LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 11 JULIJ. N 83.ft >''•-).! u- 1860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 1J J' Wïih-f' s,vj sv De Prijs der Courant is f 12 t» het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN10 Jutrj. De gemeenteraad heeft in zjjne zitting van gisteren herkozen: tot com missaris van de stedelijke gasfabriek den heer S. J. Ie Poole, en tot be- stunrders over hel werkhuis de hh. D. A. Schretlen, H. Zaalberg en J. van llcukelom; vooris benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand den wethouder mr. C. W. üubrecht; lot prorector bij het stedeljjk gymnasium de YV. Bisschop, docent in de nieuwe talen enz. bij het gymnasium te Dordrecht, tot regent voor de roomsch-kath. armen en weezen den heer f. L. A. Desertine, tot commies-portier F. W. Langguth en tot commies J. Lamair. Aan den heer G. Aalbersberg is als stads-chirurgijn continua tie verleend. Zondag II.j bij de godsdienstoefening in de Hooglandsche kerk, heeft dr. L. W. E. Rauwenhoff, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool alhierzijn herders- en leeraarsambt bij de Ned. hervormde gemeente nedcrgelegd, met het houden eener leerrede over I Cor. XII. vs. 4—6. De jaarlijksche algemcene vergadering der verecniging voor de Flora vau Nederland en zijne overzeesche bezittingen zal op Vrijdag 20 Julij op Zomerzorg nabij deze stad gehouden worden. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Junij 1859 en I860, alsmede van die opbrengst over de zes eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(hijnpcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnitenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Fruit en Kunstwijn(j'rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Junij, 1859 1G01.80J- 3477.64 131.08 4436.63 1374.671 1316.33 117.15 291.05 ƒ12746.361 1860 1915.931 6376.70" 236.49' 6045.491 3040.80 1189.59} 52.30 326.95 /19184.27 Zuivere opbrengst over de 6 eerste maanden. 1859 10928 25193 909 237. 31012. 8446. 6699. 1868. 1482 49 22} 53 90 74} 72i 43} 15 65 86778.85, 1860 11449.35} 33795.39" 1530.76} 33940.59} 13180.27} 6077.21 2319.80 1535.90 [ƒ103829.29 In ons vorig nommer hebben wij een overzigt gegeven van den in houd der laatste nommers van Pctermaun's Mittheilungen. Wij vermeenen ook de aandacht onzer lezers te moeten vestigen op twee voortbrengselen, die onlangs, even als het bovengenoemde, bij Justus Perthes, te Gotha, zijn in het licht gekomen. Wij bedoelen het werkjegetiteld Bevölke- rung der Ooslerreichischen Monarchie in ihren wichtigsten Momenten statistisch dargestcllt ton Dr. A. FickerK. K. Ministerialsekretilr en Dr. K. ton Spruner's historisch-geographischer Schul-Atlas des Gesammt- staates Oeslerreich von den attesten his auf die neuesten Zeiten. In het eerstgenoemde ontvangen wij twaalf net uitgevoerde kaartjes, die ons de ver schillende landen van het keizerrijk Oostenrijk ten opzigte van de sterkte der bevolking, de verhouding van het mannelijk tot het vrouwelijk geslacht, die der onderscheidene volkstammen en der onderscheidene geloofsbelijdenis sen lot de geheele bevolking, alsmede ten opzigte van het meest uitgeoefende bedrijf, of men zich namelijk meer met hel bearbeiden van den grond, dan wel met nijverheid en handel bezig houdt, aanschouwelijk voor oogen stel len. Deze kaartjes worden voorafgegaan van 56 bladzijden tekst en statis tische tabellen die gedeeltelijk aan de geschiedenis der volkstelling in Oostenrijk, gedeeltelijk aan de toelichting en aanvulling der kaartjes ge wijd zijn. Het in de tweede plaats genoemde werk bevat 13 gegraveerde kaarten waarop Oostenrijk d. i. de landen, die thans de Oostenrijksehe monarchie uitmaken, in verschillende gewigtige tijdperken, steeds met dezelfde kleur wordt aangegevenzoodat de eerste kaart die landen ten tijde der Romein- sche heerschappijde twee laatste den tegenwoordigen Oostenrijkschen staat en volgens de verschillende volkstammen en talen en volgens de kerkelijke verdeeling voorstellen. Om evenwel ook die landen, die eenmaal aan Oos tenrijk behoordenb. v. (om andere niet te noemen) de in de geschiedenis onder den naam van de Oostenrijksehe voorkomende Nederlanden te kunnen opnemen, heeft dr. Sprunel goedgevonden den omvang der kaarten uit te breiden, zoodat men voor ieder tijdperk tevens eer.e afbeelding van geheet Duitschland, de Rijnlanden en een groot deel van Italië ontvangt. Ook dit werk bevat eenige bladzijden tekst, waarin ons eenige aanwijzingen omtrent het gebruik der kaarten gedaan en geschiedkundige toelichtingen gegeven