HH. KK. IIH. prins en prinses Fredcrik en prinses Maria zullen zich Vrjjdag aanst. naar de badplaats Ems begeven, en na eenigen tijd aldaar te hebben doorgebragt, naar het kasteel Muskau vertrekken. Ter gedachtenis aan 18 Junij 1815 zag men gisteren morgen op het voetstuk van het standbeeld van koning Willem II fraaije bloemen neder- gelegd. Z. K. II. de prins van Oranje heeft den burgemeester eene aanzien lijke gift toegezonden voor de nagelaten betrekkingen der onlangs veronge lukte Schevcningsche visschers. Ten behoeve van de nagelaten betrekkingeu der verongelukte Scheve- ningsche visschers is bij den heer Behr, commissaris van politie, reeds ƒ682 ingekomen. Heden morgen is de eerste steen gelegd voor het gebouw, bestemd voor den hoogen raad. BUITENLANUSCHE BER1GTEN. EKCELAKD. eeniging nog altoos hier en daar ontmoetmaar die bij geduld en volhar ding, meer en meer moeten worden te boven gekomen. Teekenen van vooruitgang zijn onmiskenbaar in de graagte, waarmede vele geschriften der Vereeniging worden ontvangen; in den bijval, dien de Vereeniging bij vele besturen ondervindt, waaronder men nu laatstelijk ook bijzonder de militaire overheid kan rekenenin het geven van eene doelmatige bestem ming aan fooijen op nieuwjaar, enz. Het verslag gaat in de bijzonder heden naop welke plaatsen sterke drank bij openbare verkoopingen om niet wordt geschonken en tot welke treurige gevolgen dit vaak leidt het schildert ook de verbeteringen in den ouden treurigen toestandvan den sterken drank-verkoop, op kermissen; en voorts worden bijzonderheden van gemengden aard medegedeeld, waaruit blijkt hoe soms kleine omstandighe den tot beter inzigt brengen en hoe op sommige plaatsen het drinken van bier den jenever begint te verdringen. Er zijn pogingen aangewend om de betrekkingen te verlevendigen met de correspondenten aan de zuidkust van Afrika. Bij die gelegenheid is het gebleken dat aan de Kaapstad een in het Nederlandsch geschreven matigheids-blad wordt uitgegeven. Als bijla gen worden medegedeeld: verklaringen van Nederl. hoogleeraren omtrent den sterken drank, en de statuten van de soldalcn-vereeniging de Kame raadschap, in het laatst van het vorige jaar te Utrecht opgerigt. Het ge heel maakt bij de lezing een hoogst aangenamen indruk. Door den heer Winlgens is in den vorm eener bijlaag van het voor- loopig verslag omtrent het wets ontwerp betreffende de nieuwe reglerlijke inrigting eene uitvoerige nota aan de tweede kamer ingediend. Het tegen woordig voorstel is naar zijne meening weinig geschikt om in de bestaande behoeften verbetering aan te brengen, omdat de regispraak in burgerlijke zaken daarbij niet alleen niet vereenvoudigd, maar op kostbaarder en om- slagtiger voet dan thans ingerigt wordten ook wegens de uitbreiding welke by dit voorstel aan de behandeling der stafzaken wordt gegeven. Van het bovenbedoelde verslag zullen wij later den hoofdinhoud mededeelen. 'sGRAVENlLAGE, 19 Junij. De baron de Crassier, ingenieur van de mijnen in Henegouwen, is tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft aan den heer mr. J. L. de Bruyn Kops eervol ontslag verleend als referendaris bij het dep. van flnantiën, en bij dat departement benoemd tot referendaris den heerJ. A. T. Cohen Stuart, thans hoofdcommies. