durende liet grootste gedeelte van liet verloopen jaar, aan de vraag naar garen niet dan met vertraging voldaan kunnen wordenen is gedurende den laatsten winter, voor zoo verre de in deze gemeenten heerschende koorts dit niet heeft belet, een getal van 40 tot 50 werklieden, benevens 20 tot 30 kinderen, als wieldraaijers, onafgebroken in de fabriek werk zaam geweest." De gemeenteraad van Arnhem heeft naar aanleiding van eene nader ingekomen missive van den minister van oorlog, waarbij van gemeentewege tot de vestiging van de rijdende artillerie, aldaar, het bouwen eener stal ling van 70 paarden, van een laboratorium en een kruidmagazijntegen eene geldelijke tegemoetkoming van circa ƒ900 'sjaars, werd gevraagd, met 12 tegen 5 stemmen besloten om aan dat verzoek geen gevolg te geven. De Kerk. Cour. meldt dat de heer C. A. Bakker, den llden Jan. 11. te Zutphen overledendie in vereeniging met zijnen broeder aldaar een weeshuis oprigtte en daaraan een groot gedeelte van zijn aanzienlijk vermo gen vermaakte, de hervormde gemeente aldaar bij zijnen uitersten wil heeft begiftigd met een legaat van ƒ1000. Ook vermaakte hij haar nog een negende gedeelte van het overschot zijner nalatenschapna uitbetaling van alle legaten, hetgeen, na aftrek van successieregten en kosten, eene som van ƒ7956 bedraagt. Te Middelburg had Donderdag 11. een jongeling, die werkzaam was aan de slooping van het aan eene werf aldaar liggende barkschip Phoenix, het ongeluk zijn cvenwigt te verliezen en van boven uit den mast in het water te stortenniettegenstaande dadelijk toegesnelde hulp mogt het niet meer gelukken, hem in het leven terug te roepen. Uit eene aan het hoofd ontdekte wonde schijnt te blijken, dat hij nog bovendien op eene in het water liggende balk is neder gekomen. Van den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn van 23 en 28 Jan. de volgende berigten ontvangen. De onderzeesche gemeenschap lusschen Batavia en Muntok is gestoord. Voor het overige niets nieuws. De zaken in Boni zijn op de meest voldoende wijze geschikt, zelfs boven verwachting. Er is verder niet gestreden. De koningin was te Sawitto en had de regalia uitgeleverd. Onze zee- en landmagt kan spoedig weder terug verwacht worden." In berigten bjj de Rotlerdamsche bladen ontvangen wordt nog melding ge maakt van eene zamenzwering onder militairen te üjocjokarta, die bij tijds zou ontdekt zijn. 's GRAVENHAGE13 Maart. Z. M. heeft bij besluit van 11 Maart, Z. K. 11. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, generaal-majoor bij het leger in Nederl. Indië, bevorderd tot luit.-generaal. Z. M. de koning heeft den minister van oorlog gemagtigdomhij wijze van proefneming, gedurende het loopende jaar, een getal van 100 paarden van zuiver inlandsch of zoogenaamd gecroiseerd ras, onmiddclijk van de eigenarenten behoeve van de cavalerie en artilleriete doen aankoopen. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen den luit.-generaal jhr. C. W. J. Storm de Grave, inspecteur van het wapen der cavalerie, en de majoors J. J. II. Mascheck van het 4dc en J. Ringeling van het 5d<! reg. dra gonders; en te benoemen tot luit.-generaal en inspecteur van het wapen der cavalerie, den generaal-majoor F. C. H. baron van Utenhove, kommandant der opgeheven 2dc brigade cavalerie. De luit.-generaal Storm de Grave is door Z. M. tevens benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw en aan de majoors Mascheck en Ringeling is de rang verleend van luit.