geschikt terrein rondgezien, en dezer dagen nam de gemeenteraad van Deventer een besluit, waarbij voor den ontworpen Landbouw-Proeftuin het kosteloos gebruik is toegestaan van 3 bunders stads grond. De commissie uit de deelnemers in den ontworpen Proeftuin: J. Wttewaall, voorzitter, mr. J. P. G. Moorrees, A. IJssel de Schepper, dr. M. J. Cop, thesaurier, en Dr. L. Mulder, secretaris, doet nu, in eene circulaire een algemeen be roep op alle landbouwers, leden van in Nederland gevestigde maatschappijen, genootschappen en vereenigingen van landbouwwarmoeziers enz. en noodigt hen allen uit, zich aan te sluiten aan een plan, dat nu binnen kort in het leven treden zal, en waartoe zij dus nu nog kunnen medewerken. Op Za- turdag 5 Mei aanst.des morgens ten 11 ure, zal te Deventer eene verga dering plaats hebben (bij W. Roukens in de Waterstraat) van allen, die zich op eenigerlei wijze aan het plan hebben aangeslotenof zich vóór dien tijd als leden zullen laten inschrijven. Op die vergadering zal de Landbouw- Proeftuin worden gevestigd en zal een concept van wet ter tafel worden gebragt, waaruit meer in bijzonderheden zal blijken, wat men met de op- rigting bedoelt. Te Assen staat voor de regtbank teregt zekere Staal zich noemend Groningsch professor, die onder dien schoonen naam genezingen poogde te doenen o. a. een meisje van een hagedis zonder staart wilde verlossen waaraanvolgens hemde kwaal waaraan zij leed was toe te schrijven. Te 's Hertogenbosch werd Vrijdag II. door eene welgekleede vrouw eene poging tot kinderroof gedaan. Op het geschrei van het kind en het hulp roepen van andere kinderen, in de nabijheid aanwezig, mislukte die poging en werd het kind aan zijne ouders terug bezorgd. Uit Sprang (Noordbrabant) schrijft men dat, terwijl dezer dagen aldaar eenige kinderen speelden, twee hunner, 6 a 8 jaren oud, op het denkbeeld waren gekomen zich voor de anderen te verbergen, en in eene ledig staande kist waren gekropen. Nadat zij zich daarin hadden nedergezet, viel het deksel digt en op slot, zoodat zij het niet konden openen. Na veel zoekens vond men de verborgenen eindelijk, doch bijna te laat, doordien toen men de kist had opengebroken, zij bijna bewusteloos en nagenoeg geen geluid kunnende geven, uit hunne vrijwillig gekozene gevangenis werden te voor schijn gehaald. 's GRAVENHAGE10 April. Z. M. heeft aan den heer jhr. mr. J. P. J. A. graaf van Ztiylen van Nyevelt, minister van buiten!, zaken, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder-grootkruis der orde van den Verlos ser, hem door den koning van Griekenland geschonken. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein N. C. Maarschalk, van het lslc reg. vesting-artillerie, ingevolge verzoek, op pensioen te stellen, en te be noemen: bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot kapitein van de 3de kl. den lstcn luit. G. J. van Trojen, van het ls,c reg. vesting-artillerie. 1IH. MM. de koning en de koningin, HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrikbenevens hun gevolghebben Zondag 11. in de Kloosterkerk aan het H. Avondmaal deelgenomen, onder de leiding van d9. Zaalberg. De verjaardag van H. D. H. de groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach is Zondag 11. op de gewone wijze gevierd. HH. MM. de koning en de koningin, alsmede Z. K. H. de prins van Oranje hebben zich heden middag ten half 2 ure met een extra-spoortrein naar Amsterdam begeven, om aldaar tot Maandag te verblijven. Naar men verneemt zal het 200 jarig bestaan van het diaconie oude vrouwen- en kinderhuis der ned. herv. gemeente alhier, op 17,18 en 19 dezer, pleglig worden gevierd. Dingsdag den 17den zal in de "Willemskerk door d'. van den Broek eene feestrede worden gehouden. Woensdag en Donderdag zal het gesticht te bezigtigen zijn, waarin ook de vele en fraaije voorwer pen ten toon gesteld zullen wordendie de weezen voor eene loterijten behoeve van het gesticht uitgeschrevenhebben vervaardigd. Heden hebben de weezen hunne gewone jaarlijksche wandeling gedaan. