Naar men zegt heeft de staatsraad op nieuw een plan in overweging n genomen, strekkende om cenige meerdere uitbreiding te geven aan het te genwoordige stelsel van transportatie en het tevens dienstbaar te maken aan de vestiging van nieuwe Fransche koloniën. Volgens dit ontwerp zou aan ieder veroordeelde, na afloop van zijn straftijd, en wanneer hij zich dit waardig heeft gemaaktin het koloniaal gebied een terrein worden aan geboden, om zich aldaar als burger neder te zetten. De minister van blrin'enl. zaken heeft in ecne circulaire den prefecten den last opgedragen een waakzaam oog te houden op de feuilletons der dag bladen die maar al te dikwijls eene hoogst onzedelijke strekking hebben. De vertrekkendie te Villegenis door prins Jeröme zijn bewoond ge weest, zijn thans verzegeld, men weet echter niet wie daartoe last heeft gegeven. Men wil weten dat de nagelaten sommen ver beneden de raming zijn gebleven. Prinses Malhilde zal alleen ontvangen wat de wet haar toe kent; alvorens echter dit te doen plaats hebben, wil prins Napoleon dat zij de 400,000 fr. lerugbelale, die haar als bruidschat werden toegekend. De prinses beweert echter bij haar huwelijk met den prins Demidofï, wel de belofte dier sommaar nimmer het geld te hebben ontvangenterwijl zij beweert haren vader voor de herstelling van het tweede keizerrijk een vr(j aanzienlijk jaargeld te hebben uitbetaald. De legaten door den prins aan zijne onderhoorigen vermaakt zijn niet aanzienlijk. De bedienden ont vangen een jaar loonde rentmeester heeft 1200 fr. bekomen even als de secretaris. De heer de Plancy ontvangt 25,000 fr. en vier der schoonste paarden van den overledene. Al de kloosters en andere kerkelijke of godsdienstige vereenigingen die tot dusverre slechts geduld waren, hebben aanschrijving gekregen te zorgen dat zij de gewone regtstreeksche tnagtiging behooren aan te vragen bij gebreke waarvan zij moeten worden gesloten. ITALIË. De onderhandelingen lusschen Napels en Turyn, over het sluiten van een verbond, worden voortgezet door de gewone gezanten van de beide regeringen, de bh. Villamarina en Canofari, de laatste bijgestaan door den heer de Talleyrand. Op den 4den Julij had zich het buitengewone gezant schap, dat de koning van Napels naar Turyn wil zenden, nog niet op weg begeven. Naar men beweert zou vorst Petruella voor die eer bedankt heb ben en door vorst Ischilella vervangen worden. De heer Manna heeft ge weigerd deel van het nieuwe kabinet uit te makenen dit geeft misschien aanleiding tot de boven bedoelde vertraging. De koning van Napels heeft een besluit genomen, waarbij bepaald wordt dat er in zijn rijk drie groote spoorweglijnen zullen aangelegd wor den, ten einde de Siciliaansche zee met de Adriatische en Ionische zee in verbinding te brengen. De aanleg dezer lijnen moet door middel van con cessie of voor rekening der regering plaats hebben. De koning heeft ook het opperbevel des legers aan den Spaanschen generaal Prim aangeboden, maar die generaal wil zijnen degen uitsluitend aan de dienst van zijn vaderland en zijne koningin wijden. De lazaroni te Napels schijnen thans even goede revolutionairen als vroeger koningsgezinden te zijn. Wanneer een hunner een vreemdeling ziet gaat hij naar hem toe en roept leve Garibaldi! daarna houdt hij de hand op en vraagt eene belooning voor den uilgebragten kreet. De Napolitaanschc uitgewekenen, die te Turyn verblijf hielden, zijn meest alle naar hun vaderland teruggekeerd. Op korten afstand van Palermo zijn een inspecteur der politie en zijne vrouw weder de slagtoffers geworden der volkswoede. Garibaldi heeft nu een besluit uitgevaardigdwaarbij met verbanning en zelfs met de doodstraf bedreigd worden allendie de menigte tegen de voormalige politie opruijen. In dat besluit wordt herinnerd dat eene bijzondere commissie belast is, met een onderzoek in te