Per Telegraaf. OOST-INDIE. BATAVIA, 10 April. Tot predikant le Samarang is benoemd de heer F. IJ. van Hengel, en tot onderwijzer aan de gouvernements lagere school te Djokdjokarta J. Smit. Van Buitenzorg meldt men dat de zoogenaamde koflijluis veel schade berokkent aan den nieuwen oogst, en dat deze dus dit jaar niet voordeelig zal uitvallen. Van de Zuid- en Oosler-afdeeling van Borneo zijn tijdingen ontvan gen, tot 17 Maart jl. De expeditie naar Kandangon tegen de magt van demang Lehaman is zegevierend volhragt, met een verlies van slechts wei nig gesneuvelden en gewonden aan onze zijde. Dientengevolge is te Ama- wang post geval. In de Kapoeas is de Monlrado onledig geweest met den aldaar aan den dag gelegden overmoed te beteugelen. In Soengi Kanamit is door eene landingsdivisie van de Montrado en de Bali, onder bevel van den luit. ter zee lsle kl. Buyskes, eene vijandelijke benting genomenwaarbjj een sergeant-majoor van de landmagt sneuvelde. De opstand woedt echter nog voort en nieuwe aanvallen maken steeds nieuwe expedition noodig. De troepen, die deel hebben genomen aan de tweedeBonische expeditie keeren langzamerhand naar hunne haardsteden terug. De artilleristenop 29 Maart alhier aangekomen, zijn met geestdrift ontvangen. Na de terug komst der geheele expeditie zal er een groot feest plaats hebben. TURIJN, 30 Mei. Berigten uit Genua, van heden morgen ten half tien ure, melden dat het beschieten van Palermo reeds een aantal uren had voortgeduurd. Garribaldi was den 27st<™ Palermo binnengerukt. De belege raars, hoewel weinig in getal, hadden, door een zoo dapper opperhoofd geleid, evenwel de zege bevochten. Het hoofdkwartier van Garribaldi was in het midden der stad gevestigd. Er waren vele dooden gevallen. MARSEILLE, 31 Mei. Brieven uit Genua deelen mede dat Garribaldi op Sicilië de vorming van 8 regimenten infanterie bevolen heeft. Deze regi menten zullen in rang plaats nemen na het 52sle Sardinische regiment. Men verwacht regtstreeksche tijdingen uit Messina. Z. M. heeft toch bij vele gelegenheden openlijk verklaardzeide hij dat hem geen ander doel voor oogen stond dan om aan Frankrijk den rang in de rei der volken te verzekeren, die het toekomt. Men moet zich derhalve niet laten wegslepen door de ongerustheid, die de partijgeest in het leven tracht te roepen. Niettegenstaaude de gebeurtenissen, die sommige staten schokken en niettegenstaande het wantrouwen, dat men in het leven tracht te roepenkan Frankrijk zich te midden van rust en voorspoed veilig aan de bevordering zijner binnenlandsche belangen wijden. Frankrijk weet dat de keizer sterk genoeg is om aan iedereen den noodigen eerbied voor de rekten des lands in le boezemen en dat de keizer een te regtschapen nabuur en te getrouwe bondgenoot is, om de regten van andere landen te bedreigen. Genoemde verklaring kan niet ongepast genoemd wordenuithoofde dezer dagen in een openbaaar geschrift werd verkondigd dat Frankrijk zich thans weder van het hem toekomende overwigt had meester gemaakt, en dat Europa zich daaraan gewennen moest. Prins Jeröme is op nieuw ongesteld. Hij is door eene hevige congestie in het hoofd aangetast. Van Toulon zijn thans zes schepen naar de Hyèrische eilanden geste ven en drie zullen naar Genua gaan om troepen af te halen. De keizerin-moeder van Rusland zal aanstaanden Vrijdagmorgen op het Russische fregat Olaf van INizza alhier aankomen, en door den Russischen gezant bij ons hof, den heer von Kisselef, alsmede door de plaatselijke overheden ontvangen worden. Zij zal denzclfden oehtend met eenen bijzon- deren trein naar Lyon vertrekken, en