de verdediging van den heer Willink voorgedragen. Hij deed in 't bijzonder uitkonien dat in geen staat waar vrijheid van godsdienst bestaat, het de publieke magt vrijstaat in bet forum conscienliae van het individu binnen te dringen en dat dit beginsel ook bij onze wetten wordt gehuldigd. Heden over acht dagen zal liet hof uitspraak in deze zaak doen. In deze residentie is overleden de beer mr. U. A. Everlsz, raadsheer in den lioogen raad der Nederlanden, die sedert eenigen lijd in een lijden den toestand verkeerde. Vermoedelijk is een zeer geacht ingezeten dezer stad, de heer mr. P. Sander, raadsheer in bet prov. gereglshof, in den avond van Vrijdag 11., te Rotterdam verdronken. Des avonds ten 11 ure naar de Venloschc boot ge gaan om een' zijner vriendendie daarmede zon vertrekkente groetenis hij niet teruggekeerd en beeft men sedert niets van hem vernomen. De minister van koloniën heeft ter algemeene kennis gebragt dat ge durende het jaar 1859 voor Nederl. Indie zijn geslagen 40,800,000 centen en 219,600,000 stuks halve centen, te zamen 260,400,000 stuks, ter nomi nale waarde van ƒ1,506,000, zoodat, met bijvoeging van het vroeger gesla gene, bij bel eind van dat jaar in het geheel aan koperen pasmunt waren vervaardigd: 80,029,886 stukken van 2|- cent, 393,451,245 van 1 cent en 320,788,017van i cent, te zamen 794,269,148stukkenter nominale waarde van 7,539,199.68.}. AMSTERDAM, 26 Maart. Gisteren is alhier cene vergadering gehouden van aandeelhouders in de IIoll. jjzeren spoorweg-maatschappijwaartoe 77 aandeelhouders waren op gekomen, uitbrengende 85 stemmen voor 576 aandcelen. In die vergadering is besloten een dividend van 5 pCt. of 50 per aandeel uit te betalen. Voorts werd door den heer mr. S. P. Lipman, namens een groot aantal aandeelhouders in Pruisscn woonachtig, hulde gebragt aan den raad van administratie voor de wijze, waarop deze de pogingen heeft bestreden om cencn doodelijken slag aan de maatschappij toe te brengen. Naar aanleiding daarvan deed genoemde heer het volgende voorstel: Dat de vergadering met de voorgaande verklaring der Pruissische deelhebbers geheel instemt, en den raad van administratie dank betuigt voor de krachtige en belanglooze po gingen tot handhaving van de regten en belangen dezer maatschappijen den raad van administratie verzoekt daarmede voort te gaanmet opdragt aan denzelven raad om de aangevraagde concessie, zoo die op aannemelijke voorwaarde verleend wordt, met uitsluiting van de concurrerende lijn, te aanvaarden en als dan en in dat geval alle financiële en administra tieve maatregelen tot de uitvoering benoodigd terstond en onverwijld te nemen, alsmede om alle in de statuten vereischte veranderingen, op de daartoe voorgeschrevene wijze; voor te bereiden. Uitgenomen drie leden heeft de vergadering zich met dat voorstel vereenigd. Eergisteren zijn alhier in de Weteringstraat twee kinderen uit een raam gevallen. Het eene was terstond dood en het andere heeft den val slechts eenige uren overleefd. BUITËNLA1VDSCHE BER1&TEN. ENGELAND. LONDEN26 Maart. De Times deelt een protest mede van 11502 inwoners van Faucigny, Chablais en Genevois tegen de aanhechting van Savoye aan Frankrijk; zij willen óf met Sardinië vereenigd blijven óf aan Zwitserland toegevoegd worden. De gemeenteraad alhier heeft besloten den heer Cobden het eerc-burger- schap aan te bieden, als bewijs van erkenning zijner verdiensten bij het sluiten van het handelslractaat tusschen Engeland en Frankrijk. De prins van Wallis bad dezer dagen de volgende ontmoeting. Met zjjn gevolg een wandelrid gedaan hebbende in den omtrek van Oxford, had de stoet, bij het terugkeerenongelukkig den koristen weg genomen over het land van een boer, die, juist toen de prins het wagenhuis doorreed, de deuren sloot