De afdcelingcn der tweede kamer hebben gisteren onderzocht het wets ontwerp tot inkoop en amortisatie van schuld en tijdelijke uitgifte, tegen onderpand, van in 's rijks schatkist aanwezige gelden, enz. Tot rappor teurs zijn benoemd: nopens het wets-onlwerp tot eindbestemming der baten van dc weeskamers, de hh. Detz, Wintgens, van Eek, Olivier en van der Poel, wegens de begrooting van den arbeid der gevangenen over 1859, de hh. Hengst, Iloynck van Papendrecht, van Eek, YYesterhoffen van der Veen, en nopens den inkoop van schuld, de hh. Schimraelpennink, van Nispen van Scvenaer, van Ueukelom, de Brauw en van Voorthuyzen. EN6ELAND. LONDEN 25 April. De Times zegt als gerucht, dat bij den hoofdkassier der Unionbank alhier een zeer aanzienlijk te kort ontdekt is. Hij was sedert 21 jaren bij die instelling en gedurende de 5 laatste daarvan in zijne tegenwoordige betrekking werkzaam. Vooral in dit laatste tijdvak moet hij zich aan de verduistering van gelden hebben schuldig gemaakt. De schuldige moet voort- vluglig zijn. In de City heeft een zware brand plaats gehadwaardoor het schoenen- en laarzenmagazijn van dc hh. Johnson en C°. en nog vijf andere huizen zijn in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk, maar grootendeels door verzekering gedekt. Zondag 11. hadden er op nieuw ergerlijke tooneelen plaats in de kerk van St. Gcorge's-in-the-East. Reeds van den aanvang af der dienst had het rumoer een aanvang genomen, doch ongelukkig ging omstreeks 7 ure het gaslicht uit en dit was het sein om het misbaar zoo mogelijk nog grooter te maken. De leeraar was genoodzaakt den predikstoel te verlaten en de policie moest de kerk doen ontruimen. Maandag morgen had op den grooten noordelijken spoorweg een groot ongeluk plaats. Een rijtuig der eerste klasse is, terwijl de trein in volle vaart was, uit het spoor geraakt en geheel verbrijzeld. Een van de passa giers werd onmiddelijk gedood, terwijl nog twee anderen in groot levens gevaar verkeeren. Behalve deze zijn nog onderscheidene andere personen gekwetst. Volgens alhier ontvangen bcrigten uit Japan moet de staat van zaken aldaar voor de Europeanen niet zeer gunstig zijn. Zij verkeeren in groote vrees. Te Yokuhama zijn twee Nederlandschc gezagvoerders in de straten omgebragt, zonder dat zij aan de Japannczen eenige aanleiding tot zulk eene daad hadden gegeven. In China neemt de opstand weder toe. Uit Shanghay meldt men dat 4 Engelsche schepen de Pei-ho waren opgevaren met een ultimatum voor dc Chinesche regering. FRANKRIJK. PARIJS24 April. De berigtgevers van hier aan de Indép. Beige zijn van gevoelen dat, wat er ook in den jongsten tijd moge gezegd zijn over de waarschijnlijke bijeenkomst van eene conferentie, die bijeenkomst niet zal plaats hebben. Volgens hen zjjn de bezwaren daartegen zoo groot, dat er geene hoop kan bestaan om die uit den weg te ruimen. Het zal; wat de inlijving van Savoye en Nizza betreft, eenvoudig bij het protest van Zwitserland blijven. Naar alles te oordeelen, zegt genoemd blad, gaan wij een tijd van kalmte te gemoet, gedurende hetwelk Frankrijk op de behaalde laauweren gaat rusten, terwijl de overige mogendheden het, misschien met eenig wantrou wen, zullen gadeslaan. In Engeland wendt men het oog van staatkundige quaestiën af, om de aandacht te vestigen op binnenlandsche aangelegenhe den en daar de hervorming van het kiesstelsel de gemoederen te weinig in beweging brengt houdt men zich te meer bezig met de bokspartij van Sayers en Heenan. Pruissen moet zijne aandacht wijden aan de Duitsche quaestie, Oostenrijk aan de finantiële moeijelijkheden en Rusland aan de emancipatie der boeren, terwijl in Italië eene worsteling plaats heeft lus- schen democratie en theocratie. Frankrijk is vrij van binnenlandsche be zwaren en dit maakt juist op dil oogenblik zijne kracht uit