LEYDSCHE \MÏI COURANT. 1860. N". 81. A VRIJDAG 6 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN5 Julij. Aan den verjaardag van II. K. II. prinses Maria, dochter van prins en prinses Frederik der Nederlanden, werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. In de maand Junjj zijn binnen deze gemeente geboren 71 kinderen, als: 39 zoons en 32 dochters. Overleden 90 personen, als: 13 mannen, 15 vrouwen, 30 zoons en 32 dochters, daarenboven als levenloos aangege ven 2. Voltrokken 18 huwelijken,. Bij besluit van den minister van binnenl. zaken is over den jane I860 ccne som van ƒ5260 toegestaan ten behoeve van onderwijzers-gezelschappen onder welke som ƒ200 is begrepen voor de kweekschool voor onderwijzers te Amersfoort. Naar de provinciën is die som verdeeld: Npordbrabant ƒ7.15, Gelderland ƒ550, Zuidholland ƒ550, Noordholland ƒ660Zeeland ƒ330, Utreehl ƒ475, Friesland 495, Overijssel ƒ385, Groningen ƒ385, Drenthe ƒ275 cn Limburg ƒ440. Vroeger werd er altijd bepaald hoe veel ieder schooldistrict ontving. üe Volksvriend voor Julij beval onder de rubriek «jenever-rampen" het volgende: «Aan hel hoofd van de zwarte lijst der jenever-rampen moet ditmaal helaas! het vrecselijk verongelukken van de Cappelsche boot, op den 2dc" pinksterdag, gesteld worden. Verschillende rapporten dienaangaande bij de regering ingekomen laten geen twijfel of dronkenschap van den kapitein was hier mede de aanleidende oorzaak, waardoor 48 menschenlevcns hun graf in de golven vonden! Iemand, die een aantal der ingekomen stukken gelezen heeft, zeide ons: «het was een bezopen boel."" Voort^ bevat dit nommer onderscheidene ingezonden stukken waarin een aantal bijzonder heden ouilrcnt genoemd voorval worden medegedeeld, die meestal tot staving van bovenstaand beweren kunnen strekken. Een en ander geeft aan de redactie op nieuw aanleiding om in een hoofdartikel de dringende noodzake lijkheid te belooger. van het vaststellen van verbods- cn strafbepalingen op liet gebruik van sterken drank aan boord van stoomschepen cn bij de dienst cn in de stations der spoorwegen. Van wege de Zuidhollandschc maatschappij tol redding van schipbreu kelingen is aan den heer T. de Klerk, kapitein van de stoomboot Stad Geertrui'denbergen aan den matroos Cornelis' Santbergen de groote zilve ren medaille met getuigschrift (met bijvoeging eeuer som van 25 voor laatstgenoemde) uitgereikt, wegens beider aandeel in de redding van 10 per sonen, bij gelegenheid van bet verongelukken der stoomboot Langstraat. Uit het Wcstland schrijft men het volgende: De vraag naar aardap pelen voor Engeland, voornamelijk voor Londen, doet veel bedrijvigheid alhier ontslaanin twee dagen zijn niet minder dan 5000 halve milds man den tot dal einde in schuiten naar Botterdam vervoerd, om van daar per sloombootcn verder te worden verladen. Men besteedt hier ƒ2 tot 2.25 per half muds mand. Omtrent de uitkomst bij rooijing laat zich het gewas gunstiger aanzien dan men aanvankelijk verwachtte. Ook de ooftboomen cn de druiven beloven een goed gewas. Te Vlaardingen is door den tweeden haringjager aangebragl45 tonnen maatjes en 15 tonnen vollen haring. De haring is dit jaar van eene uit muntende hoedanigheid. Uit Gorinchem wordt eene zeldzame daad van moed in eene vrouw gemeld: liet 6-jarig dochtertje van G. Kampers namelijk geraakte al spe lende in de stads groote haven; op haar noodgeschrei toeschietende, aar zelde de vrouw van W. Sleeuwils niet zich in liet water te storten en het kind van eenen zekeren dood te reddenhoewel zij zelve moeder van 6 kinderen is. Gisteren is te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden van de llollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij. Op deze zeer talrijke ver gadering waren vertegenwoordigd 1025 aandeelenuitbrengende 522 stem men. De vergadering had ten doel, de goedkeuring van deelhebbers te verkrijgen op eene bijvoeging aan art. 10 der statutenwaardoor de maat schappij hare werkzaamheden konde uitstrekken tot den aanleg cn dc exploitatie van andere spoorwegen, dan in de statuten uitdrukkelijk genoemd worden, het daartoe aanvaarden van conccssiën en aangaan van overeenkomsten. Toen de discussiën hierover geopend waren, werden door den heer mr. M. J. de lange, tegen het voorstel eenige regtskuncfige cn andere bedenkingen ge- opperddie hem noopten zich tegen het voorstel te verklaren. In stem ming gebragt, werd het voorstel aangenomen met 513 tegen 2 stemmen. Verder werd de raad van administratie gemagtigd om tot deze verordening van statuten de noodigc akte te sluiten en de koninklijke goedkeuring te vragen. Nadat, bij monde van den heer mr. A. Jongkindt Conitick, het bestuur dank was betuigd voor de ijverige behartiging der belangen van de maatschappijwerd de vergadering gesloten. De maatschappij