COURANT. LEYDSCHE 860. MAANDAG 14 MEI. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Uit hoofde van den HEMELVAARTSDAG zal de Vry- dagsclic Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Kif deze Courant behoort Bijblad Hf". 8. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 12 Mei. Eergisteren liield het Nederl/ genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen te Amsterdam zijne gewone jaarlijksche vergadering. De tijde lijke voorzitter mr. S. Wildschut opende de vergadering met eene rede over philanthropic, beschouwd in strijd met, naast en in het gevangenis wezen. De heer mr. J. A. Jolles nam, bij afwezigheid van den heer dr. A. A. Sluart, het algemeen secretariaat waar, en bragt het verslag uit over de verrigtingen van het genootschap en zijne instellingen. Uit het rapport van den algemcenen penningmeester S. Cool bleek, dat dc uitgaven de be langrijke som van ƒ22,000 hadden overtroffen, liet getal afdeelingen bedroeg thans 38. Zeer gewigtig waren dc medcdeelingen over de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen alhier, waaruit bleek, dat reeds een vrij groot getal knapen, sedert het weinig jaren bestaan van die inrigting, aldaar was onder wezen en opgevoeden sedert in verschillende betrekkingen werkzaam was. In deze bijeenkomst werd nog in het breede over de vraag gesproken, welke gepaste middelen nog, behalve de bestaande, zonden kunnen worden aan gewend, om hel lot der jeugdige ontslagenen te verbeteren, en hen voor verder verval tot misdrijf te behoeden. Aan het hoofdbestuur werd opge dragen deze zaak in nadere overweging te nemen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. academie van weten schappen zal op maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 85 tot 111 personen. Men verneemt dat door het dep. van oorlog aan ruim 150 adspiranten vergunning is gegeven om bij de koninklijke militaire akademic te Breda hunne examina af te leggenten einde, zoo zij geschikt worden bevonden als kadcl geplaatst te worden. Het examen zal spoedig aanvangen. Men wil weten dat de minister van koloniën in onderhandeling staat met den heer Stieltjes, ingenieur-adviseur van dc Ovcrijsselsche kanaalmaat schappij, om naar Java te gaan, ten einde aldaar ontwerpen voor spoor wegen te maken. Den 9dcn dezer werd de nieuw gemaakte grindweg, gaande van het station Pict-Gijzcnbrug van den Iloll. spoorweg door Noordwijk en Katwijk naar Wassenaar, door den aannemer D. Volkerse in goede orde opgeleverd en voor het publiek gebruik geopend. Deze belangrijke wegverbetering is tot stand gekomen door de zamenwerking van gemeente- en ambachtbestu- ren en particulieren, met Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden aan het hoofd, ondersteund door bijdragen van bet rijk en de provincie. Hierdoor is in eene lang bestaande behoefte voorzien. De oude grootc route van 'sGravenhage naar Amsterdam, die vóór het leggen der vaste brug over den Jtijn aan bet Haagsche Schouw, in het begin dezer eeuw, over Wassenaar, Katwijk en Noordwjjk liep, is alsnu een goede rijweg geworden, die onge twijfeld velen naar deze schoone duinstreek zal voeren. Het bezoeken van hel lommerrijke Wassenaar, van de aangename zeebadplaats Katwijk en van het om zijne bloemen en kruiden belangrijke Noordwijk, kan thans op eene gemakkelijke en behagelijke wijze geschieden. (/V. 11. C.) - Gisteren heeft plaats gehad de overbrenging in den kon. grafkelder te Delft, van het stoffelijk overblijfsel van Z. K. H. prins Willem Alexander Ernst Casimir der Nederlanden, geboren den 21 Maart 1822, overleden den 22 October daaraanvolgendeen weinige dagen later te Brussel ter aarde besteld. Na de overgave van gezegd stoffelijk overblijfsel door de daartoe bevoegde Belgische autoriteiten aan den Nederl. gezant te Brussel, is hetzelve her waarts overgebragt door den secretaris van dat gezantschap en een aanzien lijk Nederlander, te Brussel verblijf houdende; terwijl de overname en plaat sing in den grafkelder is geschied in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister van buitenl. zaken en van Z. Exe. den grootmeester van 'skonings huis, dienstdoende bij U. M. de koningin-moeder, mitsgaders van den bur gemeester der stad Delft, levens commissaris van meergemelde grafkelder. Gisteren zijn te Amsterdam de eerste peulen en doperwten ter markt gebragt. Zij werden van Roelofarendsveen aangevoerd en de prijs was ƒ2 en 4 per 5 oneen. De heer W. Lucassenaannemer wonende te Lent, is aannemer gewor den voor het bouwen van een hospitaal, waarin 400 zieken verpleegd kun nen worden in de legerplaats te Millingenvoor 69.800. Te Zwolle is Woensdag 11. een werkman22 jaren oudvan eene hoogte van 40 voet gevallen, llij was oogenblikkelijk dood. Hij laat eene hoog bejaarde moeder achter. De Samarangsche Cour. bevat twee dagorders van den chef der expeditie Vcrspyck, betreffende de expeditie op Banjermassin. In de eerste wordt de bemagtiging medegedeeld van de verblijfplaats van den radja Koening, waarbij de l5te luit. Blondeau, door twee lanssteken getroffen, sneuvelde. In de tweede worden de krijgsmakkers van dien dapperen officier uitgenoo- digd bij te dragen tot een gedenkteeken aan zijne nagedachtenis gewijd. 