den heer de Brouckere. Meer dan 3000 personen, waaronder de graaf van Vlaanderen, waren daarbij tegenwoordig. Be heer Roelofs, landsehaps-schilder, is door Z. M. den koning der Nederlanden tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. De wijfjes-panther in den zoölogischen tuin te Antwerpen heeft dezer dagen twee jongen gekregen. Even als vroeger wilde zij de kleinen ver slinden, maar gelukkig heeft men er een kunnen redden; het andere was reeds gesmoord. Men heeft hel geredde jong toevertrouwd aan de zorg van ecne jagthond, die insgelijks jongen had, en die zich tot nu toe goed van deze taak kwijt. Te Antwerpen zijn weder 400 Duitsche landverhuizers aangekomen die voornemens zijn zich naar Amerika te begeven. EN6ELAND. LONDEN26 April. Het tekort van den kassier der Union Bank wordt gezegd de som van 263,070 te bedragen. Hij is thans in hechtenis genomen. Te Liverpool heeft de strijd tusschen Sayers en Heenan eene groote geestdrift te weeg gebragt. Ten behoeve van Sayers worden gelden ingeza meld en men zegt dat hij te Liverpool zal komen om dit bewijs van achting in ontvangst te nemen. Voor Heenan hebben de Amerikaansche kapiteins in de haven van Liverpool reeds meer dan 200 bijeengebragt. Verscheidene hunner hebben met weddenschappen op hem, bij voorbeeld dat Sayers hem niet in een uur zoude verslaanaanzienlijke sommen gewonnen. In een schrijven uit Hongkong wordt medegedeeld dat de sedert 15 jaren gedreven handel in koelies heeft opgehouden. De tegenwoordige vicc- koning der beide Kwangs heeft aan dien gruwelijken handel in menschen paal en perk gesteld. 500 zoogenaamde Chinesche emigrantendie opgeslo ten en bewaakt werden aan boord van vier schepen, welke door den Peru- aanschcn slavenhandelaar Vargas bevracht warenmoesten op bevel van den onder-koning ontscheept en naar Canton gebragt wordenwaar men hen in tegenwoordigheid der vreemde commissarissen en van een aantal Europeanen een voor een ondervroegzoowel nopens de wijze waarop men hen ontvoer de als ten aanzien van de wijze waarop men hen aan boord der schepen overgebragt en aldaar behandeld had. Het verhaal van de afschuwelijkhe den waaraan die ongelukkigen bloot stondendeed de toehoorders sidderen. Al de Chinezen werden in vrijheid gesteld. Gelijktijdig werden de strengste straffen bedreigd tegen iedereendie voorlaan de emigratie op eene heimelijke wijze zal trachten te bevorderen. De gouverneur van Macao en de consul van Frankrijk hebben van hunne zijde de emigratie onder hunne vlag ver boden, tenzij de uitvoer gedekt is door een bewijs van magtiging van de zijde der Chinesche autoriteiten. De genoemde slavenhandelaar Vargas heeft door de ontscheping en vrijverklaring der Chinezen eene schade geleden van ongeveer 60,000 piasters. FRANKRIJK. PARIJS, 26 April. Het is bjjna onnoodig te meldendat de stemming in Savoye eenen gunstigen afloop voor Frankrijk heeft gehad. Het getal der stemgeregtigden die tegengestemd of zich aan de stemming onttrokken hebbenis slechts 1200. In Algerië zal van regeringswege eene poging worden gedaan om die kolonie in regtslreeksch verkeer te brengen met Tombuctu, een der voor naamste staten van Afrika's binnenland. Eene groote karavaan, onder de leiding van eenige ervaren reizigers, zal binnen kort eenen togt van het Fransche grondgebied door de woestijn van Sahara naar Tombuctu ondernemen. Het prachtige bal, dat Dingsdag avond in het Alba-hótel plaats had, werd door 1200 personen bijgewoond. Het was een der schitterendste fees ten welke de Parjjsche wereld ooit