LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 4 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN3 Mei. Hef Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg heeft, in zijne vergadering van den 25sten April jl.tot lid benoemd dr. H. Schlegcl, hooglceraar en directeur van 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier. Heden morgen is een detachement van het reg. rijdende artillerie, on der bevel van den luitenant von Geusau, naar Breda vertrokken, ten einde dienst te doen in het te 'Beteringen gevestigde kamp van de kweekelingen der kon. militaire akademie. In de maand April zijn binnen deze gemeente overleden 102 personen als: 22 mannen, 17 vrouwen, 32 zoons en 31 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 5. Geboren 111 kinderen, als: 56 zoons en 55 doch ters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Voltrokken 19 huwelijken. De voorwaarden waarop de concessie is verleend tot den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Scheveningenlangs 's Gravenhage en Leydennaar Woerdenaansluitende aan den Holl. ijzeren spoorweg en den Ned. Rijnspoorweg, zijn thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt o. a. het volgende. De concessionaris moet lusschen leyden en 's Gravenhage naast het bestaande een smal spoor leggen, ter wijdte van 1.435 el, en in verband daarmede ook het benoodigde materieel aanschaffen of doen veranderen, op dat reizigers en goederen zonder overlading van den eenen op den anderen weg kunnen overgaan. Hij is verpligt, wanneer de aansluiting der beide spoorwegen te Rotterdam heeft plaats gehadbinnen drie jaren daarna ook het spoor te versmallen tusschen 's Gravenhage en Rotterdam en binnen vijf jaren tusschen Leyden en Amsterdam; bijaldien er in dien tijd een spoor weg naar het Nieuwe Diep, aansluitende aan den Holl. spoorweg, tot stand komt, moet de spoorversmalling binnen twee jaren na den aanleg van dien weg plaats hebben. Eene algemeene kaart enz. van den aan te leggen weg moet binnen vier maanden na het verlecnen der concessie bij hel dep. van binnen), zaken ingeleverd worden. De concessionaris moet te Leyden en te 's Gravenhage zorgen voor eene goede omnibusdienst lot vervoer der reizi gers. De geconccssioneerde spoorweg en het smal spoor tusschen Leyden en 's Gravenhage moeten binnen drie jaren na den dag waarop de concessie is verleend voltooid en in exploitatie gebragt zijn. Uiterlijk op 31 Juljj I860 moet een waarborg kapitaal van 150,000 gestort worden. Zoolang de con cessionaris niet in gebreke blijft aan die voorwaarden te voldoen, zal geene andere concessie tot aansluiting van dc bedoelde spoorwegen verleend wor den. Wordt het algemeen nut der onderneming, met betrekking tot de onteigeningenniet door de staten-generaal erkenddan wordt de concessie als niet geschied beschouwd. Volgens eene voorloopige opgave in de Staats-Courant bedroeg de be volking van de provincie Zuidholland op 31 Dec. II. 618471 zielen. Daar onder komen voor: Delft 19769 z.Dordrecht 23079 z.Gouda 14844 z., 's Gravenhage 78650 z.Leyden 36725 z., Rotterdam 105984 z., en Schie dam 15234 z. Voorts: Ter Aar 1822 z.Aarlanderveen 2744 z.Alkemade 3560 z.Alphen 3167 z.Benthuizen 605 z.Bodegraven 2803 z.Boskoop 2049 z.llazerswoude 2755 z.de Beide Katwijken 5273 z.Koudekerk 1230 z.Leyderdorp 1859 z.Lisse 1732* z.Nieuwkoop 2285 z.Nieuw- veen 1013 z.de beide Noordwijken 3099 z.Noordwijkerhout 1207 z. Oegslgeest 2163 z.Oudshoorn 1889 z., Rijnsaterwoude 565 z.Rhynsburg 1896 z.Sassenhcim 1098 z.Soeterwoude 2719 z.Stompwijk 2532 z. Valkenburg 472' z.Voorhout 877 z.Voorschoten 1884 z., Waarder 604 z. Noord-Waddinxveen 1398 z.Zuid-Waddinxvcen 703 z.Warmond 1171 z. Wassenaar 3073 z.Woubrugge 1737 z.Zegwaard 1342 z., Zoelermeer 1003 z., en Zwammerdam 1281 z. De algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal in dit jaar te Zutphen worden gehoudenen wel op 10 en 11 Julij. Volgens hel plan der 242ste staats-Ioterijzal die beslaan uit 20,000 lotenuit 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Dingsdag den 29stcn Mei, en gesloten op Zaturdag den 9dc" Junij daaraan volgende. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 25 Junij, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 15 Sept. aanst. worden getrokken. Volgens de lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in Zuidholland, is de hoogst aangeslagene Z. K. 11. prins Frederik der Ne derlanden, tot een bedrag van ƒ17206.02. Op hem volgt jhr. J. N. J. Janlzon van Erffrenlen van Babyloniënbrockte Dordrecht, tot een bedrag van ƒ12753.88. De heer W. S. Burger J'.te Rotterdam, staat op die lijst voor het minste bedragt. w. ƒ898.07. Te Melissant, op het eiland Overflakkee, is de hofstede, bewoond door L. van Beek, een prooi der vlammen geworden. 