-kolonel. Men verzekert dat de heer Boreel van Hogelandencommissaris des konings in de provincie Noordholland, op verzoek, met 1° Mei aanst. eervol uit die betrekking zal worden ontslagen. H. M. de koningin-weduwe heeft aan de nagelaten betrekkingen der visschers van de vergane pink onderstand in geld doen toekomen. Z. K. 11. prins Frederik is uit Engeland alhier teruggekeerd. Wij vernemen dat Z. K. 11. de prins van Oranje voornemens is, in de volgende maand wederom deze hofstad Ie verlaten en een bezoek aan de hoven van Rusland en van Zweden en Noorwegen te brengen. Volgens buitenlandsche bladen zou de krooning van Z. M. den koning van laatslgc- melde rijken in de eerste dagen van Mei plaats hebben, en Z. K. H. de kroonprins der Nedeutanden daarbij tegenwoordig zijn. Men verwacht eerstdaags eene groote promotie bij het wapen der infanterie. liet gebouw voor den hoogen raad, waarvan de aanbesteding op den 16de" dezer zal plaats hebben, zal, bij eene lengte van 59 el en eene breedte van 34 el, eene oppervlakte van omtrent 3000 vierk. ellen heslaan. liet zal bevatten eene groote audienlie-zaalaudiëntie-zalen voor de burger lijke en lijfstraffelijke zaken en twee raadkamers, in't geheel 29 vertrekken. Naar men verzekert is tol oprigting eener nieuwe concertzaal alhier door de oorspronkelijke ontwerpers reeds voor een bedrag van ƒ50,000 ingeschreven. -— Aan boord van de meer dan waarschijnlijk verongelukte pink de Jonge Albert bevonden zich zeven visschers, waarvan vier gehuwd. Drie opva renden laten eene vrouw met e'én kind, een opvarende eene vrouw met 3 kinderen achter. De weduwe met 3 kinderen verloor haar eersten man ook op zee. Een der visschers van de pink bleef aan wal, om voor de nationale militie te loten. Egmonder visschers hebbenzoo zij meeneneene Fransche visscherssloep ten onderste boven zien drijven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de regering is bij de vertegenwoordiging een wets-ontwerp ingediend, houdende afschaffing der gemeente-octrooijen (accijnsen). De gemeenten zullen tot schadeloosstelling ontvangen: de opbrengst der posterijen, een aandeel ten bedrage van 75 pet. van hel invoerregt op koflijen een aan deel ten bedrage van 34 pet. van de accijnsen op wijnen, binnenlandschc likeuren, bieren en azijnen, en suiker. De rijksaccijnsen op de wijnen en de buitenlandsche likeuren worden verhoogd. Gedurende drie jaren erlan gen de gemeenten eene vergoeding voor het wachtgelddat aan de ambte naren, die builen betrekking geraken, zal worden toegekend. ENGELAND. LONDEN, 11 Maart. Het lagerhuis heeft het voorstel van den heer Byng, om een adres van dankbetuiging in te dienen bij de koninginom haar den dank van het huis te betuigen voor de sluiting van het handelsverdrag met Frankrijk, met alge- meene stemmen aangenomen. Een amendement van den heer Horseman, om I de koningin te verzoeken art. 11 van het verdrag, waarbij het aan beide partijen verboden wordt den uitvoer van steenkolen te belettenuit het ver drag te doen wegvallenwerd met 282 tegen 56 stemmen verworpenin weerwil van eene rede van den heer Disraeli, die het verdrag heeft bestre den uit een staatkundig en finanlieel oogpunt, j Het voorstel van den heer Kinglakebetreffende de quaeslie van Savoye zal eerst, ingevolge den geuiten wensch der regering, op den 19de° dezer behandeld worden. De regering voorzag onstuimige beraadslagingen en meent door tijd veel te hebben gewonnen. Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden heeft de inrigtingen te Woolwich bezigtigd, waar Z. K. H. met al de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen werd ontvangen. De prins bezigtigde achtereenvolgens de ver schillende afdeelingen van het tuighuis, en maakte de opmerking dat het 50 jaren geleden was, dat hij Woolwich bezocht had en dat de verbeterin gen die hij thans had aanschouwdzijne verwachting verre overtroffen. Z. K. H. bezigtigde ook de werven en het in aanbouw zijnde stoomschip Orion. Donderdag en Vrijdag 11. was de vloed op den Theems buitengewoon hoog. De schade in vele gedeelten der stad is zeer aanzienlijk. Onder scheidene wijken stonden onder water. Bij Londonbridge stond hel water boven de kaden van het tolkantoor, terwijl al de magazijnen in de naburige straten overstroomd