zoodra de huilen 'slands bestelde werktuigen zullen zijn ontvangen, de astronomische observation op cenc ruimer schaal en vollediger dan lot hier toe zullen kunnen worden verligt, waardoor eene belangrijke aanwinst voor het sterrekundig onderwijs aan de hoogcschool zal zijn verkregen. Ten opziglc van het armwezen kan gezegd worden dat het jaar 1859 door de ruime vraag naar werk en den niet zeer hoogen prijs der meeste eerste levensbehoeftenbetrekkelijk gunstig voor de lagere volksklassen was. De subsidien, uit de gemeentefondsen aan instellingen van weldadigheid ver strekt, bedroegen ƒ688,140 voor 1859 en ƒ699,438 voor 1860. Daarenbo ven verleenden 40 liefdadige genootschappen aan 1072 personen en 68 ge zinnen onafgebroken onderstand gedurende het geheele jaar en aan 6556 personen tijdelijk eens of meermalen. Nog werden er door 39 commissiën of vereenigingen in den winter van 1859 uitdeelingen gedaan zoo in geld, als levensmiddelen en anderzins. In 165 godshuizen werden 7075 personen verpleegd, en wel 3146 oude lieden, 587 gebrekkigeu en 3342 kinderen; aan 800 behoeftigen werd door 8 instellingen werk verschaft; bovendien waren er 14 genootschappen, die aan 1824 arme kraamvrouwen onderstand verleenden. Naar de maatschappjj van weldadigheid zijn in 1859 uit Zuid holland 348 personen overgebragt. Gedep. staten verklaren, dat ook in het afgeloopcn jaar tegen haar grie ven werden in het midden gebragt, hoofdzakelijk tot onderwerp hebbende het tegenwoordig bij de wet aangenomen beginsel, omtrent de aanwijzing der geboorteplaats, als onderstands-domicilie en het restitutie-stelsel. De overtuiging heeft zich bij gedep. staten gevestigd, dat er dringende nood zakelijkheid bestaat, dat de wet op het armbestuur eene wijziging onderga, en wel in dien zin, dal het domicilie van onderstand zoo veel mogelijk in overeenstemming worde gebragt met dat, hetwelk bij de thans vigerende kerkelijke reglementen is aangenomen. In de gevangenissen waren bij afwisseling aanwezig 5529 mannen1343 vrouwen, te zamen 6872. liet gedrag en de arbeid der gevangenen heeft veel reden tot tevredenheid opgeleverd. Hun onderhoud kostte ruim ƒ187,000. De berigten over de bestaande droogmakerijen in Zuidholland luiden over het algemeen gunstig. Er wordt melding gemaakt van het toestaan van eene vergunning tot droogmaking, als in den ouden polder van Pjjnacker; en van een ontwerp tot het bedijken en droogmaken der zoogenaamde kleine plassen van Schieland, tusschen Rotterdam en Gouda. De kosten daartoe zijn op omstreeks 2 millioen guldens geraamddoch daarvoor zul len 2730 bunders schadelijke wateren in vruchtbaar land worden herschapen. De uitkomsten van den landbouw waren in 1859, niettegenstaande de daling van de prijzen der granen, voor de landlieden vrij gunstig. De hooibouw was dat jaar ongemeen voorspoedig. De ambachts- en fabrieks nijverheid werd even als handel en scheepvaart door den algemeenen toestand van Europa eenigzins gedrukt. Sommige takken van nijverheid, als ijzer- en metaalfabriekenolieslagerijen, potten bakkerijen, rijtuigfabrieken, enz., bloeiden. Er waren 193 stoomketels, gezamentlijk van 2545 paardenkrachten, waartoe 223 ketels werden gebe zigd. Men begrootte het aantal fabriek-arbeiders in deze provincie op om streeks 20,000 of ruim 500 man meer dan in het jaar te voren. 