tegenover Europa. Van eene andere zijde gaat men voort de bijeenkomst der conferentie als zeker te beschouwen. Frankrijk zou reeds daarvoor een programma aan dc mogendheden hebben onderworpen. De conferentie zou alleen art. 92 der Weencr congres-acte betrekkelijk Faucigny cn Chablais onderzoeken. Frank rijk zou zich levens bereid verklaren om ten aanzien van die gewesten de zelfde lasten op zich te nemen als Sardinië, en voor liet geval dat de mogendheden eene wjjziging van die lasten noodzakelijk mogtcn oordeelen, zou het gaarne eene combinatie aannemen, die geene verkorting van zijne verkregen regten noch eene verbrokkeling van Savoye medebrengt. De toebereidselen voor het kamp te Chalons zijn reeds verre gevorderd. De omtrek van het kamp is eens zoo groot als in het vorige jaar. De aartsbisschop van Parijs, die al menig verwijt heeft moeten hooren over zijne houding in de tegenwoordige omstandigheden, heeft den 19den dezer opentlijk in den senaat verklaard dat hij over al de vraagpunten die dezer dagen op kerkelijk gebied zijn behandeld van hetzelfde gevoelen is als zijne mede-bisschoppen. Deze verklaring is op verzoek van den aartsbis schop in den Moniteur opgenomen. De Courrier de Lyon meldt het volgende: In het jaar 1812 wilde een onzer burgers zich aan de conscriptie onttrekken en vond daartoe geen ander middel dan het huwelijk. Hij begaf zich naar een openbaar bal cn deed aan de eerste danseres, die hij ontmoette, het voorstel omhein te huwen, tegen eene belooning van 1000 fr.onder voorwaarde dat zij terstond daarop elkander voor altijd zouden verlaten. Dit aanbod werd aangenomen cn het huwelijk voltrokken. De vrouw ging naar Parijs en de man stak over naar Engeland, waar hij zich vestigde. In 1858 kwam hij met een aanzienlijk vermogen van daar terug. Dezer dagen kwam zijn bediende hem verwit tigen dat eene bejaarde vrouw hem verlangde te spreken. Hij liet haar binnenkomen en die vrouw was niemand anders dan zijne echtgenoote. Zij was vergezeld van een zaakwaarnemer, die hem verslag gaf van den treu- rigen toestand, waarin zij zich bevond, en voor haar eene som van 15,000fr. in eens of een jaargeld van 800 fr. vroeg. Dit verzoek werd afgewezen, waarop de vrouw de zaak voor de regtbank bragt om haren man te dwin gen haar bij zich te nemen of de noodige bestaanmiddelen te verschaffen. De regtbank zal eerstdaags over deze zonderlinge zaak uitspraak moeten doenindien er ten minste geen vergelijk wordt getroffen. Uit de alhier uit Konstantinopcl ontvangen berigten blijkt dat het huis, dat ter gelegenheid van eene processie door de Grieksche bevolking ver woest en geplunderd is, toebehoorde aan de weduwe van een Fransch handelaar. De Grieksche consul cn de aartsbisschopmet het kruis in de hand, hebben te vergeefs getracht de woedende menigte te keeren. De troepen kwamen te laat. De weduwe en hare dochters zijn door middel van eene ladder ontkomen. Van wege het Fransche gezantschap is een onderzoek ingesteld. ITALIË. Naar men verneemt heeft koning Victor Emmanuel vooreerst afgezien van zijn plan om den titel van Koning van Italië" aan te nemen. Volgens het officiële dagblad van Rome bedragen de giften, die door de geloovigen uit alle volken aan de pauselijke schatkist zijn gezondeneene som van 300,000 scudi (ƒ750,000). Uit het te Rome verschenen jaarboek voor 1860 blijkt dat de katholieke kerk thans 850 dioecesenbenevens ruim 90 apostolische vicariaten en onder scheiden praefecturen lelt. Alleen door den tegenwoordig regerenden Paus zijn ruim 80 nieuwe dioecesen opgerigt. Berigten uit Napels, van 21 April, melden dat de staat van zaken op Sicilië aan de regering steeds ongerustheid inboezent. De generaal Salzano heeft versterking van troepen aangevraagd, ten einde tegen de oproerlingen die eenen roovers-oorlog voeren, krachtig te kunnen handelen. Eene