LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 30 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BÏlMIMENLAiNDSCHK BERIGTEN. LEYDEN, 28~April. De Staats-Courant bevat eene oproeping van sollicitanten naar de be trekking van hulponderwijzer ter Kuste van Guinea. Zij die daartoe gene gen zijn moeten zich bij verzoekschrift op zegel tot het dep. van binnenl. zaken wenden. Aan genoemde betrekking is verbonden eene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars, het genot van vrije woning, vrij transport en eene gratiflcatie van drie maanden tractement voor de uitrusting. Volgens eene voorloopige opgave in de Staats-Courant bedroeg de be volking van de provincie Gelderland op 31 Dec. 11. 401,864 zielen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 tot 115 personen. Op de in deze week te Haarlem gehouden verkooping der bibliotheek, door mr. G. W. van Oosten de Bruyn nagelaten, is bet exemplaar van de Croniques van Enguerrand de Monstrelet (gedr. te Parijs, omtrent 1490) voor Engelschc rekening tegen den prijs van 5575 gekocht. Volgens den catalogus, waar dit voortbrengsel der oude drukpers op blz. 3 beschreven wordtis er buiten het thans verkochte slechts een volledig op perkament gedrukt exemplaar bekend en wordt dit in de keizerlijke bibliotheek te Parijs gevonden. Uit Delft meldt men dat de persoononlangs aldaar gevangen genomen onder vermoeden van een huisgezin te hebben vergiftigdop vrije voeten is gesteld. Het bestuur van de Rotterdamsche diergaarde heeft aan den directeur, den lieer Martin, en aan de architecten, de hh. van Dam en de Haas, prach tige geschenken vereerd, als een blijk van erkentelijkheid voor hetgeen zij in het belang van die inrigting hadden verrigt. Het geschenk voor den lieer Martin bestond in een ebbenhouten rijk met vergulde ornamenten ver sierde boekenkast, gevuld met de kostbaarste uitgave van Vaillant Oiseaux de Paradis et Perroquets5 prachtig gebonden gr. folio deelenwijders Cuvier Mammifères3 d°. gr. folio deelen en Audibert Singes, 1 d°. gr. folio deel. De andere gèschenkcn bestonden in fraai zilverwerk. In de provincie Zuidholland telt men thans 205 med. doctores, 2 chirurgijn-majoors (als med. doet. toegelaten), 45 cliir. doctores, 3 chirur gijn-majoors (als cliir. doet. toegelaten), 143 stedelijke heelmeesters, 266 plattelands heelmeesters, 76 art. obst. doctores, 347 vroedmeeslers, 214 apothekers, 124 vroedvrouwen, 74 droogistcn en 35 tandmeesters. Uit Velp schrijft men omtrent de verkeerde handelingen die aldaar bij de jongste verkiezing hebben plaats gehad het volgende. Naar men ver neemt, zijn door de justitie in de bekende verkiezingszaak verscheidene landbouwers als verdachten verhoord, waarvan liet meerendcel reeds hun misdrijf (het verkoopen hunner slem) zouden hebben beleden, en moet het aantal der alzoo uitgebragte stemmen vrij aanzienlijk zijn geweest. Volgens hier algemeen loopend gerucht, zouden die stembriefjes met den naam van den baron d'Yvoy van Houten" ingevuld zijn geweest, welke candidaat op slechts e'e'ne stem na mede in de herstemming ware gevallen. Men ver zekert verder, dat de rondgereisd hebbende kooper dier briefjes vele kiezers, door het plaatsen hunner naamteekening op eene lijst, zich lot het uitbren gen hunner stemmen heeft doen verbindenen dat hijofschoon bij velen een gunstig onthaal bekomen hebbende, door enkele kiezers echter derwijze is ontvangen geworden dat hij het, ter voorkoming van onaangenaamheden, raadzaam heeft gevonden om hunne woningen op slaandcn voet te verlaten. Men blijft den afloop dezer zaak met belangstelling te gemoet zien, en houdt zich hier overtuigddat men onze landbouwers bij eene volgende verkiezing wel in minder grooten getale bij de stembus zal zien opkomen. Door het fPeekbl. v. h. Regt is dezer dagen opgenomen een verzoek schrift van de hh. deurwaarders in het arrond. Middelburg, aanJZ. M. den koning, waarbij zij verzoeken, nu hun voor liet vervolg alle diensten in strafzaken zijn ontnomen, hen ook teontheffen van de verpligting om bij de handeling van strafzaken hunne diensten te leencnen die overeenkomstig de door hen aangehaalde reglementen te wijzigen. Het Zeeuwsch genootschap van wetenschappen heeft de gouden me daille toegekend aan dr. A. A. Fokker te Middelburg, wegens de beant woording der prijsvraag: Wat is er uit de geschriften der vroegere en latere geneeskundigenuit kronijken enz. op te makenomtrent de epide mische en contagieuse ziektendie vroeger in Zeeland gehecrschl hebben de geneeswijze, waarvan men zich meestal bediende, enz.? Den 23stc" der volgende maand zal aan de kon. akademie te Breda vergaderen de speciale commissie van inspectie over het militaire onderwijs ten einde met de gewone jaarlijksche inspectie een aanvang te maken en de vorderingen der kadetten na te gaan. 