gegaanzonder toestemming van hoofd-ingclanden. Be regtbank alhier had die vraag bevestigend beantwoord, doch het hof heeft thans het vonnis ver nietigd en bevolen, dat het op de gelden van Delfland onder handen van derden gelegd beslag behoort te worden opgeheven. Het 'sGrav. Weekbl. deelt het volgende mede: Ter teregtzitting van het prov. gcregtshof in Zuidholland, gisteren ochtend, viel een zonderling incident voor. Op de rol was gebragt de zaak van zekeren H. de Maas, appellant van een vonnis der regtbank te Leyden, zijnde hij gedetineerd. De gevangene was echter niet present, niettegenstaande de rijksveldwachter, welke ambtenaren tegenwoordig met de dagvaarding belast zijn, in zijn ex ploit had gerelateerd: sprekende met hem (den gevangene) in persoon." Het is een nog al aardig abuis en een spoedig uitvloeisel van de bepaling om de deurwaarders het regt tot het doen van dagvaardingen te ontnemen. Daar de gevangene nog steeds te Leyden verblijf houdtwerd door den procureur-generaal tot verstek gerequireerdook om te doen uitkomen de verkeerde handelwijze van den rijksveldwachter. Het hof heeft echter het verstek niet verleend, maar de zaak uitgesteld, omdat de beklaagde het slagtoffer van zoodanige handelwijze niet mogt zijn. Tc Schcveningen heerscht sedert dezen morgen groote neerslagligheid; daar het te vreezen is dat weder een der pinken met man en muis zoude zijn verongelukt; althans er zijn op het strand bij de gemeente Ter Heyden voorwerpen gevondendie behoord hebben tot eene bomschuit van die plaats, zonder dat men nog met zekerheid kan bepalen wie de reeder is. Eenige belangstellende reeders hebben zich op het eerste berigt naar den Hoek van Holland begeven om te trachten aldaar meerdere bijzonder heden te vernemen. Heden morgen ten 4 ure is bij het aankomen van de pink Waalko Jan, tocbehOorende aan den reeder P. Varkevisser, de stuurmansmaat Machiel van der Zwan, die aan het roer stond, door eene stortzee over boord gesla gen en verdronken. Die visscher laat eene weduwe na met 7 weezen waarvan de oudste slechts 14jaren telt en de jongste naauwelijks een jaar is. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EKCIELMD. LONDEN17 April. Voor de uit Marokko gevlugte Israëliten is bij de hier onder het voor zitterschap van sir Moses Monteflore gevestigde hoofdcommissie meer dan 10,000 ontvangen, waaronder 100 uit Jamaica, 130 uit New-Orleans, 300 uit New-York, 300 uit de Kaap Kolonie, 300 uit Melbourne, 450 uit Californië en 61 uit Berlijn. Eenige dagen geleden stierf te Portsca, in bijna 90-jarigen ouderdom, Nelly Giles, eene vrouw, die zich in den vermaarden slag op den Nijl aan boord van het Engelsch linieschip Bellerophon bevond en in al de daarop gevolgde gevechten onder den admiraal Nelson diende. Gedurende den eerst- genoemden slag wijdde zijdoor de ijselijkheid van het schouwspel niet afgeschrikt, de meest mogelijke zorgen aan de gekwetsten. Drie dagen na den slag bragt zjj een zoon ter wereld. Uit erkentelijkheid voor de diensten, welke zij aan zieken en gekwetsten en voor den bijstand, dien zij aan de scheepsheelmeesters bewees, had de regering haar een jaargeld van 17 toegelegd. In berigten van de westkust van Afrika wordt gemeld dat een haven meester in Sierra Leone een slaven-kano in beslag had genomendie van Tagrin Point kwam en 33 slaven aan boord had. Op het oogenblik dat hij de kano namvond hij 6 hunner met den nek aan elkander geketend in welke houding zij verklaarden eenige maanden lang doorgebragt te heb ben. De slaven werden te Freetown aan land gebragt en onmiddelijk daarna geheel en al in vrijheid gesteld. Volgens de jongste berigten uit China zijn vier Engelsche oorlogssche pen onder zeil gegaan, waarvan er twee bepaaldelijk bestemd zijn, om de meest geschikte landpunten