Tc Breda werd dezer dagen een persoon gevankelijk binnengebragt, verdacht van het leggen van brandbrieven bij een landbouwer te Wouw. Hij was gepensioneerd veldwachter der genoemde gemeente en 70 jaren oud. Voor den militieraad te 's Hertogenbosch is dezer dagen een loteling uit Waspik verschenen, wiens lengte nog beneden de 9 palmen was. Hij was overigens goed gevormd, maar zeer bekrompen van geestvermogens. 'sGRAVENIIAGE, 29 Maart. Z. 51. de koning heeft het grootkruis der orde van den Ncderl. Leeuw toegekend aan Z. 51. den koning Johan van Saksen en aan Z. K. H. Al- bert, kroonprins van Saksen. Z. M. heeft zijn adjudant den schout-bij-nacht A. J. de Smit van den Broecke, thans directeur en kommandant der marine te Vlissingen, bevor derd tot vice-admiraal. Z. 51. heeft goedgevonden op pensioen te stellen den kolonel F. G. Pfeiffer, kommandant van het algemeen depót van discipline (met den rang van generaal-majoor)den luit-kolonel J. L. Verburg, van het 8stc reg. infanterie (met den rang van kolonel), en de majoors F. W. Del Campo, genaamd Camp en J. II. van der Sleulen beiden van het 4de.reg. van dat wapen. Voorts heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, bij den grooten staf, tot majoor, den kapitein der lste kl. A. E. Slansfeldt, van dien staf; bij het wapen der infanterie: bij het reg. grenadiers en jagers, tot luit.-kolonel den majoor J. C. W. Beekmanvan het corpsbij het ls,c reg.tot luit.- kolonel, den majoor W. A. var. Toll, van het 2de reg.; bij het 2de reg., tot majoor, den kapitein der ls,c klasse P. J. Amiot, van het 5de reg.; tot kapitein 3de kl. den lsten luit. K. J. N.YVeyland, van den staf; b(j het 3de reg.tot kapitein 3dc kl. den lslcn luit. R. F. Jehuvan het instructie- bataillon; bij het 4dc reg., tot luit.-kolonel, den majoor H. F. N. de Ronde, ven het 7de reg.; tot majoor, den kapitein lste kl. T. W. d'Harvant Bigot de Villandry, van het reg. grenadiers en jagers, en den kapitein der lstc klasse P. II. J. lloogcveen, adjudant bij het 2dc reg. infanterie; bij het 5de reg., tot kapitein 3de kl. dc lslc lui». L. C. de Fremery, van den staf, en J. D. A. Barre, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 7de reg., tot majoor, den kapitein lst(! kl. C. P. Weymar Schultz, van het reg. grena diers en jagers; bij het 8sle reg., tot majoor, de kapiteins der lsle klasse A. W. P. Weitzel, van het 3dc, en E. G. Bube, van het 5de reg.; tot kapitein 3dc kl. den lsten luit.-adjudant J. B. 31ac-Leod, van het 4de reg. bij het algemeen depot van discipline, tot luit.-kolonel en kommandant van het corps, den majoor C. F. de Bock, van het 8st0 reg.; te verplaatsen in hunnen rang bij het reg. grenadiers en jagers: den majoor F. W. Hirsch- mann, var. het 8stc, en de kapiteins L. K. Kirsch, mede van het 8sle, en A. A. des Tombe, van het 3de reg.; in activiteit te stellen bij het 3de reg. infant., den kapitein J. P. Heil, bij besluit van 10 April 1859, tijdelijk op non-activiteit gesteld. Bij het wapen der artillerie heeft Z. 51. benoemd tot kapitein 3de kl. den lsten luit. J. J. Collard, van den staf. Aau den heer mr. A. E. van Dishoeck is, ingevolge gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Heinkenszand. Gedep. staten van Zuidholland hebben benoemd, in plaats van den heer F. L. l'Hor.ore', op zijn verzoek eervol ontslagen, tot commies, chef der 2de afd. bij het prov. bestuur van Zuidholland, den heer J. N. Voorstad, thans adjunct-commies lsle kl.tot adjunct-commiesen l!,e kl., de heeren A. Evers en H. J. Ente van Gils, thans adjunct-commiesen 2de kl.en tot adjunct-commies 2dc kl., den heer K. L. Smeets, thans lste klerk. Als gerucht, zegt de Amst. Cour., deelt men ons mede dat de luit.