LEYDSCHE COURANT. 1800. WOENSDAG 28 MAART. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce?iten afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag e?i Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 Maart. Zaturdag avond is even buiten de Hoogewoerdspoort een persoonaan den lloogen Rijndijk woonachtig, in het water geraakt. De bewoners der aldaar gelegen kleederbleekerijeenig gerucht hoorende, deden onderzoek en slaagden er in hem schjjnbaar levenloos te redden. Zoo spoedig moge lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de pogingen van den heer dr. Bacrl en den heer chirurgijn van den Berg, tot opwekking der levensgeesten, werden met eenen gunstigen uitslag bekroond. Naar het slads-ziekeqhuis overgebragtis de man echter gisteren middag aan de gevolgen overleden. Gedep. stalen van Zuidholland hebben den 21sten dezer besloten, dat het tarief voor de heffing van doorvaartregtenten behoeve van de provincie Zuidholland, door de schutsluis en brug aan de Gouwe, in den Hoogen Rijndijk, onder Alphen, afgekondigd bij besluit van den 30slcn Aug. 1859, in werking zal treden met den lslen April 1860. Naar men verneemt, zal het kamp te Waalsdorp dezen zomer weder door kompagnien artillerie bij afwisseling worden betrokken. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in Mei aanst. bij de directie der marine te Hellevoelsluis een vergelij kend examen zal plaats hebben van jongelingen die als machinist-leerling der 2de kl. bjj 's rijks stoomvaartdienst wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich lot 20 kunnen bepalen. Om tot het examen toegelaten te worden moet men geboren zijn in de jaren 1841—1845 en zich voor uit. April aanst. aanmelden. Men verneemt, dat ten behoeve van den Paus dezer dagen zijn bijeen- gebragt in de stad 's Hertogenbosch ƒ8000, in elk der dekanaten Boxtel en llilvarenbcek ruim ƒ4000; in dal van Vegchel ƒ3560; in dat van Cuyk ƒ2864, terwijl daartoe is bijgedragen in het bisdom van Breda ƒ17000, en in dal van Haarlem ƒ51,000. Te Rotterdam werd op den 288tcn Fcbr. 11.bij gelegenheid var. den zwaren storm eene jonge dochter door een gedeelte van een voorgevel van een huis op den Schiedamschen dijk aan de beenen getroffen. Eerst werd de voet afgezet en thans is zij aan de gevolgen overleden. Uit Hilversum schrijft men dat aldaar genomen proeven bewezen heb ben dat men een goed helderbrandend gas kan verkrijgen, zonder aanwending van vuuralleen door scheikundige verbinding. Die bereiding zou slechts zeer weinig kosten. Onder Abcoude is Vrijdag 11. de walermolenaar van den kleinen Win kel of 80 morgenpolderdie te digt den molen was genaderd terwijl hij in gang was, door een der wieken derwijze getroffen dat hij kort daarop over leed. De ongelukkige laat eene vrouw en twee jeugdige kinderen achter. Een dergelijk geval had ook Zaturdag 11. te Brielle plaatsalwaar een braaf werkman vader van 4 kinderen door van een steiger te vallen den dood vond. Men leest in de U. C. het volgende: Sinds geruimen tijd was men te Utrecht, maar vooral onder de beide afdeelingen van de studenten, al gemeen overtuigd, dat de scheiding, die in 1855 zoo noodlottig de eendragt aan de hoogeschool was komen verstorenin het gemeenschappelijk belang van akademie en stad moest worden opgeheven. Tol verwezenlijking dier gedachte werden voortdurend, maar vooral voor korten tijd, weder pogin gen van verschillende zijden gedaan; die pogingen gelukten niet; evenwel bragten zij dat voordeel aandat door de studenten zelve met meer ernst dat doel werd in 'toog gehouden, om niet meer te worden opgegeven. De studenten schenen echter de vereeniging niet bewerkstelligd te willen zien door den invloed van wie dan ook builen hen. Indien eenmaal het be wustzijn tot de overgroote meerderheid was doorgedrongendat de schei ding niet meer behoefde, niet meer mogt worden volgehouden, dan konden onze Muzen-zonen zelve dat werk opvatten en voltooijen. Met dat doel vereenigden zich vijf leden van het studentenkorps en vijf leden uit de ver eeniging Mulua Fidesdie hunne voorstellen tot hereeniging bij beide corporaliën hebben ingediend. In eene gehouden vergadering van het studentenkorpswaaraan 188 leden deelnamenwerden die voorstellen met overgroote meerderheidbijna met algemeene stemmenaangenomen. Woensdag houdt de vereeniging Mulua Fides hare bijeenkomst, om over de zelfde voorstellen te beslissen, en zal het van den uilslag der stemming barer leden afhangen, of de zoozeer gewensche hereeniging zal lot stand komen. liet Ilandelsbl. bevat het volgende berigt uit Coevorden. Eene doch ter van hervormde ouders hier ter stede, een 14-jarig meisje, dient sedert eenigen lijd te Heespe, Hanover, 6 uren van hier, bij een boer, die de roomschc godsdienst belijdt. Deze laalstc heeft dit kind overgehaald, om de r. k. godsdienst aan te nemen, waarin het eerlang zou worden beves tigd. Om dit te verhinderen, begaven de vader en de oom des kinds in deze week zich derwaarts, met het voornemen om het meisje mede te r.emen, en werkelijk waren zij met haar op weg, toen zij door eene menigte man nen werden vervolgd, die hun het kind met geweld ontnamen en het daar enboven mishandeldende ongelukkige vader heeft zich aan den burgemees ter dezer gemeente gewend, ten einde zijn kind weder te erlangen. 