tót bevordering der bouwkunst heeft in genoemde stad mede hare 18de algemeene vergadering gehouden. Die maatschappij telt thans 839 leden. Van de ingezonden ontwerpen op de uitgeschreven prijs vragen is aan het ontwerp van een «portecochère van een voornaam huis," dat, zoo als bij de opening van het naambriefje bleek, door den heer H. J. Geerls, bouwopzigter te 'sGravenhage, was vervaardigd, de prijs toegekend. Aan een der ontwerpen van een «bureau van politie," en wel dat geteekend met de spreuk: La paix au repentir, is een loffelijk getuigschrift en een accessit van ƒ75 toegekend, mits de inzender verlof geeft tot het openen van liet naambriefje en de aangeboden onderscheiding tegen afstand der teekeningen wil aannemen. Uit Enkhuizen schrijft men van 3 JulijNadat in de vorige week de noodjge basalt was aangevoerd en in den zeedijk bij den Gelderschen hoek de koker gemaakt, waarin de telegraafkabel gelegd moest worden, is heden het eind van den kabel uit zee opgehaalddoor den koker getrokken cn met de telegraaflijn verbonden. De kabel is daarna beproefd en in dc beste orde bevonden, zoodat onmiddellijk tusschen de Lemmer en Enkhuizen met goed gevolg werd geseind, liet leggen van den kabel is alzoo met den bes ten uitslag afgeloopen. Bij gelegenheid van het eerstdaags te Arnhem fe houden 7dc algemeen muziekfeest zal aldaar op 12 Aug. een muziekaal congres worden gehouden. Te Harlingen is een kof binnengebragt, die, in zinkenden toestand cn van de bemanning verlaten, op dc hoogte van Doggcrsbank door drie sche pen is gevonden. Van elk schip is één man op het gevonden vaartuig over gezet, en deze penschen hebben het, na het doqrstaan van allerlei gevaren, aldaar weten binnen te brengen.. Uit Leeuwarden meldt meu het volgende: In het laatst der vorige week zijn alhier aangekomen de heeren kolonel van Kerkwijk,, inspecteur van de lste fortificatie-inspectie te Utrecht, en majoor van Druynen, eerst aanwezend ingenieur te Groningen. Die hoofd-officieren hebben in oogen- schouw genomen de gebouwenthans tot militaire doeleinden in gebruik alsmede de door den brand vernielde kazerne. Naar gissing zal aan die com missie zijn opgedragen, om gemeld stedelijk gebouw ten laste van het rijk weder te doen opbouwen. Naar men verneemt heeft het Z. M. behaagdom zijn paleis alhier lot eenige doeleinden aan het garnizoen af te staan, als: 1°. lot keuken en eetzaal voor onderofficieren; 2°. officiersbibliotheek; 3°. regi menis-bureau, en 4°. leercursus voor onderofficieren, enz. De bijdragen ten behoeve der gezinnen van militairendie bij den brand van de kazerne alles hebben verlorenbeloopen eene som van ƒ2358.66. Uit hel verslag over den toestand der provincie Zuidhollandover 1859, laten wij hier nog eenige bijzonderheden volgen. liet getal scholen bedroeg 518: 260 openbare cn 258 bijzondere. Deze werden bezocht: de openbare scholen, gemiddeld in Januarij door 24,854 j. cn 19,413 m., waarvan kosteloos werden onderwezen 12,580 j. cn 10,277 m.; gemiddeld in Julij, door 21,861 j. en 18,821 m., waarvan kosteloos werden onderwezen 10,929 j. en 9569 m. Dc gesubsidieerde bijzondere scholen, gemiddeld in Januarij, door 428 j. en 309 m.waarvan kosteloos werden onderwezen 141 j. en 108 hl.gemiddeld in Julij, 387 j. en 298 m.waarvan kosteloos werden onderwezen 100 j. en 86 m. De niet ge subsidieerde bijzondere scholen, gemiddeld in Januarij, door 12,137 j. en 10.452 m., waarvan kosteloos werden onderwezen 3993 j. en 4016 m.; gemiddeld in Julij, door 11,838 j. en 10,492 m., waarvan kosteloos wer den onderwezen 3751 j. en 3869 m. liet onderwijs was in 79 openbare en 118 bijzondere scholen goed, in 157 openbare en 108 bijzondere scholen matig, en in 24 openbare en 26 bijzondere scholen slecht. Dc scholen van bijzonderen aard en strekking getuigen meest alle van voortdurenden bloei. Van de 360 kweekelingendie in 4 jaren tijds de kweekschool voor de zeevaart te Leyden bezochten, zijn reeds 211 in 'slands zeedienst getreden. De 7 gymnasiën van Zuidholland werder. bezocht door 359 leerlingen nagenoeg zooveel als in 1858. De twee latijnsche scholenvan Schiedam en Gorinchemtelden te zamen 23 leeilingen. Aan de hoogeschool te Leyden waren op 31 Dec. jl. aldaar aanwezig 537 studenten, bovendien waren er 134, aan de alhenaea studerende, ter rollc van de hoogeschool ingeschreven. Het getal gepromoveerden bedroeg 85. Bij vlijt en ijver heeft zich een lust der studenten gevoegd, welke eene gunstige vermelding overwaardig is. De onderscheiden kabinetten en verzamelingen bevinden zich in goeden slaat. De bouw van de nieuwe sterrewacht is vol tooid, cn met de inwendige inrigting wordt met ijver voortgegaan, zoodat dit gebouw eerlang mede in gebruik zal kunnen worden gesteld; terwijl,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1