Per Telegraaf. het 280 voet in de lengle en 20 voet in de breedte meethet kanbehalve de equipage, meer dan 800 passagiers bergen. Het is Giraffe genaamd en men gelooft, dat het op een en denzelfden dag van Glasgow naar Belfast en terug zal stoomen. Uit Portsmouth meldt men dat een te Sandown-forl op het eiland Wight in bezetting liggende sergeant der artillerie, Whitworth genaamd, zijne vrouw en 5 kinderen heeft vermoord, door hunne hoofden nagenoeg af te snijden. Na het volbrengen dezer gruweldaad, trachte hij zich zeiven den hals af te snijden, waarin hij echter niet slaagde, en waarop hij zich zeiven bij den bevelvoerenden officier aangaf. Men vermoedt, dat Whit worth aan verstandsverbijstering lijdt. In Angustus aanst. zullen de roeiclubs van het Vereenigd Koningrijk hier een grooten internationalen wedstrijd doen houdentot deelneming waaraan alle heeren roeijers in Duitschland, Frankrijk, België, Nederland, Rusland en Noord-Amerika uitgenoodigd zijn. De booten moeten door de heeren roeijers medegebragt en door hen persoonlijk bestuurd worden. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Mei. Het wetgevend ligchaam heeft het door de regering voorgedragen ont werp van wet, strekkende om de invoerregten op suiker, koffij, thee en cacao te verlagen, een gevolg van het met Engeland gesloten handels verdrag, met 233 tegen 10 stemmen aangenomen. Het dagblad van Savoye zegt dat, naar men meent, de inlijving van Savoye bij Frankrijk op den 25slen dezer zal plaats hebben. De Moniteur zou dan de benoemingen betreffende de nieuwe departementen mededeelen. Vrijdag 11. is alhier eene vergadering gehouden van de aandeelhouders in de Suez-maatschappij. Die bijeenkomst had eene staatkundige kleur, want men toonde zich zeer verbitterd op de Engelsche regering, die op eene min of meer officiële wijze den aanleg van het kanaal belemmerde. De aandeelhouders wilden niet gedoogen dat de rekening voorgelegd werd; de geldzaak was in hun oog van minder belang. Zij hebben den wensch uitgedrukt dat men er in slagen mogt den tegenstand van Engeland te over winnen, en met genoegen vernomen dat de hoofdlijn binnen 10 maanden af gewerkt zou zijn. 10,000 werklieden zijn aldaar aanwezig. Aan het observatorium alhier is men bezig met het stellen van een teleskoop, die al de tot hiertoe beslaande te boven gaat en de voorwerpen nagenoeg 20,000 malen vergrooten moet. Mevr. Ristori is dezer dagen aan een groot gevaar ontkomen. Zij zoude een drankje gebruiken, waarin 15droppels laudanum moesten gemengd zijnen bij vergissing had de apotheker er 30 in gedaan. Spoedige hulp heeft haar nog gered. ITALIË. Het gevecht te Calatafini, tusschen de volgelingen van Garribaldi en de Napelsche troepen geleverdis niet zoo beslissend geweest als de vroegere berigten, van de Napelsche regering afkomstig, hadden doen vermoeden. Met achterlating van een aantal dooden moeten de eersten in goede orde af getrokken z(jn. Daar de opstandelingen zich met de benden van Garribaldi vereenigd hebben, is hnnne magt tol eenige duizenden aangegroeid. Het schijnt dat zij over groote middelen kunnen beschikken, want de soldij wordt geregeld uitbetaald en aan niets is er gebrek. Men gelooft niet dat Garribaldi op Sicilië tegenwoordig is, want niemand heeft hem gezien en de stukken worden door het hoofd van zijnen staf, namens hem, geteekend. Men denkt dat hij in de Abruzzen of in Calabrië is, alwaar echter, voor zoo verre men weet, nog geene oproerige bewegingen plaats hebben gegre pen. De maatregelen in die streken genomen zijn indrukwekkend. Naar men verneemt zou de koning niet ongeneigd zijn om het eiland, door het doen van eenige concessiëntot rust te brengenzoo de bevolking daaraan nog