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is het voornemen opgevat, zich bij adres tot de tweede kamer der stateu-generaal te wenden, met ver zoek dat eene enquête worde ingesteld ter zake van den spoorweg naar Gouda. Naar men verneemt is ook het wets-ontwerp nopens de wijze van over- dragl van onroerende zaken en verbetering van hypothecair stelsel, bij de tweede kamer aanhangig, door de regering ingetrokken. BÜÏTENLANDSCHE BER1GTEN. BELCilK. BRUSSEL9 April. Men wil beweren dat de reis van den hertog van Brabant naar Konstan- linopel in verband staat met onderhandelingen, die gevoerd worden over den afstand door Turkye aan Belgie van het eiland Cypruslegen eene schade loosstelling van 40 millioen frs. Belgie zou op dit eiland een handels-cnlre- pót vestigen. Te Gent is thans de grafkelder ontdekt, waarin hel stoffelijk overschot rust van Jacob van Artcvelde, die in 1336 aan het hoofd der Gentenaren tegen den graaf van Vlaanderen opstond en zich van geheel Vlaanderen meester maakte. Hij werd in 1345 vermoord. Op een koperen plaat in den grafkelder leest men: «Jacob van Artevelde, upperhoofmanHooy- maend MCCCXXXXV." ENSELANV. LONDEN 8 April. Men verzekert dat de leden van hel kabinet in gevoelen verschillen over de houding die men tegenover Frankrijk moet aannemen. De hh. Gladstone en Milner Gibson willen alles vermijden wat den vrede zou kunnen sloren terwijl lord Russell, door anderen ondersteund, zich krachtig wil doen gel den. Lord Palmerslon is als bemiddelaar tusschen beide partijen opgetreden en wil van den Paaschlijd gebruik maken om de noodige overeenstemming te verkrijgen, zonder welke het kabinet, waarvan hij het hoofd is, geen gezag of zedelijke kracht kan uitoefenen. Bij het Indische leger is thans voor de eerste maal aan bijziende sol daten het dragen van brillen veroorloofd. Ten einde den zieken en gekwetsten van het leger in China de groote reis naar Engeland te besparen, heeft de regering maatregelen getroffen, om hen aan de Kaapstad te doen ontschepen en daar geneeskundig te doen behandelen. In Upper Wellingtonslreet heeft Vrijdag nacht een zware brand plaats gehad in een koffijhuiswaarbij de neef van den eigenaar is omgekomen. De overige bewoners zijn door middel van het reddingtoeslel gered. Te gelijker tijd zijn ook in Leadenhall-street twee huizen afgebrand. Uit Cork wordt gemeld dat aldaar dezer dagen twee stoombootcn naar New-York zijn vertrokken met 400 passagiers aan boord, maar dat die ook eenige personen tegen wil en dank hebben mede genomen, die vrienden aan boord hadden gebragt en de seinklok niet schjjnen gehoord te hebben. Dat de gezagvoerders om hunnent wil ergens zullen aanleggen, is niet waarschijn lijk, zoodat zij de reis naar Amerika zullen moeten mede doen. Een berigt uit Boston, van 24 Maart, deelt het treurig verhaal mede van een opstand van koelies aan boord van het schip Norwaykapt. Major, van New-York, op den overtogt van Macao naar Havannah. Dat schip had Macao op 26 Nov. verlaten, met ongeveer 1000 koelies aan boord, en na 5 dagen reis, ten 6 ure des avonds, hadden de koelies op twee verschillende plaatsen brand poogden te stichten en de luiken open te breken. Een der stuurliedendie de wacht op het dek hadspoedde zich naar een der lui ken en ving den strijd aan. De bemanning trachtte eerst het schip met de sloepen te verlatenmaar de scheepsheelmeester greep zijn pistool en dreigdé den eersten, die eene zoo lafhartige poging waagde, neder te schieten, waarop de manschappen zich hereenigden om de officieren bij te slaan; nn volgde een strijddie van zes ure des avonds tot na het aanbreken van den dag voortduurde30 koelies werden gedood en meer dan 90 gekwetstvóór