Wij vernemen, dat bij bet muziekgezelschap Vermaak door Toon kunst bet voornemen bestaat, om in 'tbegin van Julij een concert te ge ven ten behoeve der weduwen en weezen van de verongelukte visschers te Katwijk, en maken van dat plan met Ingenomenheid melding, hopende dat het met den besten uilslag moge worden bekroond. Op haren geboortedag heeft 11. M. de koningin in liefde gedacht aan de dames-vereeniging in de Evang. Luth. gemeentegenaamd Tabithaen haar toegezonden de som van ƒ100. Zoo heeft de edele vorstin wederom eene vereeniging ondersteund, die reeds zoo menige weldaad gehragt heeft in de woningen, waar verborgene armoede heerscht; het verheven voor beeld vinde navolging bij velen. Door Z. M. is bepaald, dat den 13den Augustus aanst. van onbepaald verlof in werkelijke dienst zullen worden opgeroepen al de miliciens der ligting van 1857, behoorende tot het 5e reg. dragonders, voorts zooveel miliciens der ligting van 1857, welke behooren tot het le, 2e en 3e bat. van het reg. grenadiers en jagers, le, 2C en 3e bat. van het le, van het 5e en van het 7e reg. inf. (welke balt. door Z. II. bestemd zijn, om in de legerplaats bij Milligen veldmanoeuvres uit te voeren) als benoodigd zijn, om elk bat. op eene sterkte van minstens 350 man te brengenonder de bepaling, dat daartoe zullen worden aangewezen: 1°. de miliciens van ge melde ligting, die in der tijd niet tot aanvuling van ontbrekende vrijwilli gers of tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt; 2°. door eene loting zooveel van de overige miliciens dier ligting als noodig zijn, zullende alle miliciens van die ligting den 24sten Sept. daaraanvolgende weder met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Te Rotterdam is bij den boekhandelaar O. Petri een stukje verschenen getiteld: Kieserspligt. Daarin wordt, naar aanleiding van het gebeurde bij de jongste verkiezingenernstig gewaarschuwd tegen Iaauwheid in de vervulling van den op de kiezers rustenden burgerpligt. Te Haarlem had eergisteren een ijzingwekkend voorval plaats. Een kinderwagen, waarin twee kinderen vastgebonden waren, door een dienst meisje eenige oogenblikken onbewaakt gelalen, kwam in beweging en liep in de Bakenessengracht. Het mogt echter aan den vader, die in de gracht sprong, met hulp van nog andere personen, gelukken den wagen uit den modder te trekken en aan wal te brengen. Hoewel de kinderen oogen- schijnlijk levenloos waren, gaven zij later, dank zij de spoedig aangebragte geneeskundige hulphoop op herstel. Te Amersfoort is thans het 15de Nederlandsch Landhuishoudkundig congres geopend, alsmede de tentoonstelling van voortbrengselen van land bouw enz. In genoemde plaats heerscht daardoor eene groote levendigheid. Te Leeuwarden is Maandag 11. het stoffelijk overschot van den bij den brand zoo nootlottig omgekomen heer van der Horst plegtig ter aarde be steld. Burgemeester en Wethouders en verschillende corporatiën, te zamen 127 personenhebben het lijk grafwaarts gebragt en bij het graf bragt de burgemeester eene treffende hulde aan den overledene, waarin hij door nog andere aanwezigen werd nagevolgd. Tusschen Vlagtwedde en Bonrlange (Friesland) heeft tusschen eenige grasmaaijers eene hevige twist plaats gehad. Een. hunner kreeg daarbij een slag met de zeis, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Het misbruik van sterken drank moet tot dit geval aanleiding hebben gegeven. Op de openbare bibliotheek en het daarbij gevoegde kabinet van oud heden en naturaliën te Arnhem is, zoo als wij reeds met een enkel woord meldden, een kostbaar geschenk ontvangen. Aan vele beoefenaren der na tuurlijke geschiedenis was het bekenddat wijlen de heer Q. M. R. Ver- lluell, gepensioneerd schout-bij-nacht, eene fraaije verzameling van uitheem- sche en Europesche vlinders bezat, aan wier verrijking hij meer dan eene halve eeuw gearbeid heeft en waaruit zoo menige schoone teekening in het te regt geprezen werk van Sepp is voorgekomen. De nagelaten betrekkin gen van