Uil Maastricht schrijft men het volgende: Onze zangvcrccniging welke aan den te Gent gehouden wedstrijd deel namheeft daarbij den lsten prijs behaald, bestaande in eene gouden medaille en eene premie van 500 fr. Zij had te strijden tegen 9 andere vereenigingenwaaronder uit Parijs, Arras, Amsterdam, Utrecht enz. Wij vernemen, zegt de Amst. C., dat hel Z. M. den koning heeft behaagd, op voordragt van den minister van koloniën twee maatregelen te bekrachtigen, welke voor de toekomst van onze O. I. bezittingen, voor de ontwikkeling der nijverheid aldaar en vooral voor het lol van de afstamme lingen der Europeanen van hoog belang zijn. De eerste betreft de oprigting eener ambachls- of industrie-school te Soerabaya, welke zich zoo snel ont wikkelende stad de hoofdzetel der nijverheid van Nederlandsch-Indië mag genoemd worden. De tweede maatregel is van meer algemeene strekking en heeft ten doel ombij alle eenigzins belangrijke garnizoenen of genie- werkenzoowel op Java als op de buitenbezittingenvoor afstammelingen van Europeanen, de zoogenaamde inlandsche kinderen, de gelegenheid te openen tot het aanleeren van eenige ambachten, zooals: het geweermaken, smeden, timmeren, metselen, zadel-, tuig- en wagenmaken, steen- en pan- nenbakkenverwenenz. enz. Het 2de Junij-nommer van de Revue des deux mondes bevat een be langrijk artikel van den Waalschen predikant te Rotterdam, A. Reville. Het draagt tot opschriftLes controverses et les ócoles religieuses en Hol- lande," en geeft een overzigt van de geschiedenis en den tegenwoordigen toestand der Christelijke kerk in ons vaderland. 'sGRAVENHAGE, 10 Julij. Door Z. M. is tot officier van de orde der Eikenkroon benoemd de kapi tein Nelscher, gewezen adjudant van den gouverneur der kolonie Suriname, thans ingedeeld bij het 7de reg. infanterie. Tot ontvanger der directe belastingen te Oosterhesselen is benoemd de heer H. B. II. Malingre', thans te Ruurlóvoorts is aan den heer L. F. Temminck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur van de directe belastingen te Rotterdambehoudens aanspraak op pensioen. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken is benoemd jhr. A. van Cillers, thans adjunct-commies der 2dc kl. ter prov. griffie van Zeeland. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren avond heeft mevr. Ristori hare afscheidsvoorstelüng in den kon. Franschen schouwburg gegeven. Deze bestond uit Nyrrha, treurspel in vijf bedrijven, van Alfieri. II. M. de koningin, Z. K. II. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik vereerden de voorstelling met hunne tegenwoordigheid. Na het einde van het tweede bedrijf viel aan mevr. Ristori de eer te beurt, dat zij namens II. M. werd uitgenoodigd in de koninklijke loge te verschijnen, waar de koningin hare bijzondere tevre denheid aan de groote kunstenaresse betuigde over haar keurig spel en haar een prachtig geschenk (een rijk garnituur) deed aanbieden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 10 Julij. De hh. van Gollslein, Mensonides en Botz, namen na het afleggen van de gevorderde eeden zitting. De voorzitter gaf, na de mededeeling der ingekomen stukken, het woord aan den heer van Uoëvelldie dit had verzocht. De heer van Hoëvell: Twee gebeurtenissen in de laatste dagen plaats ge grepen, nopen mij een verlof van de kamer te vragen. De eerste betreft de regeling van de suikercultuur op Java. De kamer herinnert zich de motie van orde onlangs aangenomen en dat door den minister van koloniën bij die gelegenheid beloofd is de overlegging van dit stuk aan de kamer. Ik wensch nu verlof te vragen om den minister uit te noodigen dit stuk over te leggen. De tweede gebeurtenis slaat met de suikerzaak in naauw verband. Er is een gerucht, dat in het geheele