Uit Delft meldt men dat er eenc commissie van bouwkundigen is be noemd, bestaande uit de liecren de Bruyn Kops, stads-architect te Delft, Camp, architect van Z. M. den koning, en J. Schollen, architect van Schie- land, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der zuilen van den toren der Nieuwe Kerk aldaar. Te Rotterdam heeft een persoon, van Dijk genaamd, die zich dikwerf aan misbruik van sterken drank overgaf en sedert eenigcn tijd zijne vrouw gedurig mishandeldedit eergisteren nacht zoover gedreven, dat zij kort daarna den laatsten adem uitblies. De ongelukkige was moeder van twee kinderen. De dader is later onder den toevloed van eene ontzettende volks menigte aan wier woede hij te naauwernood kon onttrokken wordennaar de gevangenis overgebragt. liet stoffelijk overschot van den heer mr. I. da Costa werd eergisteren te Amsterdam in de Nieuwe Kerk ter aarde besteld. Bij het graf werd het woord gevoerd door de hh. dr. A. Capadose, mr. J. Messchert van Vollen hoven, burgemeester van Amsterdam, mr. G. Groen van l'rinstercr, de predikanten Beets, Hasebroek, Jamieson en van Oosterzee, mr. J. W. van Loon, namens docenten en den heer Eggesleinnamens de kweekelingen van het theologisch seminarium der vrije Schotsche kerk te Amsterdam. Op den Ist™ dezer is tusschen stad aan 't Haringvliet en den Bommel een vaartuig, met mest beladen, omgeslagen. De schipper, J. van 't Hof, en zijn knecht, J. v. d. Sluys, die zich nog met de boot wilden redden, zijn daarbij omgekomen. Te Kamperveen heeft een zekere A. van den Brink in den loop der vorige week zijne drie dochters, 17, 20 en 23 jaren oud, achtereenvol gens door den dood verloren. De commissaris van politie te Zwolle berigt, dat hem is ter handge- steld een valsche gulden, vermoedelijk lood en tin, van het jaartal 1848, met de beeldtenis van koning Willem II; de slempels duidelijk, doch het randschrift: God zij met ons" onleesbaar. De knechts van den bouwman van Beek, te Melissant, die op ver moeden van brandstichting gevangen waren genomen, zijn weder ontslagen. De speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs zal in stede van den 23en, den 20£tc dezer aan de kon. militaire akademie te Breda vergaderen. De Wekker bevat een staat van den uitslag van het voorjaars-examen in 1860 in de verschillende provinciën gehouden, waaruit blijkt dat in het geheele land de uitslag was als volgt Voor de vakken van het lager onderwijs. Hoofdonderwijzers Hoofdonderwijzeressen Huisonderwijzers Huisonderwijzcressen Hulponderwijzers llulponderwijzeresscn Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1. Fransch. Onderwijzers Onderwijzeressen Engelsch. Onderwijzers Onderwijzeressen Iloogduitsch. Onderwijzers Onderwijzeressen Wiskunde. Onderwijzers. Teekenen. Onderwijzers Handwerken. Onderwijzeressen Voortgezet onderwijs volgens art. 72. Fransch. Onderwijzers Onderwijzeressen Engelsch. Onderwijzers Onderwijzeressen. Iloogduitsch. Onderwijzers Onderwijzeressen Wiskunde. Onderwijzers Natuurkunde. Landbouwk. Gymnastiek. geexamineerden. toegelaten. afgewezen. 88 53 35 31 19 12 10 10 40 32 8 223 131 92 113 82 36 105 52 53 106 72 34 46 25 21 58 44 14 46 30 16 31 24 7 56 43 13 9 9 64 60 4 5 5 5 3 2 5 5 2 2 5 5 3 2 1 9 8 1 j» 8 7 1 1073 723 350 Totaal 's GR AVENHAGE5 Mei. De adjudant-onderofficier C. Balk, van het 2de reg. dragonders, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden tot generaal-majoor te benoemen de kolo nels G. baron van der Duyn van Maasdam, J. F. Scharlen en C. II. Happé, bevelhebbers in de l8te, 5de en 6dc militaire afdeelingen. