Per Telegraaf. PROGRAMMA DER NIJVERHEIDS-TENTOONSTELLING Nieuwe Kerk de godsdienst-oefeningonder het gehoor van ds. van Marken bijwonen. Daarna zullen de vorstelijke personen de tuinen van het Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra bezoeken. Het schilderstuk van Ary Schellerde kruisdragende Christus, is niet zoo als gemeld is voor 7000 verkocht, maar voor die som opgehouden. ^tTËNLAMDSCHOKRiCxTËIN. FRANKRIJK. PARIJS, 12 April. De hoop op eene minnelijke schikking tusschen Frankrijk en Zwitserland bljjft steeds levendig. Men verzekert dat de regering aan de mogendhedenwelke de slotacte van het Weener congres hebben onderteekendeen memorandum zal rigten strekkende om te bewijzen dat, zoo Frankrijk ooit Zwiiserlands onzijdig heid wilde bedreigen, het zulks ondanks de in 1815 b(j de verdragen vast gestelde waarborgen zou kunnen doen, omdat de militaire weg, welke thans van Frankrijk door Zwitserland naar Duitschland leidt, niet meer door Faucigny en Ghablais loopt, maar over een ander punt, hetwelk niet in het onzijdig verklaarde gedeelte van Savoye begrepen is. De heer de Thouvenel zal daaruit de gevolgtrekking afleiden, dat de aanhechting van Savoye aan Frankrijk Zwiiserlands gesteldheid, uit het militaire oogpunt beschouwd, niet wezenlijk verandert, en alzoo niet die gevaren medebrengt, waarop de Zwitserschc regering wijst. De beraadslaging in het wetgevend ligchaam is heden zeer levendig ge weest, iets dat zelden plaats heeft. De heer J. Favre heeft het woord gevoerd. Hij noemde de dubbelzinnige staatkunde des keizers gevaarlijk. Frankrijk had den oorlog gevoerd om Italië te bevrijden en door den vrede van Villafranca was dit doel verijdeld geworden. De llaliaansche quaestie kon niet blijven wat zij nu was. Oostenrijk moet óf zijn overwigt in Italië hernemen óf Italië moet vrij zijn van de Alpen tot aan Messina. Eerst zou Oostenrijk stellig daaruit verjaagd worden. Volgens hem was ook het wereldlijk gezag van den Paus onvereenighaar met de onafhankelijkheid van Italië. Hij keurde ook hel gedrag af van den generaal de Lamoricière, die wel eens genoodzaakt zou kunnen worden om tegen Frankrijk te strijden, want Frankrijk moest zijn werk in Italië voltooijen. De heer Baroche gaf, als rcgerings-commissaris, te kennen dat Frankrijk zich niet had verbonden om het wereldlijk gezag van den Paus te eerbiedigen, maar wel om voor de veiligheid cn de onafhankelijkheid van Z. H. te waken. De liberale bladen, en vooral de Inde'p. Beigez(jn zeer verbolgen over het gedrag van den generaal de Lamoricière. Laatstgenoemd blad zegt dat liij thans op zich genomen heeft het bevel te voeren over een zamenraapsel van vreemde huurlingenom daarmede dwingelandij en verdrukking in de hand te werken. Eene taak weinig geschikt voor een man die zich als een martelaar voor de vrijheid beschouwde. Ook de proclamatie van den gene raal wordt hevig gegispt, omdat de vrijheid en de beschaving daarin ver eenzelvigd worden met de pauselijke regering. liet katholieke blad le Journ. de Brux. zegt dat in de drie dagen van Goeden Vrijdag tot Paascbdag de onderscheidene kerken alhier door 600,000 personen zijn bezocht, en ziet daarin eene manifestatie van den kant der bevolking, die in de tegenwoordige omstandigheden meer afdoet dan redevoeringen en dagblad-artikelen. Men verzekert dat de bisschop van Orleans den hem aangeboden kar dinaalshoed beeft geweigerd, opdat men hem niet van eerzuchtige bedoelin gen zou kunnen verdenken. Het schip Solidorin Julij van Havre vertrokken, is op 24 Dec. 1859 nabij een eiland van Nieuw-Georgië vergaan. Van de bemanning zijn 14 personen omgekomen. De overigen zijn door een ander vaartuig gered. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden te Turyn heeft de generaal Garribaldi de regering geïnterpelleerd over de aanstaande volksstemming in Nizza. Hij beweerde dat die stemming onder Franschen invloed zou worden gehouden, keurde de handelingen van het voorloopig bewind le Nizza af, omdat die de vrijheid van de stemming benadeelde, en stelde voor de stemming vooreerst nog le verschuiven. Nadat onderscheidene voorstellen gedaan waren, is met groolc meerderheid het volgende voorstel aangenomen: »De kamer, hopende dat de regeringmet handhaving der constitutionele waarborgende vrijheid van stemmen in Savoye en Nizza krachtig zal willen verzekeren, gaat over tot de orde van den dag." De Napelsche uitgewekenen, die te Turyn verblijf hondenhebben eene bijeenkomst gehouden, waarbij ook de bekende Poerio tegenwoordig was. Met bijna eenparige stemmen heeft men zich voor de vereeniging van de Beide Siciliën met Sardinië verklaard; ook werd er eene commissie be noemd om in dien geest werkzaam te zijn. Op den 12dc" April, den verjaardag van de terugkomst van den Paus in 1849, heeft Z. II., vergezeld van eene groole volksmenigte, des morgens zich naar de kerk van S'. Agues buiten de muren der stad begeven, waar hij eene groote mis gevierd en de communie aan 500 personen toegediend heeft. Op zijn lerugtogi naar het Vaticaan werd hij met geestdrift begroet. Des avonds was de stad verlicht. De Paus heeft van den hertog de Ia Rochefoucauld 12 gegroefde ka nonnen ten geschenke ontvangen. Nadere tijdingen uit Napels bevestigen het berigt dat de orde op Sicilië hersteld is. Te Palermo moet echter de strijd met de opstandelingen hevig zijn geweest. In den vroegen morgen van 4 April hadden de opstandelin gen de troepen aangetast en 7 soldaten gedood. Teruggedreven sloten zij zich in een klooster op, hetwelk zij ook versperden. Een bataillon van het 6dc linieregiment drong voorwaarts en leed een aanzienlijk verlies; toen schoot eene batterij artillerie bres cn het klooster werd ingenomen. Benden die gedurende het gevecht in de omstreken van Palermo geligt waren, om eene afleiding te maken, werden verslagen en in alle riglingen vervolgd. Eenige monniken uit het bovengenoemde klooster werden in hechtenis genomen. De krijgsmagt op Sicilië zal op eene sterkte van 30,000 man gebragt worden en reeds zijn versterkingen derwaarts op weg. De prins van Cas- telcicala, gouverneur van Sicilië, moet den wensch uitgedrukt hebben dat een prins van het kon. geslacht in zijne plaats mogt worden benoemd. De generaal Filangieri heeft met den koning eene conferentie gehouden. O O SV-INDIE. BATAVIA, 23 Februarij. Door den gouverneur-generaal zijn o. a. benoemdtot raadsheer in het hooggeregtshof van Ncd. Indië de heer mr. II. W. du Perron, en tot docent in de Nederl. taal aan hel gymnasium Willem III de heer C. C. Homburg. Ter beschikking van het bestuur over de prot. kerk in Ned. Indië is ge steld de predikant F. U. van Hengel, met bepaling dat hij ter hoofdplaats van de residentie Preanger regentschappen verblijf zal houden, en aan den predikant bij de evang. gemeente alhier J. G. G. Bierhaus is een tweejarig verlof verleend. Op den 19dt0 dezer werd 's konings verjaardag alhier op eene plegtige wijze gevierd. Aan 217 veroordeelden welke zich die gunst hadden waar dig gemaakt is kwijtschelding of vermindering van straf geschonken. Terwijl vroeger gemeend werd dat de hadji Mohammed Taib de eenige onlkomene was aan het afloopen van het stoomschip Onrust, zijn sedert te Banjermassing nog drie inlandsche bedienden ontdekt die aan dat bloed bad zjjn ontkomen. Vit hunne verklaringen kan opgemaakt worden dat de eerstgenoemde niet de waarheid heeft gezegd. Mohammed spreekt hard nekkig de verklaringen zjjner togtgenooten tegen. Of hij echter deel in den aanslag heeft gehad of slechts gelogen heeft uit vrees vanzoo hij de waar heid sprak, van pligtverzuim te worden beschuldigd, zal later blijken. In- tusschen wordt op hem een wakend oog gehouden. Den 27ste° zal eene expeditie naar Loetong Toeoor vertrekken, ten einde over het gebeurde met de Onrust strafoefening te houden. Op 29 Jan. zijn de rijkssieraden van Boni aan de commissarissen voor de Bonische zaken overgegaan en is Aroe