12 paarden en 28 stuks hoornvee, kwamen bij dien brand om. liet bouwgereedschap met een aan zienlijke hoeveelheid erwten gingen mede verloren, Het woonhuis, opeenigen afstand van de schuur staande, is bewaard gebleven. Alles was tegen brandschade gewaarborgd. Op het vermoeden, dat de brand door kwaad willigheid was veroorzaakt, zijn door de regterlijke magt te Brielle, na on derzoek 3 knechts van genoemden bouwman in verzekerde bewaring genomen. Te Barendrecht heeft op 1 Mei mede een zware brand gewoed. Ten huize van den landbouwer Niemanlsverdriet nitgebarstensloeg hij door den feilen wind naar de nabij gelegen arbeiderswoningen over. Elf huisgezinnen zijn var. huisdak beroofd. De armsten hebben het minste gered; de schade is groot, vooral aan den inboedel. Op een na waren al de woningen tegen brandschade verzekerd. Aandoenlijk was het bij deze gelegenheid, eene moeder het lijkje van haar kind, voor twee dagen gestorven, in haren schoot te zien wegdragenopdat het geen prooi der alles vernielende vlam men zou worden. Volgens berigten uit de Kaapstad was de heer Praetorius, president der Zuid-Afrikaansche republiekden 6ieu Feb. te Bloemfontein aangekomen, en had hij twee dagen later, na aflegging van den eed op de constitutie, de hem opgedragen betrekking van president van den Oranje-Vrijstaat aanvaard. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Z. M. heeft, ingevolge verzoek, aan den met verlof hier te lande aan wezigen luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië J. C. H. J. de Veer, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, onder toeken ning van pensioen. Door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen is aan den kapt. Gcrlach, van het reg. veld-artillerie, het ridderkruis der orde van het Zwaard geschonken. Z. M. heeft aan de hh. A. E. Dudok van Heel en P. C. van Vlissin- gen, te Amsterdam, vergunning verleend lot het aannemen der onderschei- dingsleekcnen van ridder der Leopolds-orde, aan ieder hunner geschonken door den koning der Belgen. De kanselier der beide orden heeft ter kennis gebragt van de eervol ontslagen en gepensionneerde officieren van het Nederl. leger, dat de keizer van Oostenrijk eene wijziging heeft gebragt in het distinctief der orden van Leopold en van de IJzeren Kroon, alsmede in het Kruis van Verdienste, verleend voor wapenfeiten, en diegenen, welke met dusdanige decoratien zijn begiftigd, uitgenoodigd zich te vervoegen tot de Kanselarij der Oostenrijksehe Legatie alhier, waar de teekening dier orden ter bezigtiging ligt. De minister van oorlog heeft in het belang van den soldaat bepaald dat de brandstollen aan de militaire wachten des rijks, in plaats van tot 30 Apriltot 15 Mei zullen verstrekt worden. Naar wij vernemen, zegt het Dagbl. v. 's Grav., zijn de hh. Schrellcn en Maxwils voornemens, zich op nieuw tot den koning te wenden, met ver zoek de door hen aangevraagde concessie voor den aanleg van een' spoorweg van Scheveningen naar Gouda alsnog te verleenen, met wijziging van de in dezen genomen schikking. Het alhier gevestigde spoorweg-comite' zal die aanvraag bij adres ondersteunen. Voor eenige dagen hebben zich drie personen, behoorende tot den aanzienlijken stand der residentie, niet ontzien om in den laten avond een rustig ingezeten aan te vallen en te mishandelen en hem beleedigingcn aan te doen. Dienzelfden nacht zijn zij door de politie aangehouden en in voorloopige bewaring genomen. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt en aan den officier van justitie der regtbank opgezonden, die, naar men verzekert, de instructie van deze zaak voortzet. Naar men beweert is in het ontwerp van wet op de regterlijke orga nisatie, hetwelk de minister van justitie gereed heeft gemaakt, het beginsel opgenomen, dat er niet meer dan vijf hoven zullen zijn. Voor Friesland, Groningen en Drenthe zou het hof te Leeuwarden gevestigd zijn. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 2 Mei. Aan de orde was het wets-ontwerp lot wijziging der wettelijke bepalin gen betrekkelijk het buiten 's lands verleren van pensioenen en onderstanden ten laste van den staat. Door den heer de Bieberstein werd op art. 2 eene wijziging voorgesteld, waarmede de minister van oorlog, als van onderge schikt belang, zich kon vereenigen. Het ontwerp werd met algemeene stemmen aangenomen. De kamer besloot op morgen over te gaan tot het opmaken der nomina tie, den koning aan te bieden, voor de vcrvullirg van de vacature in den hoogen raad. In deze zitting zijn ingekomen drie wets-ontwerpen tol afschaffing der slavernij in de West-Indische koloniën. Zitting van Donderdag 3 Mei. Aan de orde is het opmaken van eene lijst van vijf kandidaten tot aan vulling der betrekking van raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. IDe uitslag der stemmingen is als volgt: Eerste kandidaat (2 stemmingen): mr. H. H. Huguenin, regter in de arr.-regtbank te Sne'ek. Tweede kandi daat (3 stemmingen)mr. K. A. Mceusscnregter in de arr.-regtbank te Breda.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1