's GRAVENHAGE5 Julij. Z. M. heeft den majoor der schutterij te Utrecht, in'. A. G. J. baron Taets van Amerongen, tot officier van de Eikenkroon en den chef van de griffie van het prov. gouvernement aldaar, den heer G. A. de Wit, tot ridder derzelfde orde benoemd. Tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningenvoor het akademiejaar 1860—61is benoemd de hoogleeraar dr. I. van Deen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bjj den plaatseljjken staf, tot majoor en plaatselijken kommandant 3de kl.te Grave, den kapitein lslckl. J. P. F. Francke, van het 6dc reg. infanterie; in activiteit te stellen: bij het 6de reg. infanterie, den kapitein W. H. C. R. graaf van Bylandt, op non-activiteit te stellen den kapitein H. C. van Gheel Gildemeestervan het 7dc reg. infanterie. Dit Wiesbaden meldt men dat Z. M. de koning op 2 dezer van daar naar Baden is gegaan, om er zijne zuster, de groot-hertogin van Saksen- Weimar-Eisenachte ontmoeten, en levens een bezoek te brengen aan den groothertog van Baden en aan den prins-regent van Pruissen. Ueden wordt de verjaardag van H. K. II. prinses Maria der Neder landen op de gebruikelijke wijze in de residentie gevierd. Tegen den mid dag had er in de Maliebaan eene groote parade van het garnizoen plaats. Naar men verneemt wordt Z. K. 11. prins Frederik eerlang van de badplaats Ems in de residentie terug verwacht. De minister van marine heeft ter kennis van de belanghebbenden ge bragt, dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst der3dekl.bjj het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, alhier zal aanvangen op Maandag den 16dc" Julij aanst. Gisteren is door den Commissaris des konings dezer provincie, in het hötel de Oude Doelenaan de leden der provinciale staten een luisterrijk diner aangeboden. Gisteren is de 45ste vergadering van de algemeene synode der Nederl. hervormde kerk geopend. Voorzitter is dr. H. J. Spijker, pred. te Amster dam, afgevaardigde uit Noordholland, en vice-voorzilter dr. J.Tichler, pred. te Leydenafgevaardigde uil Zuidholland. Gisteren avond had in de zaal Diligentia het jaarlijkse!) concert plaats van de leerlingen der hoogste klassen van de kon. muziekschool. De stuk ken, op het programma vermeld, werden op eene uitmuntende wijze ten gehoore gebragt. Als violisten lieten zich hooren de hh. P. Broek, J. II. en P. W. Agthoven, J. F. Gaillard en L. Jondu, en als pianisten de heer L. Schlegel en mej. J. M. P. van der Burgh en A. C. van Heun. De vio loncel werd bespeeld door den heer L. Knorr, de clarinet door den heer A. Belinfante en de oboë door den heer J. Hemmes. Tot het geven van proeven in de zangkunst traden op mejufvrouwen C. Orgelist, S. S. Leupen en C. A. E. Fraterman. Aan allen vielen hoogst vereerende blijken van goedkeuring ten deel. De te Schevcningen gehouden openbare verkooping van gestrande voor werpen heeft ongeveer ƒ8000 opgebragt. In de zitting der prov. staten van Zuidholland van heden heeft de voorzitter medegedeelddat door de afdeelingen benoemd zijn tot voorzit ters: de heeren Meielerkamp, van den Berch van Heemstede, Rengers van Warmenhuyzen, van Koetsveld, van lleteren Gevers en Nederburg; tot onder-voorzitters: de heeren van Reede van Oudtshoorn, Rooseboom, Mock, Vaillant, Tieboel Siegenbeek en van Bylandt, en tot rapporteurs de heeren Slingeland, van Hoogstraten, C. W. Hubrecht, Elink Sterk, P. F. llubrccht en Vernède. Aan de orde van den dag waren de beraadslagingen over het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van art. 1 en eenige andere artikelen der reglementen voor de polders lleukelomAsperen en Spijk. Al de voorge stelde wijzigingen werden aangenomen, de reglementen in stemming ge bragt en met 63 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Hierna zijn de beraadslagingen geopend over het reglement voor het heemraadschap van Voorne en Pntten. Het provinciaal subsidie door de commissie van beheer der kweek school voor zeevaart te Leyden verzocht, zie het vorig notnmer, bedraagt ƒ1300, en niet f 13000, zooals abusivelijk was opgegeven.) BUITENLANDSCBE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN3 Julij. Lord Palmerston zal in het lagerhuis de volgende resolutie voorstellen. Dat, daar het huis der gemeenten uitsluitend het regt heeft credieten toe te staan, en het huis der lords zelden gebruik heeft gemaakt van het regt om finantiële wetten