I)e Sclieveningschc pink Uit achting en vriendschapvan den reeder Maarten Korving, heeft Dingsdag niet minder aangebragt dan 175 manden schol, 120 stuks levende of bunschol, 160 stuks tongen, 18 stuks kabel- jaauw, 7 manden schelvisch en 4 manden scharren om te worden gedroogd, die gezamenlijk op den pnblicker. afslag hebben gegolden de aanzienlijke som van ƒ530; 't geen als eene groole zeldzaamheid mag worden aange merkt, vooral omdat de vangst van die schuit allée'n is en zij slechts 14 dagen afwezig is geweest. Was de vangst van deze pink bijzonder groot, die van de pink Vrouw Neeltje, recder Willem Korving, welke gisteren van eene reis van slechts 12 dagen terugkeerde, overtreft haar nog; de Vrouw Neeltje toch leverde ruim 8000 stuks schol, 240 stuks tongen, 2 man den scharren en 12 stuks kleine kabcljaauwen en besomde ƒ700, eene besom ming, welke zonder voorbeeld is. Ofschoon nu deze schuiten zich in eene overvloedige vangst mogen verheugen, zoo is het echter met de visscherij der overgroote meerderheid van de pinken, ook vooral ten gevolge van het gedurig stormachtige weder, niet gunstig gesteld. Voor de tarbot werd niet minder dan van ƒ8 tot 10 op den afslag besteed. BMTENLANDSCHE BER1GTEN. BELG1IS. BRUSSEL, 21 Maart. De Gaz. de Liège wordt gereglelyk vervolgd, omdat het medegedeeld heeft dat het water in de riviereu zeven voeten was gerezen. Het gebruik maken van de oude maat is door de wet verboden. De heer llorne, een koopman te Luik, die zich dezer dagen op de jagt had begevenis door een veldwachter levenloos op den weg gevonden met zijn geladen geweer in de hand. Zijn hond stond bjj het lijk en liet niet toe dat iemand het aanroerde. Eindelijk is men er met list in geslaagd het dier te verwijderen. Bij onderzoek is gebleken dat de heer Home was bezweken tengevolge ecner hartkwaal, waaraan hij lijdende was. Een dagblad van Leuven berigt dal een 20-tal studenten van de katho lieke hoogeschool aldaar op het punt zijn van zich naar Rome te begeven, om in hel Pauselijke leger dienst te nemen. De heer Wollschlkger is er in geslaagd twee Chinesche dwergen, van Wanpoa, aan zijnen circus tc verbinden. Deze dwergen behooren, naar men zegt, tot eene vorstelijke familie. De prins, die thans 14 jaren telt, weegt zeven Ned. en heeft eene lengte van 72 Ned. duimen. De prinses zijne zuster, trekt in nog hooger mate de algemeene opmerkzaamheid: of schoon zy reeds boven den leeftijd van 12 jaren is, weegt zij ter naauwer- nood drie en een half Ned. terwijl zij slechts 54 duimen lang is. ENGELAND. LONDEN20 Maart. In het lagerhuis heeft de heer Kinglake, die zich zeer veel aan de quaestie van Savoye laat gelegen liggengezegd dat hy een berigt had ont vangen, volgens hetwelk de gemeenteraad van Nizza verklaard had met Sardinië vereenigd te willen blijvenof anders een afzonderlijken staat te willen uitmaken, welke verklaring door eene bezending naar Turyn was overgebragt. Hy wenschte dat de regering, bij het beantwoorden der de pêche van den heer Thouvenel, de aandacht op deze verklaring zoude ves tigen. Lord John Russell gaf daarop te kennendat de regering nog geene nota van Zwitserland ontvangen haden vermaande het huis op nieuw tot gematigdheid, opdat de regering vrijelijk zou kunnen overwegen, welk ant woord aan den heer Thouvenel gegeven moest worden. Het gold hier eene vraag van algemeen Europeesch belang. De regering zou ter geschikter tijd hare handelingen regtvaardigentot zoo lang was gematigdheid van de zijde des parlcments volstrekt noodzakelijk. Een voorstel van den heer Berkeley, om over het wets ontwerp betreffende de hervorming van het kiesstelsel, bij geheime stemming te beslissen, is, nadat lord Palmerslon er zich legen had verklaard, met 254 tegen 147 stemmen verworpen. Hierbij heeft dus de regering eene aanzienljjke meer derheid gehad. Omtrent de bedoelde depêche van