heeft aanschouwd. Men berekent de kosten op 200,000 fr. Volgens de Pays zal de grootvorst Nicolaas van Rusland eerstdaags deze hoofdstad bezoeken. De Indép. Beige heeft van haren correspondent alhier het berigt ont vangen, dat onze regering op het punt is de verspreiding van dat blad te verbieden. Het Journ. général de 1'instruction publique deelt het rapport mede cener commissie, belast geweest met het onderzoek eener door mej. Cle'ret, eene onderwijzeres, gedane ontdekking, namelijk een middel om aan dooven het gehoor terug te gevenen wel door het brengen van zwavelether in de ge hoorbuis, dat dagelijks eenige malen herhaald en geruimen tijd volgehouden moet worden. De commissie heeft zich over deze wijze van behandeling gunstig uitgelaten, en gezegd dat door hare toepassing de klanken zeer ge makkelijk doordrongen, en dat, al mogten de kinderen niet begrijpen het geen tol hen gezegd werd, het niet te loochenen was dat zij hoorden. Mej. Cléret heeft wegens deze ontdekking den prijs der stichting Monlhyon verkregen, maar het geluk haar ten deel gevallen heeft haar verstand ver bijsterd. Zij heeft eene dienst aan de menschlieid bewezenmaar is krank zinnig geworden. Brieven uit Alexar.drië, te Marseille ontvangen, bevestigen hetgeen omtrent den bedenkelijken toestand der vreemdelingen in Japan gemeld is. Zij dcclen voorts mede, dat de Chinezen zich tot het bieden van krachtigen tegenstand voorbereidden. Volgens geruchten zouden zij aan den mond van den Peiho twee Engelsehe fregattende Dove en Algerinein den grond geboord hebben. De Samson, die aan het gevecht had deel genomen, was met hoogst belangrijke depêches naar Hong-Kong teruggekeerd. ITALIË. Uit Rome meldt men dat de kardinaal Antonelli veel van zijnen in vloed op den Paus heeft verloren en dat er vele pogingen, zelfs door hoog geplaatste geestelijken, worden aangewend om hem te doen vallen. Het is echter niet te verwachten dat zijne aftreding verandering zal brengen in de zienswijze der regering, want meer dan eens, zegt men, heeft de kardinaal tot gematigdheid aangespoord. Volgens bcrigtcn uit Napels namen op Sicilië de opstandelingen overal de wijk voor de troepen. Velen hebben zich onderworpen. Te Palermo wordt de staat van beleg met gestrengheid gehandhaafd. PRUISSEN. BERLIJN, 26 April. De prins-regent heeft voor 2000 th. een stuk barnsteen aangekocht, dat in het vorige jaar te Cammin werd gevonden en 20 pond weegt. Het is bestemd voor het museum van natuurlijke historie. Een fabrickant van zijdewaren alhier gaat eene reis naar Perzië en Indië ondernemen, om aldaar, in het belang der zijde-industrie, regtstreck- sche betrekkingen aan te knoopen en aanzienlijke inkoopen te bewerk stelligen. De Köln. Zeit. spreekt over het plan eener Duitsche expeditie tot op sporing van dr. E. Vogelen betoogt, dat dit eene dure pligt is, waaraan de natie zich wegens de daaraan verbonden bezwaren niet mag onttrekken. Hoewel men niet kan ontkennen, dat de onderneming zonder gevaar is, meent het blad echter, dat het in Duitschland niet zal ontbreken aan man nen, die voor deze taak niet zullen terug deinzen. Er is uitzigt, dat eer lang een comité gevormd zal wordenhetgeen zich met de leiding van deze zaak belasten zal. Men verzekert dat Oostenrijk sedert Februarij bij Pruissen op een ver bond heeft aangedrongen, op den grondslag van wederkeerigen waarborg van grondgebied, doch dat Pruissen tot nu toe geweigerd heeft het bezit van Venetië te waarborgen. Op den 5den dezer was het 50 jaren geleden dat Ludwig Uhland tot