat de heer Stieltjes voor zyne zending naar Oost-Indië ontvangen zal eene som van ƒ15,000 voor uit- rnsiiug en den overtogt, en gedurende zjjn verblyf in Indië een maande- lijksch inkomen van 1,250, hetwelk begint met den dag der inscheping of het vertrek uit het vaderland. Hbl Aan de beide markten onder Kralingen waren gisteren nagenoeg 400 stuks zalmen aangebragt. De verzending naar Duitschland en ook naar Parijs was zeer levendig. Er werden hooge prijzen besteld. In de diergaarde te Amsterdam heeft eene der groote slangen (Boa constrictor) op eenmaal 24 jongen geworpen. Deze fraaije slang leefde reeds sedert 9 jaren in de diergaarde, en werd, ongeveer een jaar geleden, met een mannelijk voorwerp te zamen gebragt, dat nu uit de kooi is weg genomen, om de moeder, welke hare jongen zorgvuldig bewaakt, meer plaatsruimte te verschaffen. In de onderscheidene afdeelingen van het in de vorige weck te Arn hem, onder voorzitting van dr. Simons, gehouden nyverheids-congres zijn o. a. de volgende onderwerpen ter sprake gebragt: het ontginnen van heide gronden, het aanwenden der fecale stoffen uit de steden ten dienste van den landbouw, het houden vau livretten voor werklieden, de onderschei- dings-kenmerken van plantaardige en dierlijke vetstoffende oorsprong van de zoogenaamde indian-flsh-oilhet uitvoerregt op de lompenin verband met de papierfabrikalic, de aanmoediging der Nederlandsche walvischvangst, de doorgraving van Holland op zijn smalst, en den uitvoer van reuk-oliën uit onze Oost-Indische bezittingen. In de legerplaats te Millingen zijn thans de detachementen aangeko men van de 12 bataillons infanterie, die aldaar zullen kamperen, ten einde het terrein in gereedheid te brengen. Te Oldenzaal werd op 11 dezer, door de hh. Gelderman, Stork en Eckhout, in tegenwoordigheid van het bestuur der Twentsehe vereeniging tot bevordering van nijverheid en handelen van een aantal genoodigden de eerste steen gelegd voor eene katoen-spinnerij voor kettinggaren met sterkerijde eerste van dien aard hier te iande. Men verneemt dat de minister van binnenl. zaken curatoren der hooge- school te Groningen heeft gemagtigd, om eene voordragt te doen ter be noeming van een buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid, in het bijzonder tot hulp van den hoogleeraar Pareau. Uit Groningen meldt men dat de heer mr. J. A. Schneither, rector van het gymnasium aldaar, op den 14dc0 dezer, bij het baden is verdronken. In de vorige week heeft voor de regtbank te Middelburg een persoon te regt gestaanwegens het toevoegen van beleedigende scheldwoorden aan een schutter, tijdens deze zich met de dienstdoende schutterij aldaar op het exercilie-veld onder de wapenen bevond en op post stond als schildwacht, tot bewaring van orde en ruimte. De beklaagde is veroordeeld in eene geldboete van ƒ8.en in de kosten. 'sGRAVENHAGE, 17 Julij. Het heeft Z. M. den koning behaagd, bij besluit van 22 Junij jl.den lnit.-kolonel bij het Ind. leger Smits, thans met verlof hier te lande, we gens zijnen betoonden moed bij gelegenheid der eerste expeditie naar Boni te vereeren met een eeresabel. Dit wapen is zeer prachtig; het gevest is zwaar in het vuur verguld, prijkt met de konings kroon van zilver, omge ven met lauwertakken, het lemmet is gedamasceerd met goud en daarop zijn de woorden gegrift koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid." Deze prachlsabel bevindt zich in een mahoniehouten kistje. Z. M. heeft den 2den luit. der infanterie van het leger in O.-I. W. F. K. R. Weber, in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, en hem benoemd tot lstco luit. bij het lste reg. infanterie. Z. M. heeft aan den heer df. L. A. I. Burgersdijk, lector der 2dc kl. in de wis- en natuurkunde aan de milit. akademie te Breda, den rang ver leend van lector der lste kl. en aan den heer C. C. Huysman, leeraar der 2de kl. in het liandteekenendien van leeraar der lste kl. Door Z. M. is, op zijn verzoek, de luit. ter zee 2de kl. C. J. E. Brutel de la Rivière, met den laatsten dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Ook is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den luit. ter zee 2de kl. A. F. van Snchtelen en aan den officier van gezondheid 2de kl. bij de zee- magt II. L. Vernhout, dienende in O. I. Aan den heer mr. C. F. J. F. baron Ilacfort van ter Horst is, op verzoek, met 1 Aug. eervol ontslag verleend als regler in de arrond.-regt- bank te Nijmegen. Uit Wiesbaden verneemt men, dat Z. M. de koning op 12 dezer, met den hertog en de hertogin van Nassau, alsmede met prins Nicolaas, op het kasteel die Platte heeft gedineerd en dat Z. M. den volgenden dag eene hertenjagt zou bijwonen. Op den 14den werd de koning aldaar bezocht door Z. K. H. prins Fre- dcrik, die bij Z. M. het ontbijt gebruikte. Z. K. II. prins Frederik is gisteren avond van de badplaats Ems op zijn buitenverblijf teruggekeerd. 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zijn heden ochtend uit de residentie naar Soestdijk vertrokken. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Van goederhand vernemen wijzegt de Amst. C.dat bij den raad van state aanhangig is een ontwerp van wet tot voorziening in de bezwa ren, in den laatsten tijd ontstaan uit de toepassing door de regterlijke col- legiën van de straf van deportatie. Volgens een schrijven uit Kons'.antinopel is, ten gevolge van het over lijden van prins Caradja, laatstelijk Turksch gezant te 'sllage, bij wijze van bezuiniging, de Turksche legatie in Nederland opgeheven. De zoon des overledene, prins J. Caradja, secretaris bij die legatie, zal dientengevolge in gelijke betrekking te Brussel worden overgeplaatst. De heer Meylink heeft bij de tweede kamer eene nota ingediendover den toestand van de Maas en van de Zuidwillcmsvaartwelke aangelegen heid in Mei dezes jaars in de kamer is ter sprake gebragt. De heer Meylink geeft in die nota verslag van de werken die in Belgie zijn lot stand gebragt, waaromtrent hij op de plaats zelve een onderzoek heeft ingesteld, en die, naar zijne meening, cenen ongunstigen invloed op den toestand onzer lan derijen in Noordbrabant en Limburg moeten uitoefenen. Op het wets-onlwerp betreffende den aanleg van spoorwegen voor reke ning van den staat is door den heer Thorbecke en 13 andere leden der ka mer een amendement ingediend, namelijk om art. 1 aldus te lezen: »Er worden spoorwegen aangelegd langs de lijnenin het volgend artikel vermeld. Van onzentwege wordt een termijn bepaald, binnen welken aanvragen van concessie tot aanleg en exploitatie dier wegen, voor het geheel of voor een gedeelte, bij onzen minister van binnenl zaken kunnen worden ingediend.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1