Per Telegraaf. Butrgcrltjfce &tanb. Lord Russell heeft in het lagerhuis, naar aanleiding eener tot hem gerigte interpellatie, verklaard dat hij de officiële kennisgeving omtrent de inlijving van Savoye bij Frankrijk nog deze week te gemoet zag. Of het congres omtrent de Zwitsersche belangen in deze zaak doorgang zou heb ben, kon hij nog niet zeggen. Volgens officiële opgaven worden in Engeland jaarlijks tusschen 2 en 3 millioen bijbels gedrukt. Na den bijbel, zijn de werken van Shakespeare en Bunyan's Pelgrimsreis de werkendie het meest worden ter perse ge legd, ofschoon van het eerste jaarlijks niet meer dan 20,000 exempl. wor den verkocht. De te Oxford gedrukte bijbels zijn de naauwkeurigste, wier (koninklijk geautoriseerde) drukker voor de ontdekking van elke drukfout een guinje betaalt, liet is dan ook vooral om deze redendat de te Oxford gedrukte bijbels in Amerika zeer gezocht zijn. Op Guernsey is eene meeting gehoudenten einde een blijk van sym pathie te geven voor de Siciliaansche zaak. Victor llugo heeft onder meer anderen daarin het woord gevoerd. Staande de vergadering werd voor aan zienlijke geldsommen ten behoeve der Sicilianen ingeschreven. FltANKKlJH. PARIJS19 Junij. Men zegt dat de keizer aan den heer Pereire, die aan het station te Straatsburg zijne opwachting bij Z. M. maakte, gezegd heeft dat zijne reis naar Baden een goeden uitslag had gehad, te weten om met den vrede die gerustheid en die kalmte te verzekeren, waaraan de handel en de nijverheid eene zoo groote behoefte hebbenen die zij na den Italiaanschen oorlog niet hebben genoten. Ook in den ministerraad moet Z. M. zich met zelfvoldoening over zijne reis hebben uitgelaten. Deze geruchten en de verklaring in den Moniteur hebben ter beurze eene goede uitwerking gehad, die echter den volgenden dag reeds had opgehouden. Of de indruk builen 's lands gunstig zal zijn. moet de tijd leeren. De dagbladen kunnen daartoe veel bijdragen en mogen zich wel wachten hel voorbeeld van le Pays na te volgen, die spreekt »van het gevoel van hoogmoed dat de bijeenkomst te Baden in Frankrijk zal opwekken," van »de voorkomenheid en den eerbied waar mede de gekroonde hoofden van Duitsehland den beheerscher van Frankrijk hebben bejegend," en van de uitbreiding van den Franschen invloed in Europa," enz. Eene zoodanige overdrijving kan niet anders dan ongunstig werkenvooral daar men zeker weet dat de Duitsche vorsten den keizer met welwillendheid hebben ontvangenzouder echter hunne gelijkheid en zelfstandigheid uit het oog te verliezen. Aan de munt zal een gedenkpenning worden geslagen ter herinnering aan de bijeenkomst te Baden-Baden. De tentoonstelling van landbouw is gisteren door 37,000 personen bezocht. De Opinion Nationale heeft eene tweede waarschuwing ontvangen wegens de mededeeling eener rede van Victor Hugowaarin dezeten aan zien der Napelsche aangelegenheden, een algemeen beroep doet op de revo- lutionnaire denkbeelden. Er is thans weder een vlugschrift verschenen dal ten titel voert Mac Mahon, koning van Ierland. Het doel dezer uitgave is niet moeije- lijk te vatten. Te Nizza zal een keizerlijk paleis gebouwd worden. De Phare de la Loire meldt, dat een storm, zooals die slechts in de keerkrings-Ianden ondervonden wordt, den 12den dezer over de stad Nantes is uitgebarsten. Terwijl hij in al zijne kracht woedde werden sommige schepenofschoon zij alle zeilen hadden geborgenmet de snelheid van stoomschepen de Loire opgestuwd; de regen stroomde onophoudelijk neder. De heer Calamatta is te Rome aangekomenhem is door de pauselijke regering den last opgedragen om voor de som van 100,000 fr. eene gravure te vervaardigen van het vermaarde schilderstuk van Raphaelhet dispuut van het H. Sacrement. Volgens berigten uit Alexandrië alhier ontvangen is op het einde van Mei de burgeroorlog in den Libanon begonnen. De Druzen, die de over winnaars waren, hebben de fraaiste