doctor in de regtsgeleerdheid aan de hoogeschool te Tubingen werd bevor derd. Tot herinnering daaraan is hem op dien dag door de regtsgeleerde faculteit aldaar het hernieuwd diploma overhandigd. Dit stuk bevat o. a. het volgende opschrift: »Aan den eersten dichter onzes tijds, den scherp- zinnigen, onvermoeiden navorschcr der Germaansche oudheid; den man die, door onbevlektheid van karakter, zuiverheid en getrouwheid van gezind heid, boven allen uitmunt; den moedigsten en onomkoopbaarsten voor vechter van het regt en de constitutie." OOSTENRIJK. WEENEN, 25 April. Het regeringsblad deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent het overlijden van den minister von Bruck. Den 20slcn des avonds was de heer von Bruck als getuige in het regtsgeding van den overleden generaal von Eynatten gehoord. Zijne verklaringen gaven aanleiding lot een nader onder zoek, ten gevolge waarvan eene confrontatie van den heer von Bruck met andere getuigen en met eenige der beschuldigden noodzakelijk scheen te zullen zijn. Onder deze omstandigheden onderteekende de keizer den 22stet een rescript aan den heer von Bruck, waarbij hij op zijn verzoek tijdelijk van zijne betrekking ontheven, en de heer von Plener voorloopig met de leiding van het ministerie van flnantiën belast werd. Dit rescript ontving de heer von Bruck den 22sten des avondsen den volgenden morgen werd hij bloedend in zijn bed gevonden. Men beweert dat de generaal von Benedek slechts tijdelijk het beheer over Hongarije heeft op zich genomen, ten einde, wanneer de inwendige organisatie van dat land, overeenkomstig de door hem bij het aanvaarden zijner betrekking gestelde voorwaarden zal zijn hervormd, dat beheer aan aartshertog Maximiliaan over te dragen. Het vermogen van de r. k. geestelijkheid hier te lande bedraagt, vol gens eene zeker niet te hooge schatting500 millioen fl. Ten behoeve van de jongste leening heeft de geestelijkheid voor i millioen ingeschreven. Aan het station te Landenburg hebben op den 20s,en dezer eenige dieven zich meester gemaakt van een kistje, waarin eene som was van 30,000 fl. RUSLAND. Volgens opgaven; voorkomende in het werk van prins Dolgorukoff, ge titeld: De waarheid nopens Rusland, heeft de brandewijnpacht in 1859 opgebragt 120 millioen roebels en alzoo twee-vijfden van de siaats-inkomsten. De keizer heeft het besluit opgevat na de jongste verpachting, aangegaan voor vier jaren, dat is tot uit. December 1862, deze schadelijke bron van inkomsten door andere middelen te doen vervangen. OOST-INDIE. BATAVIA, 9 Maart. Z. M. de koning heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den vice- president van den raad van Neêrl. Indië, den heer A. M. W. baron de Koek en hem benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Tot vice-president van den raad is benoemd mr. A. Prins, en tot lid de resi dent van Soerabaya, mr. H. C. van der Wyck. De hh. J. A. van Royen en C. L. Blumc jr.ambtenaren voor de dienst van het boschwezenzijn ter beschikking gesteld van den directeur der kuituren. Tot Notaris te Soerabaija is benoemd de heer D. Busken Huet. AD VERTEN TIEN. Ondertrouwd: C. H. BACKER, van Oosterbeek, Leyden 27 April 1860. J. H. WYNSTROOM. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na smartelijk maar onderworpen lijden, mijne geliefde Echtgenoote MARGARETHA JOHANNA PETRONELLA van UENGEL. Scuoomuoven, 19 April 1860. C. J. via KETWICH. Algemeene kennisgevingeerst nu geplaatst wegens Buitenlandse he j Betrekkingen.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2