Per Telegraaf. Te Hoogeveen is Woensdag 11. de synode der christelijk afgescli. gerei, kerk in Nederland geopend. Daarbij waren drie afgevaardigden uit Schot land tegenwoordig, te weten: prof. James Ilasper, ds. W. Peddy en John D. Paddy, ouderling, leden der Schotsch-Presbyteriaansche kerk. Tot voor zitter der synode werd benoemd d». Dosker, van Almkerk. Volgens bij het dep. van marine van den bevelhebber van de stoom- korvet Groningen ontvangen beriglen, verzonden van de reede Nagasaki, 12 April 1860, waren in het Japansche rijk ernstige ongeregeldheden voor gevallen. Op den 24s,en Febr. jl. was op den weg van Jedo een aanslag gedaan op het leven van den regent van den onmondigen keizer, die zwaar gewond, en, volgens geruchten, overleden zou zijn. Men vreesde voor burgeroorlog en noodlottige gevolgen voor den handel. Volgens andere beriglen is de prins-regent op 25 Maart door soldaten van den vorst van Mito vermoord. De genoemde vorst is een hevig tegenstan der van al de vreemdelingen en heeft zich opentlijk tegen de aan de Euro peanen verleende bewilligingen verklaard. Men vreesde eene omwenteling en volgens gerucht zou de vorst van Mito gezind zijn om eenen algemeenen aanval op de vreemdelingen in Japan te doen. De toestand der Europeanen was dus niet benijdenswaardig, aangezien de noodige krijgsmagt ontbreekt om hen te beschermen. 'sGRAVENHAGE, 9 Junij. Bij kon. besluit van 17 Mei zijn benoemd: de heer m'. H. C. du Bois, thans minister-resident bij het hof van Denemarken, tot buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister bij de hoven van Turkye en Griekenland; jhp. mr. O. W. J. Berg van Hliddelburghthans secretaris van legatie bij het gezantschap te Londentot raad van legatie bij dal te Kopenhagende beer mr. A. J. D. graaf van Reehleren van Rosande, laatst attache' bij het gezantschap te Parijs, tot secretaris van legatie bjj dat te Weenen; de heer mr. D. Everwijn, thans attache' bij het gezantschap te Madrid, tot secretaris van legatie bij dezelfde missie; en overgeplaatst de volgende secretarissen van legatiede heer J. A. Mazelvan Brussel naar Londende heer mp. J. W. van Lansberge, van Petersburg naar Brussel; jhr. mr. W. P. van der Hoeven, van Berlijn naar Petersburg; en de heer mr. B. O. T. H. Westen berg, van Frankfort naar Berlijn. Naar wjj vernemen heeft de koning dezer dagen een besluit genomen, waarbij de zaak der suiker-contracler. in Ned. Indië wordt geregeld. Men ziet de openbaarmaking van dat besluit spoedig te gemoet. Naar men verneemt heeft een dezer dagen gehouden raad van eer een officier van het reg. grenadiers en jagers uit den militairen stand ontslagen, onder toekenning van een wachtgeld van ƒ300 gedurende eenige jaren. Het berigt van de 's Grav. N.b.omtrent de geldelijke uitkomst der door de artisten van den Franschen schouwburg gegeven voorstellingen wordt door het Dagbl. van 's Grav. tegengesproken. Volgens dat blad be droegen de ontvangsten van het oogenblik af, waarop de artisten en socie'té gespeeld hebben, tot den laatsten Mei, de som van ƒ4604.56, welke som, na aftrek der onvermijdelijke kosten, onder de artisten pro rato is verdeeld, terwijl de koristen elk ƒ30 ontvingen, waarna een onverdeelbaar saldo van 6 ets. overbleef. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 7 Junij. Het lagerhuis heeft twee voorstellenwelke strekten om de behandeling van het wets-ontwerp tot hervorming van het kiesstelsel voor langeren of korteren tijd uit te stellen, verworpen: dat van den heer Ferguson met 269 tegen 248, en dat van den heer Cochrane met 267 tegen 222 stemmen. Bij de eerste stemming had dus de regering eene meerderheid van 21bij de laatste eene meerderheid van 45 stemmen. De Times zegt dat ten gevolge van het met Frankrijk gesloten han delsverdrag te Leeds, Manchester enz. verscheiden zijdefabriekendie vroe ger overvloedig werk hadden, gesloten zijn. In Ierland wordt de werving voor het pauselijk leger voortgezet. 