leydsche courant. VRIJDAG 8 JUNIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaarf de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN7 Junij. De commissie belast met de regeling der tentoonstelling van plaatselijke nijverheid, die alhier door de Leydsche afdeeling van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid is tot stand gcbragt, heeft het gemeentebestuur uitgenoodigd om Zaturdag aanst. de tentoongestelde voorwerpen in oogcnschouw te nemen. Dientengevolge is in de zitting van den gemeenteraad van heden eene commissie benoemd om aan die uitnoo- diging te voldoen. Op den 5deo dezer is in het IVapen van Amsterdam op hel Rus land te Amsterdam gehouden de eerste Algemeene Vergadering van de in Sept. 1859 hernieuwde en op geheel andere grondslagen dan vroeger geves tigde Maatschappij van Weldadigheid. De Afdeelingen hadden groote be langstelling aan den dag gelegddoordien afgevaardigden gezonden waren door: Alkmaar, Alphen, Amsterdam, ArnhemAssen Bolsward, Deventer, GroningenHaarlem's HageHeereveenHoornLeydenNijmegenUtrecht, Woerden, Zutpheu; verder hadden eenige leden der Maatschappij uit ver schillende plaatsen gebruik gemaakt van hun regt om de vergadering bij te wonen. Alle de commissarissen, de hceren van Andringa de Kempenaer, de Meester, van der Veen, Heshuyzen en de la Bassecour Caan, benevens de directeur der' koloniën, de heer Jongkindt Coninck, die als secrelaris fungeerde, waren tegenwoordig. Door den voorzitter werd verslag uitgebragt over den tegenwoordigen staat der Maatschappijdienieuwlings geconstitueerdruim 4000 leden telde. De vooroordeelendie tegen de wijze van bestuur der vroegere Maat schappij ontstaan warenhadden veroorzaakt dat tol dusverre geen grooter aantal leden in ons vaderland zich tot het lidmaatschap a 2.60 (of hooger) had verbonden. Men trachtte zoo veel slechts eenigzins mogelijk verbetering in den toestand der koloniën te brengendoor strenge handhaving van het beginsel dat er alleen loon voor arbeid zoude gegeven wordendoch niet eensklaps kon aan lang ingewortelde misbruiken paal en perk gesteld worden. Hierna werd eene commissie van 3 leden benoemd tot het nazien der boeken van de Maatschappij, bestaande uit de bh. Duymaer van Twist, Rau van Gameren en Quarles van Ufford, benevens twee plaatsvervangers, ingeval van verhindering van een of meer der benoemde. De volgens den rooster aftredende commissaris werd met algemeene stem men herkozen. Vervolgens werden het reglement van beheer, alsmede de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1860 langdurig besproken, gelijk ook daarna eenige veranderingen in de statuten der Maatschappij. Op deze verande ringen door de vergadering aangenomenzal de koninklijke goedkeuring gevraagd worden. Nadat men nog eenige punten, vooral de aanstaande verkoop van het instituut te Wateren en omliggende grondenbehandeld hadsloot de voor zitter de zeer langdurige vergadering, doch die zich door voorbeeldige eens gezindheid en welwillendheid had gekenmerkt. Mogten nog vele landgenooten zich aansluiten aan eene Maatschappij die, door wijlen den edelen van den Bosch met de beste bedoelingen ge sticht, doch later ontaard, zich thans weder in haren oorspronkelijken staat verheft; voor onze stad en arrondissement kan men zich voor het lidmaat schap aanmelden bij den secrelaris der Leydsche afdeeling den heer m'. C. A. Boonacker. Op den avond van den 4den dezer bevonden zich eenige personen in eene herberg aan den Voorschoter weg. Bij het huiswaarts keeren, als zij eenigzins door den sterken drank verhit waren ontstond er tusschen een paar hunner twist, die haren oorsprong had in minnenijd, welhaast tot eéne geduchte vechtpartij overging, en het gevolg had dat de een den ander met een mes eene ernstige wond aan de hand loebragt. Bij aanschrijving van den minister van oorlog dd. 2 Jutiij is aan de onderscheidene chefs der korpsen te kennen gegevendat er vóór den ls,c" Mei 1861 geene garnizoens-verwisselingen zullen plaats hebben. In de maand Mei zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 116,890 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ94,585.03; de opbrengst van het goederen-vervoer was 20,034,20j. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ105,014, het vervoer van goederen ƒ38,618, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland21,480 op- gpbragt. Op de aanbevelingslijst, door de arr.