land groote ergernis heeft verwekt, een gerucht namelijk dat op nieuw gunstbetoon is bewezen, ten nadecle van lslands schatkist. Het is een gerucht, dat lot eene zekere mate van zekerheid is gekomenzoodat ik geloof dat het pligt is de regering in de gelegenheid te stellen om daaromtrent opheldering te geven. Ik neem dus de vrijheid verlof te vragen om de regering te vragen alle mededeeling van stukken en overeenkomsten betrekkelijk het suikercontract van Pangka. Dit contract is voor eenigen t(jd bij een arrest der regterlijke magt vernie tigd maar is thans weder in hel leven geroepen en op eene zonderlinge wijze in handen van twee gunstelingen geraakt. üp voorstel des voorzitters wordt het gevraagde verlof verleend, zullende de dag tot het doen dier vragen nader worden bepaald. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de hh. van Goltstein, Thor- beckeMackay, de Brauw en Heemskerk Bzn.en tot onder-voorzitters, de hh. van Bosse, Dullerl, WintgensWcsterhoff en ter Bruggen Hugenholtz. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELCtlB. BRUSSEL, 8 Julij. De senaat heeft het le artikel van het wels-onlwerp tot afschaffing der stedelijke accijnsen met bijna eenparige stemmen aangenomen, zoodat thans het beginsel is aangenomen dat die accijnsen afgeschaft en nooit weder in gevoerd mogen worden. De koninklijke familie bezoekt thans de stad Gent en is aldaar op eene luisterrijke wijze ontvangen. De graaf van Vlaanderen zal zich eerst daags naar Zweden begeven. De zoölogische tuin alhier heeft van Halin-pachabroeder van den onder koning van Egypte, eene leeuwin en eene hyena ten geschenke ontvangen. Beide dieren zijn reeds te Marseille aangebragt. Vrijdag avond is de fabriek van de hh. Keyser en Gauchez, onder Anderlecht, waarin wolspinnerij enz. werd uitgeoefend, een prooi der vlam men geworden. De werktuigen en gereedschappen zijn nog gered gewor den. In die fabriek waren gewoonlijk ruim 400 personen werkzaammaar het werk zal geene staking ondervinden, aangezien andere fabriekanten op eene welwillende wijze daartoe de noodige localiteit in hunne werkplaatsen hebben afgestaan. Te Ostende zijn Woensdag 11. 40 jonge lieden, Engelschen, uit Italië aangekomen. Zij waren verleid geworden om zieli derwaarts te begeven, ten einde tegen hoog loon aan de spoorwegen te werken. Bij hunne komst in Italië had men hen inhet Pauselijk leger willen inlijven. Zij hadden thans aan alles gebrek en de algemeene liefdadigheid moest hun de mid delen verschaffen om naar Engeland terug te keeren. De rector van de hoogeschool te Leuven heeft de sludenten-vereeniging »de Waalsche sociëteit" ontbonden, zonder daarvoor redenen op te geven. De leden der vereeniging hebben daartegen geprotesteerd. ENGELAND. LONDEN8 Julij. Het lagerhuis heeft de drie resolulienwelke door lord Palmerston waren voorgesteld, naar aanleiding van de quaestie, welke tusschen het hooger- en het lagerhuis ontstaan was, ter zake van het wets-voorstel tot afschaffing van de belasting op het papier aangenomen; de lsle en 3de reso lutie zonder stemming cn de 2dc na verwerping van een amendement met 369 tegen 52 stemmen. De bisschop van Londen heeft in het hoogerhuis aangedrongen op het tegengaan door wettelijke bepalingen van de afwijkingen, die vele Anglicaan- sche geestelijken zich in de uitoefening der kerkdienst veroorlooven. De ongeregeldheden in de kerk te S'. George in the East duren thans een jaar en de dienst wordt; ten gevolge der stijfhoofdigheid van de geestelijken al daar, in tegenwoordigheid van 70 politiedienaars uitgeoefend. Aan de beurs is het volgende bekend gemaakt: De hh. gebroeders Baring en Comp. berigten, dat de inschrijvingen op de nieuwe Russische geldlecning van 8 millioen te Londen en te