n. M. de koningin-moeder is heden morgen met een extra-spoortrein uit de residentie naar Soestdijk vertrokken. dat zij plotseling overleed. Op Tcxe zijn twee wagens met lammeren in liét water geslagen, waarbij een jongen het leven verloor. Te Rotter dam werd in de Nadorstlaan eene vrouw in het water geworpen en eerst den volgenden dag als lijk gevonden. Te Delft is een jeugdig meisje door een nedervallend stuk muur verpletterdzoodat zjj onmiddellijk den geest gaf. Te Nieuwveen zijn een jongeling en zijne beminde, die huiswaarts keerden, met rijtuig en paard in het water geraakt; alleen het meisje en het paard werden gered. Te Zevenhoven is een 13-jarig knaapje door eenen instortenden muur gedood. Nabij Kampen zijn van de algemeene weide, waarop ruim 800 koeijen stondenmeer dan 200 afgezwommen. Een groot aantal dezer dieren zijn verdronken. Ook de zeetijdingen zijn vol van rampen. Nabij Zandvoort is een brik gestrand, die de Nederl. vlag toonde; de bemanning is daarbij omgekomen. Van een ook aldaar gestrand Fransch schip was de bemanning gelukkiger. Voorts wordt melding gemaakt van het vergaan eener Zweedsche brik op de Noordhaaks, van een Hamburger stoomschip op de Texelsche kust, en van eene Zweedsche brik nabij West-Capelle. Op zee zag men overal za ken, van schepen afkomstig, drijven. Van wege het meteorologisch observatorium wordt omtrent den storm van Maandag 11. het volgende medegedeeld: «Nadat er Zaturdag 'snamiddags een paar donderbuijenbij dalenden barometerstand, langs de stad waren getrokkenwerd het weder guur en onstuimig. Zondag morgen was het zelfs stormachtig en er vielen zware regenbuijen. Les avonds werd het echter stiller, doch voor dit jaargetijde zeer koel. De barometerstand nam in den loop van den dag in hoogte toe en menigeen die niet wist dat die stand op eene enkele plaats waargenomen geene weêrvoorzegging toelaat, maar alleen door vergelijking met andere plaatsen tot eene volgende weêrs- gesteldheid kan besloten wordenzag zich den volgenden dag bedrogen. Het was Maandag koud en guur. Van 's morgens 11 tot 's nachts één uur heerschte er een storm, die vooral van 'snamiddags 4 tot 'savonds 11 ure zeer hevig was. De sterkste windstoot had plaats ten 7 ure 20 minuten en oefende eene drukking uit van 110 Neder!, ponden op de vierkante el. De windrigting was van W. tot NW.de temperatuur zeer laag. Het mini mum in den vroegen morgen van den 28s,cn was 7 graden der honderddeelige schaal; dat op Dingsdag morgen waargenomen slechts 1,2. Het verdient op merking, dat ook het maximum zoo laag was; op den 28,teD slechts 12 gra den. De lage barometerstanden, die in den morgen van den 26sten in het oosten van Europa, te Moskou, Kiel en Helsingfors waren, verklaren deze ongewone koude en sterken wind." Bij den storm op 28 Februarij jl.die echter veel korter van duur was, was de sterkste windstoot 125 Ned. ponden op de vierkante el. '8 GRAVENIIAGE31 Mei. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. mr. I. A. van Roijen, 'skonings commissaris in de provincie Groningen; en jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, 'skonings commissaris in de prov. Noordbrabant. Ook heeft Z. M. den vice-admiraal D. Bijl de Vroe, direc teur en kommandant der marine te Willemsoord, benoemd tot zijn adju dant in buitengewone dienst. De eerste luitenant Sluiter, van den staf der artillerie, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Wij vernemen dat Z. M. de koning der Belgen benoemd heeft tot rid ders der Leopoldsorde den luit.