LEY!) SG HE COURANT. 1800. VRIJDAG 16 MAART. N". 33. i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 15 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft 11. Maandag in een bij zonder gehoor ontvangen de commissie uil onzen gemeenteraad, beslaande uit de heeren mr. D. Tieboel Siegenbeek burgemeester, P. 11. baron Taels van Amcrongen, m'. N. Sikkel Groos en mr. C. W. Hubrecht, benoemd, om in het bijzonder bij Zijne Excellentie de belangen dezer gemeente aan te beVclen, ter zake der concessie door de llollandsche spoorwegmaatschappij aangevraagd, voor het aanleggen eener verbindingslijn tusschen den Hol— landschen en dei; Rijnspoorweg, uitgaande van Scheveningen over 'sGra- venhage en Leyden lot Woerden. Wij vernemen met het meeste genoegen, dat de commissie alle reden heeft om te vreden te zijn over de welwillendheid, die de minister ten op- zigle der gemeente Leyden heeft te kennen gegeven, en dat wij alzoo met grond mogen vertrouwen, dal de belangen van Leyden te dezer zake in ernstige overweging zullen worden genomen. Den volgenden dag is de commissie ook bij den minister van financiën in een bijzonder gehoor toegelatenwaarbij haar eene even minzame ontvangst te beurt viel. Officieel kunnen wij berigten, dat gisteren avond door de gemeente commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap is besloten, de onderhandschc aanneming der voorgestelde betimmering in de Pieterskerk te gunnen aan den laagslen inschrijver, Pietcr van der Kamp, mr. timmerman alhier. In de laatst gehouden vergadering van de Leydsche afdeeling der Nc- derlandsChe maatschappij ter bevordering van Nijverheid deelde de hoog- leci-aar A. II. van der Boon Mesch, die door twee leden verzocht was een scheikundig onderzoek te doen van twee soorten van boter, die men voor vcrvalscht hield, den uilslag van dit onderzoek mede, en tevens de verval- schingen van dit gewiglig voortbrengsel van den landbouw; ook toonde de hooglccraar door proeven aan hoe de boter behoort te worden ontleeden door welke middelen men de vervalschingen met zekerheid kan opsporen. Wij vernamen met genoegendat bepaalde vervalschingen der boter met vreemde stollen, die elders wel zijn opgemerkt, bij deze en vroegere onderzoekingen niet zijn waargenomen. Niet zelden echter geschiedt het dat de kaasstof niet genoegzaam uit de boter verwijderd is, waardoor de boter een minder aangenamen smaak heeft en spoediger aan bederf onderhevig isook wordt er dikwijls te veel zout en kleurstof bij de boter gevoegd; het voorkomen hiervan in de boter werd door voorbeelden gestaafd en door proeven aan getoond, waarbij op hel onderscheid der natuurlijke en kunstmatige kleur stof gewezen werd. Deze mededeelingen van den voorzitter gaven aanleiding tot die van ver schillende leden, waardoor bevestigd werd, dat er ook bij ons dikwerf met de boter wordt geknoeid; in den regel schijnt dit echter niet zoozeer door onze landbouwers te geschieden als wel door sommige opkoopers, die, on der den naam van zuiveren, allerlei soorten van boter onder elkander ver werken en met groote hoeveelheden water vermengen; dit schijnt hoofdza kelijk het geval te zijn met de boter, die voor de markt te Londen bestemd is. Men oordeelde, dat dit mede eene voorname oorzaak was van het be kende verschijnsel, dat de Zuidhollandsche boter op de Londensche markt in den regel minder geldt dan de zoogenaamde Friesche. Vele leden be klaagden zich over de afschaffing van den ijk op de botervaten, als scha- deljjk te achten èn voor den handel èn voor de verbruikers. In de St.-Cour. van den Gd™ dezer heeft de directeur van het museum van oudheden alhier, de heer dr. C. Leemans, verslag gegeven van den loc stand van het museum over het jaar 1859. Daaruit blijkt dal de onderschei dene afdeclingen op nieuw belangrijke aanwinsten hebben verkregen. Ten opzigtc van de Aziatische monumenten verdient vermelding eene schenking van den heer A. M. Montijn, oud-burgemeester van Oudewatcr, bestaande in het beeld eener Boeddhistische vorstin afkomstig uit de Indramajoc (Cheribon) en in eene verzameling van ethnographische voorwerpen uit Borneo, waar onder twee uitmuntend bewaarde en rijk versierde mensehenhoofdenwaar aan, als bewijzen van de dapperheid der zoogenaamde koppen-snellers, door de bezitters groote waarde wordt gehecht. Van den heer mr. J. J. A. Leemans, oud Oost-Indisch hoofd-ambtenaar, ontving het museum een aantal steenen beelden; door de aanbeveling van den hoogleeraar W. H. de Vriese, van den prins Ario Mangkoe Negoro IV te Socrakarla een zegelring en twee munten, tot nu toe het eerste geschenk van een der inlandsche vorsten; en van den beer G. van Beest Holle een aantal gewijde voorwerpen. Het museum bezit ook een groot aantal beeldjes van Java, die in 1854 in de residentie Kadoe zouden zijn opgedolven, maar aan welker echtheid met grond werd getwij feld. Bij onderzoek is ook gebleken dat een Javaansch kunstenaar zich met gunstig gevolg toelegt op