en verklaarde, ze niet weder te zullen openen, dan na eeu sovereign als schadevergoeding te hebben bekomen. Geene verontschuldi ging baatte, zelfs niet de drangreden, dat de boer den toekomstigen koning van Engeland gevangen hield. Aan den eisch van den boer moest voldaan worden. In het kristallen paleis te Sydenham wordt thans een nieuw instru ment, calliope genaamd, tentoongesteld, dat uit Amerika naar Engeland is overgebragt. liet is een stoomorgel, met metalen pijpen, dat door middel van klavieren bespeeld wordt. De stoom wordt uit denonder het instru ment zich bevindende, ketel geleid in twee cylinders, en daaruit in de pijpen. Het thans ten toon gestelde instrument is nog zeer zwak, daar het slechts door middel eener drukking van vijf pond werkt. Maar men kan een soortgelijk instrument vervaardigen waarin de stoom op 150 pond per quadraat dnim gebragt en waaruit dertigmaal sterker loonklank kan getrok ken worden. Den toon van een instrument met deze drukkingkracht zou men 2£ Duilsche mijlen ver kunnen hooren. Te St. Louis en New-Orleans heeft men dadeiijk van zulke calliope's voor de torenklokken gebruik ge maakt, en op de kusten van Nieuw Schotland bestaat een lichttoren, waarop reeds door middel van zulk een instrument signalen gegeven worden. Te Liverpool is de zilveren medaille met eervol opschrift uitgereikt aan den bootsmansmaat George Suaicarwegens zijn moedig gedrag in het redden van 6 mcnschcn van het wrak der Royal Charter, op 26 Oct. 11. Suaicar was de eerste die over boord sprong, in de hoop dat hij eene ge meenschap met het strand zou kunnen tot stand brengen. Te Preston had Woensdag 11. een zware brand plaats, waarbij eene dienstmaagd en een kind van 4 jaren in de vlammen omkwamen, terwijl ook nog andere personendoor uit de vensters te springenzwaar gekwetst zjjn geraakt. De Amcrikaansche bladen doen een opgave van de stoomschepen die sedert 1841 zijn verongelukt. Het getal daarvan is 20, waarvan de waarde met inbegrip der lading was 15,930,000 doll. 2779 menschen verloren daarbjj het leven. Onze natuurkundigen houden zich sterk met de nieuwe ontdekking bezigdie bet tot hiertoe gebezigd slecnkolcngas door iets anders wil doen vervangen. Zeer sterk verhitte waterdamp, met koolteer vermengd, zou, volgens den uitvinder, een brandbaar gas opleveren, hetwelk door goedkoop heid en zindelijkheid het nu gebruikelijke ver overtreft. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Maart. De Monileur berigt dat het verdrag, waarbij de koning van Sardinië, behoudens de goedkeuring der kamers, toestemt in de vcrecniging van Savoye en het arrondissement Nizza bij Frankrijk, den 24ste™ te Turyn is geteekend. Dit verdrag bevat de volgende bepalingenDe koning van Sardinië doet zoo wel voor zich als voor zijne afstammelingen afstand van het bedoelde grond gebied. De vereeniging met Frankrijk zal moeten plaats hebben zonder het verlangen der bevolking geweld aan te doen. Beide regeringen zullen over eenkomen nopens de middelen, welke het meest geschikt zijn, om van den volkswil te doen blijken. De koning van Sardinië draagt de geneutraliseerde gedeelten van Savoye over op dezelfde voorwaarde als onder zijn bestuur. Keizer Napoleon van zijnen kant verbindt zich, om zich nopens dit punt te verstaan met de mogendhedenwelke de verdragen van Weenen en Zurich hebben onderteekend. Gemengde commissiën uit Fransehen en Sardiniërs zamengesteld, zullen worden belast met de regeling der grenzen, en de op lossing der incidentenwelke zich mogten voordoen. Sardiniërsuit Savoye en J\izza afkomstig, zullen bevoegd zijn om, binnen het tijdsverloop van een jaar, de Sardinische nationaliteit in te roepen. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Grandguillot, waarin deze de aandacht vestigt op het bevredigende der houding, welke Europa ter zake van de inlijving van Savoye aanneemt. Tot dusver hebben slechts twee mogendheden daartegen geprotesteerdte weten Zwitserland te Parijs en Engeland te Turyn. Volgens den genoemden schrijver zou Frankrijk op eventuele verdere protesten eenvoudig antwoorden met eene kennisgeving van dcrzelver ontvangsteven als in der lijd door andere mogendheden gedaan is met opzigt tot de inlijving van Krakau in Oostenrijk. Het Journ. des Débats wil in die houding van de Europesche mo gendheden een bewijs zien dat men eer.en hoogen dunk van de magt van Frankrijk heeft opgevat, en dat men prijs stelt op zijne vriendschap; iels waartoe de luisterrijke wijze, waarop den jongsten oorlog is gevoerd, veel heeft bijgedragen. De Constitutionnel geeft ook zijne goedkeuring te kennen over het voor nemen des konings van Sardinië om bij eene proclamatie de bevolkingen van Savoye en Nizza van haren eed van getrouwheid te ontslaanen be toogt dat op die wijze de eerbied voor het beginsel van de legitimiteit der vorsten volkomen wordt overeengebragt met den eerbied voor het beginsel van de souvereiniteit der volken. De Times beweert dat de Zwitsersche generaal Dufour van den keizer de toezegging ontvangen heeft, dat de belangen van Zwitserland, wat de Savooische provincie Chablais betreft, gewaarborgd zullen worden. Van cene andere zijde wordt berigt dat de onderhandelingen lot niets hebben geleid. Aan het gerucht omtrent bet staken van den terugtogt onzer troepen uit Lombardye wordt weinig geloof geslagen. De heer Vcnillot is uit Rome alhier teruggekeerd. Hij moet thans van de hem aangeboden betrekking bij de Romeinsche spoorwegen afgezien hebben. SPANJE. De voorstellen door den keizer van Marokko gedaan zijnnaar men verneemtdoor den ministerraad verworpenzoodat de voortzetting van den oorlog, overeenkomstig den wensch des volks, thans vast staat. De maar schalk O'Donnell heeft, volgens berigten uit Tetuan, zijne operatiën met gunstig gevolg voortgezet. Zijne troepen werden door de Marokkanen in moeijelijk te naderen stellingen afgewacht, en er ontstond een gevecht waarbij de Spanjaarden cene volledige overwinning behaalden. De Marok kanen namen de vlugt en braken in allerijl hun kamp op, ten einde voor te komen dat het in handen der Spanjaarden zoude vallen. Men gelooft niet dat de verdere marsch naar Tanger groote moeijelijkheden zal opleveren. De Oostenrijkscbc aartshertog Maximiliaan en zijne gemalin hebben het kamp te Tetuan bezochtom hunnen neef, den graaf van Euzoon van den hertog van Nemourste ontmoeten. De jonge graaf is tot luitenant bjj een huzaren-regiment benoemd. ITALIË. Uit Turyn meldt men de aankomst aldaar van den heer Benedelti, door de Fransche regering met eene bijzondere zending belast. Hij is terstond door graaf Cavour ontvangen. De Opinione meent dat deze zending in verband staat met de quaestie betreffende Savoye en Nizzaen geeft daarbij tc kennen dat het wenschelijk ware, dat de Sardinische troepen uit Savoye werden terug ontbodenop voorwaarde dat ook vóór den afloop der stem ming geene Fransche korpsen de Savooische grenzen overtrekken. Langs dien weg, meent bet blad, zou op de meest geschikte wijze alle vrees voor de uitoefening van eenigen invloed op de bevolking worden weggenomen. Genoemd blad echijnt dus nog aan eene stemming te gelooven. De koning heeft eene proclamatie gerigt aan de bevolking van Midden- Italië. Hij roemt haar wegens de volharding waarmede zij voor de zaak der vereeniging is werkzaam geweest, onder aansporing om op dien weg voort te gaan. Thans was Midden-Italië met Sardinië door de banden der eer verbonden. De koning vertrouwt dat zijne edelmoedige gevoelens en

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2