LEYDSCHE COURAN WOENSDAG 23 MEI. j)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". «2. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nojntners worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEÏDEN22 Mei. Aan den 30sten verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik werd Zondag 11. op de gewone wijze gedacht. Wij vernemen dat de beroemde treurspeelster mevr. Ristori voornemens is in hel begin der volgende maand alhier op te treden. De Staats-Courant deelt nu de volgende voorloopige opgave mede van de bevolking des rijks op 31 Dec. II. Noordbrabant 406,741 zielen, Gel derland 401,864 z.Zuidholland 618,471 z.Noordholland 523,895 z. Zeeland 165,638 z.Utrecht 159,928 z.Friesland 273,206 z.Overijssel 234,488 z.Groningen 205,179 z.Drenthe 94,472 z.Limburg 215,251 z. Totaal 3,299,133 zielen, waarvan 1,620,221 mannelijke en 1,678,912 vrou welijke personen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat bij de rijks-werven te Vlissingen, Willemsoord en Hellevoetsluis eenige vacaturen zullen ontstaan, voor de betrekking van klerk op eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ400. Ongehuwde jongelieden, tusschen 18 en 23 jaren welke verlangen naar deze betrekkingen te dingenkunnen zich vervoegen bjj het dep. van ntarine tot en met den 31s,en Mei aanst. De lieer Strens heeft aan de kiezers van hel district Roermond be kend gemaakt, dat hjj bij de aanstaande verkiezingen voor leden van de tweede kamer niet weder in aanmerking wenscht te komen. Volgens opgave van het ministerie van fmanliën zijn gedurende het jaar 1859 in 's rijks munt en hulpmunt vervaardigd de navolgende speciën. Voor rekening van het rijk: 1°. ten behoeve van de circulatie hier te lande, 1,000,000 tien-ccntsslukken400,000 vijf-ceiUsslukken4,052,000 halve- ccntsslukken2". ten behoeve van de circulatie in 's rijks overzeesche bezit tingen 2,000,000guldens, 3,000,000 halve guldens, 40,800,000 1-centsstukken, 219,600,000 {-centsstukken. Voor rekening van bijzondere personen: 4,306,594 rijksdaalders, 717,216 guldens, 510 halve guldens. Te zamen uitmakende eene geldswaarde van 16.630,216 gulden. liet campagne-barkschip Scheveningenkapt, J. K. Annokke'e, den 5dcn Junij 1857 uit Texel vertrokken, is den 17111111 dezer, na eene afwezig heid van bijna driejaren, te brouwershaven binnengekomen, hebbende ge durende die afwezigheid onderscheidene havens in ChinaCochiu-China en Oosl-lndië aangedaan. De bemanning bestaat, voor een groot gedeelte, uit Javanen. liet bestuur van het collegie Zcemanshoop, te Amsterdam, heeft be kend gemaakt, dat de poging, om een renteloos voorschot te bekomen, niet is geslaagd, en dat het dien ten gevolge genoodzaakt is geweest, om de inkomsten van 463 weduwen bijna met de helft te verminderen. Het bestuur wil echter nog eene laatste poging doen om dit onheil te verzach ten, door aan de weduwen, die daardoor getroffen wordeneene lijfrente te verzekeren. Het behoeft daartoe eene som van ƒ120,000 en roepl daarvoor de algemeene weldadigheid in. Uit Hengelo meldt men dat op Donderdag 11. aldaar aan den ouden molen weder de gewone jaarlijksche ontvangst der brooden plaats hadwelke als recognitie door de voormalige gewaarde» in de Dunsborg-llattemer mark op Hemelvaartsdag, ter verdeeling onder de armen, moeten geleverd wor den. liet minimum der te leveren ponden bedraagt 2200. Dit jaar bedroeg zulks 2530 ponden. Hel zwaarste brood werd geleverd door G. J. Massink, landbouwer te Zelhemwegende 105; het daarop volgende, wegende 100 ponden, werd bezorgd door den eigenaar van het erve YVolsink, onder Hengelo. Te Zweelo (Drenthe) zijn dezer dagen 4 huizen, het schoolgebouw en eenige schuren eene prooi der vlammen geworden. Te Vlissingen is aangekomen de Fransche oorlogsstoomboot Le Corse kapt. Lavainier, wélk vaartuig aldaar eenige dagen zal vertoeven. Het doel der reis is onbekend. Naar men zegt hebben de nagelaten betrekkingen der onlangs in Japan vermoorde kapiteins zich tot het ministerie van koloniën gewendmet het verzoek om bij de regering aldaar de noodige stappen te doen lot het ver krijgen eener schadeloosstelling in het belang der weduwen en weezen. 'sGRAVENHAGE, 22 Mei. Z. M. heeft den op zijn verzoek eervol ontslagen luit.