ko- lonne troepen is ter vervolging der opstandelingen uit Palermo vertrokken, maar zij was genoodzaakt naar de stad terug te trekkendaar zjj sterke stellingen hadden ingenomen. Te Palermo zijn 13 personen gefusilleerd. De Indép. Beige deelt een brief mede uit Messina van 16 Aprilwaarin eenige bijzonderheden voorkomen omtrent de onlusten, die aldaar plaats ge had hebben. De schrijver beschuldigt de overheid, die voor de openbare orde behoorde te waken, van den opstand te hebben uitgelokt, door een aantal tuchthuisboeven te ontslaan en door de toen nog rustige stad te zen den, ten einde door hunne buitensporigheden het volk tot daden te dwingen die zelfs door de hoofden der Siciliaanschc partij worden afgekeurd. Ge noemd blad hoopt dat de Napelsche regering zich van dien smet zal kunnen zuiveren, maar berigten, van andere zijden ontvangen, zetten aan boven staand schrjjven zeer veel waarschijnlijkheid bij. iPANJE. In de Fransche grensplaats Bayonne is een groot getal exemplaren verspreid eener proclamatie, waarin de soldaten opgeroepen worden om Spanje's eer te handhaven, vernederd door den vrede met Marokko geslo ten. Deze proclamatie is in zeer beleedigende bewoordingen voor een aantal aanzienlijke staatsambtenaren opgesteld. Hetgeen bevreemding wekt, is dat de proclamatie de onderleekening draagt van den heer Posada Herrerami nister van binnenl. zaken, en van den markies de la Vega Armayo, gou verneur van Madrid. Beiden waren zeer tegen den vrede te Tetuan geslo ten maar er valt evenwel niet aaii te twijfelen dat de onderleekening ver zonnen is. PRII§§EN. BERLIJN, 24 April. Volgens officiële opgaven zijn in ons land 4178 practiscrende gences- heeren en 1526 apothekers. Om derhalve een geneesheer op elke 4000 zielen en een apotheker op elke 10,000 zielen te hebben, gelijk men aanneemt dat het geval behoort te zijn, ontbreken er nog 253 geneeshceren en 246 apothekers. In dc hoofdstad daarentegen vindt men een geneesheer op 1400 zielen der bevolking. De Zweedsche regering heeft eene som van 8000 rijksdaalders beschik baar gesteld, ten behoeve eener wetenschappelijke onderzoekingsreis naar Spitsbergen, te ondernemen door de lieeren Torell (zoöloog), Nordenskiold (geoloog), Holmgren (naturalist), benevens een botanist, twee visschers en den Deen Karl Petersen, die den Engelschen kapitein M'Clintock op diens togt ter nasporing van de overblijfselen van sir Franklin heeft vergezeld. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 April. De minister van finantiën, de heer von Brnck, is, hoewel men zijnen toestand niet gevaarlijk achtte, aan de gevolgen van dc beroerte die hem had getroffen overleden. Hoewel dc staatkunde, die hij naar zijne overtui ging voorstond, voor het rijk geene weldadige vruchten afwierp, kan men niet ontkennen dat hij een zeer bekwaam man was en den lande belang rijke diensten heeft bewezen. Men verwacht dat baron von Hubner weder eene plaats in het kabinet zal verkrijgen. Men verneemt, dat bij dc regering het voornemen bestaat, om in Croatië onderscheidene openbare werken te doen tot stand brengenten einde door het verschaffen van handenarbeid den aldaar hcerschenden nood te keer te gaan. Zoo is er sprake van den aanleg van spoorwegenden bouw van een hospitaal te Agram en eene school voor landbouwkunde te Kreuz. In strijd met het berigt van enkele bladen dient dat het spoorweg- ontwerp heden volstrekt niet in de sectiën wordt onderzocht. De afdeelin- gen hebben zich bezig gehouden met het onderzoeken van de wets-ontwerpen 1°. tot onteigening van percelen voor een kanaal van Assen naar Groningen 2°. tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen, en 3". tot onteigening van percelen tot verbetering van den Hollandschen IJssel. BUITKiMLANDSCHK BERIGTEN.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2