BROSS TAN BEETEN IN HEEREN MODES, Per Telegraaf. hebben de eer de ontvangst te berigten der NOUTEAUTÈS voor het saizoen. op Dingsdag den 3,,en April aanstaande, in het gebouw van het Nut, over de Ruïne, te half een ure. W. SCHAAP, Secretaris. rcglen op de onzijdig verklaarde provinciën, zoodanige stappen te doen als leiden kunnen om het statu quo te doen eerbiedigen, en verder om vergun ning te vcrleenen tot het nemen van alle maatregelen, die noodig mogten worden bevonden. Dit rapport zal door eene commissie van 23 leden onder zocht worden. Uit Genève meldt men dat omtrent 150 personen, meestalSavoyarden zich van de stoomboot Aigle hebben meester gemaakt, en daarmede naar Thonon zijn vertrokken om die plaats te bezetten. De bondsraad zou krachtdadige maatregelen nemen om deze dolle en misdadige onderneming tegen te gaano. a. zou ten commissaris naar Genève gezonden en het contingent van Genève onder de bevelen van den kolonel Ziegler gesteld worden. SPA1ÏJR De regering heeft de voorloopige vredes-voorwaarden bekend gemaakt, waaromtrent met Marokko overeengekomen is. Volgens dezelve staat Ma rokko aan Spanje af al het grondgebied van de zee tot aan hel dal van Anghera, alsmede eenig gebied bij Santa-Cruz aan den Allantischen Oceaan; de overeenkomst van 1859 betrekkelijk Mclilla, Penon en Alhucemas wordt bekrachtigdSpanje ontvangt eene vergoeding van oorlogskosten ten bedrage van 20 millioen piasters en behoudt Tetuan tot dat die som is afbetaald. Wat den handel betreft zal Spanje op den voet der meest begunstigde natiën behandeld worden en het regt bezitten om te Fez een diplomatieken verte genwoordiger en een zendelinghuis te hebben. Het vredestractaat zal vóór den 25ste" April geteekend en inmiddels zullen alle vijandelijkheden ge staakt worden. De maarschalk O'Donnell wordt spoedig terug verwacht. ITALIË. De banvloek; waarover reeds zooveel is gesproken, is thans door den Paus afgekondigd, en op verschillende plaatsen van de stad Rome aange plakt. Al wie de oproerige bewegingen in de Romagna hebben uitgelokt en bevorderd of tot het onregtmatige in bezit nemen daarvan hebben mede gewerkt, wordt daardoor getroffen. Geen naam wordt er genoemd, maar op wie zal de ban anders van toepassing zijn dan op keizer Napoleon en koning Victor Emmanuel. Men is verlangend te weten welke uitlegging de beide vorsten aan de woorden van den Paus zullen geven. In de nog aan het gezag van den Paus onderworpen provinciën is het voortdurend zeer onrustig; op vele plaatsen weigert men stelselmatig de belasting te betalen, en op den dag, waarop in Midden-Italië de volksstem voor de vereeniging met Sardinië uitspraak deed, waren in alle steden de muren met billetten beplakt, waarbjj de vereenigiug met Sardinië eveneens werd aangekondigd. Te Ancona hebben 30 dames eene inschrijving geopend ten behoeve der staatkundige uitgewekenen. De politie wilde haar daarvan de bekentenis afpersen of de gelden in de kas der Vincentius-vereeniging doen storten. De dames weigerdenen toen men haar met verbanning dreigde verzochten een groot aantal andere dames in hetzelfde lot te mogen deelen. In de stad Rome worden vele personen gevangen genomen en ook weder ontslagenzonder dat zij zeiven er de aanleiding van bevroeden. Te Pesaro hebben de pauselijke karabiniers het Savooische wapen van de woning van den Sardinischen consul afgerukt. Te Cirignola (Napels) had op 10 Maart eene oproerige beweging plaats, die echter niet in verband stond met de staatkunde. Een groot aantal boeren waren op bet marktplein bijeengekomenen gaven op eene vrij onstuimige wijze te kennen, dat het hun te doen was om brood en werk, welke luid ruchtige demonstratie voor het bisschoppelijk paleis en voor het stadhuis werd herhaald. Daar intusschen hel verlangen naar arbeid niet onmiddelijk kon bevredigd wordenmeenden de onstuimige boeren maar vooreerst zeiven langs den kortsten weg in hunne behoefte te moeten voorzienwaartoe zjj terstond de rijks-graanmagazijnen ledig plunderden. De gewapende magt, op de been gekomen zijnde, loste eenige geweerschoten, waardoor sommigen der belhamels gewond werden, terwijl een hunner werd doodge schoten. Desniettegenstaande bleven zij zich tegen de militairen verzetten, tot eindelijk de intendant der provincie, de hertog de Bagnole, met verster king kwam opdagen en de menigte met geweld uit elkander dreef. 