aan de monding der Peiho te bezettenen reeds voorloopig op Chinesche vaartuigen jagt te makendie aldaar met wapenen en ammunitie aan boord verwacht worden. Naar men verneemt laat de Chinesche regering thans nog een aantal stukken van zwaar kaliber gieten. Volgens gerucht zouden er ook kanonnen uit Amerika in China inge voerd zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 17 April. Het beweren van de Indép. Beige omtrent het voeren van regtstreek- sche onderhandelingen tusschen Frankrijk en Zwitserland, is thans door den Constitutionnel gelogenstraft. Daarentegen wordt thans medegedeeld dat de heer de Thouvenel zijne denkwijze over de Zwitsersche nota aan de vreemde hoven heeft medegedeeld. De minister heeft verklaard dat zoodra de afstand van Savoye, door Sardinië vrijwillig toegestemd, door het alge meen stemregt en de vertegenwoordiging bekrachtigd isFrankrijk bezit van die provinciën zal nemen. Alsdan zal Frankrijk toestemmen in het houden eener conferentie, geroepen om mededeeling te ontvangen van het tractaat van 24 Maart. Frankrijk stemt er ook in toe, dat de conferentie het vraagstuk zal onderzoeken, hoe de reglen van Frankrijk met die van Zwitserland te vereenigen zijn. Het zal nu de vraag zijn of de overige mogendheden geneigd zullen we zen om eene conferentie te houden, op de bovenstaande grondslagen. In dien men geloof mag slaan aan een thans ontvangen berigt, zou, wat be treft Engeland en Rusland, daaromtrent geen twijfel bestaan, want daarin wordt gezegd dat Engeland tot plaats van zamenkomst Brussel heeft ge noemd, terwijl Frankrijk, ondersteund door Rusland, Parijs heeft voor gesteld. Op den 15llcn Mei zal ons leger Lombardije geheel hebben verlaten. Omtrent het vertrek onzer troepen uit Rome is men nog geheel in het onzekere. Graaf Mosbourg, eerste secretaris, waarnemend gezant van Frankrijk te Florence, is met het personeel der Toskaansche legatie hier aangekomen. Deze gezantschapspost, voorloopig opgeheven, bestond reeds sedert 1429. De eerste vertegenwoordiger van Frankrijk te Florence werd benoemd door Karei VII. De hertog de Ia Rochefoucauld heeft zichzooals vroeger is gemeld naar Rome begeven om in dienst van den Paus te treden, met 500 man, wier soldij hij gedurende drie jaren zou betalen. De Courier de Lyon zegt dat de Paus dit aanbod van de hand heeft gewezenomdat hij niet voor nemens was oorlog te voeren en zijne krijgsmagt voldoende was om de thans nog aan zijn gezag onderworpen provinciën te behouden. Een daarop door den hertog gedaan aanbod van 12 gegroefde kanonnen moet aangenomen zijn. Uit Madrid schrijft men dat de generaal Ortega nog niet is teregt gesteld. Er was een gerucht in omloop dat de maarschalk O'Donnell door de cholera was aangetast, dat echter door geen berigt wordt bevestigd. ITALIË. Zooals te verwachten was is koning Victor Emmanuel te Florence met buitengewone geestdrift ontvangen. Op den dag zijner aankomst (17 April) was de stad des avonds geïllumineerd. Aan graaf Cavour viel mede algemeene toejuiching ten deel. Aan den heer Laity, die op last van keizer Napoleon Savoye doorreist, isle An nccy een luisterrijk onthaal te beurt gevallenzelfs was des avonds de stad verlicht. Hij heeft eene officiële depêche aan de bevolking voorgelezen, waarin gezegd werd dat de keizer en de keizerin voornemens waren in Mei of Junij Savoye te bezoeken. Het comité, door de te Turyn verblijf houdende Napolitanen onlangs benoemdom werkzaam te zijn tot verkrijging der eenheid van Italië onder koning Victor Emmanuel, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij de Italiaansche soldaten van den Paus en van den koning van Napels uitge- noodigd worden om zich bij hunne broeders in het noorden van het schier eiland te voegen en op die wijze een Italië, 25 millioen zielen