van gezegden directeur, volgens dezelfde opgave Rudorf gehecten, kan ge vonden worden. Inlichtingen worden zoo spoedig mogelijk ingewacht bij het dep. van justitie. Te Leeuwarden is Dingsdag II. een zware misdaad gepleegd. Een schoenmaker, die reeds sints cenigen tijd verkeering had met eene jonge weduwe, had van haar schriftelijk berigt ontvangen, dat zij daaraan een einde wilde maken. Daar zijondanks zijne herhaalde aanzoeken om van dit besluit terug te komen, daarbij bleef volharden, wachtte hij haar, we tende dat zij een boodschap deed, op en bragt haar, 11a nogmaals een af wijzend antwoord te hebben verkregen, met zijn schoenmakersmes eene ernstige wonde in de linker borst toe. De bewoner van het huis, dat zij zou binnentredenkwam terstond op haar hulpgeschreeuw toeschietenen zij werdna te zijn verbondennaar het stads-ziekenhuis overgebragt. Ofschoon zij in zorgvollen toestand verkeert, hoopt men toch haar in het leven te houden. De dader was juist woonachtig tegenover de plaats waar Vrjjdag 11. de tcregtstelling plaats had van Y. B. de Graaf, die te Harlin- gen eene soortgelijke misdaad beging, bij welke gelegenheid lijj zich reeds dubbelzinnige verklaringen liet ontvallen, llij is nog niet in handen der justitie. Te Groningen worden pogingen aangewend om het getal der hoog leeraren in de theologie bij de hoogeschool aldaar met een te vermeerderen, dat van wege de langdurige ongesteldheid van een der tegenwoordige hoog leeraren noodzakelijk wordt geacht. De bevolking van de provincie Overijssel bedroeg op 31 Dec. 11., vol gens eene voorloopige opgave in de Staats-Cour., 234,488 zielen. Uit Hellendoorn (Overijssel) meldt men dat aldaar op den 25slen dezer de wed. BI. C. Fonke, geb. Revcs, haren 105dcn verjaardag in vrij goede gezondheid heeft gevierd. In de omstreken van Woensdrecht (Noordbrabant) worden al de boomen van eene bepaalde dikte voor ongeloofelijke prijzen opgekocht en van daar naar Antwerpen gevoerdom voor de nieuw aan te leggen vesting werken te worden gebezigd. In de steenbakkerijen hcerschte mede, voor gezegd einde, eene groote drukte. Te Forseille in Belgie is de woning van een daglooncr afgebrand, waarbij de vrouw en 4 kinderen zijn omgekomen. De man was afwezig. 's GRAVEN1IAGE31 Blaart. Z. BI. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer Torbcn de Bille, laatst minister-resident van den koning van Dene marken alhier. Z. BI. de koning zal in het paleis te Amsterdam gehoor verleenen op den li44" April aan commission en civile en militaire autoriteiten en den volgenden dag aan particulieren. De kapitein jhr. G. A. C. II. von Goedecke, van den grooten staf, adjudant van Z. K. 11. prins Frcderik, bij kon. besluit van 17 Maart 1859 voor een jaar gesteld op non-activiteit, is thans weder in activiteit hersteid. Naar wij met groot leedwezen vernemenwaren de berigtengisteren per telegraaf aangebragtnopens den gezondheidstoestand van II. K. H. prin ses Fredcrik, die zich in Engeland bevindt, zorgwekkend. H. M. de koningin en de overige leden van het kon. gezin hebben zich naar Z. K. II. begeven om hunne deelneming te betuigen, liet diner ten hove werd afgezegd. Z. K II. prins Frederik heeft een afscheidsbezoek bij II. M. de koningin-moeder afge legd. De prins moet diep bewogen zijn en is in den afgeloopen nacht ten lialf vijf ure, vergezeld van den geneesheer van Bylandt, over Rotterdam naar Engeland vertrokken. Het kinderbaldat heden avond ten hove zou plaats hebben, zal niet doorgaan. In de jongste zitting var. den gemeenteraad is door burg. en welh. medegedeeld dat de voormalige minister van justitie zich tot hen had gewend met de vraag of het gemeentebestuur genegen zou zijn de localen, bij de arr.