stellen naar het gedrag der ambtenaren bij het binnen- landsch bestuur en diegenen hunner te straffendie zich aan misdadige han delingen hebben schuldig gemaakt. Geruchten schrijven aan Garibaldi het voornemen toe om een aanval te wagen op de hoofstad Napels, zonder acht te geven op de verandering die aldaar in de publieke opinie kan ontstaan zijn, ten gevolge van de door den koning verleende concessiën. Men zegt zelfs dat hij een agent naar Napels heeft gezondenom het terrein te verkennenmaar dat die met niet zeer aanmoedigende berigien is teruggekeerd. Aan het laatste berigt moet men echter geen onbepaald vertrouwen schenken, want volgens meer dan een berigt is men te Napels slechts schijnbaar te vrede met de veranderde denkwijze des konings en zal de vrijzinnige partij aldaar de eerste gelegen heid de beste aangrijpen om zich tegen de regering te verzetten. Te Pisa is ecne reactionnaire zamenzwering ontdektwelke zich ten doel'stelde om den groothertog van Toskane den terugkeer naar zijn staat mogelijk te maken. Men rekende, naar men zegt, zoo zeker op eenen gunstigen uitslag, dat reeds de dag bepaald zou zijn, waarop de groother tog zijn intogt te Florence zou houden. Verscheidene der zamenzweerders zijn in hechtenis genomen en aanzienlijke sommen moeten bij hen gevon den zijn. Onder de gevangen genomen personen bevinden zich vele geeste lijken terwijl men ook brieven bij hen heeft ontdektdie door hoogge plaatste mannen te Rome geschreven zijn. De kanunniken van het kapittel van Belluno, op bevel van den bis schop bijeengekomen om in te schrijven op de pauselijke leening, hebben eenparig besloten daaraan geen gevolg te gevenomdat de penningen niet tot een godsdienstig oogmerk, maar tot bestrijding hunner broeders be stemd waren." De bisschop van Faenza is door de reglbank te Rimini veroordeeld lot eene gevangenisstraf gedurende 3 jaren en eene boete van 4000 lires. Een reiziger, die uit Venetiö te Milaan is aangekomen, was, zegt hij, °P 1 Julij aldaar getuige van eene beweging in de St. Marcus-kerk. Een kanunnik, Zinelli genaamd, predikte aldaar tegen de slechte vorsten en hunne agenten, en veroorloofde zich daarbij eene zeer duidelijke toespeling op ko ning Victor Emmanuel en op graaf Cavour. Door aanhoudend gefluit en daarna door het geschreeuw der toehoorders werd hij genoodzaakt zijne rede te eindigen. Er zijn later 15 personen gevangen genomen. PKUISSEIK. BERLIJN, 8 Juljj. De keizer van Rusland heeft 1000 zilv. roeb. geschonken als bijdrage voor de oprigting van een gedenkleeken voor A. von Humboldt. Het zegel der dagbladen, dat in 1852 122,304 th. opbragt, levert nu reeds 384,691 th. aan de schatkist op. Te Keulen heeft de gemeenteraad lot het bouwen van eenen nieuwen schouwburg besloten. Hij moet 1900 personen kunnen bevatten en zal 165,000 th. kosten. Uit Munster wordt gemeld, dat zich aldaar voor eenige dagen het gelukkig zeldzaam voorval heeft voorgedaandat een vader zijn eigen 4i-jarig dochtertje voor 40 th. aan een gezelschap kunstrijders verkocht. Door het bestuur werd echter hiertegen opgekomen en deze afschuwelijke verkoop vernietigd. Te Wesel heeft een jeugdig luitenant met een revolver twee schoten gelost op de vrouw van een ambtenaar, moeder van verscheidene huwbare dochters. Zij werd aan den hals en in den arm zwaar gewond en is spoe dig overleden. De dader heeft zich terstond een kogel door het hoofd gejaagd. Te Jena is overleden de hoogleeraar Schulze, die aldaar de staatshuis houdkunde onderwees. OOSTENRIJK. WEENEN, 7 Julij. Op de begrooting voor 1861 is een post gebragt van 1 millioen, voor het onderhoud der troepen van den hertog van Modena, die zich op Oos- tenrijksch gebied bevinden. Men dacht dat de hertog zelf daarin voorzag. Over 'talgemeen vindt het voor oorlog voorgedragen cijfer, 100 millioenfl., ten hoogste afkeuring. Volgens berigten