LEYDSCHE COURANT. 1 SCO. VRIJDAG 11 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie va?i Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. EEYDEN,To Mei. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. K. H. prinses Marianne der Nederlanden waren gisteren vele gebouwen met vlaggen versierd. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden zich in de hoofd zaak vereenigd met het voorstel van den minister van oorlog om de kaser- negebonwer. kosteloos aan het rijk af te staan en de herstellingen enz. voortaan mede voor rekening van het rijk te doen plaats hebben, terwijl die gehouwen wederom aan de gemeente zullen terug gegeven wordenwanneer de regering het gebruik van die gebouwen voor militaire bezetting niet lan ger noodig acht. De behandeleling van het adres betreffende het weder invoeren van den ijk en de keuring der botervaten is tot eene volgende vergadering uitgesteld. Tot leden van de commissie van plaatselijk geneeskundig toevoorzigt zijn benoemd de bh. dr. A. Hasebroek, G. Aaibersberg en N, J. Teerlink. Tot commies bij de plaatselijke belastingen is benoemd J. W. Ie Nobel. lieden namiddag werd door commissarissen der sociëteit Minerva aan besteed de oprigling van een hulplocaal enz. voor de aanslaande maskerade feesten. De laagste inschrijvers zijn geweest de bh. P. van der Kamp en J. Rietbergenieder voorde som van 2,890. De hoogste inschrijver was A. van Mierloovoor ƒ4,490. Heeren commissarissen hebben bet werk gegund aan dc beide eerslgenoemden, die nu in compagnieschap aannemers zijn geworden. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg heeft in de laatst gehouden algemeene vergadering ook tot zijn mede-lid benoemd jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier, alhier. Gisteren avond loste nabij de Wiltepoort eene baldadige hand een pistoolmet hagel geladenop een tweetal knapen af. Een hunner Waasdijk genaamd, werd in den buik getroffen en bij den ander vond men de korrels in de kleederen. De gekwetste is naar het gasthuis vervoerd. De Staats-Courant van gisteren bevat een uitvoerig verslag omtrent bel alhier gevestigde Rijks Japansch Museum von Sieboldvan de hand van den waarnemenden directeur dr. C. Leemans. Na de mcdedeeling van den oorsprong en de lotgevallen dezer keurige verzameling, door jhr. Ph. Fr. von Siebold gedurende zijn zevenjarig verblijf in Japan, van 1823—1830, bijeengebragtwordt een overzigt gegeven van baren rijkdom. Zij bevat ongeveer 5000 voorwerpenin 4 afdeclingen verdeeld1°. wetenschappelijke voorwerpen; 2°. voortbrengsels van het land, van de nijverheid der inwo ners, kunsten en ambachten; 3°. werktuigen, gereedschappen enz. en mo dellen 4°. vergelijkende elhnographie. De waarn. directeur maakt ook dankbare melding van eenige geschenken die in den jongsten tijd tot ver rijking van het museum zijn ingezonden. Deze zijn alkomstig van de bh. A. Lehman de Lensfeldofficier der Ned. marine, dr. J. Hoffmann, hoog- lceraar alhier, J. II. Balfoort, le Utrecht, inr. J. A. A. Leemans, Ie Voor burg, wijlen mr. D. Denijssen, aan de Kaap de Goede Hoop, Maris en gebr. II. en R. von Schlagintweit, dc laatstcn bekend door hunne reizen en onderzoekingen in hel Aziatisch Hoogland. Aan het slot van het ver slag leest men de volgende voor de bezoekers niet onbelangrijke opmerking Wil men in het gebouw de voorwerpen zelve met het meeste nut bezoeken, dan begeve men zich eerst naar dc eerste verdieping, in zaal V (munten en boeken), vervolgens naar zaal VI, (ruwe stoffen), dan naar benedenzaal 11 en III (voortbrengsels van kunst en nijverheid), en kamer n°. I (als voren, doch uit verschillende sloffen vervaardigd), hierna wederom naar de bovenzaal n°. VI, voor de modellen, werktuigen enz., om dan in de bo venkamer n°' VII met de voorwerpen van dc vergelijkende elhnographie zijne bezigtiging te eindigen. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden April 1859 en 1860, alsmede van die opbrengst over de vier eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. GesIagt(6iiopcen tencninioer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Huilenl. Gedistilleerd (idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit-en Kunstwij n(»'tf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) In het hoofdkiesdistrict Amersfoort is tot lid van de tweede kamer gekozen de heer bir. J. K. baron van Goltslein. Van de 1384 uitgebragte stemmen verkreeg hij 724 en de heer mr. G. Groen van Prinstercr 660 stemmen. De heer ror. D. van Akerlaken heeft aan de kiezers in het hoofdkies district Hoorn kennis gegeven, dat, bijaldien hij tot lid der tweede kamer werd herkozenhij geene vrijheid zou hebben die benoeming aan te