-kolonel der in fanterie van het leger in Ned. Indië G. F. Nauta, gewezen waarnemend resident der Wesier-afdeeling van Borneo, ter belooning van zijn beleidvol, krachtig en moedig gedrag bij gelegenheid der in hechtenis neming op den 8sten Februarij 1860, onder zeer moeijelijke omstandigheden, te Sangoinv, van zekeren zich sultan van Brocnai noemenden persoonbevorderd van rid der der 4dc lot ridder der 3dè .UI. van de Milit. Willems orde. Bij kon. besluit van 21 Mei is tot commies van staat bij liet dep. van flnantiën benoemd jhr. mr. W. A. A. J. baron Sehimmelpenninck van der Oye. Tot ontvanger der directe belastingen te Zeist is benoemd de heer J. W. G. A. van Nouhuys, thans ontvanger le Vianen. Z. M. heeft goedgevonden den kolonel J. G. van Coehoorn van Hou- werda, kommandant van hel 2de reg. infanterie, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellenen te benoemen bij het wapen der infanteriebij het 2de reg.tot kommandant den luit.-kolonel J. van Overstralenvan het corps; en tot luit.-kolonel, den majoor F. M. E. van Thielen, van het 7dercg. Z. M. heeft aan den kapitein van het reg. veld-artillerie A. J. A. Gerlach vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Z. K. II. de prins van Oranje heeft aan de commissie tot inzameling van liefdegiften voor de nagelaten betrekkingen der onlangs verongelukte Sehcveningsche visschers ƒ50 doen toekomen. Zondag II. had cr, bij gelegenheid van den verjaardag van II. K. H. prinses Hendrikeene groote parade van de bezetting plaats. Des middags was er bij HII. KK. HH. prins en prinses Hendrik receptie der vorstelijke familie, waarna er bij HH. MM. den koning en de koningin een groot diner werd gehouden. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dal hel lstc, 2de en 3de bataljon van het reg. grena diers en jagers, alhier en te Leyden in bezetting, aangewezen zijn, om in de maand Augustus de legerplaats te Millingen le betrekken, alsmede het muziekkorps van gemeld regement. Men verneemtdat het bevelhebberschap der vcreenigde troependie in de legerplaats te Millingen in Angustus en September zullen kamperendoor Z. M. is opgedragen aan den luit.-generaal Duycker, inspecteur van het wapen der infanterie. Heden is in het paleis van wijlen koning Willem II, thans bewoond door Z. K. II. den prins van Oranje, de jaarlijksche algemeene vergade ring van de algemeene koninklijke landbouwvcreeniging, onder voorzitter schap van jhp. Gevers van Endegeest, gehouden. Den 3de" Junij zal alhier eene algemeene vergadering worden gehou den der orde van vrijmetselaren, ressorterende onder het groot-oosten van het koningrijk der Nederlanden. Den 31sten dezer zal voor het prov. gercglshof in Znidholland behan deld worden de zaak van K. llengstmengelbeschuldigd van poging tot moord. Uil de akte van beschuldiging blijkt dat hij vroeger gewoond had met J. M. Valkenaar, verlaten huisvrouw van P. J. Zijderveld. Om in beider onderhoud te voorzien had hij als kok eene reis met hel barkschip Eugenie naar O. I. gedaan, aan de vrouw eene maandbrief van 17.50 achterlatende. Bij zijne terugkomst bleek het zeer duidelijk dat zij hem ontrouw was gewordenhetgeen zij ook voor hem niet verborg. Sedert dien tijd was de verhouding tusschen de beide personen zeer ongunstig en op den 18dCD Februarij II. schoot de beschuldigde een pistool op de vrouw af, met oogmerk haar van het leven te berooven. Door dat schot werd de vrouw slechts gekwetst, terwijl de besch. verklaarde spijt te hebben dat hij haar niet dood had geschoten. Tot hiertoe is er nog niets bepaald, noch met eenige zekerheid be kend nopens den lijddat de tweede kamer hare werkzaamheden zal her vatten. Dit zal al hangen van den tijd, waarop de voorloopige verslagen der kamer over de ontwerpen van wet wegens de spoorwegen, de emanci patie en de regterljjke inrigting in gereedheid zullen zijn en de regering die verslagen zal hebben beantwoord. Op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen zijn nu reeds eenige appartementen door badgasten betrokken. In den loop van dezen zomér zal prins Gortschakoff, stedehouder van Polen, ook eenigen tijd aldaar komen doorbrengen. BUITENLANDSCHE BE1UGTEN. ENGELAND. LONDEN 20 Mei. Ten behoeve van den bekenden bokser Sayers is reeds eene som van 5000 bijeengebragt. Naar men zegt is er tusschen hem en zijnen tegen stander een vergelijk getroffen, zoodal de strijd niet zal hervat worden. De directeur van dc Union Bank, de heer Pullingcr, die gelijk men weet, zich in zijne betrekking aan aanzienlijke opligiingen heeft schuldig gemaakt, is door het criminele hof tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Glasgow is een ijzeren stoomschip te water gelaten, op welks dek gemakkelijk een regiment in parade zou kunnen worden opgesteld, daar

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1