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gercglshof in Utrecht jhr. mr. J. L. Ram, thans regler in de arrond.-regtbank aldaar. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis gebragt van degenen die mogten verlangen tot den op den ls,en Sept. aanst. aan te vangen cursus der kon. akademie lot opleiding van burgerlijke ingenieurs enz. te worden toegelaten, dat de commissie, belast met het onderzoek der candidaten, hare zittingen zal houden in het akademie-gebouw te Delft, in de volgende maand Junij op de dagen en uren, welke zullen worden bekend gemaakt aan allen, die zich ter bckoming van berigt dienaangaande vóór het einde der loopende maand Mei schriftelijk aan den directeur der akademie zullen hebben aangemeld. Bij hel thans door de regering voorgestelde wets-ontwerp ter afschaf fing der slavernij in West-lndië worden de gelden, tot schadevergoeding aan de meesters te betalenop 16,144,450 geraamd. Daarbij wordt tevens bepaald dat de vrijgemaakten onder een eigen en bijzonder toczigt van staatswege zullen worden geplaatst hetwelk de strekking zal hebben om hen te beschermen en op te leiden tot het maatschappelijk en familie-leven. Van Schevcningen naar Rotterdam is thans een telegraafdraad ge legd, zoodat men van Rotterdam over Scheveningen naar Londen kan tele graferen, zonder eerst de bcrigten naar Amsterdam te zenden, gelijk vroe ger het geval was. BUITENLANDSCnE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 3 Mei. In het lagerhuis heeft de tweede lezing van het wets-ontwerp betref fende de hervorming van het kiesstelsel zonder tegenkanting plaats gehad. De behandeling in comité' zal op 4 Junij plaats hebben. Velen gclooven dat het ontwerp nog voor dien tijd ingetrokken zal worden. Sedert eenigen tijd ziet men des avonds op de nieuwe Westminsler- brug het zoogenaamde lime-licht (ongebluschte kalklicht), dat bij uitstek schitterend is, zoodat er in plaats van 30 lantaarns thans slechts 10 noodig zijn. 4 kubiek voelen van het lime-licht worden gelijk geacht met 400 voe ten gewoon gas. Het licht wordt voortgebragt door de ontbranding van den kalk onder de groote hittedie de vlam van oxygeen en hydrogeen gas te weeg brengt. Dezer dagen kwam de bekende bokser Sayers te Liverpool. Men heeft aldaar de paarden van het rijtuig gespannen en dit in triomf naar een hotel getrokken. Volgens tijdingen uit Bombay is bevel gegevenom het overbrengen van troepen naar China te staken, aangezien er hoop op eene schikking bestaat. De oproerige beweging onder de indigo-planters schijnt te bedaren. Men beweert hier dat het Japansche gezantschap, hetwelk zich thans in Amerika moet bevinden, naar Engeland komen en ook Nederland, Rus land en Frankrijk bezoeken zalom over Suez naar Japan terug te keeren. De Mercantile Miscellanies deelen omtrent het tabaksverbruik het vol gende mede. Engeland verbruikt jaarlijks 15 millioen kilogrammen tabak, zonder de groote hoeveelheden mede te rekenen die door smokkelaars wor den ingevoerd. Sedert 10 jaren is het verbruik met een vierde vermeer derd. Er zijn te Londen 125 makelaars met den verkoop van tabak belast, 90 fabrikanten en 1569 winkels voor den verkoop in het klein. De onder scheidene takken der fabricatie houden 7880 werklieden bezig. In het Vereenigd Koningrijk telt men niet minder dan 252,048 tabakswinkels. Op het vasteland is het verbruik van tabak en het daaruit voortvloeijend vertier niet minder groot. In Frankrijk wordt, de bevolking in aanmerking genomen sterker gerookt dan in Engeland. Te Hamburg verbruikt men dagelijks 40;000 sigaren en dat op eene bevolking van 150,000 zielen. 