-kolonel J. W. C. van Gorkum en den rid- meester-adjudant F. A. G. L. Römer, beiden van het reg. dragonders. Zoo als men zich zal herinneren, heeft Z. K. II. de graaf van Vlaanderen, tijdens zijn bezoek alhier, dit regiment in oogenschouw genomen. Z. M. heeft benoemd tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht mr. C. F. T. van Maanenthans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Gravenhagetot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Gravenhage mr. H. J. A. Raedl van Olden- barnevelt, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht, en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Dordrecht jhr. mr. B. C. de Jonge, thans griffier bij het kantongeregt te Gouda. Aan den heer mr. F. B. Coninck Liefsting is, op verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het eerste schooldistrict der provincie Drenthe, en in zijne plaats benoemd de heer H. Boom, te Assen. Z. M. heeft goedgevonden den lslcn luit. kwartiermeester jkr. F. van Bevervoorden, van het 4de reg. infanterie, op verzoek, eervol ontslag uit de dienst ie verleenen en op pensioen te stellen den kapitein R. J. Haan, van het 3de reg. infanterie; voorts te benoemen: bij het 3de reg., tot kapi tein van de 3dc kl. den lsten luit. C. L. Joffroy, van het corps; bij het 4de reg., tot kapiteip van de 3d0 kl.den lsten Iuit.-adjud. L. M. E. Wilhelmie, van het corpsbij het 5dc reg.tot majoor den kapitein der l!le kl. L. A. Witte Eechout, van het 6de reg.; tot kapitein van de 3de kl.zijn ordon- nance-officier den lsten luit. jhr. J. W. F. de Geer, van het corps, met bepaling dat hij aanvankelijk in zijne betrekking van ordonnance-officier gehandhaafd blijft; bij het 6de reg., tot kapitein van de 3de kl.den Is"™ luit.-adjudant L. J. Tihange, van het 8ste reg.; bij het 7de reg.; tot majoor, den kapitein der lste kl. J. F. Stoltenhoff, van het 4de reg.; tot kapitein van de 3de kl., den lstcn luit. G. A. Lambert, van het lste reg. De majoor van Nauhuys, kommanderende het eerste bataillon van het 5de reg. infanterie, is op zijn verzoek voor den tijd van een'jaar op non activiteit gesteld. Door Z. M. is eene wijziging gebragt in het garnizoensreglement bij het leger. De schildwachten op hunne posten zullen voortaan alleen voor den koning en de verdere leden van het koninklijk huis het geweer presenteren. Er is sprake van eene reorganisatie der Delftsche akademie, en wel vóór de behandeling van de begrooting voor 1861in de tweede kamer der staten-generaal. De eerste kamer zal morgen hare werkzaamheden hervatten. Gisteren is alhier geopend de 42ste vergadering der evang.-luthersche synode. Leden zijn: ds. J. C. Schultz Jacobi, te Rotterdam, president; ds. A. J. Schroder, te Arnhem, vice-president; ds. K. N. Meppen, te'sHage, secretaris; dr. J. II. Michelsen. te Haarlem, tweede secretaris; de heer mr. J. H. Molkenboer, te Amsterdam, penningmeester; prof. F. J. DomelaNieu- wenhuis, te Amsterdam, praeadviseur, ds. C. L. W. Westhoff, te Utrecht; d'. J. G. Liernur, te Haarlem; d!. B. T. Lublink Weddik, te Amsterdam; ds. J. A. Kramer, [te 'sHage; ds. J. C. Manssen, te Groningen; de heer C. P. Sander, te Rotterdam; de heer mr. F. F. Karseboom, te 'sHage; de heer C. L. Keurenaer, te 'sHage; de heer dr. J. H. Kroon, teZutphen; de heer J. Backer, te Oosterbeek; de heer J. A. Schmidt, te Ylissingen; de heer mr. H. C. Hedeman HGzn., te Amsterdam. In de zitting van het prov. gereglshof van Zuidholland zou de behan deling plaats hebben der zaak van Krijn Hengstmengel, uit Rotterdam, be schuldigd van poging tot moord op J. M. Veltenaar, verlaten huisvrouw van P. J. Zijderveld. Deze vrouw, als eerste getuige gedagvaard, bleef, welke moeite ook aangewend werd, weigeren den eed af te leggen van de waar heid te zullen spreken. Zij verklaarde zich te slecht om getuigenis der waarheid te geven, was bevreesd het leven te zullen moeten verliezen, ver keerde in angst voor den besch.dien zij niet geloofde dat in hechtenis was, en gaf overigens zoodanige antwoorden dat het scheen als of zij niet volkomen meester van hare zintuigen was. Het hof heeft dientengevolge de zaak uitgesteld tot 14 Junij en gelast de le getuige in gijzeling te stel len en haar veroordeeld in al de tot nu toe