te verwerpen, het huis der gemeenten zich dus, als waar borg in de toekomst tegen eene onbehoorlijke uitoefening van dat regt door het huis der lords, geregtigd acht om belastingen op te leggen of te vernie tigen ten einde op die wijze de regten van het buis der gemeenten te handhaven. Te Wimbledon is de aangekondigde wedstrijd in het schijfschieten door de manschappen van de vrijwillige corpsen gehouden. H. M. heeft het eerste schot gedaan en het 400 ellen verwijderde doel bijkans in het hart getroffen. Zij won daarmede drie punten. De buks was vooraf met juistheid gerigt en door het trekken aan een daaraan bevestigd koord ging het schot af. Bjj de volkstelling in 1861 zal er ook eene opgave gevorderd worden omtrent het kerkgenootschap waartoe men behoort. Deze bepaling, hier ongewoonvindt veel afkeuringomdat men er het begin in wil zien eener bemoeijing der regering met de godsdienstige aangelegenheden der ingeze tenen. Reeds hebben 67 leden van het parlement zich tot lord Palmerston gewend om de opheffing van die bepaling te verzoeken. De minister kon zich met hunne bezwaren niet vereenigen. In de vorige week zijn alhier 6 schepen uit Australië aangekomen, met eene geldswaarde van 930,000 Uit Mexiko meldt men het faillissement van het bankiershuis J. B. Jecker en C°. Het passief bedraagt 22 millioen fr.maar ook het actief moet niet onaanzienlijk zijn. Het huis heeft aangeboden om in 5 jaren al de schulden af te betalen, met bijbetaling van renten, welk voorstel ongetwijfeld zal aangenomen worden. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Juljj. Heden is het stoffelijk overschot van prins Jerome op de bjj het pro gramma voorgeschreven wijze ter aarde besteld. Langs den weg stonden 3 regimenten van de keizerlijke en 18 regimenten van de nationale garde en daarachter eene groote menschcn-massa geschaard. Nadat het ljjk in de kist was gelegd, werd het door cent-gardes naar de lijkkoets gedragen. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door den heer Fould, minister van staat; den admiraal Hamelin, minister van marine; den heer Troplong, president van den senaat, en den maarschalk Vaillant, grootmeester van het paleis. De lijkkoets, bespannen met 6 paarden, ieder met een lakkei ter zijde, was allerprachtigst gedecoreerd met zilveren symbolische figuren, ter wijl op de in zwart fluweel met gouden sterren bezette troonhemel een alle gorische groep in zilver was geplaatst. De koets, voorafgegaan door ver schillende militaire korpsenwerd gevolgd door de geesteljjken van St. Roch en der keizerlijke kapel, den groot-ceremoniemeester, het paard van den overledene, door twee pikeurs geleid, de officieren met de insignia enz., prins Napoleon, den hertog van Malakoff. de keizerl. familie, de ministers, de leden van den staatsraad, de maarschalken, admiraals, senatoren enz., benevens een aantal keizerl. koetsen en verschillende militaire detachementen. Bij de aankomst in het hotel der Invaliden werd het lijk ontvangen door den groot-aalmoezenier en de geestelijken van het hotel, waarna de kist op de catafalk werd geplaatst en de tot den stoet behoorende personen naar rang zitting namen. De mis werd gelezen door den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, waarna de bisschop van Troyes de lijkrede uitsprak. Nadat voorts de gebruikelijke plegligheden waren verrigt, plaatsten zich de leden der keizerl. familie en corporatiën bjj den grafkelder, waarin de lijkkist in plegtstatige processie door de cent-gardes werd gebragt. De bisschop van Troyes heeft in de lijkrede aan de wanordelijkheden der revolutie herinnerd, en Napoleon voorgesteld als door God verwekt om de maatschappij en de godsdienst te redden. Voorts heeft hij de diensten door prins Jeröme aau den lande bewezen opgesomd, en vooral doen uitkomen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2