1500 recruten zullen eerstdaags vertrekken. FRANKRIJK, PARIJS, 7 Junij. Dezer dagen zijn twee Perzen door de geneeskundige faculteit alhier, na het verdedigen van theses, tot doctoren in de geneeskunde bevorderd, zij zijn de eerste Perzen die in Europa eenen wetenschappelijken graad hebben verkregen. Aan het stedelijk collegie te Dieppe studeren nog 18 hunner landgenooten en nog een 12-tal bevindt zich met hetzelfde oogmerk alhier. Over de omstreken van Lyon is op den 3dcn dezer eene zware hagelbui gevallen. De hagelsteenen waren van eene buitengewone grootte, zoodat in weinige minuten tijds de vruchten van den wjjnstok en die der hoornen vernield waren. ITALIË. Daar op Sicilië de wapenstilstand voortduurt is de staat van zaken weinig veranderd. Intusschen handelt Garribaldi als heer en meester. Hjj heeft een ministerie aangesteld en een gouverneur van Palermo beuoemd. Ook beeft hij bij onderscheidene besluiten eene buitengewone ligting bevolen ten einde den oorlog met kracht voort te zetten. Bij eene proclamatie heeft hij diefstal en moord met gestrenge straffen bedreigd. De pogingen door den koning van Napels bij de groote mogendheden aan gewend om hunne tusschenkomst te verzoeken zijn niet geslaagd. Van allen is een weigerend antwoord ontvangen, van keizer Napoleon met de aanmer king dat bemiddeling alleen mogelijk is tusschen twee mogendheden en dat die in dit geval de erkenning der revolutie zou in zich sluiten. Volgens een berigt uit Genua zou er tusschen generaal Lanza en Garribaldi eene capitulatie tot stand gebragt zijn. Een berigt uit Napels zet daaraan waar schijnlijkheid bij. Daarin wordt gezegd dat de koning de capitulatie heeft goedgekeurd en dat de troepen zich zouden inschepen, deels naar Napels, deels naar Sardinië. Deze berigten vereischen echter nadere bevestiging. De correspondent van den Times op Sicilië deelt mede, dat hij nooit iets heeft gezien dat in vergelijking kan komen met den haat en de ver achting, die door alle standen aan al wat uit Napels komt of met de rege ring in betrekking staat, wordt toegedragen. Voorts dat Garribaldi bij zijne komst te Palermo de deuren der gevangenissen heeft doen openen voor 6000 gevangenenwaaronder ongeveer 1800 personendie om staatkundige rede nen opgesloten warenen dat hij al de politie-agentendie hij kon magtig worden, op het marktplein heeft doen ophangen. De schade door het bombardement te Palermo veroorzaakt is zeer groot. 60 huizen zijn ingestort en 150 lijken zijn reeds van onder de puinhoopen te voorschijn gebragt. Het paleis Pantelleria, waarin een depót van Zwit- sersche kooplieden was gevestigd, het paleis Carini, nog geheel nieuw, en het klooster van S,e Catharina, zijn op eene laaghartige wijze in brand gesloken. Onder de personen die omgekomen zijn noemt men ook de heer Ch. Gamier, die als correspondent van het agentschap Bullier Havas te Palermo vertoefde. Uit Turyn meldt men dat vele soldalen van de bezetting van Messina tot de opstandelingen overloopen en dat Catania beschoten en uitgeplunderd is. Een priester, Joseph Bravi, van Bergamo, lid van de Sardinische kamer van afgevaardigden, is door de kerkelijke overheid in zijne bediening ge schorst, omdat hij voor de inlijving van de Romagna bij Sardinië heeft gestemd. In de kamer is dit voorval ter sprake gebragt en de minister van justitie heeft gezegd, dat hij de zaak zal onderzoeken en, indien het zoo is, gestrenge maatregelen daartegen zal nemen. PHPI88EN. BERLIJN, 7 Junij. Te Holthansen, in Westfalen, stierf dezer dagen