den heer V. wenschten geheel in den geest des overledenen te han delen door aan deze collectie eene zoo nuttig mogelijke bestemming te geven en schonken haar daarom aan het museum bij onze stedelijke boekerij. De verzameling bevat 106 laden en meer dan 6000 voorwerpenterwijl daar enboven de belangrijkste boekwerkenhier te lande en in Duitschland ver schenen, gelijk die van Rösel, Sepp, Herklots en Ochsenheimer, daarbij gevoegd zijn en de waarde van het geschenk verhoogen. Naar wij verne men zal deze verzameling binnen kort op de gewone dagen er. uren voor het publiek te bezigligen zijn. ACour.) Uit het voorloopig verslag omtrent de voordragt op de nieuwe regter- ljjke inrigting blijktdat de meerderheid der leden van de tweede kamer zich heeft verklaard voor het beginsel dat de liooge raad zal blijven een hof van cassatie. De afschaffing van het regt van jiooger beroep in bur gerlijke reglsgedingen is aangemerkt als eene verkorting van den waarborg tot het bekomen van goed regt. De meerderheid heeft zich ook verklaard voor hel toelaten van het regt van hooger beroep in strafzaken, en voor het behoud van de arrond.-regtbankenals gewone regters in burgerlijke en handelszaken. Omtrent de organisatie der kantongeregten openbaarde zich verschil van gevoelen. De voordragt maakte, naar veler oordcel, van het kanlongeregt voor het vervolg eene instelling, regt sprekende naar al de vormen en regelen van regtsvorderingmet eene eigenaardige soort van pleitbezorgersdie eer tegengegaan dan aangemoedigd moesten worden. Daarbij erlangt de kantonregler, door de aanstelling voor het leven, eene magt, die door sommige leden zóó gevaarlijk werd geacht, dat zij liever een terugkeer op den ingeslagen weg en zelfs de terugname der laatst aan genomen uitbreiding van competentie in strafzaken zien zouden. Anders kon toch de aanstelling van afzonderlijke ambtenaren van het openbaar ministerie niet achterwege blijven. Andere wenschten geene inkrimping, maar ook geene verdere uitbreiding. Tegenover deze mceningen stond het gevoelen van vele andere ledendie niet tegen de voorgestelde uitbreiding waren, maar deze dan ook als den uitersten tred op die baan beschouw den. Over de plaatsen, waar de voorgestelde geregtshoven zouden gevestigd worden, waren de gevoelens eveneens verdeeld; gaarne zouden sommige leden Groningen in de plaats van Leeuwarden aangewezen zien. De gelde lijke uitkomsten van de voorgedragene regeling werden mede niet gunstig beoordeeld. 's GRAVENHAGE21 Jtirtij. Z. M. heeft den heer J. H. Beucker Andreae, burgemeester van Leeu warden, benoemd lot ridder der orde van den Nedcrl. Leeuw. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam mr. H. W. de Graaf, thans regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht. Tot notaris zijn benoemd: te Kuinre de heer J. Meylink en te Haaks bergen de heer J. Jordens, cand.-notarissen te Kampen en te Zwolle. Bij besluit van 17 Junij heeft Z. M. bepaald dat de commissie tot het afnemen van het eindexamen der adelborsten van de 2de klasse bij het kon. instituut voor de marine le Willemsoord in dit jaar zal bestaan uit: den hoogleeraar C. van Heynsbergen (voorzitter), den kapitein ter zee G. Fabius, de kapilein-luitt. ter zee G. C. C. Pels Rycken, J. van Maurik en G.Royer, en den heer J. M. Obreen, directeur van het depót van kaarten, enz. bij het dep. van marine. Dezer dagen heeft de burggraaf de Seisalgezant van Z. M. den ko ning van Portugal bij ons hof, aan H. M. de koningin overhandigd de versierselen der orde van de H. Isabellawelke Z. M. de koning van Por tugal aan H. M. heeft geschonken. Deze orde is in het jaar 1804 ingesteld door de koningin Charlotta van Bourbon, met goedkeuring des konings; zij wordt slechts aan dames van de hoogste geboorte verleend. Zij bestaat uit eene medaille, vertoonende aan de eene zijde de beeldtenis der H. Isa bella, koningin van Portugal, met het inschrift: Pauperutn Solatioen aan de andere zijde het koninlijke naamcijfer, met het