Palakkaovereenkomstig den wensch der rijksgrooolentot vorst van Boni aangesteld en geïnstalleerd. Te Priaman (Sumatra's westkust) zijn in den nacht van 14 Jan. 15 huizenmet koopwaren opgevuld en die aan Chinesche kooplieden toe behoorden, een prooi der vlammen geworden. De schade beloopt ƒ150,000. Ter hoofdplaats Benkoelen is op 4 Jan. een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld. Over Menado (Celebes) is op 10 Dec. 11. een orkaan losgebarstendie drie dagen aanhield en groote verwoestingen heeft aangerigt. Ruim 250 huizen en drie kerken zijn ingestort en 4 menschen hebben daardoor het leven verloren. MARSEILLE, 13 April. De stoomboot Méandre, die Messina heeft aan gedaan, is aangekomen, en de berigten door dit vaartuig medegebragt, verzekeren dat te Messina een opstand heeft plaats gehad. Een Fransch postbeambte en drie matrozen zijntoen zij van het consulaats-gebouw af kwamen aan het vuur bloot gesteld geweestzoodat een der matrozen werd gekwetst. Z(j hadden zwemmende de stoomboot bereikt. uitgeschreven door de Afdeellng Leyden der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerk- Slijverheld ln Nederland. Art. 1. In de maand Junij 1860 zal binnen de stad Leyden in het voor malig Kabinet van Landbouw op de Hoogewoerd eene Nijverheids-Tentoon stelling gehouden worden, hoofdzakelijk van voorwerpen binnen de stad vervaardigd. De juiste bepalingen omtrent opening en sluiting zullen later door de Dagbladen bekend gemaakt worden. Art. 2. Alles wat tot de regeling dezer Tentoonstelliug betrekking heeft, is opgedragen aan eene Commissie bestaande uit de Ondergeteekenden. Art. 3. Tot het tentoonstellen wordt gelegenheid gegeven aan alle Fabrie kanten Trafiekanten, Werkbazen, Kunstwerkers, enz.ingezetenen der stad Leyden en van de gemeentenwaar Leden der Afdeeling woonachtig zijn. De Commissie is bevoegd, bijaldien er voldoende ruimte is, voorwerpen van builen de Gemeente aan te nemen. Art. 4. De Commissie voor de tentoonstelling behoudt zich voor te be- oordeelcn of de ingezonden voorwerpen geschikt zijn om te worden tentoon gesteld en de toelating derhalve al of niet le vergunnen. Voortbrengselen van landbouw zijn uilgesloten. Art. 5. De Commissie zorgt zoo veel mogelijk voor behoorlijke plaatsing, uilstalling, ophanging, enz.; zij kan zich door de Inzenders laten voor lichten, doch blijft onafhankelijk van hunne inzigten. Art. 6. De Inzenders moeten vóór 15 April aan den Secretaris der Commissie vrachtvrij opgave doen: 1°. Van hunne namen, voornamen, woonplaats en beroep. 2°. Van den aard, de soort en de hoeveelheid der in te zenden voorwer pen met eene zoo juist mogelijke bepaling der benoodigde ruimte. 3°. Van de waarde der in te zenden voorwerpen (voor de assurantie, zie Art. 9) en, ingeval zij die te koop aanbieden, den prijs waarvoor die ver krijgbaar zijn, met berigt of zij dien prijs al dan niet wenschen openbaar gemaakt te hebben. Art. 7. Alle voorwerpen moeten vrachtvrij en behoorlijk gepakt in kis ten of ander emballage, met duidelijk te onderscheiden merken, aan het adres van de Commissie voor de Tentoonstelling te Leyden vóór den 15dm Mei worden ingezonden aan het gebouw en voorzien zijn van eene schrif telijke verklaring van den Inzender, dat zij in zijne Fabriek of Werkplaats door hemzelven of door zijne werklieden onder zijn bestuur zijn vervaardigd. Art. 8. De voorwerpen mogen buiten vergunning van de Commissie; na het oogenblik waarop zij onder haar beheer gekomen zijn, niet worden teruggenomen. Art. 9. De voorwerpen worden door de Commissie tegen brandschade verzekerd tot het bedrag der opgegeven waarde. Art. 10. De Inzenders blijven zelve verantwoordelijk: 1°. Voor schade aan hunne ingezonden voorwerpen overkomen ter ge volge van bederf, waaraan die voorwerpen eigenaardig kufincn onde'icig zijn (gisten, vocht aantrekken, beslaan, enz.), 2". Voor elke ander toevallige en onwillekeurige beschadiging.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2