gemaakte kosten. TeScheveningen zrjn van de 70 pinken, die Maandag II. in zee waren, 12 teruggekeerd. Volgens loopende geruchten, waaraan men, helaas, geloof kan slaan, is er weder eene pink met de geheele bemanning vergaan. Zij zou zijn de vrouw Maria Pronk, stuurman Klaas de Graaf, reeder Bastiaan Pronk. De ongerustheid bij reeders en in de gezinnen der visschers is alhier groot, hetgeen wel geen verwondering zal baren, als men in aanmerking neemt dat de oudsten van dagen alhier, mannen die eene halve eeuw de zee bevaren hebben, geen storm hebben beleefd, zoo als die van Maandag. Latere berigten bevestigen niet alleen het vergaan van bovengenoemde pink, maar deelen ook het verongelukken mede van de pink Jacoba Elisa beth, reeder P. de Niet, terwijl er ook vrees bestaat voor een pink van den reeder J. Groen. Op de beide verongelukte pinken waren drie kinde ren die met hunne vaders tot uitspanning waren medegevaren. Nog 40 pin ken zijn afwezig, maar van 20 heeft men geruststellende tijding. In den nacht van Maandag op Dingsdag is de matroos Pronkdie de wacht aan boord eener pink had, over boord geslagen en verdronken. De stoomboot, welke bij Scheveningen op het strand is geraakt, zit wel diep in het zand, doch in de gegeven omstandigheden niet ongunstig, daar het schip niet dwars voor het strand ligt, zoodat er nog hoop be staat, dat het, nadat de lading gelost is, zal kunnen afgebragt worden. Met de lossing is een aanvang gemaakt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN29 Mei. Nadat de afschaffing van belasting op het papier door het hoogerhuis was verworpen, zijn er twee kabinetsraden gehouden, over de vraag of het ministerie dientengevolge zou aftreden of gewijzigd worden. Lord Russell en drie zijner ambtgenooten waren die meening toegedaan, maar door lord Palmerston werd het tegenovergestelde gevoelen krachtig voorge staan. De laatste hield de overhand en al de ministers bleven hunne por tefeuilles behouden. De voorgestelde hervorming van het kiesstelsel kan hea echter op nieuw in eene moeijelijke stelling brengen. Gisteren en heden heeft alhier een zware storm gewoed. In Yorks hire is er zelfs sneeuw gevallen. De Mom. Herald deelt mede dat alhier berigten ontvangen zijn uit China, meldende dat de keizer der Franschen eene schikking heeft aange gaan met de Chinesche autoriteitenbij welke hij 2,000,000 doll, aanneemt als schadevergoeding voor de beleediging de Fransche vlag aangedaan en dientengevolge zijne strijdmagt uit China zal terugroepen. Dit berigt, ge heel in tegenspraak met hetgeen vroeger is gemeld, vereischt nadere be vestiging. Volgens berigten uit New-York is het Japansche gezantschap den 14dta Mei te Washington aangekomen. Het zou den 16den aan den president voor gesteld worden. Een bark met 800 negers aan boord was nabij Cuba genomen en naar New-Orleans gebragt. In het midden van April heeft men te Callao en eenige andere plaat sen in Peru een hevigen schok van aardbeving waargenomen. De schade; hierdoor in weinige seconden aangerigt, wordt in Lima op een millioen dol lars begroot. In 'tgeheel zijn er 28 schokken waargenomen, waarvan een 80 seconden duurde. Een berg was in tweeén gespleten en een vulkaan te voorschijn gekomen. FKANKRIJK. PARIJS, 29 Mei. De heer Fould, minister van staat, heeft bij gelegenheid van eenen landbouw-wedstrijd te Tarbes eene rede gehouden en zich zeer vredelievend over Frankrjjks staatkunde uitgelaten. Daar deze rede door den Moniteur wordt medegedeeldverlangt de regering daarop de algemeene aandacht te vestigen. Nadat de heer Fould de voordeelen van de onlangs tot stand ge- bragte handelswetgeving had doen uitkomen, herinnerde hjj de gemagtigd- heidwaarvan de keizerna den jongsten oorlogblijken gaf. Die gemag- tigdheid strekte tot waarborg van 'skeizers handelingen in de toekomst;

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2