aldaar den volgenden dag den keizer der Franschen ontmoeten. Wegens de afwezigheid des keizers op Vrijdag aanst. is dus de plegtige intrede der troepen onder generaal Bazaine uitgesteld. Heden zijn de vaandels door het Fransche leger in Italië veroverd, en twee standaards aan de Marokkanen ontnomen, van de Tuileriën naar het hotel der Invaliden overgebragt. De Iegitimistische partij schijnt den graaf de Montemolin te verlaten. Dezer dagen zijn eenige hem loebehoorende juweelen le koop aangeboden. ITALIË. De Sardinische kamer van afgevaardigden heeft het verdrag lot afstand van Savoye en Nizza aan Frankrijk met 229 tegen 33 stemmen goedgekeurd. 23 leden hielden zich buiten stemming. Voor dat de stemming plaats had verklaarde de heer Cavour dat hij van de zijde van Frankrijk geene waar borgen bezat dat Sardinië in het ongestoord bezit van de aangehechte lan den zou blijven, maar dat de regering genoegen nam met de verzekering dat het beginsel van non-interventie zou geëerbiedigd worden. De heer Ra- tazzi had hem gedwongen deze teedere snaar aan te roeren. De Sardinische regering heeft bij de vertegenwoordiging een ontwerp van wet voorgedragenstrekkende om in de nieuwe provinciën des rijks dadelijk verbindende kracht te geven aan die bepalingen van het Sardinische strafwetboek, welke verzet van geestelijken tegen voorschriften van 'slands grondwet betrefïen. De aartsbisschop van Pisa isvan een officier der karabiniers vergezeld te Genua aangekomen. Hij wordt naar Turyn gebragt. Men verneemt ook de gevangenneming van den bisschop van Carpi, in Modena, en van zijnen vicaris en vijf geestelijken, naar men zegt, ten gevolge eener onderschepte briefwisseling met den voormaligen hertog. Terwijl de Napelsche regering op nieuw een officiële depêche openbaar heeft gemaakt, volgens welke Garribaldi te Parca op nieuw door de kon. troepen is verslagen, wordt van eene andere zijde gemeld dat Garribaldi, met zijne geheele magt en met al zijne militaire hulpmiddelen, den 27slcn een aanval op Palermo gedaan en alle buitenwerken vermeesterd heeft. Hij zon er ook in geslaagd zijn in de stad te dringen. Het vuur in de stad hield aan, terwijl de forten en schepen, die in de haven lagen, door hun vuur de pogingen der kon. troepen, die onophoudelijk aan hevige aanvallen bloot stondenondersteunden. Volgens bijzondere berigten uit Napels zou de koning vier oude gene raals, onder anderen den generaal Landi, uit Sicilië teruggeroepen en jongere afgezonden hebben om hen te vervangen. Een gerucht zegt dat er op de Siciliaansche kust eene botsing heeft plaats gehad tusschen een Engelsch en een Oostenrijksch vaartuig. Dit laatste wilde oorlogsbehoeften voor de kon. troepen ontschepen, maar werd daarin door het Engelsche schip met geweld verhinderd. Ten slotte had het Engelsche schip zich van de geheele lading meester gemaakt. PRCII8EN. BERLIJN, 29 Mei. Op den 25sten dezer heeft de prins-reger.t en prins Frederik Wilhelm de plegtige opening bijgewoond van de spoorwegen tusschen Kreuznach en Saarbriick en tusschen Saarbriick en Trier. Te Saarbrück werd de prins regent namens den keizer van Frankrijk door den generaal Monge, bevel hebber van Melz, en baron de Jeanin, prefect van Melz, begroet. Ook heeft de vorst aldaar eene aanspraak gehouden tot de aldaar vereenigde corporatiën en gilden, waarin hij zich over de onschendbaarheid van den Duitschen grond krachtig heeft uitgelaten. Te Liefer aan den Moezel heeft den 25sten dezer een zware brand ge woed waardoor een groot aantal huizen en de kerk zijn in de asch gelegd. OOSTENRIJK. WEENEN28 Mei. Het