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemdte Purme- rende de heer C. Spiers, thans ontvanger te Beemster, en te Grootebroek de heer A. Bik, thans te Holwerd. Z. M. heeft goedgevonden den heer Badon Ghyben, lector aan de kon. militaire akademie te Breda, met den titel van hoogleeraar, een eervol ontslag te verleenen, onder toekenning van wachtgeld; en den heer J. Bos scha Jr.phil. nat. doet., te Leyden, als zoodanig te benoemen; terwijl Z. M. den minister van oorlog heeft gemagtigd, den heer Badon Ghyben voornoemd dank te betuigen voor de vele en gewiglige diensten, door hem in die betrekking bewezen. Z. M. heeft goedgevonden: den 2den luit. J. C. W. R. T. Baud, van het ls,e reg. vesting-artillerie, in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: tot officier van gezondheid 2de kl. die van de 3de kl. J. H. Neiszen, II. L. W. Hennus, G. J. van Wieringhen Borski en M. van Lissa. De 2de luitenant P. J. Miltenburg, van het 5de reg. infanterie, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. De minister van oorlog heeft bevel gegeven ten spoedigste 900 ijzeren bedkribben naar Leeuwarden te zenden, als: uit het rijksmagazijn te Delft 700, uit Haarlem 100 en uit Amsterdam 100. De nieuwe minister van Denemarken heeft gisteren zijne geloofsbrie ven aan Z. M. overhandigd. Eergisteren is de verjaardag van H. M. de koningin in deze residentie feestelijk gevierd. De parade heeft, ten gevolge van het ongunstig weder, geen voortgang kunnen hebben. Bij die gelegenheid was er familie-dejeuner aan het Huis ten Bosch, en des middags groot gala-diner ten hove. H. M. heeft, gelijk gewoonlijk, op haren verjaardag onderscheidene bij dragen aan weldadige inrigtingen doen toekomen. H. M. de koningin, HH. KK. HH. de prins van Oranje, en prins en prinses Hendrik, hebben Zondag morgen, in de Waalsche kerk, de gods dienstoefening onder het gehoor van den wel-eerw. heer d5. Secrétan bijgewoond. De illuminatie in het Bosch, ter eere van den verjaardag van H. M. de koningin ontstoken, was zeer luisterrijk. Van de Boschbrug tot de wo ning van den Boschwachter was een aantal verlichte kroonen en sterren aangebragt, en in de Sophia-Iaan waren duizende lichten guirlandesgewijze over den weg geplaatst. Zoo naderde men de societeits-tentdie met eere poorten als anderzins prachtig verlicht was, terwijl in het midden van den vijver aldaar eene keurige fontein prijkte. Het paviljoen was mede smaak vol verlicht. Verder was in de verschillende vijvers heerlijke illuminatie aangebragt. De grootste verrassing was zeker het prachtstukdat in den grooten vijver was opgerigt en dat de geheele breedte daarvan besloeg. Het stelde een verlichten Chineschen tempel voor. Bij afwisseling lieten de mu ziekcorpsen van de schutterij, van het reg. grenadiers en jagers, van de jagers en van het reg. dragonders zich hooren, terwijl nu en dan Bengaalsch vuur en verschillende soort van vuurwerk werd ontstoken. II. M. de koningin heeft het Bosch doorgereden om de verlichting te bezigtigen. In de stad waren de gebouwen der departementen van algemeen bestuur mede verlicht. Uithoofde van het ongunstig weder hebben de militaire feesten giste ren geen voortgang gehad, maar zullen zjj, zoo men verneemt, Donderdag aanst. plaats hebben. LONDEN17 Junij. Behalve de op 23 dezer door II. M. te houden wapenschouwing over de verschillende gedeelten der vrijwillige corpsen, zal op 11 Julij in de nabijheid der hoofdstad een groot spiegelgevecht door de vrijwilligers wor den uitgevoerd. De London Gazette bevat eene proclamatie van de koninginwaarin alle geestelijke en wereldlijke autoriteiten worden aangemaandom ten strengste te waken tegen alle ongodsdienstigheid, zedeloosheid en ontheili ging, inzonderheid van den dag des Heeren. De bepalingen dezer procla matie zijn zeer streng, daar het b. v. zelfs niet in particuliere woningen vergund zal zijnzich op dien dag met kaart- of andere spelen te vermaken. Men beweert, op grond van berigten uit Rome, dat de Paus eerlang bjj de koningin aanzoek zal doen om een vertegenwoordiger naar Rome te zenden. Ingeval de regering daartoe mogt