10,000 per sonen, meest vrouwen en kinderen, worden tot de vervaardiging gebezigd, die jaarlijks 150 millioen sigaren leveren. In Denemarken is het verbruik van tabak zoo groot, dat men het jaarlijks op bijna twee kilogrammen per hoofd kan stellen, en in België kan men het verbruik op ruim twee kilogrammen per hoofd bepalen. Eindelijk berekent men dat in Amerika hetzij om te rookente snuiven of wel te kaauvven, jaarlijks 20 mil lioen tonnen tabak verbruikt worden. Turkye brengt jaarlijks ongeveer 10,717,000 kilogrammen tabak op. Daarvan wordt slechts een derde ge deelte in dat land verbruikt; het overige wordt uit de haven van Volonaar Griekenland en andere landen van Europa gevoerd. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Mei. De wetgevende vergadering heeft, na het houden van belangrijke be raadslagingen, het wets-ontwerp tot verlaging der regten op den invoer van wolkatoen en andere grondstoffenmet 249 tegen 4 stemmen aangenomen. De tegenstand was minder dan men had verwacht. De voorzitter had ech ter, namens de regering, al het mogelijke gedaan om de voorstanders van bescherming gerust te stellen. Hij verklaarde o. a. dat de regering oor deelde dat het oogenblik was gekomen om de nuttelooze en verouderde verbodsbepalingen af te schaffen, maar niet om de nationale industrie te berooven van de bescherming, welke zij behoeft, mits het geene blinde, noch onveranderlijke, noch buitensporige bescherming zij. Dat was des keizers gansche stelsel van staathuishoudkunde. Vervolg der buitenl. berigten in het Bijvoegsel.) Per Telegraaf. LONDEN, 4 Mei. Lord Russell heeft in het lagerhuis verklaard, dat Na pels de tusschenkomst van Engeland heeft ingeroepen ten einde de Engel- sche regering die van Sardinië bewege om de expeditie van Garibaldi naar Sicilië te beletten. Engeland heeft daaromtrent vertoogen tot de Sardini- sche regering gerigt. Ook verklaarde hijdat de Chinesche expeditie niet werkeloos zou blijven lot aan de aankomst van Lord Elgin. De regering hoopt zelfs dat de operation tegen China vóór zijne aankomst gelukkig ten einde zullen zijn gebragt. LONDEN, 5 Mei. Bij Reuters Office is uit Rome het berigt ontvangen dat de Paus een beroep heeft gedaan op de Katholijken, tot deelneming aan de opengestelde leening van 50 millioen frs. tegen eene rente van 5 pet. De aandeelen zijn in drie categoriën gesplitst, van 100,500 en 1000 frs. De inschrijving staat open in al de hoofdsteden van Europa. In België is reeds voor 15 millioen ingeschreven. De Times zegt: In plaats van zich ten oorlog tegen Frankrijk toe te rusten, wil Pruissen in de zaken van Denemarken tusschen beide tre den. Frankrijk zou gaarne den oorlog tusschen Pruissen en Denemarken zien. Zweden en Noorwegen zouden zich dan bij Denemarken voegen, en te zamen zouden zij op Frankrijk kunnen rekenen. Engeland zal al zijnen invloed in het werk stellen om Pruissen over te halen het geschil met De nemarken voorloopig te laten rusten. BERLIJN, 5 Mei. Bij gelegenheid van de gisteren gehouden beraadsla gingen over Sleeswijk verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, daartoe door den heer Blankenburg gedrongen, dat de regering het ge voelen van den heer Vinke omtrent de Bondsvergadering niet deelde. De regering beschouwde de zamenstelling van den Duitschen bond niet slechts als factisch maar ook regtens beslaande. Bij eene andere gelegenheid ver klaarde de heer Schleinitz, van twee zijden geïnterpelleerd over eenc be staande of mogelijk te achten vcrbindtcnis met Oostenrijk, dat iets derge lijks niet bestond.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2