LEYDSCHE £3$ COURANT. N°. 47. 11 Bffih afe# WOENSDAG 18 APRIL. 1860. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond k',v. De Prijs der Courant ia 12 in het jaar da afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN17 April. Naar wij vernemen zal de wel-eerw. heer H. Ileyen, van Maastricht, bij de evang. luth. gemeente alhier tot predikant beroepen, op den 6del1 Mei aanst. zijne intrede doen. Zondag op den middag werd op de Breedestraat een nog zeer jong kind, door in aanraking te komen met een rijtuig, vrij bedenkelijk ge kwetst. Gelukkig kon de koetsier de paarden nog eenigzins bedwingen, anders zou het waarschijnlijk op de plaats zijn doodgebleven. De gemeentebesturen zijn verzocht aan den heer dr. J. Wttewaall te Voorst behulpzaam te zijn in het zaraenstelien van een boekwerk, behan delende de hier te lande voorkomende insecten, welke den landbouw bena- deelenmet aanwijzing tevens der middelen daartegen te gebruikenwaar van de opdragt hem door Z. M. den koning is gedaan. Van een ooggetuige vernemen wij dat te Culemborgh Zondag 11. het volgende voorval plaats had. Drie personen hadden, nadat zij een onma tig gebruik van sterken drank hadden gemaakt, de onvoorzigtigheid een paard voor hunne kar te spannendat daartoe nog nimmer was gebruikt en zich daarmede op weg te begeven. Hoewel de weg breed was zijn zij met kar en paard in het water geraakt en levenloos daaruit gehaald. Een hunner was gehuwd. Het paard is mede verdronken. President en directeuren van de Nederl. bank hebben het dividend, aan deelhebbers over het afgeloopen boekjaar uit te keerenop ƒ85 per aandeel bepaald. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn bevracht 24 schepen: voor Amsterdam 13voor Rotterdam 7voor Dordrecht 2 en voor Middelburg 2. In het werk Voormaals en Thans van den heer dr. W. C. H. Staring, wordt de volgende berekening medegedeeld van hetgeen de droogmaking van de Haarlemmermeer aan den staat heeft gekost. Het rijk heeft uitge geven 9,201,344verloopen rente ƒ3,500,000, te zamen 12,701,344. Aan baten heeft het rijk genoten ƒ1,081,344; de opbrengst der verkochte gronden is geweest ƒ7,972,400; aan rijkseigendommen rekent mendat nog voorhanden is ƒ80,000, te zamen ƒ8,052,400; zoodat de meer aan liet rijk heeft gekost ƒ3,567,600. Reeds eenige weken geleden, zegt de Stoompost, spraken w(j bij wijze van gerucht, over de waarschijnlijkheid, dat het tegenwoordige minis terie het syslema van staats-spoorwegen zou voorstaan. Wij gelooven thans met meerder zekerheid te kunnen zeggendat bij de heropening der zitting van de tweede kamer der staten-generaal de regering het voorstel zal doen tot den aanleg van spoorwegen door den staat als principe, maar de lijnen te bepalen bij de wet. Te Rotierdam begaf zich in den loop van de vorige week eene zekere vrouwin erg beschonken toestandwaarin zij veelal verkeerde en waar door zij ai eens door de policie van de straat was opgenomenin de wo ning van een harer aanverwantenaan den Visschersdijk aldaar. Deze lieden plaatsten haar meedoogend in een hoekje op een stoelom den roes uit te slapen. De beschonkene viel in slaap. Eenige uren later haar wil lende wekken, vond men slechts een lijk; zij was door het overmatig ge bruik van sterken drank gestikt. De JVecsp. Cour. meldt dat voor eenige dagen in de Naarder schuit tusschen Diemerbrug en Watergraafsmeer eene vrouw voorspoedig is verlost van eene welgeschapene dochter. Een Slagter uit Amsterdam heeft daarbij welwillend geassisteerd. Te Odoom (Drenthe)waar de cröup op eene schrikbarende wijze heerscht, heeft een arbeider in vier dagen tijds zijne drie kinderen aan die ziekté zien bezwijken. De Middelb. Cour. berigt dat aldaar in verzekerde bewaring is over- gebragt de kapitein J. K. Peters, van het wapen der maréchaussc'e, laatst in bezetting te Sas van Gent. Er moeten vermoedens zijn gerezen dat hij zich in zijne betrekking aan oneerlijke handelingen heeft schuldig gemaakt. Uit Suriname meldt men dat in eene te Paramaribo gehouden volks vergadering besloten is tol ontbinding van het Proteslantsche Surinaamsche Mettray en om in de plaats daarvan op te rigten een algemeen opvoedings gesticht, onder den naam van: Kweekschool voor behoeftige knapen. 'sGRAVENIIAGE, 17 April. Z. M. heeft bij besluit van 13 April, tot belooning dergenen van de land- magt in Nederl. Indië, die zich gedurende de jaren 1858 en 1859, hij de krijgsverrigtingen in het Palembangsche hebbben onderscheiden goedgevon- deu: 1°. te bevorderen van ridders der 4dc tot ridders der 3dc kl. van de militaire Willemsorde, den majoor M. L. G. van den Bergh en den lsten luit.