het oor wil leeneu. Hij zou een onderkoningschap instellen, eene amnestie verleenen en een net van spoorwegen aanleggen. Voor het onderkoningschap wordt genoemd zijn broeder, de graaf Trani, die dezelfde beginselen is toegedaan als de koning, maar ook 's konings oom, de graaf Aquila, die, even als de graaf van Syracuse, de vrijzinnige beginselen voor staat. Wat er van zij, de generaal Lanza, een bekwaam en voorzigtig man, is afgezonden, om het eiland te bevredigen. Een zijner eerste maat regelen zal zijn de afzetting van den directeur van politie te Palermo, den heer Mariscalco, die zooveel tot de uitbarsting van den opstand heeft bijge dragen. Volgens een Engelsch blad is de generaal Filangieri met voorstel len naar het eiland vertrokken. Te Napels blijft het rustig. Er was sprake van het vertrek van den ko ning naar Gaëta. De stedelijke regering zoekt steun bij de lazaroni, en had eene aanzienlijke hoeveelheid wijn en levensmiddelen onder die klasse der bevolking doen uitdeelenten einde hare bekende koningsgezindheid nog meer op te wakkeren. Uit de laatste berigten, hoe tegenstrijdig in sommige opzigten ook, kan men opmaken dat de Napelsche troepen door de volgelingen van Garribaldi in de engte zijn gebragt. De laatstcn hadden reeds Montreale, eene stelling die Palermo beheerscht, bezet, en in de slad werden daardoor de volksbe wegingen opgewekt. Men geloofde of vleide zich dat de kon. troepen spoedig de slad zouden moeten verlaten. Bij de ambtenaren heerschte groote ver slagenheid en bij de bevolking geestdrift. De aanbiedingen des konings vonden geen ingang. De Sardinische regering zendt troepen in de rigting van Livorno, hetzij om, met het oog op een mogelijken aanval van de pauselijke troepen onder generaal Lamoricièrede stelling van generaal Cialdini te Bologna te ver sterken. hetzij met het oog op mogelijke gebeurtenissen in den Kerkelijken Slaat zeiven. De Sardinische kamer van afgevaardigden heeft de behandeling aange vangen van het verdrag met Frankrijk, omtrent den afstand van Savoye. Onder de Toskaansche geestelijkheid begint zich verzet te vertoonen tegen de staatkunde van koning Victor Emmanuel. Door de tegenwoordige regering worden daartegen maatregelen genomen. Tegen de bisschoppen van Faenza en Imola en den vicaris van Bologna is reeds eene vervolging bevolen, en de bisschop van Pisa wordt, naar men meldt, ter zake van wederspannigheid, onder militair geleide naar Turyn gebragt. Men beweert dat de geestelijkheid den Paus verzocht heeft diegenen harer leden die de kracht niet bezitten om wederstand te biedenverlof te ge ven naar Rome te gaan. De zwakheid van den aartsbisschop van Florence, die den koning in de kerk ontving, heeft, hoewel hij berouw toont, een slechten indruk gemaakt. Uit Rome meldt men dat de generaal Lamoricière op 14 Mei een reg. infanterie met twee stukken geschut en een detachement gendarmerie te paard heeft uitgezonden, met het doel om een waakzaam oog te houden op eene bewegingdie de aanhangers van Garribaldi in de rigting van Orbiiello wilden ondernemen. Nabij Monle-Fiascone is de gendarmerie, 80 man sterk, slaags geraakt met eene bende uit Toskane. De laatsten heb- I ben 25 dooden en 56 gekwetsten, waaronder de broeder van den bekenden Orsini, verloren. De pauselijke gendarmes verloren 3 man. De Toskaansche bende is terug gedreven. Te Rome heerscht veel beweging. Men weet echter dat het vertrek der Fransche troepen voorloopig is uitgesteld. PKUII8EN. BERLIJN, 20 Mei. Het Preuss. Volksblatl berigt dat er weder eene depêche is ontvreemd, en wel eene door den prins-regent aan prins Albert, gemaal van koningin Victoria, gerigt. Nabij Keulen is een schuitje, waarin 7 jongelingen uit die stad waren, in aanraking gekomen met eene stoomboot en omgeslagen. 