de vervaardiging van dergelijke beelden, om die als oudheden te verkoopen. Zij geven nu echter gelegenheid om de kenmer ken te ontdekkenwaardoor de echte van de nagemaakte kunstwerken kunnen onderscheiden worden. Tot de vermeerdering der Grieksche en Romeinsche oudheden droegen bij de heer dr. C. W. II. van Kaalhoven, te Leyden, door de schenking van een voorwerp hoogstwaarschijnlijk door wij len zijnen zwager den heer Luchtmails van diens reis in Italië uit Pompeji medegebragt; voorts de kon. akademie van wetenschappen en het Romeinsch Germaansch centraal museum te fflentz. Tot de Noordsche, Germaansche en vaderlandsche oudheden werd bijgedragen door de hh. W. Moll, te Amster dam, jhr. R. G. R. van Swinderen tot Rijs, in Gaasterlanden den heer conservator dr. Janssen. De laatste had eene menigte voorwerpendie in het meer van Constanz, nabij Wangen, uit de overblijfsels der oude paalwonin gen waren opgezameld, op zijne reis aangekocht. Voorts ontving het museum een aantal boekwerken op de oudheidkunde betrekkelijk. Uit een en ander blijkt dat deze oudheidkundige verzameling zich op nieuw in velerlei blijken van belangstelling heeft mogen verheugen. Bij kon. besluit van 29 Febr. is overwogen, dat er noodzakelijkheid bestaat tot het oprigten van eenen artillerie-transporttreinhel vermeerderen van hel getal der kompagniën en der manschappen bij de vesting-artillerie, alsmede van het getal paarden bij de veld- en rijdende artillerie. En is dienvolgende besloten: Art. 1. Het regiment veld-artillerie wordt met 2 kompagniën artillerie- transporttrein vermeerderdde zamcnstelling van dat regiment, het bedrag der tractementen en soldijen zal zijn, zoo als in de bij dit besluit behoo- rende tabellenlilt. a. is aangeduid. Art. 2. De drie regimenten vesting artillerie worden ieder met eene kompagnie vermeerderd en zjjn zamenge- steld, als in de bij dit besluit behooreude tabellelitt. b. is aangewezen. Art. 3. Bij ieder der vier veldkompagniën van het regiment rijdende artil lerie wordt het getal paarden met 21 vermeerderd, liet getal der troe penpaarden bij gemeld korps wordt alzoo 410» Art. 4. Van de 99 kapiteins der artillerie belmoren de 33 oudste lot de eerste, de daarop volgende 33 tot de tweedeen de overige tot de derde klasse. Uit de bij het besluit gevoegde tabellen blijkta. dat het regiment veld artillerie zal bestaan uit: den staf, elf veld-kompagniën en eene depót-kom- pagnie en twee kompagniën artillerie transporttrein; b. het regiment vesting artillerie uit: dertien kompagniën en eene depöt-kompagnie. Te Utrecht hebben gisteren avond de hh. studenten eene luisterrijke serenade, met fakkellicht en Bengaalsch vuur opgeluisterd, aan mevr. Rosa de Vries gebragt en heden haar in plegtigen optogt naar hel station van den spoorweg gebragt. Te Hellevoetsluis had Maandag morgen een der matrozen van de brik de Sperwer het ongeluk van de boegspriet in het water te vallen. Eerst 20 minuten na zijnen val mogt men er in slagen hem te vinden, maar toen was de man reeds overleden. Volgens eene voorloopige opgave der bevolking in Zeeland op 31 Dec. 11., in de Staais-Courantbedroeg de bevolking dezer provincie 165638 zielen. Te Breda is op den 12detl dezer overleden de heer mr. P. Gouverneur, oud-lid van de tweede kamer der stalen-generaal. Te Esschen (Limburg) is eergisteren een wachter van den spoor weg door den trein die van Antwerpen kwam overreden. Hel ligchaam was bijna geheel verbrijzeld. De ongelukkige laat eene vrouw en 4 kinderen na. In het IV. Arr. Weekblad voor Haarlem leest men het volgende: De handelaars in hyacinthen ontvangen niet zeldzaam commissiën uit het buitenland op aanzienlijke partijen van soms zeer oude soorten, die hier, wegens ondergeschikte hoedanigheden, schier geheel uit de cultuur verban nen zijn zulke orders moeten dan vaak onuitgevoerd blijven, daar het den lastgevers veelal zeer ongevallig is, zoo die onbeduidende soorten door betere van den tegenwoordigen smaak worden vervangen, liet volgende kan als eene bijdrage dienen, om te verklaren, hoe het mogelijk is, dat zulke middelmatige soorten nog thans zoo vaak worden gevraagd. In eene serie kleine populaire werkjes te Leipzig onder den titel: Lieblingsblumen uitgegeven, wordt in eene aflevering ook de hyacinth behandeld; aan het slot wordt eene naamlijst gegeven van de Forzüglichste Variëteitendie elk liefhebber zich in de eerste plaats behoort aan te schaffen. Deze naam lijst bevat de volgende 46 soorten: E. 11. Acteur, Aimable Rosette, Excel lente, GellertHenriëtle, Wilhelminc, Venus Ulysses, Passe non pins ultra, D. R. Boerhavc, Mare'chal Blucher, Emilia GalottiEuterpe, Flos sangui neus, Tetnpel van Apollo, Hugo Grolius, PhoenixE. W. Prins van Oranje, Hercules, Koning David, Kroon van Lisse, Non plus ultra, D. W. Anna Maria, Due dc Berry, Gulden Vlies, Hermine, Penelope, E. B. Aemilius, Staten-Gencraall'Amie du coeurAlbert van Saehsen-Gotha Gallas,

Leydse Courant | 1860 | | pagina 1