-regtbank en het kantongeregt in gebruikaan het rijk te verhuren en zoo ja tot welken prijs. Daar men aan die localen geene andere bestem ming wilde gevenhadden burg. en weth. daarop toestemmend geantwoord onder opgave van eenen huurprijs van ƒ2000 'sjaars, voor den tijd van 5 jaren. De thans opgetreden minister had te kennen gegeven in dit voorstel genoegen te nemen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp tot inkoop en amortisatie van rentegevende nat. schuld, mitsgaders tijdelijke uitgifte, te gen onderpand van in 's rijks schatkist aanwezige gelden. Voor amortisatie wordt daarbij de som van 5 milliocn gulden bestemd, alsmede 5 millioen om tegen voldoend onderpand op beleening uit te geven. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat het bepaalde voornemen bestaat ernstige pogingen aan te wendenten einde zoo spoedig mogelijk spoorwegen aan te leggen. Uit het slot der memorie kan men opmaken dat de tweede kamer werkelijk in de maand April zal bijeenkomen. rEcho Universel, die alhier zes malen 's weeks het licht zag, zal voortaan wekelijks, des Woensdags avonds, worden uitgegeven. Door ver- grooling van formaat zal het evenwel al de gewigtige onderwerpen van het voormalige dagblad kunnen bevatten. BIHTENLANDSCBE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN29 Blaart. Het lagerhuis heeft zich vcrcenigd met eene motie van den heer Lindsay, om een adres lot de koningin te rigten, waarin H. BI. verzocht wordt onder handelingen met de regering van keizer Napoleon aan te knoopen tot afschaffing der Franschc scheepvaartwetten. De regering had met deze motie genoegen genomen. De heer Peel heeft aangekondigd dat hij de aan dacht van het huis zal vestigen op de stelling, waarin Zwitserland gebragt wordt door de inlijving van Savoye bij Frankrijk. De regering beproeft de teelt van den kinaboom in Britsch-Indië inhremsch te maken. Met dat doel heeft het deskundigen naar Peru cn Ecuador gezonden0111 aldaar in de wouden jonge kinaboomen van, de beste soorten te verzamelen; deze boomen worden legen Januarij van het volgende jaar in Indië verwacht. Volgens eene officiële opgave heeft het dempen van den Indischen opstand eene uitgave gevorderd van nagenoeg 40 millioen In den nacht van Dingsdag II. had er een geweldige vechtpartij plaats in Thomasstreet en Nelsonstreet tusschen een 500-tal Ieren, naar men meent wegens godsdienst-geschillen. Eene aanzienlijke policiemagt was er noodig om dit gevecht te doen eindigen. Een persoon werd gedood en verschei dene anderen ontvingen zware wonden. Nabij Doncasler is een spoortrein van een dijk gestort, waarbjj ver scheidene personen zijn gekwetst geraakt. In Strorohaind op het eiland Skye, nabij de westkust van Schotland, beslaat een verbeterhuis voor dronkaards, die men daarheen kan zenden, om er eene kuur te ondergaan. De daar verpleegden zijn geheel vrijkun nen zich vermaken of arbeiden naar goedvinden; alleen worden zij buiten de gelegenheid gesteld van sterken drank te gebruiken. Iemanddie de plaats bezocht heeft, beschrijft de bewoners er van als gezonde, sterke menschen, vol levenslust, die zoo zeer van het nut der kuur, die zij ondergaan, over tuigd zijn, dat zij zich daaraan niet trachten te onttrekken, voor zjj stellig zeker zijn van hunne volkomene genezing. Door den senaat van den staat New-York is aan eene maatschappij vergunning verleend om eenen spoorweg door eene van de hoofdstraten der stad New-York aan te leggen met vertakkingen langs 40 zijstraten. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Blaart. De Moniteur deelt den volledigen tekst mede van het met Sardinië gesloten verdrag en berigt dat het door Savoye en Nizza te dragen aandeel in de Sardinische staatsschuld en eenige andere punten door gemengde com- missiën zullen geregeld worden; dat de Sardinische regering aan zich zelve de voltooijing van den tunnel door den Blont Cénis voorbehoudt, en dat het tractaat van de zijde van Sardinië zal worden ten uitvoer gelegd, zoodra het door de wetgevende magt zal zijn goedgekeurd. Volgens alhier ontvangen berigten uit Savoye worden de Fransche troepen, die uit Lombardye terugkeeren, aldaar met vreugde en geestdrift ontvangen. Bij hunne aankomst te Chambéry was de geheele stad luister rijk verlicht; de lucht weergalmde van de kreten: leve Frankrijk! leve do keizer! De tegen Frankrijk gestemde minderheid had hare zaak verloren gegeven en haar dagblad verscheen niet meer. De bevolking was rustig, kalm en vol vertrouwen. Volgens berigten, bij de Indép. Beige ontvangen, zou de keizer van zijn besluit teruggekomen zijn en aan Zwitserland regt doen wedervaren. De Constitutionnel spreekt over de mogelijkheid van het vertrek der Fransche troepen uit Rome en zegt daaromtrent: dat het altijd erkend is geworden dat de Franschc troepen niet in het oneindige te Rome konden blijven; dat, vermits de Romeinsche regering het vertrek dier troepen schijnt te wenschenFrankrijk met daartoe over te gaan slechts wacht tot dat de veiligheid van den Paus volkomen verzekerd zal wezen, en Rome zal doen ontruimen zoodra zijne troepen aldaar door het leger eener Italiaansche mogendheid vervangen zullen zijnen datwat aangaat de daartoe strek kende onderhandelingen met Napels, waarvan sprake is, Frankrijk daaraan geene hinderpalen in den weg zal leggen, wanneer er kans op het welsla gen derzelve mogt beslaan. Omtrent het vertrek van den generaal Lamoricière naar Rome ver neemt men dat de Paus hem door de hand van zijnen kamerheer, den heer de Mérode, eenen eigenhandig geschreven brief heeft gezondenwaarin hem het opperbevel over de pauselijke troepen werd aangeboden. Tot hiertoe had de generaal dit aanbod niet aangenomenhij is vrij van alle verbind- tenissen naar Rome vertrokkenmet oogmerk om den Paus bij de inrigting van het leger met zijnen raad te dienen. Zoo de generaal in Romeinsche dienst mogt overgaan, zal hjj zeer waarschijnlijk de vergunning der rege ring vragen. De senaat heeft zich bezig gehouden met het onderzoek van 42 adres sen, waarin de tusschenkomst van dat ligchaam werd verzocht ten behoeve van het wereldlijk gezag van den Paus. De senaat heeft daaromtrent, inge volge het gevoelen der rapporteurs, met 116 tegen 16 stemmen besloten over te gaan tot de orde van den dag, omdat het godsdienstig beginsel geheel buiten het geschil is en het katholiek geloof daarbij geen gevaar loopt. Woensdag morgen heeft de bisschop van Orleans hier gepredikt. De kerk was geheel vol en reeds des morgens ten 6 ure was een groot deel der plaatsen bezet, hetgeen ons herinnert aan de prediking van Bourdaloue ten tijde van mevr. de Sc'vigné, toen men zelfs in dc kerk overnachtte om van eene plaats verzekerd te zijn. De rede van den bisschop had geene staalkundige strekking, maar had tot onderwerp de vereenigingen voor liefdadigheid, Zaturdag II. heeft men te Belle-Isle, Lorient en Trinité schokken eener aardbeving waargenomen. ZWITSERLAND, In den bondsraad is omtrent de zaak der inlijving van Savoye rapport uitgebragt, waarvan de inhoud hoofdzakelijk op het volgende nederkomt: Zwitserlands belangen, uit het oogpunt van veiligheid, onafhankelijkheid en onzijdigheid, vorderen dat op zijne regten op het onzijdig gedeelte van Savoye geen inbreuk gemaakt worde. Eene inlijving van de bedoelde pro vinciën bij Frankrijk zou in strijd zijn met de verdragen, en de regten en belangen van Zwitserland bedreigen. Het uitzigt op de goede diensten der mogendheden kan evenwel tot geruststelling leidenop voorwaarde dat geene bezetting voorshands zal plaats hebben en het statu quo geëerbiedigd wordt. Vervolgens wordt voorgesteld, de genomen maatregelen en aangevraagde crcdiclcn goed te keurenden bondsraad uit te noodigenom verder kracht dadig voort te gaan tot bescherming van Zwitserlands belangen cn zijne

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2