worden. Zoowel het boekje van Ficker als Sprunel's Atlas doet de geographische inrigting van Perthes eer aan en mag onder de vele voor treffelijke werken, die men aan dien onvermoeiden uitgever verschuldigd is, veilig eene plaats innemen. Door mr. R. Engelbcrts, onder Soeterwoude overleden, is aan het kerkefonds der hervormden aldaar de som van ƒ1000 en aan het diaconie- fonds de som van ƒ500 vrij van successiereglen vermaaktvoorts aan de diaconie der hervormde gemeente te Leyderdorp eene som van ƒ3000 en aan de kerkelijke administratie aldaar ƒ2000, mede vrij van successieregt. Bij kon. besluit van den 4dcn dezer is art. 39 der wet van 21 Aug. 1859, houdende bepalingen omtrent het gebruik der spoorwegen, toepasse lijk verklaard op de diensten van de Holl. ijzeren spoorweg, de Nederl. Rijnspoorweg, en de Aken-Maastrichlsche spoorwegmaatschappij. Dit is van den volgenden inhoud: Vervoer van brievenmalen, van de rjjtuigen der postadministratie, welke tot vervoerbare postkantoren zijn ingerigt, en van de ambtenaren, in die rijtuigen dienst doende, of met het overbrengen der brievenmalen in de gewone rijtuigen van den spoorweg belast, heeft kosteloos plaats." Tc Rotterdam was men dezer dagen bezig met de belading van liet schip Kosmopoliet. Van eenige kistenonder den naam van medicamenten naar Java ter verscheping opgegevenbegon er een te lekken en het vocht geraakte tevens in brand. Bij onderzoek bleek het dat de inhoud niets anders was dan vitrioolzuur, dal de kapitein geweigerd heeft in te nemen. In de legerplaats te Milligcn zijn heden aangekomen de kolonel von Motz, chef van den staf der vereenigde troepen, welke aldaar zullen kam peren, belast met het traceren van dat kamp, alsmede de kapitein Roloff en de ls,c luitenants Nollhenius de Man en van Helden, allen van den gene- ralen staf, alsmede een detachement van het bataillon mineurs cn sappcurs uit Utrecht. Volgens de Prov. Overijss. en Zwolsche Courant is door den heer Sloet tot Oldhuis op nieuw een gewijzigd voorstel lol afkoopbaarheid der tienden aan de tweede kamer ingediend, waarbij de grondslag van hel keiz. decreet van 22 February 1813 is aangenomen, zoodat de tienden afkoop- baar zouden worden tegen den penning 25 in plaats van tegen den penning 20, en de gemiddelde opbrengst der tienden niet meer over een tijdvak van 15, maar van 30 jaren berekend zoude worden. De voorsteller zou in zijne toelichtende memorie den wensch hebben geuit, dat het gewijzigd ontwerp nog in deze zitting aan de openbare beraadslaging onderworpen mogt worden. Op de zoölogische vraagdoor de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogeschool te Groningen uitgeschreven, is een antwoord ingekomen, na den voor de inzending bepaalden tijd, zoodat dit antwoord builen aanmerking moet blijven. Sedert eenigen tijd hebben verschillende landbouwers en arbeiders in den omtrek van Noord- en Zuidbroek (Groningen) een geducht verlies aan schapen en lammeren gehad. Aldaar hield zich een hond op, die reeds een 40-lal schapen en lammeren had doodgebeten of verminkt. De burgemeester van Zuidbroek loofde daarom eene premie van 25 uit voor hem," die het dier levend of dood bij hem bragt. Dit is aan den jager Hoffenkamp mo gen gelukken. Donderdag 11. is te 's Hertogenbosch de 24stc algemeene vergadering gehouden van het prov. genootschap voor kunsten en wetenschappen in Noordbrabant, onder voorzitting van jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen. Daarin is besloten de volgende prijsvragen uit te schrijven: 1°. De geschied- en regiskundige beantwoording der vraag »of in de op- dragt van Hendrik I van Brabant, aan den bisschop en de kerk van Keulen in 1222, destad 's Hertogenbosch is begrepen geweest, of 's Hertogenbosch toen reeds tot de hoofdsteden van Brabant behoorde en of de hertog van Brabant destijds op eigen gezag eene stad als 's Hertogenbosch kon vervreemden of wegschenken." 1". Eene volledige verhandeling over het regt van voorpooting in Noord brabant. 3°. Eene topographische en geneeskundige statistiek van de vier volkrijkste steden der provincie Noordbrabant ter keuze van den schrijver. Aan den heer J. F. Boogaard, commies bij het dep. van binnenl. zaken, die wegens de beantwoording eener prijsvraag door hel genootschap be kroond is geworden, zal, daar hij niet op de vergadering tegenwoordig was, de gouden medaille worden toegezonden. Aan dr. Hermans is, als ont werper van den catalogus der munten en penningen van het genootschap eene zilveren medaille toegekend.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1