Per Telegraaf. de residentie Soerabaija hebben niets geleden. I)e groote brug te Kedirie is echter bezweken. Op Banjermassing werd, volgens de laatste berigten, nog altijd ge vochten, altijd met goeden uitslag voor onze troepen. De hoofden schijnen echter tot het uiterste te willen volhouden. De hoofdleider van den moord te Kalangan, zekere Djamal, was eindelijk gevangen genomen. Singa Bradja, de zwager van pangeran Amin Ocllahj is met een 5-tal zijner volgelingen, allen schuldig aan moord of roof te Kalanganden 30stcn Maart jl. te Mer- tapoera apgehangen. Door den luit. generaal van Swieten, bevelhebber van het O. I. leger, is in eene dagorder de tevredenheid der regering betuigd aan de troepen, die deel hebben genomen aan de krijgsverrigtingen op Banjermassing. Van tijd tot tijd komen hier Engelsche en Fransche schepen aan, met troepen voor de Chinesche expeditie. Aan de officieren die aan wal komen bevalt het verblijf hier uitermate. Uit Tagal meldt men dat de berg Slamat van den 19dc» Maart tot op den 10dcn April buitengewoon zwaar gerookt heeft; in den nacht van laatstge noemden datum, van omstreeks 12 ure tot op den volgenden morgen, heeft zich een groot licht, gelijk een vuurklomp, op den kruin van dien vulkaan vertoond, terwijl men, zoo lang deze verlichting heeft geduurd, verschrik kelijke slagen heeft gehoord. In Savoye zijn door de overheden bepalingen vastgesteld, om zoodra de inlijving bij Frankrijk volledig is goedgekeurd, de afkondiging daarvan te doen plaats hebben. De Zondag die op de afkondiging volgt zal aldaar een nationale feestdag zijn; het geschut moet gelost en de klokken geluid worden; terwijl de gemeentebesturen de inwoners tot eene algemecne illu minatie moeten aansporen. Het koopvaardijschip met hulpstoomvermogcn Europa, dat Spaansche troepen van Turan naar Manilla overvoerde, heeft in de Chinesche wateren schipbreuk geleden. Gedurende den nacht op eene onbekende klip gewor pen is het vaartuig omgeslagenen in de verwarring hebben 14 soldaten die zich van eene sloep meester gemaakt hadden, de stad Saigon kunnen bereiken, alwaar zij door het Fransche garnizoen opgenomen zijn. Dit is het 6dc koopvaardijschip dat, door den staat bevracht, sedert de expeditie naar China schipbreuk geleden heeft. De Courrier de Bayonne deelt de lotgevallen mede van 16 Spaansche krijgsgevangenen, die door de Marokkanen na het sluiten van den vrede naar Tctuan werden teruggeleid. Deze gevangenen waren door de Mooren geketend in hokken geworpen met een ijzeren ring aan den hals. Beloften, ontberingen, bedreiging met den dood, niets werd verzuimd om hen hunnen pligt als Christen en soldaat te doen verzaken. Men wierp zelfs de bebloede koppen van gesneuvelde Spanjaarden in hunne verblijven. Slechts een hun ner liet zich overhalen, een zekere Carranque, vrijwilliger bij de Baskischc vrijwilligers, die later de Mooren nog legen zijne oude makkers aanhitste. Na het sluiten van den vrede waren de Mooren eensklaps zeer voorkomend tegen hen geworden. ITALIË. De berigten omtrent den staat van zaken op Sicilië blijven nog ver ward en soms in tegenspraak met elkander. Men kan daaruit eehter met zekerheid opmaken dat de hervatting van het bombardement van Palermo, vroeger gemeld, niet heeft plaats gehad; waarschijnlijk ten gevolge van het verlengen van den wapenstilstand. Omtrent den eind-termijn van dien wa penstilstand zijn de lezingen verschillend. Men spreekt van 5, van 7 ook van 12 Junij. Een berigt van Turyn kondigt daarvan eene onbepaalde ver lenging aante weten tot dat een der partijen die zal opzeggen. De door den koning van Napels aangeboden concession en het gebrek aan krijgsbe hoeften zal zeker tot die overeenkomst geleid hebben. Zoo veel schijnt zeker, dat de koning van Napels, na de weigering der mogendheden om in de zaak tusschen beide te komen, zich tot den keizer van Frankrijk heeft gewend, echter mede zonder goed gevolg. Te Palermo zijn overal barricades opgeworpenzoodat de stad in eenen gcduchten slaat van tegenweer is gesteld. Messina is een verlaten plaats; alle goederen van waarde zijn aan boord der schepen gebragt. Behalve die van Frankrijk zijn al de consuls vertrokken. Naar men zegt hebben de koninklijke troepen meer dan 2000 man aan gewonden en zieken. Er wor den vele pogingen gedaan om de troepen tot deelneming aan den opstand over te halen. Op nieuw zjjn 1000 vrijwilligers er in geslaagd te Marsala te landen. Het rcvolutionnaire comité heeftuit naam van den dictator Garribaldi doen bekend maken, dat het volk van Sicilië opgeroepen zal worden om bjj eene algemeene stemming te verklaren of het al dan niet verkiest dat het eiland bij Sardinië zal worden ingelijfd. Mazzini heeft dezer dagen bij een manifest aan de Italianen verklaard, dat Italië ten laatste ééne republiek moet worden, maar dat hij intusschcn het streven van de Sardinische regeringomdat en zoo lang het voor de bereiking van dal einddoel bevorderlijk is, niet wil tegenwerken. Uit Home wordt gemeld dat de Napelsche gezant aldaar teruggeroepen is. Men geloofde dat hij bestemd is om plaats te nemen in het ministerie. Sedert Garribaldi's overwinningen vreesde men ook te Rome voor volks bewegingen. Er