-adjudant 11. W. C. van Sluwe, van de infanterie; 2°. te benoemen: tot ridder der orde van den Ned. leeuw den officier van gezondheid 2de ki. C. D. T. Husemann; tot ridders der 4de kl. van de militaire Willemsorde: van het wapen der infanterie, den kapitein J. G. G. II. Strengnaerts, de 1st' luilt. J. TomeiN. Volkerts, F. F. Onderslijn, H. G. de Grijs en C. P. J. Kaufïmann, den sergeant-majoor J. H. Schafer, de sergeanten N. B. Zeydelaer, W. FrichP. Mallan en J. P. Rackee, den fourrier J. D. Hoek water, den korporaal F. van Antwerpen en de fuseliers P. Jolen en W. Meijer; en van het wapen der artillerie, den ls,cn luit. A. R. W. Gey van Pitlius, den adjudant-onderofficier W. E. P. Monhemius en den korporaal A. Leger; en 3°. te bepalen: dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld, van het wapen der inf., de kapiteins K. F. Schullze, F. A. Horrmann, J. L. d'Harvant, P. E. A. van der Wijck (sedert overleden) en J. H. C. Godin, de 2de luit. H. H. van Valkenburg, de sergeant C. Jorgensen, de fuselier G. C. Hennicke, A. L. Barriel, F. Vanneste, en H. Vogelzang, en de ziekenoppasser T. Smulders; van de geneeskundige dienst, de officier van gezondheid 3de kt. C. A. M. M. M. von Ellenrieder, en van het wapen der artillerie, de ser geant H. G. van Eldik, de korporaals II. Cleuren en J. de Groen, de kanonniers der lsle kl. J, T. van der Eecken (sedert overleden) M. J. Swaab en W. Schoutese, en de kanonniers der 2de kl. J. van Baaien en F. A. Schott. Door Z. M. is vergunning verleend aan den gepensioneerden luiL-kolo- nel met den rang van kolonel A. Gayet, tot het dragen van de versierselen van officier der Leopolds-ordehem door den koning der Belgen geschonken. De prins-regent van Pruissen heeft den hofmaarschalk graaf van By- landt vereerd met de orde van den Rooden Adelaar, 2de kl.met de ster; den luit.-kolonel van den Bosch, adjudant van den prins van Oranje, met die van de 3de kl.en den baron W. C. van Pallandt, met die der 4dr kl. Tol burgemeester der gemeenten Vlagtwedde en Onslwedde is benoemd •de heer F. K. Land. Z. M. heeft bevorderd tot kapitein ter zee den kapitein-luit. ter zee J. D. Wolterbeeken lot kapitein-luit. ter zee de luilt. ter zee ls,e kl. J. van Gogh en jh'. J. H. van Gapellen. Tot officieren van gezondheid der l>,e kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt zijn bevorderd de hh. A. Boele en F. Rienderhoff, thans officieren van gezondheid der 2de kl. De luitenant-generaal baron F. C. II. van Utcnhove, inspecteur van het wapen der cavalerie, is benoemd lot lid der speciale commissie van in spectie over het militair onderwijs en bepaaldelijk voor het wapen waarhij hij behoort. Z. M. heeft aan den heer mr. M. H. Godefroi, minister van justitie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de hoofd commissie tot de zaken der Israëlitenen voorts benoemd tot voorzitter der gemelde hoofdcommissie het lid den heer S. van I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam. IIH. MM. de koning en koningin en Z. K. II. de prins van Oranje zijn gisteren ten half een ure uit Amsterdam alhier teruggekeerd. De berigten omtrent de gezondheidstoestand van H. K. H. prinses Frederik blijven gunstig. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zijn thans ook de wets-ontwerpen nopens den raad van state en het binnenlandsch gedistilleerddoor het vorige ministerie in gediend en nog bij de tweede kamer der staten-generaal aanhangig, door de regering ingetrokken. Den 2den Mei aanst. zal alhier de algemeene vergadering gehouden worden van de Ncd. maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij. De hh. Schretlen en Maxwils hebben zich bij adres tot den koning gewendwaarbij zij Z. M. verzoeken zoodanige maatregelen te doen nemen dat hun de concessie tot den aanleg Scheveningen-Gouda binnen den kortst mogelijken tijd worde verleend. Genoemde heeren hebben dit adres bij af schrift aan de tweede kamer medegedeeldmet verzoek de strekking daar van te ondersteunen. Heden en volgende dagen wordt het 200 jarig beslaan van het diaconie oude vrouwen en kinderhuis van de herv. gemeente plegtig gevierd. Men wil bij deze gelegenheid pogingen in het werk stellen lot verkrijging van een nieuw geslicht op een ander terrein, waarvan de kosten voorloopig op ƒ170,000 zijn geraamd. Tot bereiking van dit doel is reeds ƒ18,552.50 ontvangen. Men maakt de opmerking dat vóór twee eeuwen de kooppen ningen voor het tegenwoordige gebouwten bedrage van ƒ7,000door diakenen slechts in den tijd van 10 jaren konden bijeenverzameld worden. In de Willemskerk heeft heden morgen ds. van den Broek eene feestrede uitgesproken, naar aanleiding van Joh. XIV. 18: Ik zal u geen weezen

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1