zekere Siepmann, denkelijk de oudste soldaat der Rijnprovincie, naardien hij nagenoeg den 100-jarigen leeftijd bereikt had. Hij diende nog onder Frederik den Groote, maakte de veldtogten in Holland en Frankrijk in de jaren 1787 tot 1793 mede, en was tot in het jaar 1805 scherpschutter bij de grenadiers-compagnie van Schenck. Hij had tot kort vóór zijnen dood nog kracht genoeg behouden om een klein hem toegelegd jaargeld en eene toelage uit vrijwillige inschrij vingen persoonlijk te komen ontvangen. De koning van Hanover heeft den minister Borries, die onlangs in het openbaar van een beroep op vreemde tusschenkomst in Duitschlands zaken heeft gesproken, in den gravenstand verheven. De verontwaardiging is daarover in Duitschland algemeen. De stoomboot Gothenburgvan Gothenburg naar Hamburg bestemd, is nabij Cuxhaven in brand geraakt. De passagiers zijn gelukkig gered. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Junij. Men verwacht de verschijning van een keiz. besluit, waarbij aan de centrale congregatie van Venetië een beslissend in plaats van een raadple gend votum in administrative aangelegenheden toegekend wordt. De bij patent van 1815 verleende gemeentelijke vrijheden zouden bevestigd worden. De versterkte rijksraad, hoewel zijne magt zeer beperkt is, heeft in alle deelen des rijks de hoop verlevendigd van hen, die zich te beklagen hebben over het stelsel; dat sedert 1848 is gevolgd. De wenschen van Hon garije zijn reeds bij de opening door graaf Apponyi uiteengezet. In Gallicië hebben de adel, de geestelijkheid en de burgerij een adres aan de drie ver tegenwoordigers van dit gewest bij den rijksraad doen toekomenwaarin insgelijks op de vervulling hunner wenschen wordt aangedrongenbestaande in de weder-invoering van de Poolsche taal op de scholenbij de behande ling der reglszaken enz. Uit Boheme zijn nog geene adressen ontvangen, maar de toestand van dat land vordert al de aandacht der regering. KVSLA1VI». Volgens een Russisch dagblad zijn de grondslagenwaarop de eman cipatie der lijfeigenen zal berusten, door de meerderheid der afgevaardigden van den adel aangenomen. Er is bepaald, dat de voormalige lijfeigenen zich met hunne vroegere lieeren gedurende de twee eerste jaren, volgende op hunne vrijverklaring, zullen kunnen verstaan omtrent den aankoop of het in pacht nemen van den grond, waartoe zij behoord hebben. Indien zoodanige overeenkomst niet tot stand kan gebragt worden, zullen zij van de regering eene zekere uitgestrektheid gronds in eigendom ontvangen. De waarde hiervan wordt door eene plaatselijke commissie bepaald en door de regering betaald, hetzij in geld, hetzij in obligatiën aan toonder, rentende 5 pCt., welke na zekeren lijd bij uilloting zullen worden afgelost. Volgens de Noordsche Bij bedraagt het aantal Tartaren, hetwelk de Krim verlaat om naar Turkije te verhuizen, ongeveer 250,000 zielen. TURYN, 9 Junij. De generaal Letizia heeft op den 6den dezer eene capi tulatie met Garribaldi geteekend. De Napelsche troepen zullen met wapenen en bagaadje scheep gaanen tot op hun vertrek op den berg Pellegrino kamperen. Het fort Caslellemare zal, als onderpand, in handen gesteld worden van den Engelschen admiraal, tot dat de ontruiming heeft plaatsgehad. BERLIJN, 9 Junij. Volgens zekere berigten heeft de prins-regent het aanbod van keizer Napoleon, om hem gedurende zijn verbljjf te Baden-Baden een bezoek te brengen, aangenomen. CORRESPONDENTIE. De opmerking van X.dat de vlaggen het aanschouwen van den optogt kunnen belemmeren, willen wij gaarne op nieuw mededeelen. Waar dat het geval zou zijn, zal men ze, even als in 1855, wel weder zoolang wil len oprollen, opdat ze niemand in den weg hangen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2