'sGRAVENHAGE, 27 Maart. Z. M. de koning heeft den muziek-direeteur Franz Commer, te Berlijn de ridderorde van den Nederl. Leeuw geschonken, en de maatschappij lot bevordering der toonkunst heeft hem een fraai op pergamerit geschreven diploma toegezonden. De heer Commer is de bezorger der hoogst belang rijke verzameling van werken van Hollandsche toonkunstenaren, uit de 16de eeuw12 deelenin foliowelke door de maatschappij is uitgegeven. Door Z. M. is aan jhr. mr. J. C. Martens van Sevenhoven, op verzoek, met 1 April aanst.eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van presi dent van het prov. geregtshof in Utrecht; en benoemd lot raadsheer in het prov. geregtshof in Noordholland mr. C. D. Asser, thans regter-plaatsvervan- ger in de arrond.-regtbank en advocaat te Amsterdam. Tot lid der staats-commissie tot onderzoek der koloniale remise-rekening over 1858 is benoemd de heer mr. M. Wiardi Beekman, lid van den raad van state, ter vervanging van den heer mr. J. A. Mutsaers, benoemd tot minister voor de Zaken der r. k. eeredienst. Tot prov. directeuren der directe belastingen enz. zijn benoemd: in Zuidholland, de heer W. C. P. Toe Water, thans in Noordbrabant; en in Noordbrabant, de heer J. A. Nnyts, thans controleur der !s,e klasse te Rotterdam. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 4de reg. dragonders, tot kommandant van het corps, den luit.-kolonel J. W. Copes van Hasselt, van het 5de reg. dragonders; tot ridmeester 3dc kl.den lsten luit.-adjudant jhr. J. G. A. van Spengler, van het 2de reg. dragonders; en bij het 5de reg. dragonders, lot ridmeester 3de kl.den lsle" luit. W. de Fremery, van het lste reg. dragonders; bij het wapen der infanterie: bij het lste reg., tot kommandant van het regiment, den luit.-kolonel C. P. F. G. van Emden, van het corps; bij het 8st" reg. infanterie, lot kommandant van het regi ment, den luit.-kolonel L. A. C. de Bock, van het reg. grenadiers en jagers. Ingevolge kou. besluit van 21 dezer wordt het schroefstoomflotille- vaartuig Hector met den 16den April aanst. in dienst gesteld en hel bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee ls,e kl. P. M. van der Haak. Op dien bodem worden met dien datum geplaatst: de iuitt. ter zee 2de kl. J. W. F. Frucht en E. L. Ehnle; de officier van gezondheid 3dc kl. F. J. C. Broers; en de adjunct-administrateur J. A. Lagaay. Z. M. heeft aan het diakonie oude vrouwen- en kinderhuis der Ned. herv. gemeente alhier vergunning verleend lot het houden eener loterij, bij gelegenheid van het tweede eeuwfeest van genoemd gesticht, in April aanst. De commissie tot inzameling van liefdegiftenten behoeve van de na gelaten betrekkingen der met de pink de Jonge Arend verongelukte vis- schers, heeft nog ontvangen van H. M. de koningin ƒ10, van Z. K. H. den prins van Oranje ƒ50 en van H. K. H. mevrouw de prinses Marianne 50. 11. K. II. prinses Marianne der Nederlanden is heden morgen voor eenigen lijd naar Duitschland vertrokken. Z. M. de koning der Belgen heeft B. Wallagh Jnz.chirurgijn-dentiste alhier, het brevet verleend pour le perfectionnement des poses des dents artificielles. Aanst. Vrijdag zal er bij den commissaris des konings dezer provincie jhr. ridder van der Ileim van Duyvendijke een groot diner plaats hebben. Heden is voor het prov. geregtshof behandeld de zaak van den heer mr. G. Willink van Bennebroek. Nadat de raadsheer mr. de Bordes in deze zaak verslag had uilgebragt, werd door den voorzitter het woord gegeven aan den gerequireerdedie zijne in eersten aanleg gedane verklaringen nader bevestigde en hoofdzakelijk deed uitkomen, dat hij voor 1851 tot de doops gezinde kerk had behoord maar sedert dien tijd om bijzondere redenen die kerk had verlaten en tot de vereeniging van christelijke vrienden was toegetre den die wijd en zijd in Europa hare vertakkingen heeft. Mogt nu deze vereeni ging evenwel niet het afwijkend beginsel van den eed als een harer grondstel lingen beschouwen, gelijk blijken konde uit een werkje, dat hij den hove overlegde, zijne godsdienstige overtuiging omtrent het principe van den eed had sedert 1851 geene verandering ondergaan en was nog gelijk gebleven aan die door zijne vroegere gemeente, de doopsgezinde, wordt voorgestaan. Daarop gaf de voorzitter het woord aan het openb. min., dat bij monde van mr. la Grappe Dominicus, in een uitvoerig requisitoir de vernietiging van het eindvonnis der Leydschc regtbank volhield en requireerde tot schul digverklaring van der. heer Willink en tot zijne veroordeeling tot eene ge vangenisstraf tot niet langer dan 6 maanden. Daarna is door mr. Winlgens

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1