's GRAVENHAGE28 April. Bij kon. besluit van 20 April zijn de statuten der vereeniging voor de Deutsche Innere Mission voor Nederland, te Rotterdam, goedgekeurd en is die vereeniging als reglspersoon erkend. Die vereeniging stelt zich ten doel de inwendige zending onder de in Nederland, bjjzonder in de genoemde stad wonende of doortrekkende Protestansche Duitschers en Protestanten van andere natiën, in den geest van de inwendige zending der evang. kerk in Dtiilschland. Door Z. M. is benoemd tot adjudant bij het 7de reg. infanterie alhier de kapitein Luchtmails van het 3de reg. van gemeld wapen. Tot directeur van het Fransche tooneel voor het aanstaande jaar is benoemd de heer Defrenne, thans directeur te Nlmes. De aanneming van de vergrooting van het kon. postkantoor alhier is, ten gevolge van de liooge aanneemsom, niet goedgekeurd. Er zal eene herbesteding plaats hebben op 7 Mei aanst. Gisteren na afloop van de zitting der tweede kamer heeft er dadelijk eene vergadering van den ministerraad plaats gehadwelke vrij lang heeft geduurd. Des avonds kwam de ministerraad andermaal bijeen. Wij zijn verheugd te kunnen melden dat de uit zee aangebragle tij ding, dat de matroos Jacob de Jager zoude zijn verdronken, zich niet be vestigd heeft. Te Scheveningen heeft zich eene commissie gevormd, met het doel om ook liefdegiften in te zamelen voor de nagelaten betrekkingen van de in den hevigen storm van den 19den dezer omgekomen visschers A. Pronk, M. van der Zwam en T. Bruin en van die der bemanning, wel ke met de pink de Ondernemingloebehoorende aan den heer P. Varke- visser, is verongelukt. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 27 April. De lieer de Raadt nam na de gevorderde eeden te hebben afgelegdzitting. De voorzitter gaf het woord aan den heer de Brauwtot het doen van de aangekondigde vregen aan den minister van binnenl. zakennopens de aangevraagde concessiën voor den aanleg der spoorwegen 's Hagc-Gouda en Leydcn-Woerden. De heer de Bramv gaf eerst een overzigt van heigeen ter zake dier aan- BELGIEa BRUSSEL, 25 April. Het wets-onlwerp tot afschaffing der stedelijke accijnsen is in de af- deelingen der kamer van vertegenwoordigers onderzocht. Die afschaffing werd over 'l algemeen als wcnschelijk gevorderd. Velen echter meenden dat het door de regering voorgeslagen plan de accijns-heffende gemeenten ten koste der overige begunstigt en de vrijheid der gemeentebesturenbepaalde lijk in het beheer der finantiën, inkort. Gisteren is er in de hoofdkerk eene plrglige lijkdienst gevierd voor vragen was voorgevallen en vroeg vervolgens aan den minister: of de mi nister, overeenkomstig hetgeen reeds door den vorigen minister van binnenl. zaken aan beide kamers was medegedeeldbereid is beide concessiën te ver- leenen2°. of wel dat het gerucht waar isdat er slechts ééne concessie is verleenden 3". of in dit laatste gevalde regering niet voornemens is ook de andere concessie te verleenen? De minister van binnenl. zaken verklaarde bereid te zijn alle inlichtingen aan de kamer te geven. Bij zijn optreden had hij de zaak naauwkeurig onderzochthet voor en tegen in de schaal gelegd. Niets ware gemakke lijker geweest dan beide concessiën gelijktijdig te verleenen. De minister zou zich verheugd hebben, zoo hel mogelijk ware geweest deze eenvoudige, natuurlijk en regtmatige beslissing te nemen. Maar die mogelijkheid bestond niet, omdat de beide concessiën niet verlangd werden. Er moest eenejteuze worden gedaan tusschen Gouda en Woerden. De minister herhaalt: de zaak was gewigtig, maar na rijp beraad is er gekozen en hij deelt aan de kamer mede, dat hij, door den koning gemagtigd, de concessie aan de Holl. spoor weg-maatschappij heeft verleend en die aan de heeren Scliretlen en Maxwils heeft geweigerd. Dit is de stand der zaak. Als liet alleen te doen was, om dezen te kennen, zou de minister zich van verdere mededeeling kun nen onthouden, maar hij is ook aan de kamer verschuldigd meer dan dit te zeggen en de redenen voor zijn oordcel en zijne beslissing op te geven. Hij stelt zich daarbij twee vragen ter beantwoording voor, in de eerste plaats, wat is toegestaan, en ten tweede, waarom is het toegestaan. In de eerste plaats zal de minister de kamer met den aard en den inhoud der verleende concessie en ten tweede met de gronden daartoe bekend maken. {Zie verder het vervolg van dit verslag in het Bijvoegsel.) BUITENLANDSCHE BER1GTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1