-regtb. te Rotterdam opgemaakt, ter vervulling der in dat collegic bestaande vacature, zijn, naar men ver neemt, geplaatst de bh.: mr. L. G. Greeve, kantonregter te Schiedam; mr. U. W. de Graaf, regter in de arr.-regtb. te Dordrecht en mr. T. L. L. Prins, subst.-griffier bij de arr.-regtb. te Rotterdam. Te Rotterdam zijn Zondag 11. de eerste kersen uit Duitschland aange voerd, om van daar naar Engeland te worden vervoerd. Men verneemt, dat ook in Duitschland, even als in de Geldersche streken, dat gewas door den storm veel heeft geleden. In de gemeente Haarlemmermeer zijn ten gevolge van de Pinkster- stormen, behalve - strooijen keeten en arbeidershuisjes, 19 boerenplaatsen geheel of groolehdeels vernield. In 's rijks marine-hospitaal te Nieuwe Diep is den 2den dezer een vreeselijk voorval gebeurd. Een gehuwd onder officier der marine aldaar was eensklaps door delirium overvallen en in gezegd hospitaal ter verple ging opgenomen. In zijne razernij ontevreden over zijne opsluiting en be waking, trachte hij aan zijne beide bewakers te ontkomen, doch daarin telkens verhinderd zjjnde, vloog h(j op eens in dolle vaart door de glasruiten der bovenverdieping en verpletterde zich den schedel. De ongelukkige laat eene vrouw met 5 kinderen na. Eergisteren en gisteren is voor het prov. gereglshof van Noordholland behandeld de zaak van Corn. Wilh. Loopwijk, ond 17 jaren, uit Koog aan de Zaan, beschuldigd van vergiftiging op het kind van dr. Stcphan aldaar. Gelijk men zich zal herinneren had zij vergif in den waterketel gedaan, waarbij haar doel was het kind uit den weg te ruimen. Thans beweerde zij het alleen op het leven van den in huis verkeerenden loopjon gen te hebben toegelegd. Het openb. ministerie eischte schuldigverklaring en veroordeeling tot de straffe des doods. De heer mr. A. Philips droeg hare verdediging voor en betoogde dat id deze zaak ontbrak het bewijs der feiten en dat de schuld der beschuldigde niet kon worden aangenomen. Na re- en dupliek is de uitspraak op 12 dezer bepaald. FKAlVkHlJH. PARIJS, 5 Junij. De keizer en de keizerin zijn naar Eontainebleau vertrokken. Prins Jcrömc neemt in beterschap toe, zoodat er geene bulletins omtrent zijnen toestand meer zullen uitgegeven worden. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft Arnoldus Smits, beschuldigd van moedwillige brandstichting, zonder dat te voorzien was dat hierbij eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt, vrijgesproken. Bij deze vrij spraak is hoofdzakelijk overwogen, dat het niet is bewezen, aan welke oor zaken de brand, waarvan sprake was, moet worden toegeschreven. 's GRAVEN 11AGE 7 Junij. Bjj kon. besluit van 2 Junij zijn bij de algemeene rekenkamer benoemd: tot commiesen, de hh. W. F. C. Margadant, J. P. Handel en A. den Engelse Wiemans, lot dus verre adjunct-commiesenen lot adjunct-commiesende hh. G. Johnson, C. C. Couwenberg en B. J. Holtzapfell, tot dus verre eerste klerken. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den generalen staf, tot kolonel, den luit.-kolonel II. V. E. Klapp, van dien staf, met bepaling dat hij voorloopig het tractement van luit.-kolonel zal blijven genieten; bij het wapen der infanteriebij het lsl« reg.tot kolonelden luit.-kolonel C. P. F. G. van Emdenkommandant van hel corps, en bij het 8ste reg., tot kolonelden luit.-kolonel L. A. C. de Bockmede kommandant van het corps. Men verneemt dat ter viering van den verjaardag van H. M. de ko ningin, die op Zondag invalt, op den avond van den volgenden dag eene illuminatie in het Bosch zal plaats hebben. 1111. KK. Un. prins en prinses Hendrik zijn heden morgen naar Amsterdam vertrokken, om zich van daar naar II. M. de koningin-moeder te Soestdijk te begeven. De raad van loezigt op de spoorwegdiensten is gisteren, door den minister van binnenl. zakenin deze residentie geïnstalleerd en heeft heden zijne werkzaamheden aangevangen. Als een bewijs hoe armzalig de toestand is geweest van de arlisten der Fransche opera alhier strekkedat op den laalsten avond hunner voor stellingen ter verdecling onder het geheele personeelwas overgebleven een saldo van zes Cents!('s Grav. Nb.) Op Dingsdag aanst. zal zoo hier als te Scheveningen eene algemeene schaalcollecte worden gehoudenten behoeve der nagelatcne betrekkingen van de, bij den storm van 28 Mei ji.verongelukte visschers. Te Scheveningen is uit zee aangebragt en wordt aan het commissariaat van politie bewaard eene duif, wier vleugelen onder anderen de volgende merken hebben: 1. 46. RCT g CAM 5. M.L. 17. BUITENLANFSCÏÏE"ÏK R1GTEN

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1