uit Tyrol hebben aldaar op 24 Junij, den verjaar dag van den slag van Solferino, onderscheidene gevangennemingen plaats gehad. Volgens sommigen behoorden de gevangengenomen personen lot het comité der Italiaansche propaganda; volgens anderen waren zij voorne mens, om den verjaardag van genoemden veldslag feestelijk te gedenken. De meeste gevangennemingen hebben in de provincie Trente plaats gehad. De burgemeester van Trente, graaf Manci, is van zijne waardigheid ontzet. Uit Praag meldt men dat dezer dagen aan de Boheemsche grenzen eene groote menigte opruijende geschriften in beslag zijn genomen. Twee derde gedeelten waren in de Hongaarschehet overige gedeelte in de Duitsche taal geschreven. TURKTE. Naar men verneemt heeft de Fransche gezant, de heer Lavalette, van zijne regering in last gekregen de Porie te verwittigen dat Frankrijk, gedrongen door gevoelens van menschelijkheiden uit kracht van vroegere overeenkomstenmet de overige mogendheden zal beraadslagen over de middelen die aangewend moeten worden om de herhaling der bloedige tooneelen in Syrië te verhinderen. De groot-vizier heeft bevel ontvangen om zijne inspectie-reis tot Bosnië en de Herzegowina uit te strekken. Hij heeft op reis eenige ambtenaren afgezet, eenige struikroovers doen vatten en ter dood brengen en, zegt het Journ. de Const., te Rasgrad eene algemeene jagt verordend tegen de groote zwermen jonge sprinkhanenwaardoor die omstreek bedreigd werd. Brieven uit Beyruth deelen nadere bijzonderheden mede omtrent de gebeurtenissen in den Libanon, waaruit blijkt dat de eerste berigten niet zoo overdreven zijn geweest als het Journ. de Const, het wilde doen voor komen. Er hebben zeer bloedige en herhaalde gevechten plaats gehad lus schen de Christenen aan de eene, en de Drusen, Turken en meer andere inlandsche volksstammen aan de andere zijde. Het dorp Zahlé was daarvan vooral het tooneel. Het werd door Ismaïl-Attrach, aan het hoofd van 2500 man aangevallen; hij werd teruggeslagen met een verlies van 72 man. De Christenen vervolgden hem en leverden den volgenden dag (16 Junij) in de vlakte van Kob-Elias slag, waarbij zij den vijand een ontzettende afbreuk deden; bijna 2/3 van het korps van Ismaïl-Attrach werd bij die gelegenheid vernietigd. Twee dagen daarna ontving hij evenwel versterking en her nieuwde den aanval op het dorp, slaagde er in de eerste huizen te berei ken, stak die in brand, maar werd den 19den, na een verwoed gevecht, met groot verlies tot op 2 uren afstand van Zahlé terug geworpen. Toen verzamelde Ismaïl-Attrach een geheel leger en deed voor de derde maal een aanval op het dorp, aan het hoofd van 20,000 man. De Christenen streden als wanhopigen, maar ook de vijand was niet aan het wijken te brengen, alhoewel reeds 1500 Drusen en Turken gesneuveld waren. Ten slotte had er eene algemeene bestorming van het dorp plaats; de Christenen vochten als leeuwen, velden nog 1000 vijanden neder, zoodat toen 1/8 van de ge- heele strijdmagt van Ismaïl-Attrach builen gevecht was gesteld; maar zij moesten voor de overmagt wijken en verlieten met een gedeelte hunner gezinnen het dorp, dat door den vijand werd verbrand na eene plundering, waarbij hij voor eene waarde van meer dan 3 millioen piasters buil maakte. Het seminarium der Jezuiten werd verbrand, nadat eenige monniken en leerlingen, die zich er in bevonden, vermoord waren. De Fransche vlag, die op het seminarium wapperde, werd aan de vlammen prijs gegeven. Dat de strijd in en om Zahlé zoo hevig is geweest laat zieli daardoor verklaren, dat dit het voornaamste, zoo niet het eenige goed verdedigbare punt der Christenen was; de val van Zahlé brengt al de Christenen van den Liba non en zelfs van geheel Syrië in het grootste gevaar. Volgens de jongste berigten waren behalve Zahlé nog 160 dorpen in

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3