Per Telegraaf. Sneek. de heer mr. S. Wijbcnga. Dokkum ffl. Kingma llz. Steen wijk jhr. C. M. Storm van 'sGravesar.de. Zwolle mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis. Almelo dr. W. R.. baron van Hoëvell. Deventer mr. J. R. Thorbecke. Zutphen mr. P. P. van Bosse. Arnhem mr. W. baron van Lynden. Nijmegen jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt. Amersfooort mr. J. K. baron van Goltstein. Utrecht mr. E. van Voorthuysen Hz. Hoorn mr. P. M. Tutein Noltnenius. Alkmaar jhr. mr. C. van Forecst. Amsterdam W. Poolman. mr. C. van Heukelom. mr. A. Heemskerk, leyden jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck. Gouda jhr. mr. W. M. de Brauw. Delft C. Hoekwater. mr. N. Olivier. jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. mr. J. D. van der Poel. jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. mr. D. van Eek. B. P. G. van Diggelen. C. W. Oomen. mr. C. C. A. Beens. mr. J. B. Bots. mr. E. van Wintershoven. mr. M. P. II. Strens. mr. J. B. J. Hengst. Rotterdam 's Gravenhagc Dordrecht Gorinchem Middelburg Goes Breda Tilburg Eindhoven Maastricht Roermond Boxmeer 's Hertogenbosch dr. J. H. II. de Poorter. AMSTERDAM, 15 Mei. Gisteren hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. de Wal, Koenen, Sloet, Juynboll, Delprat, Millies, Leemans, vanHeusde, Hulleman, van Lcnnep, Janssen, Bake, Roorda, Scholten, Brill, Boot, Karsten, Dozy, Opzoomer, Fruin, Moll, Beets en Mees. Nadat de secretaris mededeeling had gedaan van de ingekomen stukken en brievenantwoordde de heer Schollen in een uitvoerig betoog op de bedenkingen van den heer Opzoomer, tegen zijne verhandeling over de oor zaken van het materalisme. De slotsom was dat volgens hem de critiek van den heer Opzoomer is in strijd met de wetenschap, dat zij afbreekt zon der weder op te bouwen, dat zij is oppervlakkig en meer het karakter heeft van sophistiek dan critiek. Het antwoord van den heer Opzoomer was kort. Hij merkte aan dat de vorige spreker geene critiek heeft geleverd op zijne bedenkingen, maar op zijn persoon. Hij wenschte dat voorbeeld niet te volgen. Hij hield echter zijn vroeger beweren staande, dat de heer Scholten, die in zijne verhande ling over de oorzaken van het materialisme het dualisme en het materia lisme heeft bestreden en het monisme verdedigddaarin niet geslaagd was. De heer van Lennep vestigde vervolgens de aandacht der akademie op de wijze waarop officiële stukken worden gesteld; hij gaat de oorzaken na van de weinige bekendheid der Nederlandsche letterkunde in het buiten land, welke, volgens spreker, gelegen zijn in het onderscheid tnsschen de Nederlandsche spreek- en schrijftaal, waardoor het den vreemdeling, zelfs al is hij hier gevestigd, onmogelijk gemaakt wordt zich de Nederduitsche taal eigen te maken. Hij wenschte, dat de akademie eene commissie be noemde, welke in last zou hebben de regering opmerkzaam te maken op de noodzakelijkheid, om de ambtenaren te verpligten goed Hollandsch te schrijven. Bij acclamatie werd het voorstel van den heer van Lennep aan genomen, waarna de voorzitter, overgaande tot de benoeming dier com missie, daartoe aanwees de hh. van Lennep, de Vries en Opzoomer, die verklaarden die benoeming aan te nemen. Daarna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EUGELAKD. LONDEN15 Mei. Van regeringswege zullen maatregelen genomen worden om de werving van soldaten voor het pauselijk leger in Ierland tegen te gaan. In het hoogerhuis is de tweede lezing van het wets-ontwerp tot af schaffing der belasting op het papier op den 21sten dezer bepaald. De strijd zal hevig zijn, want lord Derby wil al zijne krachten inspannen om de wet te doen vallen. De Great Eastern zal, gelijk gemeld is, op 9 Junij naar New-York vertrekken. De vracht voor de kajuit-passagiers, waarvan er 300 kunnen geplaatst worden, is op 25 voor de heenreis en op 40 voor de heen- en terugreis bepaald. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. Aan het houden eener conferentie over de eischen van Zwitserland, ten gevolge van den afstand van Savoye aan Frankrijk, is op nieuw een be letsel in den weg gelegd. Oostenrijk wil Sardinië daarbij niet toelaten omdat graaf Cavour vroeger verklaard had dat Sardinië door Savoye af te staan ontslagen was van de verpligtingen door de verdragen aan dat rijk opgelegd en dus met de zaak niets meer te maken had. Nabij Lorient zijn onlangs proeven genomen met kanonnen die 5 ellen lang zijn en 6000 kilo's wegen. De projectielen, die daarmede geworpen worden, zullen zelfs de geblindeerde oorlogschepen doorboren. Uit hoofde van het terugspringen der stukken zal het moeijelijk zijn om ze op eene vloot te gebruiken, maar zij kunnen groote diensten voor de verdediging onzer kusten bewijzen. Men is hier in onderscheidene kringen van gevoelen dat de oorlog tus- schen Napels en Sardinië onvermijdelijk is. De graaf de Monlemolin is alhier aangekomen. Hij zal zich spoedig naar Engeland begeven om zijnen broeder, den infant don Juan, te be zoeken. Dat hij afstand van zijne regten heeft gedaan, houdt men voor zeker en zijne vrienden moeten hem daarover hunne ontevredenheid heb ben getoond. De Salut Public van