dat de worsteling een einde nam. Toen gaf de kapitein aan de overige koelies een uur van beraad om de wapenen, die in hunne handen waren, over te leveren, onder bedreiging van, zoo zij dit niet deden, de masten te doen kappenhet schip in brand te stekende sloepen en den voorraad mede te nemen en hen aan hun lot over te laten. Weldra kwamen de mui telingen tot onderwerping. De vrouw en twee dochters van kapitein Major bevonden zich aan boord, benevens nog eene dame en haar kind, welke dame gedurende het gevecht van schrik stierf, terwijl het kir.d des morgens insgelijks overleed. Volgens berigten uit Australië was de opbrengst der gouddelving eenig- zins afgenomen. In de omstreken van Sidney was door watervloeden aan merkelijke schade veroorzaakt. FBAIVKRMH. PARIJS, 8 April. De Moniteur deelt de dank-adressen mede door eenige gemeenteraden uit Savoye aan den keizer toegezondenvan wege de inlijving van dat land bij Frankrijk. Het z(jn de gemeenteraden van Chambery en Annecy, maar wat meer zegt, ook die van Thonon, in Chablais, een district waarop Zwitserland aanspraak maakt. De gemeenteraad van de laatstgenoemde stad komt tegen de beweringen van Zwitserland op en schijnt zelfs eene onmid dellijke bezetting van het betwiste grondgebied door Frankrijk te verlangen. De regering verzuimt van hare zijde niet om de bevolking in hare wenschen te gemoet te komen. De heer Thouvenel heeft aan den gemeenteraad van Thonon doen wetendat het 's keizers bedoeling is de handelsbelangen van Faucigny en Chablais te verzekeren door de aanwijzing van een vrij territoir, zoo als reeds ten behoeve van Gex bestaat. Van regeringswege hebben la Patrie en le Pays de volgende waar schuwing ontvangen. Ter gelegenheid van het opnemen der berigten omtrent de pogingen, welke op Sicilië en in Spanje zijn gedaan om een oproer te doen uilbarstenworden beschuldigingen op de beide naburige staten gewor pen, welke de regering ten hoogste afkeurt. Dergelijke mededeelingen be hoorden le minder door de bedoelde dagbladen te worden verspreiddewjjl zij erkennen dat zij niet uit eene echte bron zijn gevloeid. De senator Laity, een vriend des keizers, is naar Chambe'ry vertrok ken, om daar in vereeniging met den heer Pietri het nieuwe bestuur te regelen. Men zegt dat deze zending door den keizer eerst was opgedragen aan den heer Laroche Jaquelin, die haar echter weigerde. De generaal de Montauban, bevelhebber van de Chinesche expeditie, den 12 Jan. van hier vertrokken, is op 3 Maart te Hong-Kong aangekomen. Een gedeelte der troependie thans uit Lombardije trekken is reeds hier aangekomen. De juwelier, bij wien dezer dagen een zoo belangrijke diefstal van ringen plaats hadheeft de helft der waarde uitgeloofd aan hem die het gestolcne geheel of ten deele terug bezorgt, en lot waarborg van de ver vulling zijner belofte 140,000 fr. bij den notaris Lamy gedeponeerd. Omtrent de poging tot opstand, die in Algerië heeft plaats gehad, leest men in een dagblad van daar het volgende: Een gedeeltelijke opstand, die echter schier onmiddellijk bedwongen is, heeft in de Hodna plaats gehad. Op de aansporing van een dweepzieke, die den titel van cherif aangenomen heeft, en zich Hokal-el-Vouagt (den adelaar van het oogenblik) noemde, werden de wapenen door twee stammende Oulad-Amor en de Oulad-Nedju opgevat, waarop zij zich spoedig rondom den cherif met 700 tenten verza melden. Op de tijding daarvan werden onmiddelijk twee vliegende colonnes, onder bevel van den kolonel Tem en den generaal Desmareisvan Batna en Tetif afgezonden, die op 23 Maart, na een hevig gevecht, de oproer lingen verslagen en den cherif gevangen genomen hebben, terwijl zijne voornaamste aanhangers gedood of gevangen genomen zijn; 5 vaandels, benevens het geheele kamp der oproerlingenzijn in handen der Fransche

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2