officiële blad van Venetië deelt een besluit van onze regering mede, waarbij 365 uitgeweken ingezetenen van Oostenrijksch-Italië opgeroepen worden om binnen 4 maanden in het Oostenrijksch gebied terug te keeren, daar zij anders aan de bepalingen der wet van 24 Maart 1832 zullen onder worpen worden. Zij verliezen dan hunne nationaliteit, het regt om in Oostenrijk over hunne goederen te beschikken of er door aankoop of erfla ting goederen te verkrjjgen. Ïaurgctrltjfïc Tan den 34 tot en met den 30 Rel 1860. BEVALLENC. la Rooy, geb. Planje, Z. C. Musegaas, geb. Hazelhors, D. A. M. Berreegeb. BredeveldD. tweel. H. van Koperengeb. van der Lelie, D. Q. Lagerberggeb. van der Meel, M. J. van Es, geb. Planje, D. J. C. Walle, geb. Schuyer, D. F. van der Kampgeb. Poelioe.D. W. J. Wyling, D. J. de Water, geb. Wassen burg, D. M. J. Timpgeb. de Graaf, Z. M. van Uldengeb. WallaardD. J. Frankhuizen geb. de Ridder, Z. M. C. Koet, geb. Rauzet, D. L. Hakkaart, geb. de Vrind, D. C. de Graaf, geb. Nyhof, D. J. Elzenbroek, Z. J. G. W. Bolt,Z. A. M. M. de Haangeb. de RidderD. GEHUWD: H. K. Mazirel, Jm. en C. J. van Hulst, Jd. G. van Beek, Jm. en E. T. de Kruis, Jd. J. Schroef, Wedr. en M. H.BIom, Jd. S. Reijke, Wedr. en J. M. Leufgens, Wedc. J. Koornhof, Jm. en M. Slierings, Jd. J. MontagneJm. en J. van der Meer, Jd. H. Kanbier, Jm. en M. van Duuren Jd. J. P. RatelJm. en G. M. TijkenJd. J. H. ZitmanJm. en G. Hjjze- lendoorn, Jd. J.Meijer, Jm. en S. NeuteboomJd. C. vanMeurs. Jm. en M. A. Rijken Jd. C. SlikkelorumWedr. en P.Bommelie, Jd. J. Verhaar, Wedr. en L. S. Alders, Jd. J. de Koning, Jm. en M. C. de Groot, Jd. OVERLEDEN: H. W. van Leeuwen, Z.11 j.en 10 m. H. van der Woerd, Z„ 2 m. Geertruy Diepenbach 73 j. W. J. D. de Roo, Z.4 m. C. J. Selier, D.9 j. en 11 m. W. vau Berkel75 j. J. van der WoerdD.2 j. en 9 m. L. Horsman D., 9 j. en 5 m. L. Jasperse, 43 j. P. Nail ook be kend als P. Nagel, 66 j. -SI. Uannaart, D.lj. L. van Zijp, 67j. M. Beenakker, Z.9 m. M. Maas, geb. van Welzen 87 j. W. Jaspersegeb. Weerdenburg, 40j. A. de Munnik Z.4 m.— A. II. van Heuven van Staare- ling72 j. A. TangeD.bijna 7 m. J. Hanselaar44 j. E. J. van Reen D.bijna 10 j. P. de Groot, Z.6j. en 4 m. CathaMiloo. 28 j. Susa Deyn, 25 j. M. Spaageb. Boom66 j. J. GroenD.bijna 5 m. G. van der VeenD.4 j. J. Huibrechts, Z.ruim 13 m. P. Waasdorp, 42 j. AKADEMIE-N1EUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGEPCHOOL. Den 31slen Mei de heer F. L. Rutgers, van Breede (prov. Groningen)* be-~ roepen pred. te Soesterberg, in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van zijne disquisitioDe fundamento quo Iohanne auctore fidem sibi habendam nili voluerit Christus. De ondergeteekende, predikant der hervormde gemeente alhier, heeft eene dringende uitnoodiging ontvangen om mede te werken met de commissie, die zich te Katwijk aan Zee gevormd heeft om door het verzamelen van liefdegiften te voorzien in den nood der weduwen en weezen der bemanning van de bomschuit De drie gebroeders, in den ochtend van den 278tcn dezer verongelukt. Hij meent zich aan dit liefdewerk niet te kunnen of mogen onttrekken en verklaart zich bereid de bijdragen die zijne stadgenooten hem tot het gemelde doel zullen willen toezenden, met vermelding daarvan in deze courant, aan de Katwijksche commissie over te maken. Leyden, 31 Mei 1860. A. RUTGERS van der LOEFF. ADVERT ENTIEN. Getrouwd J. J. BONKE van Rotterdam Leyden 31 Mei 1860. en G. M. J. F. HOELEN. Getrouwd: Reverend L. G. F. BICCARD, of Cape Town, Leiden, 31 Mei 1860. with S. van der MOORE.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 3