'sGRAVENHAGE, 12 Mei. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlan den mr. II. U. Iluguenin, thans regter in de arr.-regtbank te Sneek; en tot officier van justitie bij de arr.-regtbank te Utrecht mr. P. Brantsmathans officier van justitie bij de arr.-regtbank te Dordrecht. Bij kon. besluit van 4 Mei is aan den minister van staat mr. J. K. baron van Goltsteinlaatst minister van buitenl. zakeneen pensioen ver leend van 2,725. Z. M. heeft goedgevonden de kapiteins II. C. van Leuning, W. E. W. C. F. Hardy en G. J. H. Clasen, en den lstcn luit. W. E. Thomeyvan het wapen der infanterie, op hunne aanvrage ter zake van ligchaamsgcbrc- ken op pensioen te stellenen bij dat wapen te benoemen tot kapitein van de 3de kl., bij het 5dc reg.den Ist™ luit. J. J. A. Finckensiepervan het 3de reg.bij het Gde reg.den lsteD luit. D. L. N. Swemermede van het 3dc reg.; bij het 8ste, den lstcn luit. G. C. Schilharavan het instructie-batt. De beslissing des konings op de nog aanhangige voorstellen van ge meenteraden tot het heffen van begrafenisregten is weder uitgesteld lot het einde van December 1860. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Hoornter vervan ging van jhr. mr. D. van Akerlakenop Dingsdag den 29stctt Mei aanst. zal plaats hebben, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze op Dingsdag den 12den Junij daaraanvolgende zal geschieden. Een bij dc regering van den gouverneur-generaal van Nederl. Jndië ontvangen berigt, gedagteekend Batavia, 26 Maart 1860, luidt: Alles welgeen nieuws." De eerste kamer is tegen den Ist™ Junij bijeengeroepen. - Z. K. II. prins Pieter van Oldenburg, halve broeder van II. M. de koninginis alhier aangekomen. Dezer dagen is door de commissie voor de zaken der prot. kerken in Oost- en West-Indië alhier in de evangeliedienst bevestigd de heer G. W. Smits, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Utrecht, beroepen tot pre dikant bij de Zuid-Afrikaansehe republiek. Ook zijn, na afgelegd examen, tot de dienst des evangelies onder de Heidenen bevoegd verklaard de zende- ling-kweekclingen C. J. van de Liefde, A. Schwarz, A. Visser en C. Poen- sen, de beide eersten naar de Minahassa van Menado, de beide laatsten naar Java bestemd. Ttceede Kamer der Stalen-Generaal Zitting van Vrijdag 11 Mei. Aan de orde was de voortzetting der beraadslagingen over de interpellatie van den heer van Hoëvell over de uitgifte van cultuur-contracten op Java, en wel in 't bijzonder over de daaromtrent door den heer Wintgens voorge stelde motie, namelijk om te verklaren dat er behoefte bestaat om de regels voor de uitgifte bij de wet vast te stellen. Onderscheidene leden voerden daarover het woord, zoowel ter verdediging als ter bestrijding. Onder de beraadslagingen werd door den heer Elout nog de volgende motie voorgesteld: a De kamer, geboord de verzekering des ministers, dat dc voorgenomen regeling binnen weinige weken zal worden openbaar gemaakt stelt de be slissing over de motie van orde lot na het reces int;" een voorstel dat door den minister van koloniën werd aangeprezen, waarbij deze tevens te kennen gaf dat hij zich op den duur zou verzetten legen den drang der kamer, om haar toe te staan zich te veel in zaken van wetgeving over koloniale belan gen te mengen. Bij stemming werd de motie van den heer Elout met 43 tegen 20 stemmen verworpen, en die van den heer Wintgens met 43 tegen 21 stemmen aangenomen. Die motie luidde, na cenige verandering van redactie aldus: »De kamer, van oordeel zijnde, dal er behoefte bestaat om de regels voor de uitgifte van cultuur-contracten in Nederl.-Indië te stellen door de wet, sluit de beraadslaging." Daarna stelde de heer Sloet lol Oldhuis voor eene buide te brengen aan het Indische leger dat zich, onder leiding van den generaal van Svvieten, door het gelukkig ten einde brengen van den oorlog tegen Bonijegens vaderland en koning verdienstelijk beeft gemaakt. Nadat op verlangen van den lieer van Diggelen daarbij ook melding van de zcemagt werd gemaakt, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het verslag van de commissie van rapporteurs der afdeelingen, omtrent adressen van de hh. Schretleu en Maxwils en anderenbetreffende den spoor weg van 's Hage op Gouda, waarbij voorgesteld werd die ter griffie neder te leggenlokte eene beraadslaging uit. De heer Dullert zag die adressen gaarne aan den minister van binnenl. zaken verzonden, omdat eene bepaling van art. 6 der aan de Iloll. spoorwegmaatschappij verleende concessie aait eene nadere bekrachtiging bij de wet zou bchooren te worden onderworpen. Omdat de minister van binnenl. zaken niet tegenwoordig was, werd de be- raadslaging over dat punt tot den volgenden dag verschoven.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1