Amsterdam gezamentlijk 5 millioen bedragenen dat zijalsmede de hh. Hope en Comp.door den minister van flnantiën van Rusland gelast zijn zich te verbinden om geen deel van de overige 3 millioen vóór 1 Januarij 1861 te verkoopen of aan te biedenen om na dat tijdstip geene van de thans overschietende obligatiën te verkoopen beneden den prijs waarvoor de inschrijvingen nu zijn aange nomen, of op voorwaarden van minder gunstigen aard voor de Russische schatkist dan daaraan nu zijn verbonden. De inschrijvingen ten behoeve van Garibaldi vinden groote deelne ming. Aan de twee hoofdbureaux alhier gaan zij de 4200reeds te boven, het bij anderen ingeschrevene niet medegerekend. Te Manchester is nage noeg 1000 en te Bristol ruim 500 ontvangen. Het bedrag eener in- teekening, welke voor den maaltijd aan de Fransche Orpheonistendie hier proeven van hunne geoefendheid in den zang hebben gegeven, plaats had, beloopt ruim 1000 Prins Frederik der Nederlanden heeft aan kapitein Ryan, gezagvoer der van de stoomboot Cologne, met welk vaartuig de prins in het voorjaar bjj hevig stormweder eenen hoogst gevaarlijken overtogt naar Londen deed, een grooten en prachtigcn inktkoker, in geheel nieuwen smaak, ten ge schenke toegezonden. Het voetstuk is van marmer, de flesschen zijn van zwaar besneden glas, met massief-zilveren gegraveerde deksels, terwijl tus schen de flesschen een fraai geheel opgetuigd schip van massief zilver gezien wordt, dat uit het water oprijst. De Marokkaansche gezant heeft eergisteren het tuighuis te Woolwich bezigligd. Hij naderde bij die gelegenheid te digt het glocijendc metaal, waaruit de Armstrong-kanonnen vervaardigd wordenzoodat zijn kostbaar gewaad in brand geraakte. Dezer dagen is de 25-jarige lord W. G. Osbornezoon van den her tog van Leeds, die 100 zakgeld 'sjaars van zijnen vader genoot, doch vele schulden gemaakt en voorwerpen uit den boedel zijner ouders tot onder pand aan de crediteuren gegeven had, tot 6 maanden gevangenzetting ver oordeeld. Zijn passief bedroeg ruim 1066 aan verschillende schuldeischers; als: kleermakers, tabaksverkoopersrijtuigverhuurders, woekeraars, enz. Uit het wrak van de nabij Ceylon verongelukte Malabar zijn 92 kis ten met specie gered. Berigten uit New-York van 28 Jung, bij Reuters Office ontvangen, melden dat de Great Eastern zonder de minste moeite de haven aldaar is binnengeloopen. Gedurende den overtogt heeft zij gemiddeld 333 mijlen per dag afgelegd. In genoemde stad is een geschil ontslaan tusschen het gemeentebestuur en den aartsbisschop Hughes, over de wet die aan ieder bedienaar van de godsdienst de verpligting oplegt aangifte te doen van de huwelijken, die door hem ingezegend worden. De aartsbisschop is van gevoelen dat zijn gewe ten hem zulks niet altijd toelaat en dat de staat, die hem geene bezoldi ging geeft, hem ook geene bevelen kan geven. FRANHRIJH. PARIJS, 8 Julij. De Opinion Nationaledie in betrekking slaat tot prins Napoleon waagt eene poging om dien prins meer op den voorgrond te brengen. Zijne geschiktheid tot de leiding der openbare aangelegenheden wordt door dit blad breed uitgemetenwaarvan de slotsom is dat het thans in menig op- zigt nuttig zou zijn dat aan den prins deel in het openbaar bestuur werd gegeven. De Moniteur zegt omtrent dit schrijven dat daardoor de onzijdigheid is uit het oog verloren, opgelegd door eene droefheid, welke door iedereen wordt gevoeld en waaraan het geheele land deel neemt." Aan den bevelhebber van het eskader, thans in de baai van Napels, is bevel gezonden, om met de Donauwerth en de Eylau voor Beyruth te gaan kruissenten einde de Christenen le beschermen. Ook de Engelsche regering zal twee oorlogschepen derwaarts zenden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2