5 hunner heb ben daarbij het leven verloren. In Mecklenburg is de toestand der landbewoners zeer ongunstig, zoo dat vele personen dat land verlaten. Onlangs zijn eenige personen naar Rusland gegaan, en dezer dagen op nieuw een honderdtal naar Amerika. OOSTENRIJK. WEENEN, 19 Mei. De regering schijnt thans met de beste gezindheden voor Hongarije be zield te zijn en aan lang gekoesterde wenschen gehoor te willen geven. Door de ijverige bemoeijingen van den generaal von Benedek is zij tot het besluit gekomenniet zonder hevigen tegenstand van den minister van eere- dienst, om het keiz. patent, betreffende de inrigling der protcstantsche kerk, zoo niet geheel op te heffen, dan toch grootendeels als niet verbindend te beschouwen. Ook in het staatkundige verwacht men de opheffing van be staande grieven. De houding van Rusland in de Ooslersche zaken moet op de veranderde denkwijze der regering niet zonder invloed zijn. Van de Hongaren, die voor hun leven tot leden van den rijksraad zijn benoemdhebben drie bedankt en drie zich daaromtrent nog niet uitgelaten. TURKTE. In sommige provinciën blijft voortdurend eene groote gisting heerschen. De godsdienstige dweeperij schijnt al het mogeljjke te willen doen om de tusschenkomst der Europesche mogendheden uit te lokken. Te Aleppo heeft men Christenen willen vermoorden en reeds waren er briefjes op hunne woningen geplakt, om hen aan de woedende Muzelmannen aan te wjjzen, toen het bestuur de raddraaijers in hechtenis heeft doen nemenwaardoor hel plan mislukte. Men gelooft echter niet dat de Christenen aldaar veilig zijn, want de bezetting is zwak. Een gedeelte van den spoorweg tusschen Cairo en Suez is door de zware stortregens vernield. LONDEN, 22 Mei. De Morning Post berigt dat de meerderheid in het hoogerhuis zich tegen het wets-ontwerp tot afschaffing van de belasting op het papier heeft verklaard, maar dat deze meerderheid zoovele aanhangers der regering omvat, dat men deze stemming niet als eene overwinning der oppositie kan beschouwen. Het ministerie zal dus in deze beslissing berus ten en de belasting behouden. De Times deelt mede dat het Napelsche leger door de strijdgenooten van Garribaldi nabij Palermo is verslagen. ■i'l'AIIS' BERHiTEM. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 24steD Mei 1860, des namiddags ten lj ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 2 leden voor het stembureau, bij de aanst. verkiezing van een lid voor de 2de Kamer der Slaten-Generaal. 2°. Benoeming van 2 leden voor de Commissie bjj de loting voor de Schutterij. 3". Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers voor de Commissie van onderzoek voor de Schutterij. 4». Request van J. J. Brandhoff Isselman c. s.tot het vaststellen van een plaatselijk reglement op het ijken en keuren der botervaten. 5°. Voorstel tot het verleenen van magtiging om met de gemeente Haarlem gemeenschappelijke zaken te regelenen tot opheffing van het beurt- veer op Haarlem. 6°. Verzoek van Curatoren der Leydsche Hoogeschool, om een exemplaar van de «Resolutiën der Staten van Holland en West-Friesland." 7°. Voorstel tot verhooging der vcrpleegkoslen van arme krankzinnigen in het S'. Joris Gasthuis te Delft. 8". Rekening der dd. Schutterij, 1859. 9°. Rekening van het Werkhuis, 1859. 10°. Voorstel van Gecommitteerden tot de administratie der Vereenigde Gast en Leprooshuizen. 11°. Adres van G. Wilhelmy Damsté, om gemeentegrond. 12°. Adres van L. H. Vervoort, tot het leggen van een spoelvlot, 13°. Adres van J. de Koning, om vergunning tot het leggen van eene stoep en het vernieuwen van een riool.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2