zich in dc volgende week voor eenigen tijd naar II. M. de koningin-moeder te Soestdijk begeven. Dc collecleten behoeve van dc stichting van een nieuw gebouw voor de weezen der herv. diaconie gehouden, heeft 4,620.12 opgebragt. De leden der tweede kamer zijn thans werkelijk opgeroepen tot hervatting der werkzaamheden op Dingsdag 10 Julij. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 29 Junij. Aan den senaat is van regeringswege medegedeeld dat het geheele leger thans met getrokken geweren is gewapend en dat er reeds 10,000 van die geweren in de tuighuizen aanwezig zijn. Omtrent het wapen der artillerie werd gezegd dat men binnen kort de grondslagen voor een vast stelsel zou hebben gelegd en met de reorganisatie kon aanvangen. Men had eene wjjze gevonden om de kanonnen van gegoten ijzer met hoepels van gesmeed ijzer te sterkenzoodat zij als gegroefd geschut zouden kunnen dienen. EKGELAItn. LONDEN28 Junij. De hertog van Baden en de hertog van Saksen-Coburg-Gotha (broeder van prins Albert) leggen thans bezoeken bij ons hof af. Uunne komst, onmiddellijk na het houden van de conferentie te Baden trekt de op merkzaamheid. Gelijk men weet zal de prins van Wallis op 10 Julij naar Canada vertrekken. Hij zal zich te Dcvonport inschepen en door den hertog van Newcastle, secretaris van staat voor de koloniën, en een talrijk gevolg ver gezeld worden. De prins stapt het eerst te Saint-Jean de Terreneuve aan wal, bezoekt achtereenvolgens Nieuw Schotland, Nieuw Brunswjjk, Prins Edwardseiland en Aucbec, en kan tegen 23 Augustus Montreal bereikt heb ben. De erfgenaam der kroon bezoekt de hoofdsleden der verschillende ko loniën als vertegenwoordiger der koningin, neemt vervolgens den reeds een- en andermaal bij zijne reizen in Europa gevoerden titel van lord Renfrew weder aan en doorreist dan een gedeelte der Vcreenigde Staten. Ook zal hij een bezoek bij den president dier statenden heer Buchananafleggen die in een eigenhandigen brief aan H. M. zijnen wensch naar die kennis making geuit heeft. In de laatste dagen van October wordt de prins hier terug verwacht. Men denkt dat de regering tot het aangaan eener leening zal over gaan, hetzij voor de kosten van 's lands verdediging of voor die van den Chineschen oorlog. Aan de wapenschouwing op Zaturdag II. hebben o. a. ook deelgenomen 200 vrijwillige artilleristen uit het stadje Seaham, 300 mijlen afstands van Londen. Daar dit corps uitsluitend uit arbeiders en kooplieden is zamen- gestelddreigden de niet onaanzienlijke reiskosten een hinderpaal voor hunne deelneming aan de wapenschouwing te zullen worden. De moeijelijk- heid werd echter op de meest edelmoedige wijze door de markiezin van Londonderry nit den weg geruimddoordien zij de reiskosten voor het ge heele corps betaalde, en het daarenboven op llolderness House een diner aanbood. Gedurende het jaar 1859 zijn in het vereenigd koningrijk 70j millioen brieven door de post verzonden. Het getal afgegeven postwissels bedroeg 6,969,108, ter waarde van ƒ116,961,218. De dienst aan de postkantoren wordt door 24,802 personen verrigt. Gisteren morgen brak op vier verschillende plaatsen in het oostelijk gedeelte dezer hoofdstad brand uit, bij een van welke branden eene 84-jarige en gebrekkige vrouw in de vlammen omkwam. In den vroegen morgen van gisteren heeft zich in Hyde-parlc een per soon, oogenschijnlijk een Franschman, een kogel door het hoofd willen ja gen. Nadat hij tweemalen zijn doel gemist had, nam bij een scheermes uit den zak en sneed zich den hals af. Men vond bij hem, behalve een gouden horlogie en ketting, een brief, waarin gesproken werd van eene vrouw die door haren echtgenoot was vermoord. Dit voorval kan in verband staan met eene ontdekking, die men