overgaan, meent men dat die zending zal worden opgedragen aan den heer Ch. Otway, die thans te Mi laan resideert. De regering heeft het rapport openbaar gemaakt van de commissie be last met het onderzoek omtrent de verdedigingsmiddelen des rijks. Die commissie doet, in dit uitvoerig stuk, het voorstel om nog aanzienlijke werken aan te leggen en in staat van verdediging te brengenen in vele plaatsen de bezetting te versterken. Daartoe zouden in 't geheel 3721 stuk ken geschut en 30,580 man troepen vereischt worden en eene geldelijke uit gave van 500,000 te verdeelen over 4 jaren. De commissie zal later haar oordeel uitbrengen over het aanleggen van een nieuw tuighuis. Zjj houdt zich verzekerd dat door de aanneming van het plan, dat zjj voorstelt, de verdediging des rijks in overeenstemming zal gebragt worden met zijne grootheid en kracht, dat daardoor een waarborg zal gegeven worden aan de nijverheid en den handel en dat zij tot bevestiging van den vrede en tot roem van het tegenwoordig bestuur zal strekken. De Times, over dit rapport sprekende, zegt: Wij laten alle koopwaren uit Frankrijk en van het vasteland zonder betaling van regten invoeren, en nu worden wij geroepen om 12 millioen te bestedenten einde de buiten landers af te weren. Er zijn lieden, welke denken, dat het beter zou zijn, den strijd met den onderstelden vijand zonder uitstel te ondernemen en ten einde te brengenen hem eene les te gevenwelke ons het aanleggen van vele aardwerken en eenige zware posten op de jaarlijksche begrooting zou besparen. Misschien zou dal de minst kostbare handelwijze zijn; maar in allen gevalle is dure vrede beter dan goedkoope oorlog; immers oorlog is duur, wat hij ook koste. De regering heeft van den schout-bij-nacht Mundy eenige bijzonderheden ontvangen nopens het beschieten van Palermo. Het tooneel, hetwelk de ongelukkige stad aanbiedt, is hartverscheurend. Eene geheele wijk is in de ascli gelegd; geheele huisgezinnen zijn verbrand met de woningen, waarin zjj zich bevonden, terwijl door de koninklijke troepen daden zijn bedreven; welke de pen weigert ter neder te stellen. Op andere punten der stad zijn kloosters, kerken en op zich zelve slaande gebouwen door de bommen vernield. 1100 van die bommen zijn van de citadel in de stad geworpen, en ongeveer 200 door de oorlogsschepenongerekend het schrootvuur en de kogels. Newstead Abby, het voormalig landgoed van lord Byron, is in het openbaar voor de som van 180,000 verkocht. Laatstelijk behoorde het aan den overste Wildman, een schoolvriend vanByron, die het ten jare 1818 voor 96,000 kocht ennaar beweerd wordtniet minder dan 200,000 tot herstelling en verfraaijing aanwendde. De jaarlijksche opbrengst van dit goedlot hetwelk houtbosschenparken en meren behoorenschat men op 4,186 Men leest in den Morning-AdvertiserMen heeft dikwijls gezegd, dat de Engelsche dames, als het zijn moest, de wapens zouden opvatten, tot verdediging des lands. Te Hartlepool vormt zich thans een corps van vrouwelijke vrijwilligers, die zich eenmaal 'sweeks in de school van Pris- tick in het hanteren van de karabijn oefenen. De heer Stephenson, ser geant-instructeur van de regering bij het corps artillerie, is met het militaire onderwijs der schoonen belast. De Great Eastern is van Southampton naar New-York vertrokken naar men verneemt, slechts met een 50-tal passagiers. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Junrj. De keizer heeft terstond na zijne terugkomst uit Baden den minister raad bijeengeroepen. Dat de regering zich nog niet in de welwillendheid van de geestelijk heid kan verheugen, blijkt uit het volgende. De kardinaal-aartsbisschop

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2