werden. Vele vaartuigen hebben schade geleden. In het park van Windsor zijn door den jongsten storm meer dan 400 olmen omgeworpen. Woensdag 11. heeft in Towerstreet een zware brand plaats gehad. Hjj is ontstaan in den uitgebreiden boekhandel en drukkerij van de hh. Skippers en East. De gebouwen en magazijnen zijn tot den grond toe afgebrand. De brand was zoo geweldig, dat de gewone spuiten hem niet konden bedwin gen en men de hulp der drijvende stoomspuiten moest inroepen. Men verneemt dat onlangs bij het invullen der beschrjjvingsbilletten voor het omslaan der incomelax, drie kooplieden te Manchester opgegeven hebben dat hunne inkomsten over het afgeloopen jaar meer dan 100,000 hebben bedragen. Men rekent dat de geldelijke bijdragen voor den Paus, in Ierland verzameld50,000 zullen opleveren. Door de aandeelhouders in de Great Eastern is het voorstel lot ver grooting van het maatschappelijk kapitaal aangenomen. Een der aandeel houders, de heer Jackson, verklaarde zoo groot vertrouwen in de toekomst van het schip te stellen, dat hij bereid was met elf anderen het totaal der gevorderde meerdere som te storten. Het bestuur der maatschappij wordt thans ook in een regtsgeding gewikkeld. Het gemeentebestuur van Deptford eischt de som van 9.14 als bijdrage in de armenbelasting dier plaats, omdat het schip, tijdens het in den Theems lag, een anker in den grond van het kerspel heeft geworpende betaling van welke gelden het bestuur weigert. Uit Calcutta wordt gemeld dat door den heer Wilsondie met eene buitengewone zending naar Indië tot regeling der geldelijke aangelegenheden 1 afgevaardigd is, een verslag is openbaar gemaakt. Tot dekking van het te kort van 9 millioen stelt hjj voor geene leening te sluiteu, maar een regt van 2 lot 20 sh. op de handels-patentenbenevens eene belasting op de in komsten te heffen van 2 pCt. op een inkomen van 240 tot 600 en van 4 pCt. op hoogere inkomsten. Uit Melbourne meldt men dat in het Yarra-gebergte, een der takken van de Australische Alpen, een nieuw goudveld is ontdekt, hetwelk veel belooft te zullen opleveren. In de Vereenigde Staten bedroeg het aantal faillissementen in 1859 3912, met een passief van ruim 64 millioen dollars. Een dagblad van New-York meldt dat aldaar eenige lieden zijn, die op een der kerkhoven de doodkisten, die meestal zeer kostbaar zijn, opgraven, de lijken te zamen in eene groote kist doen en dan de ledige kisten verkoopen aan hen die gewoonlijk met de levering belast zijn. Op die wjjze wordt eene kist soms twee of drie malen gebruikt. De lusschen- komst der politie zal waarschijnlijk aan deze speculatie een einde maken. Op 22 Febr.verjaardag van den geboortedag van Washingtonis te Washington een ruiterstandbeeld voor dien staatsman onthuld. FRANHRIJH. PARIJS, 11 Maart. De Moniteur bevat de afkondiging van het met Engeland gesloten handels verdrag, vergezeld van een verslag waarin een overzigt wordt gegeven van de onderhandelingen die het sluiten van hel verdrag zijn voorafgegaan. In het antwoord van den heer de Thouvenel op de verklaringen van graaf Cavour, ten opzigte van de bekende voorstellen van Frankrijkwordt, naar men verzekert, gezegd, dat er een wezenlijk onderscheid bestaat lus schen de inlijving van Toskane, die niet door Europa erkend is en de inlij ving van Savoye, van 't welk koning Victor Emmanuel vrijwillig afgestaan i heeft. Wanneer Sardinië de inlijving van Toskane aanneemt, dan zal het op dien gevaarvollen weg door Frankrijk niet ondersteund worden. De af stand van Savoye zal worden tot stand gebragt door het gevoelen der ge meentebesturen in te winnen, en niet volgens het algemeen stemregt. Het laatste is zeer onwaarschijnlijk. Vrijdag 11. is alhier voor de eerste maal opgevoerd Pierre de Médicis, I opera in 4 bedrijven en 7 lafereelcn, van de hh. Georges en Pacini, mu-

Leydse Courant | 1860 | | pagina 2