in Oxford street gedaan heeft. Daar heeft men het lijk gevonden van eene vrouw, waarop men duidelijk de sporen van het gebruik eener zaag kon zienhet hoofd was afgesneden en in eene kast geborgep. De hoofdbewoner van het huis, waar het lijk werd gevon den, kon alleen verklaren dat de vrouw met een man zamenwoonde, maar dat hij beiden sedert Zaturdag niet had gezien. De groole katoenspinnerij te Mossley, nabij Manchester, bekend onder den naam van «Brittannia colon Mill," is een prooi der vlammen gewor den. Men berekent de schade op bijna lj millioen gulden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop is men aldaar zeer in genomen met het aanstaande bezoek van prins Alfred en worden er toebe reidselen tot zijne ontvangst gemaakt. Men is niet zonder vrees voor ver storing der rust op de grenzenalwaar een Kaflerhoofd aan het hoofd eener aanzienlijke magt slaat. Het op de kust van Ceylon gezonken stoomschop Malabar had 60 kisten met brieven voor Java aan boord, waarvan slechts 6 zijn geredal de overige benevens de specie liggen nog in dit vaartuig. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Junij. De begrafenis van het stoffelijk overschot van prins Jeröme zal niet Maandag maar Dingsdag plaats hebben. Deze plegtighcid zal met onge- meenen luister geschieden. De beurs, de regtbanken enz. zullen op dien dag gesloten zijn. 22 bataillons van dc nationale garde zullen bij die gele genheid onder de wapenen komen. Men beweert dat de prins uitvoerige ge denkschriften heeft nagelatenen omtrent de uitgave ccnïge bepalingen heeft gemaakt. Prins Napoleon zal nu waarschijnlijk de voorreglcn, aan zijnen vader toe gekend verkrijgen en bij afwezigheid des keizers het voorzitterschap in den ministerraad bekleeden. Men zegt dat hij in den uilersten wil van zijnen vader zeer bevoorregt is boven zijne zuster, prinses Mathilda. Een verlof van 6 maanden is verleend aan de manschappen van het leger van Italië, die beschouwd worden als broodwinners hunner familiën. Men berekent, dat op die wijze omstreeks 500 man per regiment dit verlof zullen genieten. De heer Renan, lid van het instituut, is door den keizer met eene archeologische zending naar Syrië belast. Hij zal zich in October met zijne familie naar Beyruth begeven. ITALIË. De koning van Napels schijnt thans vast besloten te hebben eenen meer vrijgevigen weg te bewandelen, in de hoop dat hij door het verleenen eener constitutie beter zal slagen dan door geweld van wapenen. Gelijk men weet was de heer Spinelli met de zamenstelling van een nieuw minis terie belast en, naar gemeld wordt, heeft hij die taak reeds volbragt en is het kabinet op de volgende wijze zamengesteldSpinelli, voorzitter van den raad; de Marlino, buitenl. zaken; Del Re, binnenl. zaken; Manna, finan- tiënprins Torrella, kerkelijke zaken; Morelli, gratie en justitie; laGreca, openbare werken; maarschalk Lestucci, oorlog, en admiraal Garifalo, ma rine. De kiescollegiën zullen tegen den 7de" Julij bijeengeroepen worden, en dan zullen ook de namen van de senaatsledendoor den koning te kie zen officieel bekend gemaakt worden. De driekleurige vlag van het kas teel uitgestoken werd door de ter reede liggende schepen met salvo's nit het geschut begroet en des avonds was de stad geillumineerd. De bepaling dat Sicilië onder het bestuur van eenen onderkoning zal staan geeft te kennen dat men de onderwerping van dat eiland niet opgege ven heeft en nog mogelijk acht. Men verneemt thans ook dat de bevelheb ber van Messina den last heeft ontvangen om met de hem toegezonden ver sterking de engten van Mancozano te bezetten. Deze engten bevinden zich op 20 mijlen afstands van Messina en als de Napolitanen zich aldaar voor de Sicilianen vestigen, dan