opschrift: Real Ordem di Santa Isabel. Die medaille wordt gedragen aan een licht rozen kleurig lint, met witte randen. Z. M. de koning vertrekt Zaturdag morgen vroegtijdig naar Wièsbaden. Z. K. H. prins Frederik heeft heden bij Z. M. een afscheidsbezoek gebragt. Gisteren heeft er een buitengewone ministerraad plaats gehad. Aanstaanden Zaturdag zal de hooge raad eene openbare vergadering houden, waarin het nieuw benoemd lid hij dien raad, mr. H. U. Huguenin plegtig zal worden geinstalleerd. Prins Caradja, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van de Porte bij het Nederl. hof, is na eene langdurige ongesteldheid alhier overleden. AMSTERDAM, 18 Junij. De gewone vergadering van de taal- en letterkundige afdecling der kon. akademie van wetenschappen, op heden, werd bijgewoond door de hh. Moll, Koenen, Ackersdijk, Brill, M. de Vries, van Heusde, Boot, Hulleman, Kappeyne van de Copello, Bakhuizen v. d. Brink, G. de Vries Az.Hol- werda, Millies, Beets, Karsten, Delprat, Leemans, Stoet, Janssen, de Greuve, Kuenen, Fruin, G. Mees Az.Scholten, de Geer, Harling en van Lennep. De heer Moll nam, bij afwezigheid van den heer de Wal, het voorzitterschap waar. De hh. Kappeyne van de Copello en Harting hebben kennis gegeven dat gij het lidmaatschap der academie aannemen. Ter vergadering tegenwoordig zijnde, werden zij door den voorzitter begroet. Van den heer Hoffmann was een brief ontvangen, houdende het voorstel om den door hem bewerkten catalogus van Chinesche matrijzen en druklet ters in de werken der akademie uit te geven met eene voorredewaarin h(j het meest noodige zal mededeelen betreffende de geschiedenis van hetgeen hier te lande geschied is voor het verkrijgen van goede Chinesche druktypen en omtrent het gebruik zoowel van den catalogus als van de daarin ver melde drukletters. Na eenige toelichting, door den heer Leemans namens den heer Hoffmann gegeven, besluit de vergadering om het aanbod van den heer UoHmann aan te nemen en werd het bestuur gemagligd om die zaak te regelen. De heer Bake was verhinderd de vergadering bjj te wonen en de toege zegde bijdrage over de aan Longinus toegeschreven verhandeling ne?l iiyovt te leveren. De heer Boot heeft eene bijdrage geleverd over de episode van Palinurus in het VIdc boek der Aïneis. Hierover ontstond eene gedachlenwisseling, waaraan deel namen de hh. van LennepKarstenLeemans en Boot. Het stuk zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer M. de Vries heeft vervolgens eene bijdrage geleverd tot de critiek van het Midden-Nederlandsch gedicht Theophilus, en wel naar aanleiding eener corrupte uitgaaf var. dit gedicht in België. Hierover voerden het woord de hh. Brill, Moll, Millies, Sloet, Beets, Mees en de Vries. Deze verhandeling zal gesteld worden in handen eener commissie, bestaande uit de hh. Brill en Jonckbloet, om daarover verslag uit te brengen. De heer Janssen bood der akademie eene oudheidkundige verhandeling aan van dr. R. Westerhoff, zijnde eene bijdrage tot de kennis van het pijpen- maken en het rooken; alsmede eene verhandeling van den oudheidkundige professor Starck, te Heidelberg, over de antieken aanwezig in het museum Meermanno-Wcstreenianum. Vervolgens heeft hij de aandacht gevestigd op de jongste berigten, omtrent de Zwitsersche meerwoningen, naar aanleiding van de laatste daarover in het licht verschenen werken; de verhandeling hierover zal hij laten voordragen. Hij deed ook eene korte mededeeling omtrent een bezoek ten vorigen jare gebragt aar. het museum van antieken te Berlijn. Daarna is de vergadering geloten. BU1TKNLANDSCHE BKRlGTEiM. ENGELAA». LONDEN 19 Junij. De proclamatie van de koningin lot wering van ongodsdienstigheid en zedeloosheid, door de Lond. Gaz. medegedeeldis een oud stuk, dat sedert jaren in de kerken en op andere plaatsen werd afgekondigd. Het heeft thans echter eene herziening ondergaan, en men heeft eenige verouderde uitdrukkingen daaruit weggenomen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2