- generaal van Swielen lot gouverneur generaal van Nederl. Indië zal be noemd worden. Gisteren is voor den hoogen raad der Nederlanden, kamer van straf zaken, behandeld dc zaak van P. Pijnacker, requirant van cassatie tegen een arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland van 18 Febr. jl.waarbij hjj, wegens manslag, voorafgegaan en gevolgd door andere misdrijven enz., is veroordeeld tot dc straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Gouda. Nadat de raadsheer van der Sande rapport in deze zaak had uilgebragt, heeft de heer mr. de Ranitz vier middelen van cassatie voorgedragen. De adv.-gen. Römer zal den 3den April in deze zaak conclusie nemen. De gemeenteraad heeft de subsidie wegens de gemeente aan den Fran- schen schouwburg verleend voor het tooneeljaar 1860/61 met ƒ7500 ver hoogd. Ook Z. 51. de koning heeft daaraan eene buitengewone bijdrage van ƒ5000 geschonken. Dientengevolge zullen burgemeester en wethouders eene nieuwe oproeping van sollicitanten naar de directie van dat tooneel doen. Gisteren avond heeft mevr. de Vries in den schouwburg een vocaal en instrumentaal concert gegeven. Even als elders wist men ook hier, hare geboorteplaatshaar talent te waarderen. Zij werd met kransen en bloe men bestrooid en namens talrijke vereerders werd haar een prachtig zilveren servies aangeboden. Dit servies bestaat uit vijf stuks, als een bouilloire, kof- fijkan met komfoor, trekpot, melkkan en suikerpot, een en ander geplaatst op een schenkblad van acajouhout met zilveren hengsels. Op de bouilloire is het volgende gegraveerd: »Hulde aan mevr. Rosa de Vries van kunstvereer ders uit hare geboortestad 's Gravenhage, 28 Maart 1860". Het geschenk is vervaardigd in de kon. Ned. fabriek van den heer van Kempen, en strekt den vervaardiger allezins tot eer. Het ljjk van den heer mr. P. A. Sander, raadsheer in het prov. geregts hof, die te Rotterdam op eene zoo noodlottige wijze is verdronkenis thans aldaar gevonden. Heden morgen is uit de Princessegracht opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. BMTENLANDSCHË BËRlGTE5ii ENGELAVD. LONDEN 28 Maart. De regering is thans, na meer dan eens daartoe uitgelokt te zijn, bij monde van lord Russell, lot ccne meer rondborstige verklaring gekomen omtrent haar gevoelen, betreffende de quaestie van Savoyc en Nizza. De taal van den minister is wel niet uittartend, maar toch zeer wantrouwend geweest. Volgens hem kon door de inlijving de onzijdigheid van Zwitser land gevaar loopen en gaf 's keizers handelwijze reden tot bezorgdheid, die al de fraaije woorden van den heer de Thouvenel niet konden verdrijven. Hij heeft zich minder bezig gehouden met de inlijving zelve, die men reeds als een fait accompli kon beschouwenals wel met de gevolgen die daar uit konden voorlvloeijenzoo als de toepassing van dezelfde beginselen op andere punten der Fransche grenzende onmogelijkheid om onder derge lijke omstandigheden den vrede in Europa te bewaren en eindelijk de ver- pligting, voor Engeland „om zich bij andere mogendheden van het vasteland aan te sluitenten einde gemeenschappelijk te handelen voor de algemeene veiligheid. Deze zinspeling op eene mogelijke coalitie tegen Frankrijk, ten einde de regten der Europesche staten te doen eerbiedigenwerd door de tory-partij met genoegen ontvangen. Een harer leden, de heer Slanners, heeft de regering geluk gewenscht dat zij teruggekeerd is tot eene staat kunde die zij nooit had moeten verlaten. Ook ten gevolge dezer verkla ringen heeft de heer Kinglake zijne zoo dikwerf reeds uitgestelde motie over de inlijving van Savoye ingetrokken. Als een staaltje van hetgeen hier te lande de verkiezingen kosten wordt medegedeeld dat bij de verkiezing, die in Mei des vorigen jaars in het wes telijk district van York plaats hadde liberale candidaten 13,597 en de conservatieve candidaat 10,700 uitgaven. Door eene dame, die onbekend wil blijven, is aan de nationale instelling voor reddingsbooten eene som van 720 geschonken. Nabij Stamford is een wagen van een menagerielreinwaarin zich een olifant bevond, omgeslagen en op een paard nedergekomendat geheel ver pletterd werd; de olifant bekwam geen letsel. Te Ennis, in Ierland, overleed dezer dagen zekere Martin Slacdonagh, in den ouderdom van 108 jaren. Hij genoot steeds eene goede gezondheid. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Maart. Het is moeijelijk den indruk op te gevendie dc verklaringen van lord Russell hier hebben te weeg gebragt. De beurs is wel gerezen, maar men kent daaraan geene staatkundige oorzaken toe. De dagbladen geven ook hunne afkeuring te kennen, maar zij slaan den bal mis, en men zou haast gelooven dat zij het gewigt van Russells verklaringen niet beseffen. De Constitutionnel zegt o. a. dat de verantwoordelijkheid omtrent de inlijving van Savoye, thans noodzakelijk voor Frankrijk, alleen komt op rekening der staatkunde, die het Engelschc ministerie te Turyn gevolgd heeft. Het Journ. des Déb. bei'igt dat de regering het met Sardinië gesloten verdrag omtrent den afstand van Savoye en Nizza reeds heeft bekrachtigd. Men verzekert dat de generaal Lamorcière naar Rome is vertrokken, waar men hem wil belasten met het opperbevel over het pauselijk leger. Hier merkt men aan dat hij daardoor, ingevolge de wet, de hoedanigheid van Franschman verliest. Het legerkamp van Chalons zal dit jaar op eenen grooten voet inge- rigt worden, en bestaan uit drie divisiën infanterie, eene divisie cavalerie en de geheele keizerlijke garde. De keuze van den hertog van Slagenta tot opperbevelhebber toont aan hoeveel zorg men aan dit kamp wil besteden. Volgens het jaarboekje voor de posterijen zijn er in 1858 253,234,000 particuliere brieven vervoerd. Er zijn in 1849, het jaar waarin de postze gels werden ingevoerd, 31 millioen postzegels verkocht; in 1855 is dit getal geklommen tot 148 millioen, in 1858 was het meer dan 199 millioen; in 1859 beliep het ruim 217 millioen. De berekening is dat er in 1858 door iederen inwoner 7 brieven zijn geschreven; in Engeland beliep dit 22 brieven. De vrienden van den heer dc Lamartine en de uitgeversdie eigenaars zijn van eenige zijner werken, inziende, hoe weinig de nationale inschrij ving heeft opgebragt, hebben hem het vrije gebruik gedurende zijn geheele leven, of gedurende 10 jaar, in geval van overlijden, afgestaan van al het geen hij heeft uitgegeven. De heer de Lamartine zal dus nog bij zijn leven eene uitgave van al zijne werken in het licht doen verschijnen. Deze wer ken zullen worden uitgegeven in 40 deelen, ieder van ongeveer 600 blad zijden; deze uitgave zal niet in den handel verschijnen, maar alleen aan de inteekenaars worden afgegeven. De markies de la Coussaye, grondbezitter aan het meer van Enghien, heeft aan de gemeente van Enghien-les-Bains eene som van 50,000 fr. ver maakt, waarvan de rente jaarlijks als bruidschat moet uitgekeerd worden aan eene oppassende jonge dochter uit den min gegoeden stand. In 51ei van elk jaar, alzoo heeft de erflater zich uitgedrukt, moet eene jonge dochter met de eene hand eene kroon op mijn graf leggen en met de andere haren bruidschat ontvangen. SPANJE. De vrede met 3Iarokko zal waarschijnlijk op de volgende voorwaarden worden geslotenSlarokko betaalt 400 millioen realen tot vergoeding der oorlogskosten; tot dat die som betaald zal zijn, blijft Tetuan in het bezit van Spanje; het grondgebied der Spaanschc bezitting Melilla wordt uitge breid; voor den Spaanschen handel worden voordeelenen voor de katho- lijke zendelingpredikers bescherming in Slarokko bedongenen eindelijk zal Spanje het regt hebben om een gezantschap bij het hof van den Sultan van Slarokko te Fez te vestigen. ITALIË. Dezer dagen werd eene deputatie uit Chambéry bij koning Victor Emmanuel ten gehoore toegelatenlot aanbieding van een adres waarbij een groot aantal inwoners vragen om met Sardinië vereenigd te blijven. In dat adres wordt gezegd dat Savoye de wieg der dynastie was en dat het ten allen tijde, ook in donkere dagen en onder zware beproevingen, onvvankelbaar trouw aan het koninklijke geslacht was geweest. De koning gaf o. a. aan de deputatie ten antwoord, dat de drang der gebeurtenissen en de eischen der diplomatie magliger waren dan zijn wil, maar dat een

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2