kunnen zij de insluiting van de stad aan de landzijde beletten. Onder de door den koning aangeboden concessiën verwekt die van het sluiten van een verbond met Sardinië bevreemding. Men kan daaruit op maken hoezeer de koning in het naanw is gebragt. Naar men zegt heeft keizer Napoleon aan den heer de Martino, tijdens zijn verblijf te Parijs, den raad gegeven zich met Sardinië te verstaan. Aan dien raad wil men gevolg geven, hoewel het zeer waarschijnlijk is dat de pogingen, die daartoe aangewend zullen worden, niet zullen slagen. De onderhandelingen zullen toevertrouwd worden aan eenen Napelschen diplomaat, die zich naar Turyn zal begeven, met medewerking van den Sardinischen gezant te Napels, den heer de Villamarina, die reeds de noodige openingen ontvangen en aan zijne regering overgemaakt heeft. Men spreekt ook van eenen verlrouwc- lijken brief door keizer Napoleon aan koning Victor Emmanuel geschreven, om hem uit te noodigen zijnen invloed aan te wendenten einde Garribaldi te bewegen niets in Calabrië te ondernemen. De Sardinische dagbladen verklaren zich tegen een verbond met Napels. Sardinië heeft, naar hunne meening, slechts ée'nen pligt, namelijk het aan wenden van zijn gezag tot ontwikkeling der Italiaansche eenheid. Ook in de jongste zitting van de kamer van afgevaardigden hebben twee leden zich tegen elke overeenkomst met de dynastie der Bourbons verklaard. Te Napels had op 28 Junij een betreurenswaardig voorval plaats. Terwijl de Fransche gezant, de heer Brcnier, de straat Toledo passeerde, waar eene groole gisting heerschte, ontving hij op het hoofd eenige slagen met een stok met looden knop, ten gevolge waarvan hij bewusteloos neder- zeeg. Hij is naar zijn hötel gebragt, waar hem geneeskundige hulp werd toegediend. Daar de gezant den koning meer dan eens den raad had gege ven, om aan het rijk vrijzinnige instellingen te geven, zoo wordt de aan val op zijn persoon toegeschreven aan de behoudsgezinde partijen be schouwd als eene wraakoefening van de San-Fedisten of verdedigers van bet heilige geloof, een te Napels met toestemming der regering bestaand staat kundig genootschap. Het is gebleken dat de toestand van den heer Brenier niet zorgwekkend is, maar dc zaak wikkelt dc regering toch in grootc moeijelijkheden. De koning heeft aan den markies Antonini opgedragen om aan de Fran sche regering zijn innig leedwezen te betuigen over de beleediging den heer Brenier aangedaanmet belofte van eene schitterende voldoening te zullen geven. De schuldige is echter niet ontdekt; hij is er in geslaagd zich uit de voeten te maken. De gisting, die het bovenstaand geval veroorzaakte, heeft zich, naar men meldt, verder lucht gegeven door het plunderen der 12 policie-bureaux in de stad en het verbranden der aldaar aanwezige archivenwaarbij enkele po- licie-agcnten werden vermoord. De stad zou dientengevolge in staat van beleg zijn gesteld. In het officiële dagblad van Palermo leest men weder onderscheidene besluiten van Garribaldi. Bij een daarvan wordt de titel excellentie afge schaft om reden dat een vrij volk ieder gebruikhetwelk de oude slavernij herinnert, hehoort af te schallen." Bij een tweede is de handkus onder mannen afgeschaft. Bij een derde is bepaalddat de rente der Siciliaansche staatsschuld op den gewonen tijd betaald zal worden. Van het nieuwe ministerie op Sicilië hebben reeds drie leden hun ontslag genomen. De redenen, die daartoe aanleiding gaven, zijn nog niet bekend. In de omgeving van Garribaldi schijnt weinig eenstemmigheid te bestaan. Naar onderscheidene berigten te oordcelcn kon men verwachten dat de Pauselijke geldlecning van 50 millioen fr. zou mislukken. Volgens een

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2