kruisten onophoudelijk sterke Fransche patrouilles. PRUIIIEN. BERLIJN, 5 Junij. Vroeger is gemeld dat de prins van Pruissen zich onlangs te Saar- briick, even als bij de sluiting der zitting van de kamer, zeer krachtig had uitgelaten omtrent de onschendbaarheid van het Duilsche grondgebied. Men maakte uit deze woorden, op de grenzen van Frankrijk uitgesproken, op dat Pruissen de Fransche staatkunde ten hoogste wantrouwde. Thans nu men een volledig verslag heeft ontvangen van het gesprokene, blijkt het dat niet de prins-regent, maar een lid van de deputatie der burgers zich aldus heeft uitgelaten. Er is op nieuw sprake van eene bijeenkomst van den prins-regent en kei zer Napoleon, die nu te Baden zou plaats hebben. TURKTE. Volgens berigten uit Beyruth, van 24 Mei, nemen de moorden aldaar zeer toe. De Drusen namen voortdurend eene uitlartende houding aan. In berigten uit Alexandrië van den 30slcn wordt gezegd dat de burgeroorlog te Beyruth reeds begonnen was. De pacha was onmagtig om de rust te handhaven. OOKT-INDIE. BATAVIA, 23 April. Gedurende de laatste 14 dagen heeft zich op Java het ongewoon ver schijnsel voorgedaan, dat de regens, die gedurende de west-mousson in vele provinciën schaars vielen, en reeds vrees voor den aanstaanden rijstoogst veroorzaakten, nu nog, na den lstc0 April, met verdubbelde kracht terug keerden, en overstroomingen veroorzaakten, zoo geweldig, als de oudste bewoners zich niet herinneren. Zij hebben zich met de meeste kracht en vernielende woede doen kennen in de heide groote Delta's van Samarang (Damak en Grobogan) en van Soerabaija, op de westelijke grens van Pasoe- roewan en volgens de laatste berigten ook in de residentie Bezoekie. Op vele plaatsen is daardoor aanmerkelijke schade veroorzaakt. De waterwerken in LONDEN, 7 Junij. Reuters Office.) De Fransche regering heeft bij die van België aangedrongen op het doen van voorstellen tot sluiting van een handelsverdrag. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 6 Junij. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente is, ter vervulling der vacatureveroorzaakt door het emeritaat van ds. M. van Meetercnhet volgende alfabetisch gestelde 12-tal predikanten uitgebragt dd. Adriani, te Rotterdam; Ternooy Apèl, te Delft; Boonen, te Middel burg; Deeleman en Francken, beide te Rotterdam; ter Haar, te Nijmegen; de Keyser, te Arnhem; Posthumus Meyjes, te Doesburg; dr. van Oosterzee en dr. Piersonbeide te Rotterdamdr. Rauwenhoff, te Leydendr. Schef- fer, te Enschedé. AKADEMIE-NIEUW8. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCROOL. Den 7den Junij de heer J. Koetser, van Leyden, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Vier waarnemingen van keering op den voet. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat het Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1860 door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 23sten der vorige maand, N°. 48, is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 7 Junij 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, twee, op den 30stcn der vorige maand invorderbaar verklaarde, Ko hieren, als: een van het Patentrcgt, vierde quartaal, en een voor de belas ting op het personeel, viercndeeljaarsch aanslagen, beiden over het dienst jaar 1859 en 1860, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Cour. worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 7 Junij 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien art. 110 van de Algemeene Politieverordening, in dato 9 October 1856, waarbij de bevoegdheid wordt verleend, om bij bijzondere gelegen heden nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rjjtuigen op straat te maken; Bepaalt 1°. dat op Maandag, den llden dezer maand, ter gelegenheid van den gecostumeerden optogt, door HII. Studenten der Leydsche Hoogeschool te houden, langs den weg, welken de optogt neemt, op dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paar den, den optogt ontmoetende, niet in tegenovergestelde rigling zullen mo gen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen. En 2°. dat des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets mag worden gereden. Wijders noodigt hij de ingezetenen dringend uit, alle belemmeringen uit den weg te ruimen, welke aan dien optogt hinderlijk zouden kunnen zijn en tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvanieder naar vermogen mede te werken. De Burgemeester voornoemd Leyden 7 Junij 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. ftutrgctrltjfce £tanb. Tan den 31 Met tot en met den 6 Junij I860. BEVALLEN: J. Kramers, geb. van den Ouweelen.Z. C. Nieuwenburg, geb. ColpaZ. M. A. Gijzengeb. Knaap, D. K. SchoonD. C. M. Pa- ternotte, D. J. M. S. Rosier, geb. Schouten Z. J. J. Noest, geb. de Vink, Z. M. Persoon, Z. C. van Zijp, geb. van Beek, D. M, VerhaalF, geb. Lensink, D. J. II. Boongeb. Cinjce, D. S. M. Bernardgeb. van Nierop, D. J. C. de Jong, geb. Diemei, D. C.Kriek, geb. Poelijoe, D. H. van Polanen, geb. van den Dop, D. E. Ladangeb. van der Togt, Z. C. J.de VroedeZ. C. Fraikingeb. van der WintZ. J. Hannaart ,geb. Beuzema- kerZ. G. Toorensgeb. BoekooyZ.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2