nemen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat er in dit jaar 40 jongelingen als adelborst der 3de kl. voor de zeedienst op het kon. instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aan genomen. De admissie zal op 1 Oct. aanst. plaats hebben. Voor driejarige opleiding aan het instituut wordt ƒ1000 betaald, in 6 termijnen. Belang hebbenden moeten zich voor uit. Junij met een op zegel geschreven verzoek schrift bij den minister aanmelden. Het examen voor de toelating zal in de maand Jul ij gehouden worden. De Tijd IV. II. Cour. bevat een berderlijken brief van den bisschop van Haarlem, tot mededeeling van het ontvangen officieel schrijven uit Rome, waarbij wordt dank betuigd voor de som van ƒ51,240, als bijdrage in liet bisdom Haarlem geïnd tot den Sint-Pieterspenning. Als een bewijs van naauwgezette pligtsvervulling mag wel vermeld wordendat de brievenbesteller Bruinsdijkte Schiedambij het Iigten van een der bijbussen, daarin een los bankbillet van 100 vindende, dat aan zijnen directeur ter hand heeft gesteld, zoodat daardoor de regtmalige eige naar slechts met den schrik en eene gift van aandenken aan den besteller er afkwam. Uit Vlaardingen meldt men dat de kwade practijkendie men hier te lande in het werk stelt omtrent de boter, ook plaats hebben bij de verzending var. de haring. In Amerika, waar de Nederl. haring zoo zeer gezocht was, is zij thans bijna niet meer gewild, zoover heeft het bedrog, dat daarmede gepleegd is, het gebragt. Men pakt Schotsche haring in Hollandsch fust, met eene laag haring van onze visscherij. Op het fust wordt het woord Holland of hel kroonmerk gebrand. Er moet echter maar e'e'n huis wezen dat zich aan dergelijk bedrog schuldig maakt. Op de stoomboot Stad Culemborg, die lusschen Culemborg en Rotter dam vaart, is een treurig ongeluk voorgevallen. Even nadat de boot van Culemborg was afgevaren, is de ketel gesprongen, waardoor dc machinist gedood en twee stokers zwaar gewond werden. Te Rijssen is dezer dagen eene vrouw overleden, Catharina Boerkamp genaamd, in den ouderdom van 104 jaren. 's GRAVENIIAGE10 Mei. Z. M. heeft benoemd tot kapitein van de 3dc kl. bij het corps inge nieurs, mineurs en sapeurs den lste" luit. N. van Rhyn, van het corps, werkzaam aan het depart, van oorlog. Tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Kapellebrug c. a. is benoemd de heer B. van Leeuwensleinthans hoofd-commies bij die administratie, te Valkenswaard. Z. M. de koning heeft eene aanzienlijke bijdrage geschonken voor de nagelalene betrekkingen der verongelukte visschcrs te Scheveningen^ De verjaardag van II. K. H. mevr. prinses Marianne der Nederlanden is gisteren alhier op de gewone wijze gevierd. Z. K. II. de prins-regent van Pruissen heeft den heer S. Gille Heringa, post-direcleur te Schiedam, benoemd lot ridder der orde van den Rooden Adelaar 4dc kl. Dc minister van justitie heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat hij zijne gewone audiëntie, in plaats van des Dingsdags, voortaan zal houden des Woensdags, 's namiddags ten 1 ure. Bij den minister van finantiën is ontvangen een mnntbillet van ƒ10, onder het postmerk Maarssentot voldoening van vermoedelijk nog verschul digd succcssieregt ingezonden. De hh. Schretlen en Maxwils hebben zich bij adres tot den koning gewend met hel verzoek om uit de aan de HoII. ijzeren spoorwegmaat schappij verleende concessie alle zoodanige bepalingen te doen wegvallen, welke in den weg zouden kunnen staan aan het nemen eener gunstige be schikking omtrent de concessie, welke zij hebben verzocht. Adressanten zeggen o. a. in dit adres 'dat, hoewel bij art. 5 der verleende concessie be paald is dat gcene andere concessie tot verbinding vat; den Hollandschcn met den Rijnspoorweg zal verleend worden dan aan derzelver eindpunten te Amsterdam en te Rotterdam, dit niet van toepassing kan zijn op de con cessie, welke zij hebben aangevraagd, omdat die niet strekt tot verbinding der beide spoorwegen. Aan de tweede kamer is een afschrift van dit adres gezonden. De herhaalde rampen welke Scheveningcn vooral in den laatsten tijd troffen, hebben aldaar aanleiding gegëvcn tot het vormen van een plan tot Zuivere opbrengst over de maand April. 1859 93- 10} 45 29 56) 40 491 02; 90 fttr.i 2188.! 4990.; 90.' 31. 5493.1 1280.' 1670.' 159.1 423.1 1860 2070.35; 5141.61' 130.96; 5467.72 1850.92} 1796.90; 0.27; 269.45 - ir;70H on ir,7'ti;r, R7 Zuivere opbrengst over de 4 eerste maanden. 1859 7659.03 16928.60} 657.48} 124.72} 20525.50} 5530.95 3402.59.1 1045.42} 891.55 1860 7573.44 20748.01 1004.05; 22197.67 7280.40 3255.27) 2083.27) 918.40' f fir.nr.n r,9.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1