den heer de Thouvenel verneemt men dat die ten doel heeft om de quaestie van den afstand van Savoye af te scheiden van die der onzijdigheid van Zwitserland en van die der natuur lijke grenzen. De heer de Thouvenel geeft de redenen op, waarom de af stand van Savoye geene andere beteekenis heeft dan eene rectificatie der grenzen, en drukt tevens de hoop uit, dat de mogendheden aar. de over wegingen in de nota vervat dezelfde vriendschappelijke gevoelens zullen wijden, waarmede zij ter harer kennis worden gebragt. De Times, sprekende van de reis van den prins van Wallis naar Canada, zegt dat Z. H. bij die gelegenheid ook eenigc andere streken var. Amerika zal bezoekenen dat het de eerste maal is dat een vermoedelijke erfgenaam van de kroon den Atlantischen oceaan zal oversteken, om de hulde te ont vangen van eene der bloeijendste provinciën van Groot-Brittannie. In de vallei van Upper Strathcarn in Schotland heeft men een ligten schok van aardbeving waargenomen. Te Dublin is een brief van dankzegging van den Paus aan de Iersche geestelijkheid ontvangenvoor het toezenden van de eerste 3000 ten be hoeve der Romeinsche schatkist. De hertogin-weduwe van Leeds heeft 1000 tot hetzelfde einde beschikbaar gesteld. De Parijschc correspondent van de Times deelt aan dit blad een brief uit Peslh mede over de wijze van inning der belasting in Hongarije. De Oostenrijksche ambtenaren," dus schrijft hij, »gaan met ongelooflijke ge- Strengheid te werk. Zoo werd in de stad Szekelyhed een boer, die niet in staat was de van hem gevorderde aanzienlijke som te betalen, letterlijk aan een pachter verkocht, om het bedrag der belasting af te werken. Ja, hij werd verkocht, gelijk een slaaf in Nieuw-Orleans. Mogt de Augsb. A lig. Zeitung of eenig ander orgaan van de Oostenrjjksche regering het wagenj dit feit te loochenendan ben ik bereid u de namen te noemen van den verkochte, van den kooper en van de ambtenaren, die de magtiging tot den verkoop hebben verleend." Naar men verneemt is er ten behoeve van den bekenden sir Brooke, rajah van Sarawahnagenoeg 9,000 g hier te lande ingezameld. Zijne ge zondheid blijft nog altijd zeer slecht cn kapitein Brooke heeft zich naar Borneo begeven, oui daar, als plaatsvervanger van sir Brooke, het bewind over Sarawak te aanvaarden. Alle pogingen om de regering lot aankoop der kolonie te bewegen zijn nu opgegeven. Volgens beriglen uit Calcutta, bij de Times ontvangen, is de In dische regering voornemenslot herstel der berooide finantiënhet in- landsche krijgsvolk nagenoeg geheel af tc danken, en de sterkte der Euro- pesche krijgsmagt in Indië iets te verminderen. Genoemd blad keurt dien maatregel goed, en acht dien niet bedenkelijk voor de veiligheid van het i Indische rijk, waarvoor juist de groole vermeerdering van het inlandsche krijgsvolk gevaarlijk gebleken is, terwijl hij naar het oordeel van dat blad volstrekt onmisbaar is voor het herstel der Indische fmantiën, daar de aanhoudende tekorten door de groote uitgaven voor het krijgswezen ver oorzaakt worden. Volgens berigten uit New-York, is aldaar in den morgen van 1 Maart een groot pakhuis van de firma A. Nottebohm door brand vernield, waarbij o. a. eene hoeveelheid nolenmuscaat, ter waarde van 20,000 doll., is verlo ren gegaan, die echter verzekerd was. Ook eene, aan andere firma's toe- bchoorende massa thee, ter waarde van 25,000 doll., werd vernield. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Maart. Naar men verneemt houdt de heer de Thouvenel zich bezig met bet opstellen van een krachtig antwoord op hel protest van Zwitserland ten opzigte van Savoye. Zwitserland zal het echter bij dezen eersten stap niet laten, maar zich krachtig doen gelden lol handhaving van hetgeen het tot zekerheid zijner grenzen onmisbaar acht. Uit de rapporten van den lieer de Mouslier, onzen gezant te Wcenen, blijkt dat graaf Rechberg in al zjjne gesprekken toont dat hij vredelievend gezind is en onze gezant gelooft dat die verzekeringen ernstig gemeend zijn. Men kan dus aannemen dal Oostenrijkhoewel het de gebeurtenissen in Midden-Italië met leede oogen aanschouwt, den oorlog niet zal hervatten om de inlijving van Savoye bij Frankrijk te beletten. Sedert eenige dagen bevindt zich alhier eene deputatie uil Savoye, na tuurlijk van de parly die voor de inly ving gestemd is. Nadat de voorzitter reeds vroeger by den keizer was toegelaten, is thans de deputatie door Z. M. ten gehoore ontvangenter aanbieding van een adres. De keizer moet by deze gelegenheid gezegd hebben dat de inlijving van Savoye en Nizza bij Frankrijk eene beslotene zaak was. De loop der onderhandelingen met de onderteekenaars der verdragen van 1815 gaven hem hoop dat het gevoe len van de meeslen hunner gunstig voor Frankrijk zou zjjn. Voorts ver klaarde de keizer dat zijne vriendschap voor Zwitserland hem bijna bad bewogenom aan die republiek eene vergoeding te belovendie hy geloofde dat niet in strijd was met de wenschen van de bevolking in Savoye; maar zoodra hij den tegenzin der bevolking tegen eene verbrokkeling van haar grondgebied heeft ontwaard, had hij daarvan afgezien, hetgeen echter niet uitsluit, dat hij de belangen van Zwitserland wil beveiligen. Men verwacht eerstdaags in den Moniteur een rapport van den maar schalk Randon, waarbij voorgesteld wordt om het leger op nieuw te ver minderen, te weten met 2 compagniën op ieder regiment. Hoewel iedereen deze maatregel zal goedkeureu, neemt het de bezorgdheid niet weg, omdat men weet dat de regering in een oogwenk de vroegere sterkte aan het leger I kan teruggeven. De keizer heeft 26 personen benoemd tot ridders der orde van het legioen van eer, aan 140 personen de bijzondere medaille le kl.en aan 227 per sonen die van de 2C kl. geschonken ter bclooning van de zorgendie zy aan de Fransche gekwetsten in Italië hebben betoond. De keizer is voornemens in dit jaar onderscheidene oorden des lands le bezoekenwaar hij nog niet is geweest. Zoodra het weder gunstig wordt zal hij de industriële inrigtingen van Fourchambault in Auvergne bezoeken alsmede het fraaije kasteel dat graaf de Morny in het dep. Puy-de-Dóme heeft laten bouwen. De toebereidselen voor de reis worden reeds gemaakt en de prefecten hebben reeds vergaderingen belegd om zich te verstaan over de wijzewaarop Z. M. zal ontvangen worden. In de munt alhier wordt een gedenkpenning geslagen ter herinnering aan het tusschen Frankrijk en Engeland gesloten handelstractaat. In twee openbare inrigtingen alhier hebben twee betreurenswaardige voorvallen plaats gehad. Op het observatorium is een prachtig werktuig, ter waarde van 25,000 fr.door de onvoorzigtigheid van twee werklieden gebrokenen in het museum van het Louvre is een bronzen beeldge schat op eene waarde van 35,000 fr.verdwenen. Men hoopt den dader van dezen diefstal te ontdekkenvooral omdat het bijna onmogelijk is dat hy zich van het voorwerp kan ontdoen. De heer Jules Viard heeft den keizer een ontwerp-waggon voor het gebruik der hoofdstad aangeboden. Het zou een rijtuig zijn met 8 wielen, 10 Ned. el lang en 5 Ned. el breed. Het zou door 4 paarden in slevigen draf kunnen getrokken worden, 100 passagiers van binnen en 100 andere op eene overdekte imperiale kunnen vervoeren. De binnenplaatsen zouden 10 centimes, de plaatsen op de imperiale 5 centimes kosten. De lijnen, die deze wagens zouden volgen, zouden de nieuwe grensscheiding van Par(js; langs de forten en den ouden scheidsmuur zijn. Bovendien zou men door groote lijnen met dubbel spoor de aangehechte gemeenten, de boorden van het kanaal Saint-Martin en de spoorwegstations met de Boulevards en het middenpunt van Parijs verbinden, tcrwjjl men eindelijk in Parjjs zelf een

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2