dorpen van het gebergte verbrand en alleen de Europesche spinnerijen geëerbiedigd. De Turksche overheden zijn niet tusschen beiden gekomen. Men zag nieuwe onlusten te gemoet. ITALIË. Uit Napels meldt men dat de Sardinische gezant de uillevering heeft gevraagd van de beide schepen die door de Napelsche zeemagt zijn bemag- tigd, en dat de Engelsche gezant die vordering ondersteund. De gezagvoer ders dier schepen zouden 26,000 ducaten als schadevergoeding eischen. Vol gens gerucht zou de koning de generaals Lanza, Lelizia en drie anderen afgezet hebben. De landing van een corps van Garribaldi op Sicilië wordt tegengesproken. De ontrouw in het Napelsche leger neemt meer en meer toe. Als voor beeld noemt men het 13de reg. jagers, 1000 man sterk, waarvan slechts 25 man aan den koning getrouw zijn gebleven. Er zijn reeds zoo veel officie ren tot de opstandelingen overgeloopendat de regering zich vcrpligt heeft gezien de leemten aan te vullen door middel van de leerlingen der militaire akademie, die evenwel voor de taak, waartoe zij thans geroepen worden, de noodige bekwaamheid missen. Men schrijft thans aan Garribaldi het voornemen toe om, wanneer hij 6e 10 stoomschepen, in Amerika aangekocht, in bezit heeft, eene landing in de nabijheid van de stad Napels te beproeven en de stad in opstand te brengen. Het revolutionaire comité aldaar zou de gemoederen daartoe reeds voorbereiden. De Napelsche regering maakt zich tot eene krachtige verde diging gereed, maar niemand twijfelt aan den uitslag. De diplomaten zelfs schrijven aan de dynastie der Bourbons te Napels een bestaan van hoogstens drie maanden toe. Door Garribaldi is bepaald dat de kinderen van hendie in den strijd voor de vrijheid des lands zijn gevallen op kosten van den staat zullen worden opgevoed, de jongens tot hun 17dc en de meisjes tot hun 16dc jaar. Ook ten behoeve van de weduwen dier strijders heeft hij de noodige bepa lingen vastgesteld. Deze handelingen vinden op Sardinië algemeene goed keuring. Te Palermo heeft men op nieuw een lOOtal lijken van onder de puin- hoopen weggehaald. «OSTËARI.IK. WEENEN, 17 Junij. De onlangs aangestelde Banus van Croalie, graaf Caronini, is op zijn verzoek, onder toekenning van het grootkruis der St. Stephanusorde, ge pensioneerd en door den generaal Sockzewicz vervangen. Naar men uit Triëst meldt kan de Oostenrijksche Lloyd, zonder rui mere ondersleuning der regering, niet blijven bestaan. De aandeelhouders ontvangen niet de minste uitkeering. PARIJS, 21 Junij. De heer Grandgnillot spreekt in den Constitutionnel op stelligen toon het gerucht tegen dat het vlugschrift Pruissen in 1860 van officiëlen oorsprong is. BADEN, 20 Junij (des avonds). Naar men verneemt is in de bijeenkomst van den prins-regent met de Duitsche vorsten, gisteren voor hun vertrek gehoudenten slotte overeenstemming tot stand gebragt omtrent die vraag stukken, welke Duitschland's betrekkingen met het buitenland betreflèn. PARIJS, 21 Junij. Reuters Office.) De heer Thouvenel heeft in eene nota aan de onderscheidene hoven medegedeeld dat de inlijving van Savoye heeft plaats gehad ten gevolge van vrijwilligen afstand van den koning van Sardinië en de stemming der bevolking. Hij hoopt dat deze daadin over eenstemming met de beginselen van het publiek regt volbragt, de goedkeu ring van Europa zal wegdragen. Frankrijk zal de verpligtingen van art. 92 der slot-akle vervullen. De goede trouw van Frankrijk en zijne genegenheid jegens Zwitserland zijn de beste waarborgen voor de vervulling zijner ver- bindtenissenmaar het zal niet toestemmen in eene verkleining van het grondgebied van Savoye ten gunste van Zwitserland. KERKNIË1TWS. AMSTERDAM, 20 Junij. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is uit het vroeger opgegeven 6-tal predikanten het volgende 3-tal gevormd: dd. Ternooy Apèl, te Delft; Deeleman, te Rotterdam, en dr. Rauwenhofï, te Leyden. Daaruit is beroepen ds. K. F. Ternooy Apèl, pred. te Delft. Te Joure is bij de herv. gemeente tot pred. beroepen da. D. Beeckman, pred. te Noordwijkerhout. Te Soesterberg zal op Zondag aanst. de eerste leeraar der aldaar nieuw gestichte gemeente, dr. F. L. Rutgers, bevestigd worden door zijnen vader, dr. A. Rutgers, hoogleeraar te Leyden. Van den 14 tot en met den SO Junij 1860. BEVALLENJ. Petrigeb. de JongZ. M. Cuylegeb. Lagas D. M. Pronk, wed. H. JanssenD. H. G. Donner, geb.de Hoogh, D. E. C. de Koning, geb. van ErkelZ. S. Fortanier, geb. Buiter, D. J. van Kampen hout, geb. Roozemaal, Z. M. J. van Duuren, geb. Knotler, D. M. Miere- metgeb. van der KampD. M. G. Schreudergeb. de GlintD. J. C. Kros geb. van Ootjen Z. P. H. van der Voordgeb. Kuiveuhoven Z. E. Tege laar, geb. van Heusden, D. G. Martin, geb. de Jager, Z. C. Rodenburg, geb. van der PoelZ. J. van der Reydengeb. van Duuren D. L. Chris- tiaanse, geb. Klein Z. A. H. Creyghton geb. Sloots, D. GEHUWD: W. Schouten, Jm. en J. Aarzier, Jd. J. Neuleboom Jm. en C. van der Klerk, Jd. A. Wassenburg, Jm. en J. NieuwenhuizenJd. A. Spa, Jm. en S. C. Zitman, Jd. J. Ranselaar, Jm. en H. A. Arbouw, Jd. - C. C. LubertiJm. en J. M. Visser, Jd. H. J. de Nie, Jm. en J. S. 31. van den BergJd. H. A. Schmier, Jm. en L. H. A. C. van Bree, Jd. OVERLEDEN: H. J. Meerburg, 57j. H. Brier, 71 j. I). Vlasveld, D. Ij. 31. Bon, D.8j.en 4 m. J. J. de Vos, Z.7 m. J. 31. van Rijn 41 j. T. F. VerhoevenD.8 m. P. van Rijn Z.ruim 5 m. 31a van Aoord- wijk. 19j. C. Kleyn66j. J. W. RoeteringZ., 8 j. en 11 m. J. 31arjee, D.lj. en 4 m. -— C. Woltering, geb. Kiewit, 71 j. F. T. van der Woerd, 58j. - J. Alewijn, wedc. J. Arnoldus80j. A. C. Pommee, D., 1 j. en 6m. R. H. Kikkert, Z.2 j. Onder betuiging van de warmste dank-erkentenis, berigt de Commissie ter verzachting van het droevig lot der te Katwijk aan Zee achtergebleven weduwen en weezen, ten gevolge der zeeramp van 27 Blei jl.dat sedert haar beroep op Neêrlands bekende liefdadigheid, tot op heden bij haar ont vangen zijn de volgende giften, als: bij ds. Tiddens door den heer G. Verdoes, van N. N. uit Leyden 2 muntb. ƒ20, van N. N. idem ƒ1, de opbrengst eener collecte langs de huizen der ingezetenen le Katwijk aan Zee ƒ492, van N. N. uit Rotterdam 2 muntb. ƒ20, van A. en F. uit Amster dam een bankb. 25, van H. C. uit Arnhem een muntb. ƒ10, van drie kadetten W. P. S.A. J. en H. S. N. eene coupon ƒ3.96, van kapitein S. te Katwijk aan Zee 25; door den heer J. Vooys van B. P. aldaar ƒ5, door den heer P. van Ddyvenbode aldaar van eenige ingezetenen idem ƒ36.04; van N. N. uit Joure eene coupon 2.97, een dito ƒ1.48}; door den heer J. Schaddé vak Dooren van den heer P. Verstraetem de JIeyer te Gent ƒ50; nog door bezorging van den heer P. van Ddyvenbode van N. N. al hier ƒ3, dito van dito ƒ10; bij den heer burgemeester mr. G. A. Salomon Huygens te Katwijk aan den Rijn van J. S. uit Utrecht een muntb. ƒ10, van den heer W. L. H. te Apeldoorn eene coupon ƒ4.95, van L. te B. eene coupon 2.47}. van H. C. uit Amsterdam een muntb. ƒ10, van N. N. uit Rotterdam 2.97; bij den heer Roest van Limburg aldaar de opbrengst eener collecte langs de huizen der ingezetenen te Katwijk aan den Rijn ƒ138.90, van G. M. te Uengeloo twee muntb. ƒ20, van II. J. uit Leyden ƒ10, van I. J. v. d. B. ƒ2.50. Bij dankbare vermelding van deze giften, voegt de Commissie het berigt, dat zich nog later bereidwillig hebben verklaard tot de ontvangst van bij dragen ten behoeve der nagelaten betrekkingen, de hceren dr. G.J. Vinke, pred. te Amsterdam en L. van Rhyn, pred. te Wassenaar. Van later ingekomen of in te komen liefdegiftenhoopt de Commissie op gelijke wijze te berigten. De Commissie voornoemd Mr. G. A. SALOMON HUYGENS, Burgemeester. Katwijk aan Zee, LAMB8. TIDDENS, Predikant. 15 Junij 1860. A. E. ROEST van LIMBURG, Notaris. K. HAASNOOT, Reeder.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3