LEYDSCHE COI H AM'.' m WOENSDAG 21 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag Avond. «t<> wit a 35. (M De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN20 Waart. In het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage van heden leest men liet volgende «Naar wij vernemen, staat het met de concessie voor een' spoorweg van Scheveningen naar Gouda r.og geenszins gunstig. De invloed der aandeel houders van de Hollandsche spoorwegmaatschappij doet zich krachtig gel den, en wij hebben, helaas! maar al te veel reden te vermoeden, dat die invloed overwegend zal zijn, indien niet nogmaals krachtige en officiële stappen worden gedaanten einde het onregt te keerendat men de resi dentie wil aandoen. Wij komen spoedig op deze voor der residentie hoogst belangrijke zaak terug." Van cene geachte hand ontvingen wij daarop de volgende aanmerking, waaraan wij in het belang der zaak alhier cene plaats geven. In die weinige zinsneden is, om van niet meer te spreken, o. a. op merkelijk: 1». een uitval tegen zoogenaamde influenciën uitgeoefend door aandeelhouders van den llollandschen spoorweg en 2°. een uitval tegen het schreeuwende onregt dat men de residentie zou willen aandoen. Wat den l"te° uitval betreft, deze heeft zijne wederlegging in de be staande feiten. Niet alleen dat niets blijkt van den bijzonderen invloed van aandeelhouders der Hollandsche maatschappij, zoo heeft de maatschappij zelve zich in deze altijd kalm en waardig gedragen, zich beroepende op wezenlijk algemeene belangen en steunende op de wijsheid der lands-rege- ring? En wat is er van de andere zijde gedaan? Niet alleen heeft men steeds brommende en opgesmukte verhalenten behoeve van de lijn 's Hage- Gotida, in verschillende couranten kunnen lezen, maar op eenc vergadering te 's Hagc is zelfs de vice-president van den Rijnspoorweg tegenwoordig ge weest en door ecnige onvoorzigtige ij veraars tot lid van een commilte' tot bevordering van die lijn benoemd welke benoeming evenwel als ontijdig geen doorgang heeft gehad. Het verslag der gehouden vergadering is in druk uitgegeven en welk onpartijdige twijfelt of die vergadering lot iets anders aangelegd en gehouden is dan naar een overlegd plan, dat alle be paald doel, dat alle wezenlijk onderzoek uitsloot. Wij zouden daaromtrent meer kunnen zeggenmaar dit schijnt vooreerst onnoodig. De uitval 11». 2 toont duidelijk aan, dat de auteur daarvan of met de zaak geheel onbekend of blind is voor de regten van anderen. Er is hier geen sprake van schreeuwend onregt aan de residentie te doen. Niemand wenseht dit. Maar er is wel sprake van schreeuwend onregt te doen aan anderen. In meer dan eene brochure eerlijk geschreven en met argumenten gestaafd, is aangetoond dat allen, die de belangen van 's Gravenhage willen isoleeren van die van een groot deel der provincie, zich op een geheel ver keerd standpunt hebben gesteld en niet zien, wat een ieder ziet, die niet willens blind is, dat de belangen van 's Gravenhage dezelfde zijn als die van Haarlem, Lcyden en de geheele Hollandsche Rijnstreek dat het geschei den houden van die belangen eene grootc dwaasheid zou zijn en alleen zou kunnen leiden tot het doen ontstaan van twee ondernemingen, werkende op terreinenveel te nabij elkander gelegen en tot elkanders bederf. De gedachle van cene lijn 's Ilage—Gouda is bij sommigen lot monomanie geworden. Hiervan dragen ten minste de twee ongepaste uitvallen legen de Amsterdamsche aandeelhouders en het schreeuwende onregtaan 's Hage aan te doen, alle mogelijke sporen. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog bepaald dat het rcg. rijdende artillerie nog gedurende dezen zomer alhier zal verblijven. In een schrijven uit Amersfoort wordt gezegd dat genoemd reg. aldaar met 1 Nov. in bezetting zal komen, Ier vervanging van het detachement veld artillerie, welk laatste corps naar Nijmegen en 's Herlogenbosch zoude worden over geplaatst. Door den boekhandelaar M. M. Couve'ete 's Gravenhagezal een ge dicht worden uitgegeven van dr. E. Laurillardgetiteld Zijn; waarvan de opbrengst zal strekken tot leniging van den nood der nagelaten betrekkin gen van de verongelukte Scheveningsche visscherspink de jonge Arend, die vroeger reeds, ook in dit blad, aan de algemeene liefdadigheid zijn aanbe volen. Wij gelooven met den uitgever (zie advertentie) dat hier alle aan beveling overbodig is en vertrouwen dat vooral in ons uiidden slechts wei nigen zich zullen onttrekken om tot hel beoogde doel mede te werken. De zoo gunstig bekende naam van den dichter staat er ons borg voor. De prov. inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland heeft be kend gemaakt dat de examina voor het verkrijgen van akten van bekwaam heid tot het geven van onderwijs op de volgende dagen zullen plaats hebben 11 April, voor de akte van hoofdonderwijzeres; 12 en 13 April, voor de akte van hulponderwijzeres; 14 April, voor de akte in vrouwelijke band- werken en Fransche taal; IC April, voor de akte in de Engelsche en Duit- sclie taal voor onderwijzeressen; 17 en 18 April, voor de akte van hulp onderwijzer; 19 April, voor de akte in de wiskunde, natuurkunde en lee- kenen; 20 April, voor de akte van hoofdonderwijzer; 23 April, voor de akte van de Fransche taal, gymnastiek en landbouwkunde; 24 April, voor de akte van de Engelsche en Duilsche taal. De aangifte bij den schoolop ziener moet geschieden voor den 27stel1 Maart eersik. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twee eerste maanden van 1860, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft ƒ8,691,318.58;, zijnde ƒ111,082.61 meer dan in genoemd tijdvak van 1859. Wegens cene misstelling in ons vorig nornmer hier herhaald. Wij vernemen, dat bij kon. besluit aan den heer dr. Wltewaall, te Voorst, de commissie is opgedragen, een werk te schrijven over de insecten, die den landbouw, den houtlcclt, de warmoezerij en de bloemisterij bena- deelen, met aanwijzing van de middelen daartegen te gebruiken. De minister van fmanliën ontdekt hebbende dat, niettegenstaande her haalde waarschuwingen, de aanneming en weder-uitgifte van vreemde munt speciën en bepaaldelijk de Belgische twee centimes stukken, tot nadeel vooral van den winkelhaudel en de arbeidslieden in sommige gedeelten des rijks, in aanzienlijke mate blijft plaats vinden, heeft op nieuw herinnerd, dat niemand tot de aanneming van eenige dier muntstukken kan worden ver- pligt, en nadrukkelijk gewaarschuwd voor de schade waaraan de houders van die alhier geen wettigen koers hebbende munt, bij eene evenluële her- munling der Nederl. kopercirculatie, zich blootstellen. De minister van binnenl. zaken heeft op nieuw, ingevolge het kon. besluit van 10 Maart 11.elf premiën van ƒ50 en ƒ20 uitgeloofd ten behoeve der schippers van haringschependie in 1860 de beste waarnemingen zullen geleverd hebben aan het kon. meteorologisch instituut te Utrecht. De gemeenteraad van Schiedam heeft zijne goedkeuring geschonken aan een plan van de hh. Nolct en Greeve, tot uithouwing der stad aan de west zijde, alsmede aan een voorstel van burgemeester en wethouders lot het doen eener gcldleening van ƒ75,000 toL dat doel. Ten opzigte van de vergrooting der stad zijn de volgende beginselen aangenomen: 1°. om, door hel aanleg gen van een nieuwen waterweg, tevens de middelen te verkrijgen, om het water te verbeteren2°. omdoor eene geregelde uitbouwing in het bezit te komen van ruime straten en pleinen en aangename wandelplaatsenen 3°. om de uitbreiding der gemeente, voor zooveel liet commerciële gedeelte betreft, te rigten naar de Maas, door den grond langs de nieuw te graven haven te bestemmen voor pakhuizen en fabrieken, om zoo doende eene ge makkelijke gemeenschap met die rivier voor te bereiden. Te Dordrecht is op den 16dcD dezer in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer F. X. R. 't Hooft, vicc-admiraal bij de Nederl. zeemagt. Vrijdag II. heeft de rcglbank te Utrecht uitspraak gedaan in liet ge schil, lusschen den bijzonderen kerkcraad der Ned. lierv. gemeente aldaar, de gemeente Utrecht, en hecren executeuren van het testament van wijlen den heer Stevens, ontslaan over den zin van een legaat van ƒ2000, door dien heer besproken: «aan de armenscholen der hervormden alhier, geene diakonie, reeds vroeger bedacht." De regtbank heeft bij haar vonnis aan den kerkeraad den eisch tot afgifte ontzegdverstaan dat executeuren het legaat wèl en teregt aan de stad Utrecht voor hare vroegere parochiescho len hadden uitgekeerd, daarom de gemeente in hel bezit gehandhaafd, en den kerkeraad veroordeeld in de kosten. Uit Nijmegen schrijft men hel volgende: Het ziet er nog altijd even treurig uit met onze kade, die wel langzaam maar toch zeker steeds meer inzakt, terwijl er na iederen hoogen waterstand meerdere scheuren in het ingezakte gedeelte te voorschijn komen. Men verneemt wel dat de stroom der rivier eenige verandering heeft ondergaan, doordien bij den laatstcn ijsgang een gedeelte is weggenomen der zandplaat, die zich naast de krib op den omhoek aan den overkant bevindt. Men heeft echler ook nog op gemerkt, hoe ook van dat gedeelte der kade, dat zich van het vak der gierbrug tot aan de oude Stevenspoort uitstrekt, de straat, aan de buitenste steenen grenzende, stuksgewijze wegzinkt. In hoeverre al deze zaken met elkander in verband staan, is alleen ter beslissing voor deskundigen. Jammerlijk is het schouwspel, dal de ruïnen aanbieden, die de Kraanpoort indien zij nog zoo heeten mag, omgeven. Ook de muur van het daarnaast gelegene gesloopte gebouw is gevallen. Te Workum heeft men op den 17del1 dezer een schipper, die aldaar den vorigen avond met zijn vaartuig was aangekomen, in het vooronder, geslikt in zijne kooi gevonden; waarschijnlijk ten gevolge van kolendamp. De ongelukkige was slechts een jaar gehuwd en zijne vrouw was dezer dagen bevallen. Volgens eene voorloopige opgave bedroeg de bevolking van de provincie Groningen op 31 Dec. 1859 205,179 zielen. Te 's Herlogenbosch had op het laatst der vorige week het volgende

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1