sterk, te vormen, dat zich zou uitstrekken van de Alpen tot aan het uiteinde van Sicilië. Dit stuk is in hevige bewoordingen vervat, vooral ten opzigte van koning Frans II; het is onderteekend door den heer Lafarina, uit naam en als voorzitter van de nationale Italiaansche vereeniging. Even als vroeger blijven de berigten uit Napels, die over Turyn of Genua ontvangen worden, van eene uitbreiding van den opstand op Sicilië spreken. Het platte land zou van gewapende benden wemelen en te Aversa, in de provincie Casertaop 14 kilometers afstands van Napels had eene be weging plaats gehad ten gunste van koning Victor Emmanuel, die het in staat van beleg stellen der stad ten gevolge heeft gehad. Volgens het Na- pelschc regeringsblad, loopende tot 13 April, boezemt de toestand van Sicilië geene ongerustheid in. Uit Palermo waren 10,000 man uitgerukt om de opstandelingen te vervolgen en de regering had nog 4 bataillons infanterie 1 reg. lanciers en 2 batterijen artillerie naar het eiland gezonden. Zij had nu het berigt ontvangen dat de aldaar aanwezige magt voldoende was. Van eene beweging te Messina wordt niets gezegdmaar in brieven uit die stad wordt melding gemaakt van eene poging om de poorten te overrompelen, welke niet geslaagd was. Men mag uit een en ander afleiden dat er te Messina wel eene oproerige beweging heeft plaats gehad, maar dat die van minder aanbelang is geweest dan die te Palermo. De troependie den hertog van Modena getrouw zijn gebleven3000 manzullen in de dienst van den Paus overgaan. De Perseveranza, een dagblad van Milaan, deelt een stuk mede dat, indien het echt is, opmerkelijk is. Het is een brief van den graaf van Syracuse aan zijnen neef, den koning van Napels, waarin hij hem eenige wenken geeft omtrent den weg, dien hij behoort te volgen. De schrijver zegt, dat het beginsel der Italiaansche nationaliteit eene noodzakelijkheid is geworden. Sardinië heeft dat denkbeeld in Italië ontwikkeld; Frankrijk en Engeland betwisten elkander thans den invloed in Italië, terwjjl Oos tenrijk zijn overwigt in het Schiereiland verloren heeft. Het verbond met Frankrijk is onmogelijk en de tegenwoordige staatkunde van Napels nood lottig. De graaf geeft aan het slot den koning den raad, eene constitutie uit te vaardigen en een verbond met Sardinië te sluiten. PliriSIEN. BERLIJN, 17 April. In Hanover is van regeringswege eene verordening uitgevaardigd waarbjj eenige voorschriften worden gegeven omtrent de viering der verjaar dagen van den koning en de koningin. Daarbij wordt op het uitgedrukt verlangen des konings bepaald, dat op die dagen door het geheele rijk eene godsdienstoefening zal plaats hebben. Z. M. heeft zich het regt voorbehou den den tekst der leerrede, bij die gelegenheid te houden, op te geven. Het gedeelte, dat uit de heilige schrift zal voorgelezen worden, is eens voor altijd bepaald, zijnde op 'skonings verjaardag Rom. XIII: 1—7 en op dien der koningin I Tim. II1—A. Op de bovengenoemde dagen moeten de werk zaamheden bij de regtbanken geschorst worden en de scholen gesloten blij ven. Op den 14de" dezer, den verjaardag der koningin, is deze verordening in werking gelreden. Te Solingen is een persoon in hechtenis genomen, die voorgaf een evangelisch predikant te zijn en gelden inzamelde voor den bouw eener kerk. Uit zijne papieren bleek echter dat hij een voormalig bediende uit een hotel was. Uit Genève meldt men dat de bondsraad gunstige berigten had ontvan gen en dat er uitzigt bestond op eenen vredelievenden afloop van het geschil. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 April. De uitslag der loterij-leening, die hoogstens 80 millioen zal opleveren, maakt hier diepen indrukwant de plannen van den minister van finantiën

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2