'sHAGE, 31 Maart. Met genoegen vernemen wij dat, volgens een tele gram uit Engeland ontvangen, dc ziektetoestand van H. K H. prinses Fre- derik niet was verslimmerd. LONDEN30 Maart. De heer Peel heeft in het lagerhuis het woord ge voerd over de stelling van Zwitserland bij de inlijving van Savoye bij Frank rijk. Hij keurde het gedrag van keizer Napoleon af, maar gaf te kenneG dat hij vertrouwen stelde in lord Russcll. Hij verlangde voorts dat Enge land ten behoeve van Zwitserland zou protesteren. De ministers bewaarden het stilzwjjgen. PARIJS, 31 Maart. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Grandguillot, waarin deze de aanvallen der redenaars in het parlement en die der Engelsche bladen wederlegt en in herinnering brengt dat de keizer al het mogelijke heeft gedaan om het verbond te doen aannemen. De ver breking daarvan zou het teeken geven tot eene nieuwe worsteling en tot nieuwe onheilen. Hij gelooft dat het verbond met Engeland in de heden- daagsche denkbeelden zoo noodzakelijk wordt geacht, dat gedeeltelijkever- schillen niet in slaat zullen zijn het te verbreken. CORRESPONDENTIE. Met erkenning van de welwillendheid der stedelijke regering, waarin zich onze stad mag verheugenneemt C. de vrijheid langs dezen weg de vraag te opperen, of er van wege dit bestuur geene middelen konden aangewend worden, om de burgerij van den overvloed van Brabanlsche centen te ver lossen, al zij het ook met eenige korting? Die vraag kwam voornamelijk bij hem op, toen hij een veertigtal arme fabriekjongensdie hun werkgeld aan centen ontvangen hadden, schier van winkel tot winkel zag loopen, om de uitgezochte «Brabanders" te verwisselen, hetgeen trouwens overal mislukte. Indien het nu toch eens in ernst waar zal wezen, dat wij van die vreemde munt ontslagen zullen worden, zal ieder burger zich gaarne eenige korting getroosten, en zich aan het stedelijk bestuur verpligt ach ten, zoo zulks door zijne bemoeijng plaats heeft. STABS - BE R IC TEN. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregtop den 26,,en Maart 1860. 10 wegens het berijden van de Donkersteeg, dc Maarsmansteeg en de Vrouwesteeg, in verboden rigling. 4 wegens het vernachten van personen, zonder daarvan aan het bureau van policie de gevorderde lijst te bezorgen. 27 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertooncn. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Gezien art. 31 der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n®. 37); Doet te weten, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Lcydsche Courant worden afgekondigd. De Voorzitter voornoemd Leyden, 31 Maart 1860. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, KERKNIEUWS. HOORN, 30 Maart. Door de kerkeraad der herv. gemeente is uit het vroe ger opgegeven 12-tal predikanten het volgende 6-tal gevormd: van Dorp, te Hoornaar; van Hoorn, te Bergum; Koch, te Oisterwijk; van der Meulen, te Neede; Oudegeest, te Maurik; van Witzenburg, te Ouwerkerk in Dui- veland. Drietal: van Hoorn, Koch en van der Meulen; waaruit beroepen is ds. J. E. van Hoornth. doet. en pred. te Bergum. AKARERIE-NIEUWS. promotie aan de leydsche hoogescuool. Den 31slen Maart de heer J. F. Byleveldvan Nymegenin de regten met Theses. promotie aan de utrechtsche hoogeschool. Den 28s,cn Maart de heer C. Gutteling, van Delft, officier van gezondheid te Utrecht, in de geneeskunde, na openbare verdediging zijner dissertatie: de Entropii Curatione. A» VERTEN TIEN. De Ondergeteekende betuigt, ook namens zijne Echtgenoote, zjjn harle- lijken dank voor de vele blijken van deelnemingbij gelegenheid der beval ling ondervonden. Leyden 31 Maart 1860. W. F. KOPPESCHAAR J'. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het verlies van haren Echtge noot ondervonden, betuigt dc Ondergeteekende, ook namens dc Familie, haren wclmeenenden dank. Wed. W. C. STEMFOORT, van Puiten. De bekende en onbekende Schuldeischers der Nalatenschap van wijlen den Heer PAULUS JOHANNES BOUDEWIJN ZUURDEEG, in leven Hoofd commies bij de Plaatselijke Belastingen te Leiden, wordt bekend gemaakt, dat de Rekening en Verantwoording van gezegde Nalatenschap ge durende 14 dagen ter inzage ligt ten Kantore van den Notaris P. MULLER te Leiden, zullende, ingeval geen verzet plaats heeft, de schuldvorderingen worden uitbetaald, voor zoo verre de Nalatenschap toereikende zal zijn, op den 16dcn April 1860. Geschiedende deze aankondiging ingevolge Artikel 1082 van het Burger lijk Wetboek. Leiden, 31 Maart. Hoogstraat, Wijk Til. N°. 3. HEROPENING OER SPAARKAS

Leydse Courant | 1860 | | pagina 5