LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 2.3 MAART. 5 800. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N°. 56. jg Jv' Zie Pry'i rfer Courant is 12 het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 Maart. •Onder de overgelegde stukken in de raadsvergadering van heden, be hoorde ook eene missive van den oudsten wethouder mr. J. C. Bucaille, waarbij deze het ontslag als zoodanig neemt tegen den 15dco April aanst. In dezelfde zitting is goedgekeurd eene wijziging der policic-verordcniug betreffende den verkoop van vleesch. Voorts is lot algemeenen marktmeester benoemd N. Verlint, thans marktmeester van de aardappelenmarkt, en con tinuatie verleend aan dr. J. Baert in zijne betrekking van stads-doctor. De benoeming van een commissaris voor hel Rotterdammer pakschuitenvecr, die heden mede aan de orde was gesteld, is op verlangen van burgemeester en wethouders tot eene volgende vergadering uitgesteld. Op den 10dcn Februarij II. werd, gelijk men zich zal herinneren, voor de arrondissemenls-regtbank alhier eene strafzaak behandeldwaarin de heer mr. G. Willink van Bennebroek, als getuige gedagvaard, verklaarde, ofschoon hij niet behoorde tot de doopsgezinde gemeente, gemoedsbezwaren te hebben tegen het afleggen van den eed, doch bereid te zijn de belofte van de waarheid te zullen zeggen af te leggen. Op requisitoir van den heer substituut-officier mr. Eyssonius Withersgelastte de regtbank dat de zaak zou worden uitgesteld eu de getuige in gijzeling zou worden gebragt en veroordeelde zij hem bovendien in de kosten dier vertraging en eene geldboete van 25. In de nadere tcregtzitting volhardde de heer Willink van Bennebroek bij zijne vroegere verklaringen, liet openbaar ministerie eischle hierop veroordeeling tot gevangenis van hoogstens zes maanden doch bij vonnis van 17 Feb. besliste de regtbank dal hiertoe geene termen aanwezig warendaar hel bleek dat alleen gemoedsbezwaren en geen op zet of willekeur reden der weigering van den eed af te leggen waren ge weest. Van deze beide uitspraken is op last van den procureur-generaal bij het hof van Znidholland höoger beroep aangetcekend. Dé zaak zal op 27 Maart voor het hof worden behandeld. De heer tnr. W. Wintgens heeft de verdediging van den heer Willink op zich genomen, liet openbaar ministerie zal worden waargenomen door den advocaat-generaal La Grappe Dominicus. De examina van het genootschap Mathesis Soientiarum Genitrix al hier zullen gehouden worden van Maandag 26 tot Vrijdag 30 Maart aanst. telken avond ten 6 ure. De uitslag der verkiezinsen voor het lidmaatschap van de tweede ka mer der slaten-generaal in de hoofdkiesdistriclen Amsterdam en Hoorn is geweest als volgt Amsterdam. Ditgebragt 1385 stembriefjes; van onwaarde 4. De heer J. G. Rijnders verkreeg 509 stemmen, de heer W. Poolman 449, dr. A. Vrolik 352, de heer T. J. Stieltjes 48, op onderscheidene personen 27. Herstemming tusschen de hh. Rijnders en Poolman. Hoorn. Uilgebragt 1097 stemmen; van onwaarde 17. De heer mr. M. J. de Lange verkreeg 505 stemmen, de heer mr. P. M. Tulein Nolthenius 309de heer S. A. van Hoogstraten 136de heer II. Mensonides 62. Herslemming tusschen de hh. de Lange en Tulein Nolthenius. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden koffijveilingte weten 330,348 balen; is alles verkocht. De prijzen waren van 38j. tot 51. Tot verfraaijing van het bosch van Boulogne, nabij Parijszullen twee ladingen plantsoen uit de gemeente Aalsmeer derwaarts gevoerd worden. In de zitting van den gemeenteraad te Amsterdamop gisteren gehou den, heeft een der leden aan den voorzitter gevraagd of hij ook bekend was met liet in de dagbladen besproken voornemen der regeringom het wets ontwerp betreffende de doorgraving van Holland op zijn smalst in te trek ken. De voorzitter zeide daarop dat, naar hetgeen hij uit goede bron had vernomen, er plan bestaat bedoeld ontwerp van wet te doen vervangen door een ander, waarbij de zaak onder andere voorwaarden aan hei onderzoek der slaten-generaal wordt onderworpenen dat alzoo de terugname van het tegenwoordige ontwerp geenszins in zich sluit, dat. de regering de zaak laat vallen, maar veeleer geschiedt om aan een nieuw ontwerp eene betere ont vangst voor te bereiden. Uit llcllevoetsluis meldt men dat het stoomschip Bromo niet met 1 April in dienst zal gesteld worden; gebrek aan matrozen zou daarvan de oor zaak zijn. Te Sneek had op den 14dcn dezer het gebruik van vervalscht anijszaad noodlottige gevolgen kunnen hebben. Zekere YV. B. zou met zijn huisgezin anijsmelk drinken. Naauwelijks had men 3 a 4 kopjes gebruiktof de dienstmeid klaagde over duizeligheid; zij wilde opslaan maar viel neder, waarop onmiddellijk de man hetzelfde gevoel ondervond; de vrouw en kin deren die nog weinig gebruikt haddengevoelden deze bedwelming nog niet. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen en allen herstelden. Bij onderzoek van het anijszaad door deskundigen is geblekendat omstreeks de helft of minstens een derde zaad was van de gevlekte scheerling (conimn maculatum). Te Kuinre zag men op den 16dc° dezer in zee een zinkend vaartuig en digt daarbij eene boot met menschendie op de golven dobberde. Eenige personen gingen met een visschersschuit derwaarts en hadden het geluk eene man, eene vrouw en vier kinderen te redden. Het was schipper de Vries, van Leeuwarden, met zijn gezin. Zijn vaartuig was lek geworden en door geen pompen boven te houden, zoodat hij het had moeten verlaten. Hij heef tdoor deze ramp zijne geheele bezitting verloren. 'sGRAVENHAGE, 22 Maart. Tot kantonregter te Kampen is benoemd de heer mr. H. Dikkers, thans in die betrekking te Enschede' en tot notaris te Rijssen, arr. Deventer, de heer G. VV. de Jong, cand.-notaris te Beek. Tot schoolopziener in het 4de district van Gelderland is benoemd de heer L. A. T. H. baron van Heeckeren, te Zutphen. Z. M. heeft benoemd tot auditeur-militair in het prov. kommandement van Noordbrabant, jhr. mr. L. B. C. L. van Sasse van Ysselt, thans sub stituut-officier van justitie bij de arr.-regtbank te 's Herlogenbosch. Z. M. heeft den kapitein II. Boer, van het wapen der artillerie in Wcst-Indië, benoemd tot majoor en kommandant der troepen op Curacao. Z. M. de koning heeft in een bijzonder gehoor ontvangen den kapitein- luitenant ter zee Uhlenbeck. Door Z. M. is eene nieuwe instructie vastgesteld1°. voor de luitenants- generaal, inspecteurs van het wapen der infanterie, artillerie en cavallerie; 2°. voor de dezer dagen door UD. benoemde bevelhebbers in de 7 militaire af- deelingenen 3°. voor de heeren provinciale adjudantenwelke door het departement van oorlog aan alle autoriteiten des legers zijn medegedeeld. Tevens is bepaalddat de bevelhebbers in de onderscheiden militaire afdee- jingeri op 1 April a. s. als zoodanig moeten gevestigd zijn. 11. M. de koningin is gedurende een paar dagen ongesteld geweest. Thans is II. M. in zoo verre hersteld, dat zij hare vertrekken weder kan verlaten. 1111. MM. de koning en koningin en Z. K. II. de prins van Oranje zullen zich, naar men verneemt, den 10dcD April aanst. voor eenige dagen uit de residentie naar Amsterdam begeven. Hij de regering zijn van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië over Marseille, ontvangen twee beriglen, van Buitenzorg 7 Febr. en Wel tevreden 21 Febr. jl. Het eerste luidt: «Zeer voldoende tijdingen van Boni ontvangen. De regalia zijn uitgeleverd. Aroe-Palakkadoor den Hadat verkozenis geïnstalleerd als leenvorst van Boni. De Bonische expeditie is geëindigd. De troepen komen terug. Yan Banjermassing niets zeer bijzon ders. Weinig verandering. Op Java en alle andere bezittingen gaat alles goed." liet tweede luidt: «Zoo even zijn zeer voldoende tijdingen van Boni ontvangen van den 9d"' dezer. Alies ging goed. Dit is ook hier het ge val. De heer Keuchcnius (lid van den raad van Nederl. Indië) en familie aangekomen." Alhier is aangekomen de heer Huguet, ambtenaar bij de Londensclie policie. De komst van dezen heer staat in verband met de verleden weck alhier bij den Engelschen gezant plaats gehad hebbende gevangennemingen van den persoon van van G.aangeklaagd van belangrijke opligtingen te hebben gepleegdzoo in Engeland als in België. Aan het ministerie van marine heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken en leveren van eene ijzeren sehipdeur voor het drooge dok op het maritime etablissement Willemsoord. Er waren zeven insehrijvings-bil- letten ingekomen. De minste inschrijvers waren de heeren Evcrdingen eu Evcraard te Delfshavcnaan wie voor de som van ƒ24,700 dadelijk door den minister van marine de levering werd gegund. De inschrijvings-billet- ten waren van de heeren: 1°. H. P. Henkelom, directeur van den Atlas, te Amsterdam voor ƒ34,824; 2°. W. Woliers, directeur van de grofsme derij, te Leyden, ƒ28,975; 3°. II. Noppen, te Alphen, ƒ27,100; 4». van Jenk Smit, tc Nicuw-Lekkcrlandƒ25,970; 5°. F. Kloos, te Alblasser- damƒ25,900; 6°. Fop Smit, te Nieuw-Lekkerland25,124; en 7°. Ever- dingen en Everaard, te Delfshaven24,700. Gisteren is alhier door kerkvoogden der Hoogd. evang. kerk aanbesteed het bouwen eeuer kerk enz. Er waren zeven inschrijvings-hillelten ingeko men waarvan de minste inschrijvers waren de heeren Gebr. van Malsem alhier, voor eene som van ƒ49,700. De Utr. C. meldt dat door diakenen der Ned. herv. gemeente alhier besloten is een nieuw wees- en oudelicdenhuis Ie doen bouwen, ter vervan ging van liet gebouw dat aan hel einde van het Spui is gelegen, en dat er reeds bij de predikanten Moll en van den Broek twee'giften zijn ontvangen, ieder van ƒ9,000, om tot dat einde aangewend te worden.

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1