Lyon deelt het volgende mede. In de groote lucifer-fabriek van den heer Perret jr.te Perrochehad de meesterknecht het ongeluk in eene kuip te vallen, waarin de voor genoemd fabricaat noodige stoffen waren gereed gemaakt. Hoewel hij terstond door de werk lieden uit de kuip werd getrokken, was hij zoodanig gebrand dat genees kundige hulp bijna onnoodig kon genoemd worden. Hij heeft echter nog 8 uren onder vreeselijk lijden geleefd. Door de Presse wordt uit eenen brief het volgende medegedeeldals een blijk van den geest die de Napelsche soldaten bezielt. Een aantal soldatenvan Palermostonden voor het huis van een der voornaamste inge zetenen en gaven op eene vrij onstuimige wijze het voornemen te kennen om daar binnen te dringen en de bewoners eigenhandig te straffen, omdat deze, naar men had uitgestrooid, eenige vaatjes met kokende olie hadden gereed gemaakt om de soldaten over het lijf te storten. Het gelukte een officier de verbitterde manschappen zoolang in bedwang te houden lot hij gelijk hij zeide, zich in persoon daarvan overtuigd zou hebben. Hij drong dan ook de woning in en vond de huisgenooten gezamenlijk geknield voor het huisaltaar, in de angstige verwachting dat de soldaten hunne bedrei gingen ten uitvoer zouden brengen. Bij nader naauwkeurig onderzoek niets ontdekkende, wat tot eenig kwaad vermoeden aanleiding kon geven, beval hij den soldaten de bewoners ongemoeid te laten enviel op hetzelfde oogenblik, door een schot getroffen, neder. Hij is op zijn verzoek naar Napels overgebragt, terwijl men thans ieder oogenblik zijn overlijden te gemoet ziet. De Presse heeft op nienw eene waarschuwing ontvangen, wegens de plaatsing van een voor Frankrijk beleedigend artikel. ITALIË. Berigten uit Rome melden dat de koning van Napels 5 millioen fr. heeft overgezondenals bijdrage voor de nieuwe leeningwaarbij hij tevens te kennen gaf dat hij geene rente verlangde. Een bedrag van 100,000 fr. de opbrengst van den Sl. Pieterspenning in Engeland en de Vereenigde Sta ten was in de schatkist gestort. Eene korvet van de pauselijke zeemagt had van Venetië 8 kanonnen aangebragl, zijnde een geschenk van de her togin van Parma; nog andere stukken geschut, het geschenk van andere vorsten, worden verwacht. Het dagblad van Rome behelst een scherp artikel tegen het verblijf van koning Viclor Emmanuel in de Romagna. Te Florence wordt de dienst door de burgerwacht verrigt, omdat de bezetting naar de grenzen is vertrokken, wegens geruchten omtrent pogin gen, die de verdreven groothertog in het werk wilde stellen. De geestelijk heid had geweigerd een Te Deum te zingen ter viering van het feest der constitutie; de regering was echter voornemens door te zetten, in weerwil van den aartsbisschop. De kamer van afgevaardigden te Turijn heeft een begin gemaakt met het onderzoek van het tractaat over den afstand van Savoye en Nizza. De oppositie tracht dat onderzoek te verschuiven tot na de vaststelling der grenzen. In een brief uit Napels wordt het volgende medegedeeld, om een denk beeld te geven van den geest die te Palermo onder de bevolking heerscht. De generaal Salzano wilde aldaar, gelijk de koning te Napels had ge daan, eene militaire demonstratie doen. Na eene wapenschouwing stelde hij zich aan het hoofd der bezetting en doorwandelde met deze de stad. De soldalen riepenleve de koning, maar de inwoners voegden daarbij nog het woord Emmanuel. NAPELS, 15 Mei. Volgens berigten nit Marsala van den 13Jen dezer zijn de volgelingen van Garribaldi door de Napelsche troepen verjaagd. De geest der troepen was uitmuntend; zij ontvingen van alle kanten verster king. Britsche oorlogsbodems waren in het gezigt en Napelsche kruisten langs de kust. Garribaldi was niet geland. LONDEN15 Mei. Lord Russell heeft in het lagerhuis verklaard dat de regering van haren gezant te Petersburg de bevestiging had ontvangen van het berigt dat vorst Gortschakoff de gezanten der voornaamste mogendheden, dien van Turkye uitgezonderd, bijeengeroepen en de noodzakelijkheid betoogd had, om vereenigd stappen lot bescherming der Christenen in Turkye te doen. LONDEN, 16 Mei. Door Reuters Office is het volgende berigt uit Rome, van den 14den, ontvangen: De Napelsche troepen hebben te Marsala velen der togtgenooten van Garribaldi gedood. Rome blijft rustig. Het dezer dagen verspreide gerucht omtrent eene zamenkomst van keizer Napoleon met den prins-regent van Pruissen is ongegrond. WEENEN, 16 Mei. Isedeny en Maday zijn gisteren uit de gevangenis te Kaschau ontslagen. Men spreekt van eene algemeene amnestie. MADRID, 15 Mei. Het ontstaan van eenen nieuwen burgeroorlog in Marokko wordt bevestigd. PETERSBURG, 16 Mei. Reuters Office.) Bij gelegenheid van de mede deeling betreffende Turkye, door vorst Gortschakoff aan het corps diploma tique gedaan, heeft de Britsche gezant onmiddellijk tegen de bedoelingen van Rusland geprotesteerd. NAPELS, 15 Mei. Reuters Office.) Het officiële blad berigt thans dat Garribaldi aan het hooid van een aantal vrijbuiters op Sicilië is geland, en dat de koninklijke troepen hem te gemoet zijn getrokken. In de pro vinciën heerscht rust.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2